| raul230 a întrebat:

Masturbarea când te uiți la filme pentru Adulți este un păcat? Sunt creștin.

35 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Acum 4 ore | milan9 a răspuns:
Este. Este o treapta a pacatului desfranarii.

mai bine violezi o fata sa inteleg

| RAY a răspuns:

Acum 22 ore | Nilsson a răspuns:
Parerea mea e ca pornografia e un pacat mai mare decat malahia pentru ca presupune a-ti gasi placerea in a privi oameni in ipostaze degradante si josnice.

deci si filmele de dragoste gen romeo si julieta, titanic sunt degradante si josnice din moment ce se gasesc momente de sex, ce este asa degradant si josnic a vedea 2 oamenii care fac sex, ce rau fac? o sa arda in iad, adam si eva erau dezbracati si asa faceau sex si dumnezeu le privea si cain sl abel poate

| RAY a răspuns:

Masturbarea când te uiți la filme pentru Adulți este un păcat? Sunt creștin.

nu,nu este, masturbarea nu este pacat, nici vazul filmelor pentru adulti, biblia condamna curvia, sadomia, incestul, homosexualitatea dar nici unde nu scrie ca e pacat sa vezi 2 pers care se saruta sau care sunt dezbracate, astea sunt inventi religioase, iar asa zis malahie e tradus prost din greaca inseamna prostitutie masculina, homosexualitate, a nu face sex pentru reprodroducere etc

| milan9 a răspuns:

Este. Este o treapta a pacatului desfranarii.

| mentholinks a răspuns:

Daca pui botul la ce zice preotul si ii speli picioarele si esti oita lui Isus, da, este pacat. In caz contrar nu este.

| Superior a răspuns:

Pacat inseamna un stil de viata anormal care afecteaza doar aceasta viata pamanteana. Dar nu intri in iad pentru asa ceva...

| Nilsson a răspuns:

Parerea mea e ca pornografia e un pacat mai mare decat malahia pentru ca presupune a-ti gasi placerea in a privi oameni in ipostaze degradante si josnice.
Orice pacat poate fi invins.

| Irinel15123532 a răspuns:

Da este pacat si Dumnezeu il condamna. Dar Dumnezeu te iubeste si nu vrea sa te lupti singur cu acest pacat, El este alaturi de tine in aceasta situatie si iti da putere sa invingi acest pacat care in final te va distruge. Dumnezeu nu ne da legi ca sa ne impiedice sa ne distram, ci pentru a ne proteja, El stie mai bine ce este mai bun pentru noi si ne vrea doar binele, El urmareste interesul nostru si nu al Lui. noi crestinii nu avem doar un Dumnezeu, ci un tata iubitor, un prieten apropiat care ne iubeste si si-a dat viata pentru noi pe cruce acum 2000 de ani. Un prieten care ne iubeste, care se ingrijeste de noi, care ne accepta cu dragoste fara sa ne critice, care ne slujeste in fiecare zi, care isi exprima dragostea in multe feluri fata de noi. Isus este un prieten care ne asculta cand venim la El cu problemele noastre cele mai personale, care ne da rezolvare ca prin minune. Dumnezeu este un tat iubitor caruia ii pasa foarte mult de tine. tu poti fi fiul Lui printr-o rugaciune simpla ''Doamne Isuse am pacatuit impotriva ta, am vrut sa fac totul asa cum vreau eu, te rog sa ma ierti pentru faptul ca te-am respins pana acum, cred ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatuli meu, cred ca tu esti fiul lui Dumnezeu si te primesc pe tine ca mantuitor personal si Domn al vietii mele, imi predau viata tie''. Din acest moment Duhul Sfant te boteaza si vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, toate pacatele iti sunt iertate definitiv si ai puterea invierii in tine, si nimic nu te va mai desparti vreodata de dragostea, caldura si grija tatalui ceresc pentru tine.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Asta cu "tata iubitor" e copy/paste? Ai un notepad undeva si copiezi de acolo? E raspunsul la toate intrebarile, nu?
Adica dumnezeu este un tata iubitor, DAR nu te masturba, nu face aia, nu face aia etc etc. Cam multa ipocrizie la mijloc, nu crezi?
De ce ii spuneti unui copil asemenea tampenii?

