| anonim_4396 a întrebat:

Masturbarea este un pacat? Dau funda

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
44 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Crestinii evanghelici (care se bazeaza doar pe ce spune Biblia) considera ca m. nu este pacat.

| danay72 a răspuns:

Da,este un obicei nesănătos din punct de vedere spiritual, întrucât duce la atitudini care încurajează egocentrismul şi care corup mintea.

| oprescudorin11 a răspuns:

Era si o gluma : ca o '**** la vremea ei face cat 10 femei!"Nu e gluma, cata vreme este chiar realitatea! Asta nu inseamna sa nedreptatesti femeile, ar fi contra 'Drepturilor omului' sanctionabila in lumea democratiei, de UE, ONG-uri si tot felul de papitoi!

| Nilsson a răspuns:

Daca e sau nu un pacat, nu sunt in stare sa dau un raspuns sigur.
Problema e data de circumstatele in care se face malahia, de cele mai mute ori e mana in mana cu consumul de continut pornografic, si asta fara indoiala e un pacat, sa savurezi cum femeile sunt filmate in ipostaze umilitoare si dezumanizante.
Sa poftesti o alta femeie chiar condamnat in Biblie:, Aţi auzit că s-a zis celor din vechime: „Să nu preacurveşti." Dar Eu vă spun că ori şi cine se uită la o femeie, ca s-o poftească, a şi preacurvit cu ea în inima lui`` Matei 5.27-28
Plus de asta, intrebarea aceasta a mai fost pusa de multe ori de tineri pe acest site, deci totusi e o constiinta care ne spune ca anumite lucruri nu sunt bune, si eu consider ca nu trebuie sa o ignoram.

| Seba2013 a răspuns (pentru Nilsson):

Bravo, eu de aceea nu mai dau comentarii, pentru intrebarile au mai fost.
Este consens crestin ca este pacat, iar ce este este consens la astia, este fundament.
Iar restul sunt doar niste caini care latra in parametri contrafacuti.
Am incercat sa ii combat, mai ales pe doctorandus, dar este tarselos pentru ca in fond stie sa stiinta vorbeste despre capacitatea de control al impulsului.
In vocabularul lui nu exista aceste concepte, atat de slab poate sa fie.

| Deaad a răspuns:

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Biserica creştină a făcut tot ceea ce i-a stat în putinţă pentru a suprima şi controla sexualitatea. Energia sexuală este forţa vitală şi creatoare care eliberează Şarpele Kundalini şi, deci, este o ameninţare directă pentru agenda ei, și anume aceea de înrobire a umanităţii.

Creştinismul nu are nimic spiritual în el. Creştinismul, în adevăr, este o unealtă pentru îndepărtarea tuturor cunoștințelor spirituale şi a spiritualităţii în sine. Acest lucru a fost realizat în mod efectiv prin atacul direct asupra celei de-a doua chakre, chakra sexuală; prin asta, Șarpele Kundalini ajunge să fie sigilat la baza coloanei vertebrale. Pentru ca energia kundalinică să poată urca fără complicaţii, toate chakrele trebuie să fie curate şi deschise. Complexele psihologie se manifestă în chakre - care sunt părți cheie ale sufletului - creând blocaje care, la rândul lor, împiedică ascensiunea şi circularea energiei spirituale atât în cele 7 chakre principale, cât şi în cele 144.000 noduri ale sufletului. sursa: crestinismulexpus.blogspot.ro, bucurialuisatan.com, pentru Pace, Libertate si Iluminare. HAIL SATAN, ADEVARAT TATA CREATOR!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, e un pacat! Malahia este "desfranare care se face fara de alt trup". - Sf. Ioan Scararul.
Desfranarea e interzisa de porunca a 7-a din Decalog: "Sa nu fii desfranat!".-Iesirea 20:14, Deuteronomul 5:18
Pentru Sfantul Apostol Pavel, trupul omului este "templu al Duhului Sfant", Care locuieste in el. Cine strica acest templu, prin desfranare, "il va strica si Dumnezeu pe el!" -I Corinteni 3:17

| Florin9Florin9 a răspuns:

Da, este păcatul malahiei(caută pe net mai multe detalii).

| doctorandus a răspuns (pentru Florin9Florin9):

In Biblie nu scrie asa ceva.

