| CinevaAnonimă a întrebat:

Martorii lui Iehova se considera crestini?

27 răspunsuri:
| danut a răspuns:

A fi crestin inseamna a CREDE ca Domnul Isus Hristos ESTE Dumnezeu iar jehovisti nu cred asa ceva deci sunt antihristi si nu sunt crestini.

| danay72 a răspuns:

Sunt creștini, deoarece recunosc rolul lui Cristos în scopul lui Dumnezeu, se straduiesc să calce pe urmele lui Cristos și îndeplinesc poruncile sale. Apoi, asculta de porunca dată de Isus de a predica. Matei28:18-20.

| RAY a răspuns:

Din moment ce este o secta crestina logic ca se considera crestini
https://ro.wikipedia.org/wiki/Martorii_lui_Iehova
Martorii lui Iehova este o organizație religioasă creștină, non-trinitariană, înființată la sfârșitul secolului al XIX-lea. Potrivit Anuarului Martorilor lui Iehova, [1] organizația numără, la nivel mondial 8 340 847 de membri, alte 20 de milioane luând parte, anual, la congresele organizației. În România numărul membrilor organizației, în 2016, a fost de 40.398 de persoane.

| relian a răspuns:

Crestini sunt toti cei care cred in dzeu si isus indiferent ce ramura.Deci ortodox, catolic, penticostal, protestant etc toti sunt crestini.Deci nu-i ca se considera ei, asta sunt crestini.Religiile au o clalsificare.Du-te pe wikipedia scrie acolo care sunt ramurile crestinismului si dupa o sa stii.Nu te mai lua dupa oameni rai, in orice religie sunt oameni rai, laughing care o sa iti spuna aia sunt sectanti, etc acesti oameni nau nimic in comun cu religia.

| milan9 a răspuns:

Mai întâi o observaţie pentru o exprimare de mai sus. Numele (sau mai bine zis pronunţia) "Iehova" nu este unul academic, ci dimpotrivă, este un compromis grosolan ce nu apare în originalele latine sau greceşti. Nu este o pronunţie scripturistică, evreii nu au pronunţat niciodată "Iehova".

Este important a nu se confunda iniţialele YHWH întâlnite în Vechiul Testament (pe lângă alte 5000 de expresii referitoare la Dumnezeu) cu pronunţia greşită "Iehova".
Această pronunţie ("Iehova") este o variantă falsă de pronunţie în limba engleză (de vocalizare), inventată la voia întâmplării prin îmbinarea abuzivă dintre consoanele unui nume (Y-H-W-H, a căror pronunţie autentică a fost definitiv pierdută şi vocalele altui nume (Adonai). O compoziţie deci, cel puţin ciudata... thinking

| AndreiM77 a răspuns (pentru milan9):

Incearca sa studiezi mai profund subiectul ca este vast.
Nimeni nu poate şti astăzi cu certitudine cum se pronunţa iniţial în ebraică numele divin. De ce? Deoarece, în timpurile biblice, în ebraică se scriau numai consoanele, fără vocale. Cititorilor nu le era greu să adauge vocalele corespunzătoare pentru că această limbă se vorbea zi de zi. Cu timpul însă, printre iudei a apărut ideea superstiţioasă că ar fi greşit să se rostească numele lui Dumnezeu cu voce tare, astfel că au folosit expresii înlocuitoare. Secole mai târziu, erudiţii iudei au inventat un sistem de puncte care să indice vocalele necesare pentru a citi un text în ebraica veche, dar au combinat cele patru consoane ale numelui divin cu vocalele expresiilor înlocuitoare. Astfel, pronunţia originală a numelui divin s-a pierdut.
În versiunea sa, intitulată The Emphasised Bible, J. B. Rotherham foloseşte peste tot în Scripturile ebraice forma Yahweh. Dar, într-o lucrare a sa de mai târziu, el a utilizat forma „Jehovah" (Iehova), dând următoarea explicaţie: „JEHOVAH — Folosirea acestei forme englezeşti a numelui de amintire... în versiunea de faţă a Psalmilor nu se datorează faptului că ne-am îndoi de corectitudinea pronunţiei Yahweh; este vorba doar de o preferinţă personală, bazată pe considerente de ordin practic. Dorinţa noastră este să nu ne depărtăm de forma cu care ochii şi urechile publicului s-au obişnuit într-o chestiune de acest fel. Lucrul cel mai important este ca numele divin să fie recunoscut cu uşurinţă".

| milan9 a răspuns:

Una din cele mai mari probleme ale asa-zisilor "martori" este chiar aceea ca ei nu respecta nu doar Biserica Primara care a alcatuit Biblia (Noul Testament), dar ei NU respecta nici Biblia, ci incearca permanent sa adapteze Scriptura potrivit intereselor si a teoriilor cultului...
Acest lucru i-a determinat pe lideri prin anii 1950, sa recurga la modificarea a sute de versete din Biblie. Asa a aparut,, Noua Traducere Mondială a Sfintelor Scripturi’ (New World Translation - NWT), versiune modificată periodic, pentru a face faţă noilor învăţături ale oranizaţiei...