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Unde scrie in biblie de asa ceva? de ce blasfemezi biblia

| Irinel15123532 a răspuns (pentru RAY):

Dragul meu prieten, eu nu blasfemiez biblia. Te rog nu ma intelege gresit, in biblie orice act sexual in afara casatoriei este pacat, in biblie scrie ''fiecare sa stie sa isi tina vasul in sfintenie'', ''trebuie sa va infranati poftele'', ''nu fiti desfranati'', masturbarea este pacat pentru ca in primul rand te face rob al ei, si se bazeaza pe pornografie care este un lucru pe care biblia il condamna, nu trebuie sa incurajezi pornografia, dar Domnul stie ca ne este greu, si ne intelege, de aceea ne da putere prin Duhul Sfant sa invingem aceste pacate, pentru ca stie ca singuri nu vom reusi. El este in tata iubitor si nu doreste sa ne luptam in viata singuri niciodata.

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Omule da versetul unde scrie ca a vedea filme pentru adulti este pacat

| Irinel15123532 a răspuns (pentru RAY):

Este pornografie, este pacat. In biblie Domnul spune sa nu avem pofta rea, privire incarcata de pofta necurata, care sa ne starneasca poftele sexuale. De aici se ajunge si la violuri, pentru ca oamenii nu se stapanesc si dau frau liber poftelor sexuale, si automat daca vor continua sa priveasca si sa tot priveaca vor trece la nivelul urmator, actul in sine, sexul. Si de aici incepe, boli venerice, sarcini nedorite, distrugerea viitorului copiilor lasati prin orfelinate. Domnul stie ca totul incepe in mintea omului, de aici pornesc faptele in sine. De aceea Domnul nu vrea sexul in afara casatoriei, dar El este in continuare bun si iertator si intelege ca este greu sa renuntam, de aceea avem Duhul Sfant, pentru a ne intari si a ne da putere sa infrangem pacatele acestea.

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Da versetul

| Irinel15123532 a răspuns (pentru RAY):

Desigur. 1 Tesaloniceni 4:3. Aici pavel vorbeste despre asta. Nu iti cer sa ma crezi pe cuvant, eu nu sunt decat un alt om care invata in continuare, nu stiu totul, incerc sa dau sfaturi bazate pe biblie, imi cer scuze daca am gresit in vreun raspuns, dar incerc de fiecare data sa nu spun ceva gresit.

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Voia* lui Dumnezeu este sfinţirea** voastră: să vă feriţi de curvie†;

nimic de filme pentru adulti? baiete tu ma minti in fata

| Irinel15123532 a răspuns (pentru RAY):

În mod sigur, pornografia îi determină pe oameni să aibă pofte trupeşti şi fără îndoială pofte ale ochiului. Pornografia cu siguranţă nu poate fi un lucru la care ne putem chiar gândi: "Încolo, fraţii mei, tot ce este adevărat, tot ce este vrednic de cinste, tot ce este drept, tot ce este curat, tot ce este vrednic de iubit, tot ce este vrednic de primit, orice faptă bună, şi orice laudă, aceea să vă însufleţească" (Filipeni 4:8). Pornografia creează dependenţă şi reprezintă dependenţă (1 Corinteni 6:12; 2 Petru 2:19), este distrugătoare (Proverbe 6:25-28; Ezechiel 20:30; Efeseni 4:19) şi conduce la răutăţi şi păcate în creştere (Romani 6:19). A pofti în mintea noastră către alte persoane (esenţa pornografiei) este un lucru din cale-afară de jignitor si este pacat, si starneste poftele sexuale daca ne concentram atentia asupra pornografiei. Mulţumiri fie aduse lui Dumnezeu – El poate şi El dă biruinţă şi în acest domeniu. Eşti tu implicat în pornografie şi îţi doreşti eliberarea? Iată câţiva paşi către victorie: (1) Mărturiseşte-ţi păcatul înaintea lui Dumnezeu (1 Ioan 1:9). (2) Roagă-L pe Dumnezeu să îţi curăţească, să îţi înnoiască şi să îţi transforme mintea (Romani 12:2). (3) Cere-I lui Dumnezeu să îţi umple mintea şi gândurile cu virtuţile din Filipeni 4:8. (4) Învaţă să îţi păstrezi trupul în sfinţenie (1 Tesaloniceni 4:3-4). (5) Înţelege sensul dat de Dumnezeu relaţiilor sexuale şi implineşte-le numai şi numai cu soţia ta (1 Corinteni 7:1-5). (6) Realizează că dacă umbli plin de Duh Sfânt, nu vei putea ajunge să împlineşti poftele lumeşti (Galateni 5:16). (7) Ia decizii practice de a refuza să te expui pornografiei exprimată prin imagini (de exemplu nu îţi instala programe pe calculator care conţin aspecte pornografice

