| anonim_4396 a întrebat:

Matei 28 vs Marcu 16 vs Luca 24 vs Ioan 20

Pana la urma care din cele 4 este varianta corecta?

12 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nicaieri in Noul Testament nu este descrisa invierea lui Isus. Pur si simplu femeile gasesc mormantul gol si afla ca Isus a inviat. Trecand peste asta, o evanghelie zice ca era un tanar, alta ca era un inger, alta ca erau doi ingeri, etc., evanghelistii nu s-au inteles in privinta asta, iar acum e tardiv ca sa mai schimbi textul Bibliei. Vezi http://books.google.nl/......ttp?/books

| rocco09 a răspuns:

Iisus nu a inviat! Ce e asa greu? Odata creierul mort fiinta respectiva nu mai exista! Parca asa zicea ray!

| TheTigerX a răspuns:

Toate.

| anonim_4396 explică (pentru TheTigerX):

Macar le-ai citit?

| TheTigerX a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, e vorba despre inviere

| anonim_4396 explică (pentru TheTigerX):

Toate 4 sunt 100% la fel?

| TheTigerX a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt 4 autori diferiti

| anonim_4396 explică (pentru TheTigerX):

"Sunt 4 autori diferiti "... Asa si? Sunt 4 versiuni diferite. Pana la urma cum s-a intamplat si care versiune este cea corecta? Toate 4 nu pot fi corecte.

| TheTigerX a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba da, toate sunt corecte, doar ca fiecare are anumite detalii in plus, pe care daca le pui impreuna asemenea unui puzzle afli varianta realahappy

| anonim_4396 explică (pentru TheTigerX):

Mi se pare ca tu intri la categoria "troll" (parca asta e termenul folosit).

| TheTigerX a răspuns (pentru anonim_4396):

Noapte buna si tiehappy

| charonmario a răspuns:

15 Apoi le-a zis: „Duceţi-vă în toată lumea şi propovăduiţi Evanghelia la orice făptură.
Mat 28.19; Ioan 15.16; Col 1.23;
16 Cine va crede şi se va boteza va fi mântuit; dar cine nu va crede va fi osândit.
Ioan 3.18-36; Fapt 2.38; Fapt 16.30-32; Rom 10.9; 1Pet 3.21; Ioan 12.48;
17 Iată semnele care vor însoţi pe cei ce vor crede: în Numele Meu vor scoate draci; vor vorbi în limbi noi;
Luc 10.17; Fapt 5.16; Fapt 8.7; Fapt 16.18; Fapt 19.12; Fapt 2.4; Fapt 10.46; Fapt 19.6; 1Cor 12.10-28;
18 vor lua în mână şerpi; dacă vor bea ceva de moarte, nu-i va vătăma; îşi vor pune mâinile peste bolnavi, şi bolnavii se vor însănătoşi."
Toate sunt relevante dar Marcu 16 este cel mai complet Fi Binecuvantat Gaia