| Mircea08 a întrebat:

Majoritatea ateilor isi tot pun problema de unde a aparut Dumnezeu. Si-au pus insa vreodata problema de unde a aparut stiinta?
Din punctul de vedere al oamenilor de stiinta, stiinta nu a existat, nu a fost descoperita datorita unor sapaturi arheologice. Ea este conceputa de oameni, oameni care s-au ocupat cu asa ceva. Chiar daca acei oameni au fost numiti oameni de stiinta ei nu erau perfecti. prin urmare, ceea ce au sustinut ca este adevarat nu intotdeauna era un adevar. De ex.:
Pământul este centrul Universului
Ideea îi aparține lui Ptolemeu și a stat în picioare aproape un mileniu și jumătate. Abia în 1.543, Copernic a contrazis-o puternic spunând că de fapt Soarele ar fi centrul universului. In zilele noastre insa orice om stie ca soarele este centrul sistemului solar si nu al universului.
Atomul este cea mai mică particulă
Abia în secolul XX, fizicieni precum J.J. Thompson, Ernest Rutherford, James Chadwick sau Neils Bohr au pus bazele fizicii particulelor. Și așa am aflat că atomul e format din protoni, neutroni și electroni. Dar și această teorie e acum depășită, și știu acet lucru toți cei care au auzit de bosonul Higgs sau de cuarci.
Sunt oameni care pretind ca au un nivel ridicat de cultura. Sa vedem ce spun oamenii de cultura despre cultura :
"... și, prin urmare, în toată directia de astăzi a culturii noastre, este neadevărul, pentru a nu întrebuința un cuvânt mai colorat, neadevăr în aspirări, neadevăr în politică, neadevăr în poezie, neadevăr pănă în gramatică, neadevăr în toate formele de manifestare a spiritului public. "
(Titu Maiorescu - În contra direcției de astăzi în cultura română)
Si totusi, oamenii de știință sunt recunoscuți pentru inteligența lor superioară și ne punem baza în ei ca să ne ajute să înțelegem mai bine lumea. Alta este probla. Problema este ca cineva isi cam baga coada peste tot, inclusive in domeniul stiintei. Sunt oameni de stiinta care sustin ca un anume tip de manipulare este frecvent intalnit in disciplinele teoretice :
"Cu cât conceptul metodologic acţionează mai autentic şi cu cât determină mai cuprinzător trăsăturile esenţiale al unei ştiinţe, cu atât mai originar este el îngemănat cu obiectul însuşi, cu atât se îndepărtează el de ceea ce noi numim o manipulare tehnică, tip de manipulare frecvent întâlnit şi în disciplinele teoretice."
(«Ştiinţa Omului» şi Fenomenologia - Obiectivitatea fenomenologică)
Prin urmare stiinta este buna, numai ca exista oameni care o aplica pentru a face raul, la fel cum sunt si oameni care o aplica pentru a face binele. Ori asta inseamna ca oamenii se fac vinovati de relele care se "intampla", nu stiinta si nici invatatura lui Iisus care de fapt asta face – ne invata sa folosim tot ce avem pentru a face binele.
De ce sunt criticati cei care invata sa faca binele? Pentru comportamentul unora care pretind ca actioneaza in numele acestei invataturi si care fac toate relele din lume? Este asa de greu de vazut ca religiile au ca invatatura niste dogme care sunt diferite de invatatura lui Iisus, si ca adeptii acestor religii traiesc potrivit acestor dogme? Au vazut ateii vreun crestin adevarat? NU! Nu au cum sa-l vada deoarece chiar daca il vede nu il recunosc, si nu il recunosc pentru ca nu stie ce este un crestin adevarat. Daca ar intelege Evanghelia nu ar mai critica crestinismul, si nu ar mai spune ca cei care vor sa faca binele sunt spalati pe creier.

5 răspunsuri:
| sunset10 a răspuns:

Diriginta mea are o vorba: "stiinta fara religie e incompleta, religia fara stiinta este oarba". Totusi, daca vrei sa vezi vreo schimbare in orice domeniu, nu te astepta doar sa stai si sa vezi lucrurile schimbandu-se radical. Be the change you want to see in the world.

| Cristiaanandrei a răspuns:

In primul rand. Universul e infinit. De la pamant in stanga e un infinit de la pamant i dreapta sus jos e un infinit deci poti spune ca pamantul e centru universului. Infinitul nu are centru.

In al doilea rand. Eu am fost crescut de o familie cretina. Dar nu am crezut ca majoritatea oamenilor "credinciosi" sunt asa de indoctrinati. Oricine ai fi orice ai face daca nu recunosti ca ai o viata buna multumita tehnologiei esti un ipocrit. Si daca vrei ca lumea sa nu mai invete ca sa respecti cuvantul domnului atunci cand te imbolnavesti si ai nevoie de o operatie ar trebui sa il cheme pe Dorel de la drumuri si poduri sa te taie sa te coase. Eu nu am nimic cu nici o religie. Nu sunt ateu, doar agnostic. Dar repet. Crestini ar trebui sa se trezeasca la realitate si sa multumeasca lui dumnezeu ca avem stiinta si daca ar fi mai normali poate nu ar mai fi asa de multi atei

| Mircea08 explică (pentru Cristiaanandrei):