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Din nou nimic de pornografie baiete, doar copy paste, apropo da sursa ca e drept de autor

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

12 Toate* lucrurile îmi sunt îngăduite, dar nu toate sunt de folos; toate lucrurile îmi sunt îngăduite, dar nimic nu trebuie să pună stăpânire pe mine.

nimic de filme pentru adulti,numai vorbesc ca tu scoti din context biblia dar la voi sectancti blasfemia e ceva normal, pavel se refera la un oras unde erau multi pagani si spunea cat despre acele femei mai bine sa nu va atingeti de ele, ce scrii tu e total aiurea si scos din context, in primul rand biblia ne vorbeste de a insela nu de a nu vedea filme pentru adulti ca nu existau dar tu minti, tu ai scris ca in biblie scrie e nu scrie, nu scrie ca e pacat sa vezi 2 oamenii care se saruta, nici sa vezi 2 oamenii dezbracati nici vorba de asa ceva, vorbim de curvie, nu poti curvi ma daca nu ai nevasta pe cine sa inseli pe tine insati, numai blasfema biblia, nu uita ca poligamia exista in biblie, adam cu eva nu erau casatoriti, nu lea casatorit dumnezeu

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

472. -Curvia se numeste preacurvie, cand cineva lasa sotul legitim si se duce la altul. In Vechiul Testament se pedepsea cu moartea. "Daca un om preacurveste cu o femeie maritata, daca preacurveste cu sotia aproapelui sau, omul acela si femeia sa fie pedepsiti cu moartea" (Lev. 20, 10; Deut. 22, 22).

| RAY a răspuns (pentru RAY):

3120 malako, j malakos {mal-ak-os’} Meaning: 1) soft, soft to the touch 2) metaph. in a bad sense 2a) effeminate 2a1) of a catamite 2a2) of a boy kept for homosexual relations with a man 2a3) of a male who submits his body to unnatural lewdness 2a4) of a male prostitute

| Irinel15123532 a răspuns (pentru RAY):

Eu ti-am dat dovezi care spun ca pornografia provoaca dependenta si este un lucru rau, acum da-mi tu o dovada din biblie care spune ca este permisa, daca poti, te rog. Nu vei gasi in biblie vreun verset care sa admita asa ceva, intreaga biblie spune ca trebuie sa ne sfintim trupurile, pentru ca trupurile noastre sunt temple ale Duhului Sfant, cum poate desfranarea si masturbarea sa ne cinsteasca trupurile? Cum poate pornografia sa treaca acest test? Cum poate pornografia sa duca la o viata sfanta, curata, in voia Lui Dumnezeu. In biblie Domnul spune ''ganditi-va la lucrurile de sus, nu la cele de pe pamant, cautati mai intai imparatia Lui Dumnezeu si toate aceste lucruri vi se vor da pe deasupra'' Ne gandim noi oare la lucrurile de sus daca ne uitam la filme pornografice? ''Sa aveti gandul Lui Hristos in voi'' Avem noi gandul Lui Hristos daca privim si ne gandim la pornografie? Mai mult ca sigur, ca nu. Nu stiu pe ce te bazezi dragul meu prieten cand spui ca pornografia este incuvintata de Domnul, dar daca este asa, spune-mi si mie, pe ce baza faci o asemenea afirmatie?

| Irinel15123532 a răspuns (pentru RAY):

Da, asa spune legea Lui Moise. Asta ar rezolva problema curviei oricarei natiuni nu-i asa? Daca fiecare persoana ar fi pedepsita cu moartea, s-ar face curatenie morala foarte rapid. Ceea ce vreau eu sa spun este ca aceasta este legea, asta a spus Moise, cu toate ca in Biblie nu sunt exemple de femei pedepsite cu moartea pentru curvie. Dar cand este adusa femeia prinsa in preacurvie la Isus, Isus spune, ''nici eu nu te condamn, du-te si sa nu mai pacatuiesti''. Domnul este bun si ne iarta, Isus nu a permis, nu a ingaduit pacatul femeii adultere, El nu a condamnat-o, ar fi condamnat purtarea ei, dar nu si pe ea. Biblia spune ca El a murit pentru ea, pe cruce Isus suporta pedeaspa pentru pacatele noastre ca sa putem primi iertare si curatire.