Vezi http://ro.wikibooks.org/wiki/Raft:Medicin%C4%83

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru doctorandus):

E o părere greșită (cei care o practică încearcă să găsească o scuză prin a zice că nu se înțelege clar în Biblie dacă e sau nu, chiar uni spun că nu e, în loc să accepte că păcătuiesc și să încerce să se schimbe : https://www.gotquestions.org/romana/masturbarea-pacat.html

| doctorandus a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Nu zau? Da-mi versetul in care scrie "m. e pacat".

| Nitroblast a răspuns (pentru doctorandus):

Scrie in Biblie de malahie, (Romani 1, 24). „Pentru aceia şi Dumnezeu i-a dat pe ei în pofta inimii lor, spre necurăţie, ca să se necinstească trupurile lor în sineşi". Asta e masturbarea. Iar urmarea ei este in I Corinteni 6, 9-10 „Nu ştiţi, oare, că nedrepţii nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu? Nu vă amăgiţi: Nici desfrînaţii, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomiţii, nici furii, nici lacomii, nici beţivii, nici batjocoritorii, nici răpitorii nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu."

Mai pe scurt, da, e pacat. Si fata de alte pacate, asta mai provoaca si dependenta, ca un drog. O data apucat, tare greu te lasi de el (unii nici nu se lasa, spun ca e normal in loc sa isi recunoasca slabiciunea si sa o indrepte).

| doctorandus a răspuns (pentru Nitroblast):

Problema a fost eliminată de o traducere mai responsabilă a Bibliei:

„Sau oare nu știți că cei nedrepți nu vor moșteni Împărăția lui Dumnezeu? Nu vă înșelați! Nici cei desfrânați, nici cei idolatri, nici cei adulteri, nici bărbații care practică prostituția, nici homosexualii,"
—1 Corintieni 6:9, Nouă Traducere În Limba Română (NTLR)

| doctorandus a răspuns (pentru Nitroblast):

Citat de pe gotquestions.org:

"Răspuns: Biblia nu menţionează în mod specific masturbarea ca fiind sau nu un păcat."

| Nitroblast a răspuns (pentru doctorandus):

Mai responsabila... e subiectiva treaba. Personal prefer sa pun Biblia traditionala mai presus de oricare alte variante, rolul acestora fiind de a clarifica probabil anumite parti, dar nu de a le schimba intelesul. Si respectivul de pe gotquestions.org nu cred ca a citit foarte atent Biblia, macar o referire la onanie trebuia sa fie, ideea la ambele fiind aceeasi, varsarea semintei in desert (adica fara scopul de a concepe un copil) este pacat.

| doctorandus a răspuns (pentru Nitroblast):

De pe Wiki:

Din punct de vedere patristic

Profesorul universitar de teologie catolică Charles E. Curran a afirmat „Părinții Bisericii nu spun aproape nimic despre chestiunea simplă a ma.st.ur.bă.rii".[9]

Arthur J. Mielke a formulat astfel viziunea istoricului James Brundage: „tema ma.st.ur.bă.rii și cea a fanteziilor sexuale erau lipsite de importanță pentru autorii păgâni și pentru cei creștini până în secolele al patrulea și al cincilea" (adică până în momentul în care călugăria devenise importantă).

Din punct de vedere biblic

Biblia nu afirmă nicăieri că ma.st.ur.ba.rea ar constitui păcat.

Surse pentru aceasta afirmație:

„Schimbări sociale în atitudinile cu privire la ma.st.ur.ba.re au avut loc la nivel profesional doar începând cu 1960 iar la nivel popular cu 1970. [133] onanismul și ma.st.ur.ba.rea au devenit sinonime dintr-o eroare [134] nu există legislație biblică privitoare la ma.st.ur.ba.re. [135][10]"
—Michael S. Patton, "Masturbation from Judaism to Victorianism", Journal of Religion and Health (Springer Netherlands) 24 (2): 133–146

Patton este un cercetător științific al Bibliei.

