| Octavian199 a întrebat:

Matei 26
36 Atunci*, Isus a venit cu ei într-un loc îngrădit, numit Ghetsimani, şi a zis ucenicilor: „Şedeţi aici până Mă voi duce acolo să Mă rog."
37 A luat cu El pe Petru şi pe* cei doi fii ai lui Zebedei şi a început să Se întristeze şi să Se mâhnească foarte tare.
38 Isus le-a zis atunci: „Sufletul Meu este cuprins de o întristare* de moarte; rămâneţi aici şi vegheaţi împreună cu Mine."
39 Apoi a mers puţin mai înainte, a căzut cu faţa la pământ şi S-a rugat*, zicând: „Tată**, dacă este cu putinţă, depărteazㆠde la Mine paharul acesta! Totuşi nu†† cum voiesc Eu, ci cum voieşti Tu."La cine se ruga Iisus? Ca doar el era zeul evreu, AKA Dumnezeu.

26 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Iisus nu este Iahve. Asta nu intelegi tu, pentru ca nu ai citit toata Biblia.

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Ai citit si despre viol, pedofilie, incest, crime?

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Păi ce treabă are asta cu ceea ce am spus eu?

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Tu ai zis, nu majoritatea.

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Nu majoritatea a tot?

| adryang78 a răspuns:

În primul rând, Biblia este plină de inadvertențe, doar a fost scrisă de oameni, n-a venit pe fax.
În al doilea rând, și Biblia și evreii îl numesc pe Iisus "fiul Omului" sau "fiul lui Dumnezeu". El NU era perceput ca fiind Dumnezeu, ci fiul său. Monoteismul exista cu mult înainte de apariția lui Iisus.
Deci răspunsul este: la Dumnezeu se ruga.

| Octavian199 explică (pentru adryang78):

Crestinii il considera zeul lor rolling on the floor

| adryang78 a răspuns (pentru Octavian199):

Nu, nu este așa. Și religia creștină îl vede tot ca fiind fiul lui Dumnezeu. Nu prea înțeleg ce vrei tu cu întrebarea asta, dar nu ești suficient de documentat ca să susții o polemică pe teme religioase.

| Octavian199 explică (pentru adryang78):

Ia mai intreaba crestinii.

| Octavian199 explică (pentru adryang78):

Sau du-te pe edu.ro si cauta manuale de religie, cultul ortodox.

| adryang78 a răspuns (pentru Octavian199):

Caută tu și dă-mi și mie un citat sau un link din care să fie clar că Iisus este considerat zeu unic și nu fiul lui Dumnezeu.
Dacă religia creștină acceptă că Iisus este fiul Mariei, conceput cu sf Duh, atunci de unde ai ajuns tu la concluzia că este considerat unicul zeu?

| Octavian199 explică (pentru adryang78):

Du-te pe edu.ro

| adryang78 a răspuns (pentru Octavian199):

Mă lași, frate, cu edu?! Dacă un tâmpit a scris prostii într-un manual ce legătură are cu dogma religioasă? Aici discutăm despre religie în sine, are la bază Biblia, nu manuale scrise cu picioarele ca să mănânce o pâine unii profesori care n-au fost în stare să ia mai mult de 5 la examenul de titularizare.
Tot așa o băgaseră și pe Andreea Esca într-un manual, acum câțiva ani. Deci, despre ce vorbim?!

| Octavian199 explică (pentru adryang78):

Pai vezi? Crestinii cred in asta. Daca nu credeau, faceau gat.

| adryang78 a răspuns (pentru Octavian199):

Nu văd nimic. Văd că îți arde de miștocăreală, probabil te plictisești.
Te-am salutat, că deja începi să mă scoți din sărite.

| Octavian199 explică (pentru adryang78):

Pai tu m-ai bagat in seama.

| Octavian199 explică (pentru adryang78):

Ai citit toate comentariile de aici? Ia uite ce cred unii.

| Helper07 a răspuns:

El s-a nascut ca si om iar oamenii nu pot manifesta puteri supranaturale fara ca o alta forta sa faca asta prin ei. In plus, Hristos nu s-a inaltat pe El dand un exemplu de umilinta oamenilor. Isus este un model al smereniei, daca se inalta pe El, ar fi dat dovada de mandrie. De aceea se ruga Tatalui.

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Iisus trăia dinainte de naștere.

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Am spus eu ca nu traia inainte de a se naste?

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

,,El s-a nascut ca si om iar oamenii nu pot manifesta puteri supranaturale''. Deci, tu crezi ca Iisus traia mai de dinainte de forma fizica? Nu te acuz de nimic, intreb.

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns:

Este o confuzie teribila in crestinism despre treime. Nici eu nu inteleg daca Yahve, rabbi Yeshua si duhul sfant sunt fiinte diferite sau aceeasi fiinta. Faza amuzanta este ca nici crestinii nu stiu si asta duce la multe contradictii intre ei. Bineinteles ca asta este doar un singur aspect dintre multe altele pe care crestinii le interpreteaza in functie de cum li se conformeaza lor. Unii crestini sunt mai liberali, in sensul ca nu iau biblia asa de in serios, unii sunt foarte indoctrinati si cred biblia cuvant cu cuvant, unii sunt mai doxati si au o interpretare mai simbolica a povestilor din biblie. De asta ei au pareri diferite despre aceleasi povesti.

| Octavian199 explică (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

'Eu nu am venit sa stric legile, ci doar sa le implinesc'Adica, legile criminalului de zeu evreu.

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns (pentru Octavian199):

Da era un citat in biblie care zicea ca Isus Cristos a venit pe pamant sa aduca sabia si nu pacea. Crestinii nu realizeaza ca pana si cartea lor de capatai promova razboaiele si macalurile in numele lui Iehova.

| Octavian199 explică (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Aia nu se pune rolling on the floor

| Raullalu a răspuns:

Domnul Isus Hristos, a existat inaintea acestei lumi.
A renuntat la Slava pe care o avea in Rai si s-a facut om.
A devenit om in adevaratul sens al cuvantului.
A simtit durere, emotii si a fost ispitit in toate felurile Dar nu a pacatuit.
A devenit ca si noi, iar pedeapsa iadului a fost valabila chiar si pentru Domnul Iisus, dar Domnul Iisus a dus la capat voia Tatalui si a recapatat Slava pe care o avea.
Se ruga la Dumneze fiindca era om si isi iubea Tatal.
Dar este si Fiul lui Dumnezeu, numit,, Dumnezeu" de insusi Dumnezeu Tatal.
(Citeste Evrei)