Unele invataturi ale,, martorilor’ nu au putut fi deduse din Biblie oricat de mult au fost rastalmacite versiunile King James si American Standard (traduceri ale Bibliei). Aceasta i-a determinat pe lideri, prin anii 1950, sa recurga la modificarea a sute de versete din Biblie. Asa a aparut,, Noua Traducere Mondială a Sfintelor Scripturi’ (New World Translation - NWT), versiune modificată periodic, pentru a face faţă noilor învăţături ale organizaţiei... happy

| danut a răspuns (pentru milan9):

"New World Translation" are 767 de versete MODIFICATE pe langa versetele si capitolele EXCLUSE din prima editie din 1900 a Bibliei Jehoviste.

| Petrovic a răspuns (pentru milan9):

Eu am verificat multe versete din Biblia Martorilor în cea Ortodoxă, Catolică și Baptistă.
În cea Ortodoxă are un limbaj greoi, folosit acum 50 de ani cel puțin. În cea Catolică textul este asemănător, fiind scris mai pe înțelesul oamenilor. De asemenea, la Baptiști, Noul Testament se aseamănă foarte mult cu cel Catolic. La Martori Biblia e tradusă, iar cuvintele greoaie de la 1950 sunt schimbate cu cele actuale, din 2010. Din acest motiv, Traducerea Lumii Noi este din punctul meu de vedere una din cele mai ușor de înțelese biblii.
Dacă crezi că lipsesc cuvinte, confruntă-le! Eu așa am făcut.

| mentholinks a răspuns:

Nu. Ei macar si-au dat seama ca Isus nu poate fi Dumnezeu si respecta prima porunca.

| Mclaren12 a răspuns:

Sunt sectanți creștini îndoctrinați ca și voi.

| Ankutzaaztukna a răspuns (pentru Mclaren12):

Mai bine te-ai gandi ce esti tu...

| Mclaren12 a răspuns (pentru Ankutzaaztukna):

Stiu foarte bine ce sunt eu si nu-s adeptul unei religii bazate pe dogme si credinta oarba.

| Ankutzaaztukna a răspuns (pentru Mclaren12):

Mhh

| Mclaren12 a răspuns (pentru Ankutzaaztukna):

Asta ce înseamnă? laughing

| Ankutzaaztukna a răspuns (pentru Mclaren12):

Se vede, cat de bine stii cine esti

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Da,Martorii lui Iehova practicainchinarea adevarata. Sfintesc Numele Creatorului Universului, Iehova.Este Dumnezeul Atotputernic si adevarat.Martorii Sãi se bucurã deprivilegiul de_a purta NumeleSuveranului de drept si mesajul Sãu înaintea oamenilor de orice fel, fara deosebire de naționalitate sau apartenențã sociala.Respecta Biblia, si isi iubesc semenii.Lucruri demonstrate.Isaia 43:8_10_12.

| CinevaAnonimă explică (pentru PorumbRodica1965):

Credeti in Noul Testament?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Da, cred în Noul Tratament, problema lor e că cred că Iisus Hristos nu este Dumnezeu(ba mai mult, este arhanghelul Mihail), cred că Iisus Hristos a fost răstignit pe un par (nu pe o cruce), cică,, își iubesc semenii '' dar prietenii sau chiar familia sunt lăsați să moară dacă au neapărat nevoie de transfuzii de sânge... Astea sunt cele mai wow învățături în opinia mea... (nu se bazează pe Biblie, ci doar pe unele deducții șubrede de exemplu în Biblie ni se spune despre,, glas de arhanghel '' cu referire la Iisus Hristos, s-ar putea deduce foarte ușor că e doar o metaforă(ceva simbolic), dar nu, în opinia lor de aici rezultă că Iisus Hristos e arhanghel(Mihail) în adevăratul sens al cuvântului! Bine că nu se spune,, cu glas de leu '' sau altceva asemănător pentru a sugera măreția Lui, probabil ar fi zis că Iisus Hristos e leu în adevăratul sens al cuvântului.

| iurii75 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Credem că toată Biblia ( inclusiv și "noul testament") este cuvântul lui Dumnezeu și ne bazăm convingerile doar pe Biblie.
https://www.jw.org/ro/

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Deci credeti si in Trinitate si in Cele 10 Porunci sa intelegem caci altfel nu puteti fi CRESTINI, adica cei ce cred ca Isus ESTE DUMNEZEU se numesc crestini de la CRISTOS (Hristos) ASA CUM scrie in Apocalipsa 12, 17. Si balaurul, mâniat pe femeie, s-a dus sã facã rãzboi cu rãmãsita semintei ei, care pãzesc poruncile lui Dumnezeu, si tin mãrturia lui Isus Hristos.
P.S. Sti ce inseamna Marturia lui Hristos?

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Domnule, de ce faci spume la gură?
Când te rog să comentezi ceva - n-o faci, nu te ajunge capul.
Poți doar sări cu gura ca...

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Esti indolent si nu sti decat sa jignesti cand dai cu capul in gard. Daca nu vi cu ceva autentic si nedemonizat ca voi, reluam discutia, altfel fugi acolo unde iti este locul.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

" nu sti decat sa jignesti cand dai cu capul in gard." - deci după ce ai dovedit că nu ești în stare să dai un răspuns simplu, să-ți exprimi convingerile și după ce tot timpul te eschivezi de la întrebări zici că eu dau cu capul în gard?! =))
https://www.tpu.ro/......ina-4.html
Nu te face de râs!

| Florin9Florin9 a răspuns:

Da, se consideră, chiar dacă poate nu ar trebui!

| oykoj98 a răspuns:

Ei se cred crestini, dar ceilalti crestini nu ii considera crestini deoarece au niste doctrine dubioase pe care niciun alt cult crestin nu le accepta.

| NikFlorian a răspuns:

Da se cred crestini...dar sunt ei oare crestini? eee aici ii enigma, nu sunt crestini practic deoarece au imbinat raul cu binele si acest lucru este o erezie, ba chiar au fost interzisi in Romania, pe vremuri...