„Biblia nu oferă vreo etică teologică clară cu privire la ma.st.ur.ba.re, fapt care lasă mulți tineri creștini necăsătoriți confuzi și dezvoltând sentimente de vinovăție față de sexualitatea proprie.[11]"
—Alex W. Kwee și David C. Hoover, „Theologically-Informed Education about Masturbation: A Male Sexual Health Perspective", Journal of Psychology and Theology, 36 (4): 258–269

Kwee și Hoover sunt doi psihologi creștini care lucrează pentru o universitate creștină.

Ceea ce făcea Onan se numește co.it.us in.te.rr.up.tu.s, nu ma.st.ur.ba.re.

Surse pentru aceasta afirmație:
„Deși cuvântul `onanism` provine de la numele lui Onan și este de obicei sinonim pentru ma.st.ur.ba.re, Onan nu se ma.st.ur.ba, ci practica tehnica sexuală co.it.us in.te.rr.up.tu.s.[12]"
—Michael D. Coogan, God and Sex. What the Bible Really Says (ed. 1st), p. 110

Coogan este unul dintre cei mai mari bibliști americani.

Confirmat de The Web Bible Encyclopedia pe http://www.christiananswers.net/dictionary/onan.html citat:
„Unii au presupus din greșeală că păcatul lui Onan ar fi fost ma.st.ur.ba.rea. Totuși, este clar că nu așa stau lucrurile. Onan se retrăgea prematur din actul sexual cu noua lui nevastă, Tamar. Aceasta este o formă de contracepție care se practică și azi (co.it.us in.te.rr.up.tu.s).[13]"
—The Web Bible Encyclopedia

http://www.catholic.com/tracts/birth-control (lecționar catolic oficial declarat fără greșeală de un cenzor de cărți și aprobat de un episcop — nihil obstat și imprimatur) Citat:
„Biblia menționează cel puțin o formă de contracepție și i se opune în mod hotărât. Co.it.us in.te.rr.up.tu.s a fost folosit de Onan pentru a evita să-și îndeplinească datoria conformă cu vechea lege iudaică de a concepe copii pentru fratele său mort.[14]"
—Catholic.com
„El practica co.it.us in.te.rr.up.tu.s de cate ori făcea dragoste cu Tamar.[15]"
—J. Harold Ellens, Sex in the Bible: a new consideration, p. 48

Părintele Bisericii Epifanie de Salamina este de acord, conform cu Riddle, John M. (1992). „1. Population and Sex" (în engleză). Contraception and abortion from the ancient world to the Renaissance. Cambridge, Mass.: Harvard University Press. p. 4. ISBN 0-674-16875-5. OCLC 24428750. Accesat la 2012-01-24.
„Epifanie (secolul al IV-lea) înțelegea păcatul lui Onan drept co.it.us in.te.rr.up.tu.s.[16]"
—John M. Riddle, Contraception and abortion from the ancient world to the Renaissance, p. 4

În anii 1940 cărțile evanghelice de sfătuire asupra sexualității condamnau ma.st.ur.ba.rea, considerând-o un păcat foarte serios, dar astfel de avertismente au dispărut de-a lungul anilor 1960 din astfel de cărți „deoarece evanghelicii care observaseră că Biblia nu afirmă în mod direct nimic referitor la ma.st.ur.ba.re considerau că au făcut o greșeală prin a o condamna."[17]

Liderul evanghelic James Dobson a afirmat: „Creștinii au păreri variate despre cum vede Dumnezeu acest comportament. Din nefericire, nu pot vorbi direct în numele lui Dumnezeu referitor la acest subiect, deoarece Cuvântul Său Sfânt, Biblia, păstrează tăcerea asupra acestui aspect."[18] El a mai afirmat: „Biblia nu spune nimic despre ma.st.ur.ba.re, deci nu putem ști ce gândește Dumnezeu despre aceasta. Opinia mea este că El nu îi acordă mare importanță."[19]

Cornilescu cu malahia lui a aruncat o piatră pe care șapte înțelepți nu pot s-o scoată din fantasiile fanaticilor religioși. Traducerea este complet greșită. Dacă preotul Cornilescu ar fi tradus că rețeta mântuirii e să sări în puț, ați fi sărit în puț? Așa e când fanaticii se iau de-a-n boulea după greșelile de traducere ale Bibliei.

