| anonim_4396 a întrebat:

Mama mea e supărată pe mine.Să vă spun:ieri s-a rugat la Dumnezeu,apoi mi-a zis să mă rog și eu,dar am refuzat. Apoi,după ce a terminat,m-a certat rău te tot(totuși,mă rog când vreau eu,nu când vrea ea ).Tot dă vina pe telefonul meu(motivul este altul,care mă bântuie și azi).Nu știu cum să-i spun adevărul,vrea să-mi ia de tot telefonul, și să nu-l mai am.Ce să fac?

19 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Sadrian46 a uitat ca el e pensionar. Cand ar fi trebuit sa fie el adolescent nu existau mobile.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Dap, '46 zice ca ar fi anul nasterii sale. In adolescenta lui telefonul fix era o raritate, iar telefoane mobile nu existau.

| ChiftelutaCrocanta2 a răspuns (pentru doctorandus):

Deci tipul din imagine e chiar el?

| doctorandus a răspuns (pentru ChiftelutaCrocanta2):

N-as baga mana-n foc.

| doctorandus a răspuns:

Mama ta este fanatica, evita sa discuti religie cu ea.

| RAY a răspuns:

Cei drept cam are dreptate, telefonul nu este sanatos, dai in dependenta si uiti de scoala, invatatura

| ChiftelutaCrocanta2 a răspuns (pentru RAY):

Eu mereu iau note de 10 9, și ocazional, un 8. De la 8 în jos, nu sunt note.Și așa, școala nu te ajută cu nimic. Poate că ai dreptate, dar nu ea a cumpărat telefonul!

| RAY a răspuns (pentru ChiftelutaCrocanta2):

E mama ta,datorita ta e sa faci ceea ce spune ea, cand o sa fi pe picioarele tale o sa faci ce vrei, sfatul meu este sa eviti statul pe internet, fa un sport, invata, citeste

| ChiftelutaCrocanta2 a răspuns (pentru RAY):

Îmi pare rău, dar greșești.Și la frații mei mai mari(20-39 ani)le zice ce să facă ei.

| Holiday a răspuns (pentru RAY):

"E mama ta, datorita ta e sa faci ceea ce spune ea, cand o sa fi pe picioarele tale o sa faci ce vrei"

Rolul parintilor nu e sa impuna copiilor ceva, ci sa le ofere optiuni, iar uneori e chiar bine sa ii lasi sa faca si ce vor ei chiar daca nu prea iti convine.

| sierra1 a răspuns:

"mi-a zis să mă rog și eu, dar am refuzat"

dă-mi voie să te aplaud!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Așa am pățit și eu. Nimic de făcut. Nici la înmormântare nu am fost.

| anonimg a răspuns:

Mama ta are două obligații:
1. Să îți cumpere telefon.
2. Să îți ofere libertatea de conștiință, chiar și dacă aceasta ar dispărea vreodată din constituția României. Adică ai dreptul să te închini sau nu la orice dorești, atâta timp cât nu faci rău altor oameni.

Acei părinți (oameni) care nu se conformează acestor reguli, nu au dreptul să de-a naștere la copii.
Niciun om nu are dreptul să stăpânească peste un alt om.
În locul tău aș chema poliția și protecția copilului și televiziunea, dacă mă forțează să mă închin lui Dumnezeu.
Un om care forțează pe alt om -chiar și într-un lucru bun- este stăpânit de diavolul; depinzând de numărul de îngeri răi de care este stăpânit, acest om este demonizat, chiar dacă are cruci și icoane în toată casa, și chiar dacă face baie în fumul de tămâie.

| Celcestietot a răspuns:

Nu strica dacă te rugai, că oricum, fie că tu crezi sau nu, Dumnezeu tot va continua să existe.

| AcheronTPU a răspuns (pentru Celcestietot):

L-ai vazut tu?

| Celcestietot a răspuns (pentru AcheronTPU):

Am vazut dovada, dovezile existentei Sale. Daca tu nu vezi moleculele de oxigen, nu inseamna ca ele nu exista.

| SG1995 a răspuns:

Nu ești tu ăla care punea acum un an întrebări dubioase despre pedofili?

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Cred că cel mai bine ar fi să-i spui motivul (nr: care te bântuie), în prezența altei persoane, mai echilibrate. Faptul că te rogi (chiar și rar), ajută foarte mult. Când nu ai inspirație la rugăciune, roagă-te pentru ea și pentru tulburarea ce-o ai, iar rezultatele se vor vedea în timp. Cele mai eficiente rugăciuni sunt cele cu cuvinte proprii, nu cele citite sau învățate pe de rost (adică mecanic).