| anonim_4396 a întrebat:

Mândria este un păcat?

16 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu intodeauna dar in general este.

| danay72 a răspuns:

O persoană mândră nu accepta sfatul. Mândria merge înaintea căderii, spune Biblia.

| Holiday a răspuns:

Dupa spiridusul asta crestin cam orice e pacat. In afara de prostie. Aia e o virtute absolut necesara unui bun credincios...

| Nitroblast a răspuns (pentru Holiday):

Imi pare ca esti tare virtuos atunci, luand-o dupa logica ta. Si extrem de ignorant, luand-o dupa logica mea.

| Holiday a răspuns (pentru Nitroblast):

Oh...deci am drumul spre rai deschis...tot dupa logica ta. Cool.

| Nitroblast a răspuns (pentru Holiday):

Gresesti, dupa logica mea nu, doar dupa logica ta.

| Deaad a răspuns:

Toate alea sunt pacate.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Da,vine de la Satan. Daca doresti citeste în Biblia ta la Galateni 5:19-22; meditează.

| xerxes1 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Nu exista niciun Satan.
Poate doar in mintea bolnava a unora.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru xerxes1):

Asta este dorinta lui sa se ascundă. Orbeste mintea celor n ecredinciosi ca sa nu vadă adevarul.Citeste daca doresti2Corinteni 4: 3, 4 1Ioan 5:19.

| xerxes1 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Saul din Tars a inventat crestinismul.
Ioan nu se stie ce a scris.Se numeste Evanghelia dupa Ioan nu Evanghelia lui Ioan.
A fost scrisa de un anonim, ca toate celelalte Evanghelii canonice.

Răspuns utilizator avertizat
| Nitroblast a răspuns:

Da. De aia a cazut satana. Si tot de aia nu isi cere iertare. La fel si la om.

Deci asta ar fi capul pacatelor.

| Mașka98 a răspuns:

Dumnezeu o uraste, in plus este spre paguba noastra sa fim mandri. Proverbele 16:18 spune: "Mandria merge inaintea caderii si spiritul trufas inaintea poticnirii."

| ViataMoarte a răspuns:

Da. Lucifer a fost izgonit din rai din cauza ei.

| AlinaMelisa a răspuns:

Din cate am "invatat " eu si din cate am auzi de obicei de la mandire pornesc si celelate pacate. Deci preacti, da este!