| anonim_4396 a întrebat:

Matei 24:19
Cum adică "Vai de femeile însărcinate și de cele ce vor alăpta în zilele acelea"?

După câteva răspunsuri vă voi da o perspectivă corectă, frumoasă și interesantă, cea a Domnului Isus.

7 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Pai pentru ca vor fi nevoite sa fuga.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ok, prima parte: Concluzia
Când Isus spunea "vai de" cineva la ce se referea? La trup sau la suflet?
La suflet, la moartea sufletului(Apoc. 20:14), la faptul că vor fi despărțiți veșnic de Dumnezeu, de Împărăție și se referă la asta pentru că El tot timpul a vorbit dintr-o perspectivă veșnică, atotputernică și atotștiutoare(ex: cum spunea despre cei ce-i învia? Că au adormit).
Atunci de ce a spus "Vai de femeile însărcinate și cele ce au născut în zilele acelea"?
Pentru că ele vor ajunge în iad. Dar de ce?!
Faptul că ne specifică clar care femei(nu bătrâne, nu bolnave, nu șchioape sau oarbe ci însărcinate sau care alăptează) ar trebui să ne legăm de acest fapt. Ele ajung în iad(iazul de foc, moartea a doua din Apoc. 20:14) datorită sarcinii, ciclului evolutiv.

Rezumatul primei părți: Isus spune "Vai de..." când acel cineva ajunge negreșit la Judecată => Isus condamnă acele femei însărcinate din pricina ciclului evolutiv al sarcinii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A doua parte: demonstrația
Isus Hristos a spus că va fi aidoma ca în zilele lui Noe și ca în zilele Sodomei și Gomorei.
În zilele lui Noe fii lui Dumnezeu(îngerii) se împreunau cu fetele oamenilor(Geneza 6) și Dumnezeu a spus că Duhul Său nu va rămânea pururea în om pentru că ei au devenit carne păcătoasă(codul lor genetic a fost corupt->Geneza 6:4). Veți vedea că oamenii au început să scadă brusc în numărul anilor.
În cartea Iuda scrie în versetele 6 și 7 de acei îngeri ce nu și-au păstrat vrednicia, la fel cum făceau oamenii din Sodoma și Gomora, aceștia s-au dus după trupuri ciudate(arătau ca ei dar nu erau ca ei), nu s-au dus după Lot ci după îngerii care au venit în recunoaștere; așa și îngerii, s-au dus după oameni(Geneza 6:2).
Țineți minte că Dumnezeu nu autorizează niciodată încrucișarea între două specii într-atât de mult încât a poruncit să nu se semene doi copaci de același soi unul lângă celălalt ca nu cumva prin polenizare să se întineze(Levitic 19, Deut. 22).
Dumnezeu nu va aproba niciodată ca cineva să se joace cu bazele existențiale ale unui organism viu mai ales cu ADN-ul uman.
Se fac teste genetice și cu ajutorul medicinei moderne poți spune ce anume vrei de la copil(imun la boli, blond, înalt ș.a.)
Vai de femeile acelea pentru că ele vor purta în pântece mutații genetice, neaprobate de Dumnezeu.

Rezumat: Isus Hristos a profețit că în vremurile Antihristului vor fi mutații genetice de o așa manieră încât omul le va accepta, le va aproba pentru el însuși. Acum sunt femei ce au organe sexuale bărbătești și bărbați care nasc. Iar cel mai rău este că mamele vor vrea și vor începe ciclul evolutiv al unui organism modificat genetic, crezând ele, spre binele copilului.

-

Acum ați putea spune voi: "Păi și Isus nu este între Dumnezeu și Maria?"
Citiți mai cu atenție Geneza 3:15, este sămânța femeii(ovulul) acolo. Dumnezeu a venit(Luca 1:35) pentru a face posibilă nașterea unui băiat(o persoană masculină) pentru că femeia singură(o femeie poate naște prin ea însăși d.p.d.v. științific) nu poate da naștere la un băiat din pricina cromozomului y pe care nu-l are.
Isus a fost conceput ca om, s-a născut ca om, a trăit ca om, a suferit ca om, a murit ca om, a înviat ca om. Minunile le făcea prin Duhul Sfânt, aprobate de Dumnezeu(Elohim, Trinitate), așa cum făceau și apostolii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un răspuns este bine venit.
"Vai de femeile însărcinate și de cele ce vor alăpta în zilele acelea"?"
Dacă scoți versetul din context cu siguranța nu are vreo semnificație.
Se referă la necazul cel mare (dărâmarea Ierusalimului). Dacă mai pui că ești și gravidă când trebuie să "fugă la munți", e vai.
Si dacă mai pui la socoteală că invadarea prin violență "se întâmplă iarna", e vai, vai. Și e tragic dacă are loc într-o zi de sabat (când te odihnești) și atunci e vai, vai, vai. Cred că merit Funda, nu?

| Naavin a răspuns:

Citeste Apocalipsa, si cand vei vedea amarul ce va fi in lume vei intelege de ce spunea Iisus asta.

| anonim_4396 explică (pentru Naavin):

Isus nu spune "Vai de femeile însărcinate și cele cu copiii în brațe" pentru că le este greu să fugă cu ei sau că nu mai pot de mila copiilor inconștienți. Din câte știu eu sunt abandonați copiii și acum, în pace, ce să mai zic de acea perioadă în care toți vor fi iubitori de sine. Presupun că știi de amintirea acelei femei din strâmtorarea din anul ~70 care, din cauza foametei, și-a mâncat copilul și a îngrozit romanii la aflarea veștii. Crede-mă că nu le va fi greu din cauza copilului ci din cauza păcatului care va cântări enorm la Judecată.

| Anonim0506 a răspuns:

Fiindcă in ultimele zile viata o sa fie extrem de grea. Plina de ura, pericole și catastrofe la tot pasul. Saracile femei însărcinate nu o sa mai poată primi grija necesara, iar cele care alăptează au și un bebeluș de carat so de protejat.