Tradiția creștină traduce malakoi drept "efeminați". Dovezi din partea creștinilor de limbă engleză (când un pastor vrea să aprofundeze înțelesul originar al Bibliei, se uită în traducerea Darby sau în traducerea literală a lui Young):

http://www.biblegateway.com/......?/passage/

http://www.biblegateway.com/passage/?search=1%20Corinteni%206:9&version=YLT

Conform oamenilor de știință, malakoi trebuie tradus drept "flexibili din punct de vedere moral" sau "neetici". Sursa: http://www.religioustolerance.org/hom_bibc1.htm

Cât despre arsenokoitai, el nu mai e tradus de mult drept "onaniști". Sursa: http://www.religioustolerance.org/homarsen.htm

O traducere mai responsabilă este pe http://www.biblegateway.com/......?/passage/

Cât despre a preacurvi cu o femeie în inima ta doar prin a o privi cu poftă, așa e păcat să mergi pe stradă, că te desfrânezi cu inima ta, e păcat să te uiți la jurnalul de știri că iar e prilej de desfrânare. Pofta sexuală apare în creierul reptilian, asupra căruia mintea conștientă nu are control și nu mai poftești decât în cazul că îți scade serotonina (și devii anomalie psihiatrică). Mintea conștientă poate doar să refuze îndeplinirea poftei, dar nu poate opri pofta. Și așa ajungem la concluzia că aproape toți bărbații și toate femeile preacurvesc în inima lor, așa că preacurvia este cel mai firesc și mai normal lucru din lume, asta e ce spunea de fapt Isus în evanghelie.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru doctorandus):

Îmi pare rău că ai văzut în acel articol doar ce ai vrut, ignorând concluzia.

| drutzix a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Conform articolului pe care l-ai dat si mersul la toaleta e un pacat pentru ca:
Nu sunt mandru ca am fost la toaleta si nu sunt dornic sa spun prietenilor experienta (si parca mandria era pacat)
Si nu e ceva care il glorifica pe dumnezeu.
Articol tampit laughing

Puteai spune ca masturbarea e un pacat pentru ca Isus a zis ca daca te uiti la o femeie/barbat cu dorinta atunci ai pacatuit cu ea in inima ta.
O declaratie la fel de tampita din punctul meu de vedere dar daca esti crestin trebuie sa asculti de zeul tau.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru drutzix):

Nevoile fiziologice sunt absolut necesare pentru supraviețuire(masturbarea nu se încadrează în această categorie).

| drutzix a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Poti spune ca si masturbarea e o nevoie din moment ce baietii adolescenti se trezesc cu pantalonii murdari daca nu fac sex/se mastu.rbeaza ceva timp.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru drutzix):

Da. Dar nu e absolut necesar (nu vei muri dacă nu o vei face). Dar dacă nu dormi sau nu mănânci vei murii sigur.

| drutzix a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Daca dumnezeu ar fi vrut ca barbatul sa nu se mastur.beze i-ar fi facut mainile mai mici laughing
Lasand gluma deoparte
De ce a creat dumnezeu acest proces? De ce ii pedepseste pe aia care nu fac 'pacate' cu chiloti murdari?
De ce procesul asta reduce anxietatea si stesul?

In fine, am avut discutia asta de 1000 de ori pe site-ul asta si este destul de plictisitoare.
Atat timp cat nu stai in casa 24/7 si uiti sa socializezi nu vad raul.
E normal sa faci asta, si la o anumita varsta chiar necesar.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru drutzix):

Păi ejacularea nu e ceva interzis de Dumnezeu total ci doar în unele condiții. Dacă scurgerea e involuntară (în timpul somnului) nu e păcat pentru că persoana nu a ales în mod voit să păcătuiască (de exemplu dacă cineva îți pune un pistol în mână și îți presează degetul și glonțul care iese omoară pe cineva, de ce să fie păcatul tău dacă nu a fost decizia ta să tragi?) Pe lângă aceste efecte pozitive sunt multe efecte negative, anxietatea și stresul se pot trata și în alte moduri.

| drutzix a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Care sunt efectele negative?

| andyarx a răspuns (pentru doctorandus):

Traducere mai responsabila, adica inselaciune!

| doctorandus a răspuns (pentru andyarx):

Ideea ta se numeste teorie paranoida a conspiratiei.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru doctorandus):

