| raul230 a întrebat:

Masturbarea, este un păcat?

16 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

In Biblie nu scrie nimic despre ea, vezi http://ro.wikibooks.org/wiki/Raft:Medicin%C4%83

| RAY a răspuns:

Nu,iahve se refera la altceva, dar crestini interpreteaza cum au chef biblia, nici iisus nu a spus nimic legat de asta, dar totul cu limita desigur

| milan9 a răspuns:

Este o treapta a pacatului desfranarii. Nu se compara in gravitate si consecinte cu adulterul, curvia,... dar are si fapta aceasta consecintele ei...

| Donsavas a răspuns:

Poate fi o obsesie sexuala si atunci, Da, este păcat sa nu te tratezi.

| mentholinks a răspuns:

Nu, nicidecum.

| xerxes1 a răspuns:

Doar daca o faci in biserica deranjand persoanele prezente.

| AliGab a răspuns:

Da, este pacat!

| Seba2013 a răspuns:

Da, este pacat. Nu trebuie sa iubesti lumea, treabuie sa ai o atitudine ostila fata de ea. Altfel ea te va face sclav, preocupat de materialism, vei reflexiona toata ziua cu spiritul fornicatiei, de aceea este bine sa ai un obiectiv, iar lumii sa ii aplici moartea, asa iti pastrezi verticalitatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Masturbarea este o deviatie sexuala si un act nefiresc; ea este "desfranare care se face fara de alt trup", asa cum spunea Sfantul Ioan cel al Scarii. Masturbarea este pacat, deoarece incalca porunca a 7-a din Decalog, care spune; "Sa nu fii desfranat!". (iesirea 20, 14; Deuteronomul 5, 18). Masturbarea, ca si celelalte deviatii sexuale si acte nefiresti sau impotriva firii opreste de la mantuire pe omul care cade in ea, asa cum spune Sfantul Apostol Pavel in prima epistola catre Corinteni, cap.6, vers. 9-10:
" Nu stiti, oare, ca nedreptii nu vor mosteni imparatia lui Dumnezeu? Nu va amagiti: Nici desfranatii, nici inchinatorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomitii,
Nici furii, nici lacomii, nici betivii, nici batjocoritorii, nici rapitorii nu vor mosteni imparatia lui Dumnezeu."
Desi este un pacat de moarte, malahia se vindeca prin pocainta si se iarta prin Sfanta Taina a Spovedaniei la preotul ortodox in Biserica Soborniceasca si Apostoleasca Ortodoxa.

| doctorandus a răspuns (pentru Saiko10):

Liderul evanghelic James Dobson a afirmat: „Subiectul masturbării este încă unul foarte controversat. Creștinii au păreri variate despre cum vede Dumnezeu acest comportament. Din nefericire, nu pot vorbi direct în numele lui Dumnezeu referitor la acest subiect, deoarece Cuvântul Său Sfânt, Biblia, păstrează tăcerea asupra acestui aspect. Vă voi spune ceea ce cred eu, dar în mod sigur nu vreau să contrazic ceea ce cred părinții sau pastorul vostru. Opinia mea este că Dumnezeu nu vede masturbarea drept un lucru important. Este o parte normală a adolescenței, care nu privește pe nimeni altcineva. Nu produce boli, nu face copii, iar Isus nu a menționat-o în Biblie. Nu vă spun să vă masturbați și sper că nu veți simți această nevoie. Dar dacă o faceți părerea mea e să nu vă simțiți vinovați pentru asta." El a mai afirmat: „Biblia nu spune nimic despre m., deci nu putem ști ce gândește Dumnezeu despre aceasta. Opinia mea este că El nu îi acordă mare importanță. Nu vă va face nebuni, cum zic unii oameni. Deci vă sfătuiesc să nu vă simțiți vinovați."

| RAY a răspuns (pentru Saiko10):

Iar blasfemati voi pocaiti biblia, nu scrie nimic de asa ceva ca ar fi pacat

Biblia nu menţionează în mod specific masturbarea ca fiind sau nu un păcat

| alexandru0sorin a răspuns:

Man depinde de religie. in unele da in altele nu

| LOVW a răspuns:

Da, este păcat!
În primul sexualitatea a fost dată de Dumnezeu pentru căsătorie nu a fost dată pentru a o mai practica și singur. În epistola sa, apostolul Pavel le-a spus corintenilor că nu pot moșteni Împărăția lui Dumnezeu ( păcatul împiedică omul să ajungă în Împărăția lui Dumnezeu ) dacă trăiesc în continuare sau nu au fost iertați de imoralitățile sexuale ( păcatul ) iar aceia sunt numiți nedrepți ( cu prihană ). În plus gândește-te, dacă Dumnezeu ar fi acum lângă tine ți-ar spune să te, sau dacă ai fi auzit că Isus s-a în viața Lui cum ai reacționa? eu cred că nu ai mai spune că El a dus o viață sfântă cu ce a făcut, întreabă-te ce ar spune Dumnezeu despre asta : 28. Dar Eu va spun ca oricine se uita la o femeie ca s-o pofteasca, a si preacurvit cu ea in inima lui.29. Daca deci ochiul tau cel drept te face sa cazi in pacat, scoate-l si leapada-l de la tine; caci este spre folosul tau sa piara unul din madularele tale si sa nu-ti fie aruncat tot trupul in gheena.30. Daca mana ta cea dreapta te face sa cazi in pacat, taie-o si leapad-o de la tine; caci este spre folosul tau sa piara unul din madularele tale si sa nu-ti fie aruncat tot trupul in gheena.

| xerxes1 a răspuns (pentru LOVW):

Crezi ca Iisus nu o facea pe ascuns?
Trebuia sa scrie in Biblie si asta?

| doctorandus a răspuns (pentru LOVW):

Mai crestin si mai de dreapta ca Dobson? Atunci esti membru Ku Klux Klan.