| Nume6 a întrebat:

Maine ai dreptul sa ai o scurta conversatie cu Dumnezeu. Ce i-ai cere sau ce i-ai reproșa?

11 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Nu aș avea ce să reproșez dacă ar fi o creatură atât de avansată față de mine. E cum i-ai reproșa tu ceva lui Riemann în legătură cu ecuațiile lui, dar într-un mod dus într-o extremă mult mai mare. Aș dori doar să înțeleg mai mult.

| Celcestietot a răspuns:

Sa nu mai trolezi.

| SilentRain a răspuns:

Dă-mi mie boala lui si lasa-l sa trăiască fericit si liniștit

| AvalohAlyn a răspuns:

Pai i-aș pune întrebările existențiale.

| halogen001 a răspuns:

Dumnezeul din biblie nu exista.
Toata biblia e un nonsens.
Puterea, intelepciunea si stiinta lui Dumnezeu e materializata, prin crearea "omului pacatos" si nestiutor.
Puterea, stiinta, dreptatea si iubirea lui Dumnezeu e concretizata prin ajutorul egal cu zero dat oamenilor.

Singurul lucru care s-ar potrivi partial cu notiunea de Dumnezeu e Natura care are urmatoarele caracterisici:
-e vesnica,
-e creatoare,
-are reguli fixe = legile fizicii
deci nu se pune problema sa vorbesti cu ea, sa ii ceri ceva ca nu vei primi nimic.
In schimb prin stiinta se pot descoperi regulile naturii si se pot folosi pentru a ne face viata mai buna.

Luand Dumnezeu = natura se verifica de ce Dumnezeul biblic care e unul inventat nu are iubire, nu are gandire, ratiune, preferinte si alte caracteristici artificiale atribuite cu darnicie in biblie.

| CostinAlamariu a răspuns:

Am dreptul oricand sa fac treaba asta. Se numeste "rugaciune"

| NotNamed a răspuns:

I-aș reproșa sa le de.a minte mai multă crestinilor ca prea i.a incuiat la minte pe unii dintre ei.

| badpanda a răspuns:

Care dintre ei?
https://ro.wikipedia.org/wiki/Listă_de_zei

YHWH al crestinilor este mai la sfarsitul catalogului daca nu dai de el.
Ce naiba sa-i cer? El nu are nicio vina ca niste salbatici l-au idolatrizat si l-au confundat cu altcineva.

| zurick a răspuns (pentru badpanda):

Ador asta cu care dintre ei laughing
Unii uită că mai sunt alte religii cu alte divinități laughing

| pacatosulBogdan a răspuns:

L-as slavi, ce altceva poti sa-i spui lui Dumnezeu, decat asa cum a spus Arhanghelul Gavriil: "Slava intru cei de sus lui Dumnezeu si pe pamant pace, intre oameni bunavoire!". Dumnezeu pe toate le-a facut bune, si la nivel macro si la nivel micro, si cerul instelat si legea morala din om. Dumnezeu le-a facut pe toate, prin Fiul, intru Duhul Sfant. "Treime Sfanta, slava tie!"

| SchnitzeI a răspuns:

I-aș cere sa mă împrumute si pe mine de 500 de lei.