Cam scrie in Biblie ca e un pacat, in sensul risipirii samantei! Dar nu este condamnata! De altminteri, nu exista om pe pamant, femeie sau barbat sa nu fi recurs la mast?! Chiar si cei care se declara contra acestei practici.E in firea omeneasca, creatia Lui Dumnezeu!

| doctorandus a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nu, tocmai asta e, ca nu scrie asa ceva.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru doctorandus):

Ba da.Ai vazut mai inainte.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru doctorandus):

Sigur scrie, nu-mi permit acum sa caut!(chestie de timp!)Dar, stai linistit ca scrie, nu foloseste cuvintele moderne, are alta exprimare (arhaica), gen 'varsarea semintei in desert', ceva in genul asta! Dar Biblia avea ca mesaj de transmis altceva, asta trebuie inteles, anume ca orice om trebuie, are datoria sa procreeze! De aia l-a lasat Dumnezeu inzestrat cu toate instalatiile' (organele0.Caci ar fi o Crima in fata Lui Dumnezeu sa-l contrazici, si o batjocora sa nu-ti folosesti ceea ce ti s-a dat, in scopul natural. Ceva in acest gen.In aceasta privinta, chiar si eu nu as aproba varsarea semintei, in afara organului specializat feminin! Chiar exista o asociatie a onanistilor(internationala), insa, cine crezi ca e presedintele ei? Sir Patrick, ala din serialul ala science fiction!
Interesanti oameni sub soare!

| doctorandus a răspuns (pentru oprescudorin11):

Asta e ca in Biblie nu scrie asa ceva, ci doar in Talmud.

| Seba2013 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Poti sa fii sigur ca in biblie scrie, daca vrei iti dau surse.
Treaba este ca acest doctorandus are viziunea lui limitata, si vrea sa ne-o adoptam si noi.

Treaba este ca biblia ne cheama la autocontrol, nu sa ne lasam in voia patimilor.
Dumnzeu nu ne-a lasat fara nici o directiva in legatura cu acest subiect, esenta Legii o inteleg doar persoanele care primesc spiritul sfant.
Ca sa ii detectezi intriga, spune-i daca biblia ne da principii in legatura cu drogurile, sa vezi cum aici recunoaste, ca desi nu apare termenul... exista indrumarea.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Seba2013):

Sunt total de acord, ca in Biblie sunt tratate absolut toate subiectele, si cele de care nu am avut parte inca adica in vremurile ce vor veni.Inca nu stim si nu putem sa le descifram toti.
Dar asta e alt subiect.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu ma intereseaza nici pareri, nici traduceri din APOCRIFE! Biblia Ortodoxa e cea mai curata dintre 'ce exista'. Acolo traducerea este decenta, sugestiva. Asa ceva nu e acolo!

| CinevaAnonimă a răspuns:

Da. Este o patima care provoaca dependenta.

| AnonimSuprem1 a răspuns:

In biblie scrie ca orice este din necredinta este pacat.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru AnonimSuprem1):

In Biblia Ortodoxa, nu stiu daca scrie sub forma asta! Dar rezulta.Sigur ca se refera la CREDINTA. Credinta este suportul energetic al vietii! (ca sa traducem in termeni actuali).Mai precis, un om fara Credinta, se imbolnaveste, se chinuie, sfarseste DERIZORIU. Nu intru in detalii, de aici studiaza si tu!

| AdrianTzar a răspuns:

Păcatul nu este încălcarea unei reguli și pac, te-am ars, te aruncă Dumnezeu în iad...

Tu singur te rupi de viața și de bucuria ce este în comuniunea cu Dumnezeu, cu harul primit la Botez, Mirungere, Euharistie. Este foarte foarte greu războiul cu malahia, este o auto-distrugere lentă, dar nu deznădăjduim.

| TabletaSB a răspuns:

Intrebare retorica.

| NoName1989 a răspuns:

De ce la "Dragoste si Sex" toti zicau ca nu e pacat si aici toti zic ca "da"?

| Nilsson a răspuns (pentru NoName1989):

Pentru ca cei ce frecventeaza aceea categorie nu isi pun probleme de moralitate, ei cred ca totul este permis atat timp cat se simt bine.

| BlooDz a răspuns:

Depinde de ce religie ai, religiile is foarte multe si se contrazic intr-e ele.