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Nu fi ipocrit cu mine ca nu isi merge, in biblie nu scrie nimic de filme pentru adulti

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Omule curvia e cand inseli ma, tu nu intelegi ca tot blasfemezi biblia, curvia e cand isi inseli femeia ma nu cand vezi doi oamenii dezbracati, de asta vorbea pavel

| Irinel15123532 a răspuns (pentru RAY):

Biblia se refera si la acele lucruri prin acele versete dragul meu prieten, este vorba si de ele in acele versete, uita-te mai atent. Doar nu voiai sa srie in biblie sa nu ne uitam la filme pentru adulti? Pe vremea aceea nici nu se gandeau oamenii cum va evolua tehnologia, nu vei gasi in biblie verset care sa se refere strict la asa ceva pentru ca pe vremea aceea nu existau site-uri pentru adulti si nici plasme de 2 metrii pe care sa le vizionezi. Dar pornografia intra in acea categorie de pofte sexuale si minti murdare pe care biblia le condamna, nu ma intelege gresit, nu sunt sectant, sunt crestin si cred in Domnul Iisus Hristos.

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Continui sa blasfemezi biblia, ma eu sunt ateu dar nu blasfemez biblia, las-o asa cum e ea, asa cum e scrisa ea, in ea nu scrie de filme pentru adulti

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Deci daca vezi 2 pers ca se saruta e pacat, daca vezi un om dezbracat e pacat, pacat e cand inseli

| CinevaAnonimă a răspuns:

Dpdv crestin, da!

| Saiko10 a răspuns:

Ma din ce stiu eu masturbarea te face nefericit pe termen lung, incearca un experiment 30 de zile nu te masturba sa vezi ca o sa te simti mult mai bine, si da este un pacat din cauza motivului de mai sus.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Masturbarea, dragul meu, este ceva normal. Toata lumea o practica. Este alegerea ta. Iata si sfatul medicului:
http://www.sfatulmedicului.ro/Sex-si-erotism/ghid-despre-masturbare_701

In plus, nu este ceva legat de crestinism. Era legat de poporul iudeilor din timpuri biblice. Este o anomalie sa te ghidezi la 2000 ani distanta dupa aceleasi principii misogine, scarboase, prozelite, rasiste si homofobe.

Cu alte cuvinte nu este deloc un pacat. Daca este sa o iei "crestineste" nu scrie nimic de masturbar.e in cele 10 porunci. In plus, in tantra si yoga masturbarea este practicata ca si cale de a induce placerea, a creste concentrarea etc.
Exista mituri despre creatia lumii din samanta zeilor. Asadar, sa lasam la o parte teoriile pline de puritanism ale crestinilor. Si toti cei care iti zic ca nu au facut-o, crede-ma ca au facut-o, dar se ascund pentru ca le este rusine, asa au fost crescuti sau considera asta in tabuu.
Daca iesi din Romania si vezi alte tari perspectiva asta se schimba total. Noi inca traim in grote.

| F3d0x a răspuns:

Uita-te frate la ce vrei tu, nu-ti fie teama ca un bosorog dintr-o poveste de adormit copiii scrisa de niste tarani o sa te pedepseasca doar pentru ca tu iti satisfaci nistr "nevoi".
Fii liber.

| ajutortpu1 a răspuns:

Da! Pornografia și masturbarea îți distrug viața. Luptă-te cu această patimă care distruge pe om fizic și psihic.

| mentholinks a răspuns (pentru ajutortpu1):

Adica 70 la suta din omenire care practica asa ceva sunt distrusi fizic si psihic?! Hai mai plimba ursul nu mai prosti copiii.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru ajutortpu1):

De ce? Care patima? Nu este alcool sau droguri, dragul meu! Si nu iti face rau nici la ficat! Cum te afecteaza masturbarea fizic? Iti creste par in palma? Imi poti spune in ce mituri mai crezi?