E greu de discutat in felul asta.
Acuma am spus "Si totusi, oamenii de știință sunt recunoscuți pentru inteligența lor superioară și ne punem baza în ei ca să ne ajute să înțelegem mai bine lumea." De ce nu recunoasteti ca oamenii de stiinta au facut armamentul, bombe biologice, bombe chimice etc? ce credeti ca astea le-a facut ca sa creasca porumbul? Prin urmare, stiinta este buna in principiu dar unii oameni o folodesc pentru a face rau.
Asa este si cu religia - ea este buna, dar sunt oameni care o folosesc pentru a face rau. De ce vreti neaparat sa impartiti oamenii in credinciosi si atei si sa-i criticati ba pe unii ba pe altii? Aici nu este ca la fotbal, daca tin cu Steaua pai tin cu ei indiferent cum joaca si cum se comporta.
Eu mi-am spus parerea si nu tin neaparat sa va conving de ceva, am criticat si pe credinciosii care sustin ca sunt crestini doar pentru ca apartin unei biserici care spune ca este crestina. Intr-adevar, din cauza celor care isi spun crestini si fac toate relele din lume, adevarata biserica este criticata :
"Si multi se vor lua dupa invataturile lor ratacite si, din pricina lor, calea adevarului va fi hulita;" (2Pet.2:2)

| Cristiaanandrei a răspuns (pentru Mircea08):

Eu sunt agnostic. Adica nu stiu daca exista sau nu o divinitate dar chiar daca ar exista nu putem sa dovedim asta. Nu sunt ateu (ateii sunt total impotriva luindumnezeu si vor sa demonstreze ca nu exista). Da oamenii de stiinta aubinventat bomba nucleara religia a inventat cruciadele. Oricum si orice ai spune dea lungul istoriei au murit mai multi oameni pentru religie decat pentru orice altceva. Nu am nimic cu religia dar stiinta e foarte importanta pentru noi oamenii. Gabdeste.te ca in evul mediu populatia era de 50 de ori mai mica pentru ca nu aveau tehnologia necesara sa produca destula mancare pentru toti nu mai zic de medicina si alte cele.

| Mircea08 explică (pentru Cristiaanandrei):

Nici credinciosii nu stiu daca exista Dumnezeu. Ei CRED ca exista, de aceea se si numesc CREDINCIOSI. In ce ma priveste, existenta unui creator este deja explicata de stiinta si inca intr-un mod foarte simplu. Dar motivul pentru care eu sunt credincios este modul de viata pe care il duc crestinii, acela care este descris in Evanghelie. In Evanghelie sunt multe lucruri frumoase scrise eu o sa iti arat ce fac crestinii si ce nu fac sub nici o forma ca sa vezi ca in nici un caz crestinii nu au facut rau omenirii. Rau au facut tot slujitorii lui satana care au zis ca sunt crestini si ca aapartin unei biserici crestine ceea ce era MINCIUNA. Uite cum este un crestin :
Virtutile sunt acele insusiri care trebuie sa faca parte din felul de a fi al unui crestin
"Sa fie milostivi,blanzi,cinstiti, drepti, modesti,cu inima curata, facatori de pace, care au in suflet dragostea, bucuria, îndelungă-răbdarea, bunătatea, facerea de bine, credinţa,înfrânarea, neimpovarati de nici o grija, nefatarnici, iubitori de adevar,care nu defaimeaza, nu umbla cu inselatorii,nu tulbura,nu umbla cu mestesugiri ascunse, rusinoase,fara viclesug, fara partinire,iertatori, isi iubesc aproapele si isi pun sufletul pentru. prietenii sai, care lucreaza intotdeauna ca pentru. Domnul nu ca pentru. oameni. care nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândeşte răul, nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr."
(Extrase din Evanghelie)

VICII

Viciile sunt acele insusiri care nu trebuie sa faca parte din felul de a fi al unui crestin

"Indepartati mânia, iuţimea, răutatea, defăimarea, cuvântul de ruşine din gura voastră, nu fiti plini de toată nedreptatea, de desfrânare, de viclenie, de lăcomie, de răutate; plini de pizmă, de ucidere, de ceartă, de înşelăciune, de hotii, de purtări rele, bârfitori, grăitori de rău, urâtori de Dumnezeu, ocărâtori, semeţi, trufaşi, inchinatori la idoli, lăudăroşi, născocitori de rele, neînţelepţi, călcători de cuvânt, fără dragoste, fără milă, hrapareti, betivi, defaimatori, iubitori de sine, iubitori de arginţi, lăudăroşi, hulitori, neascultători de părinţi, nemulţumitori, lipsiţi de dragoste, neînduplecaţi, clevetitori, cruzi, neiubitori de bine, trădători, necuviincioşi, îngâmfaţi, iubitori de desfătări mai mult decât iubitori de Dumnezeu, si altele ca acestea cum ar fi desfrânarea, necurăţiea, destrăbălarea, Închinarea la idoli, fermecătoria, vrajbele, certurile, zavistiile, mâniile, gâlcevile, dezbinările, eresurile, Pizmuirile, uciderile, beţiile, chefurile"
( Extrase din Evanghelie)
Acuma spune si tu, de ce sunt criticati cei care se comporta potrivit acestei invataturi?