| alidenbealidenbi a întrebat:

Merele și multe alte fructe au o mărime potrivită pentru a fi apucate între două degete de la o mana sau cu o mana de om.

Daca ar fi evoluție, pomii nu ar fi avut de unde să știe să facă fructe potrivite ca mărime pentru mana omului.

Nu-i așa că aceasta e o dovadă în plus că Dumnezeu există și că relatarea din Geneza, unde scrie că Dumnezeu a făcut pomii din gradina Edenului pentru omul Adam, este adevărată?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe logica ta asa e ca si de aia ne intra penisul perfect in mana sa ne putem masturba cat mai mult?

| rapandula a răspuns (pentru suntserios):

Sa mor de n-ai dat cel mai bun exemplu posibil. Esti genial manca-ti-as...

| suntserios a răspuns (pentru rapandula):

Ms ms
e un talent.

| alidenbealidenbi explică (pentru suntserios):

Daca Adam vroia s-o faca noaptea el sau Eva ghida cu mana.

Asta e contra evolutiei. Evolutia se bazeaza pe inmultire frenetica. Dar si inmultirea aia e contra evolutiei. Inmultirea e ceva prea complex pentru a avea vreo tangenta cu evolutia.

122 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da da
pepenele de 10 kg e perfect de tinut in mana
si nucile de cocos care cresc la 20m inaltime

clar

| alidenbealidenbi explică (pentru suntserios):

10 kg cu doua maini, nu cu o mana. In plus trebuie cultivat - munca grea.
Ca sa ajunga la nucilea alea de cocos Adam trebuia sa arunce cu pietre, toiege sau sa se catere ceea ce i-ar fi putut cauza o cadere mortala.

| sierra1 a răspuns:

"multe alte fructe au o mărime potrivită pentru a fi apucate între două degete...aceasta e o dovadă în plus că Dumnezeu există"

oops, șeful tău a uitat de pepeni, dovleci?

| rapandula a răspuns (pentru sierra1):

O sa zica ca alea sunt facute de satan laughing laughing

| alidenbealidenbi explică (pentru sierra1):

Alea nu-s fructe.

| sierra1 a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Pepeni, dovleci - " alidenbealidenbi: Alea nu-s fructe"

hai pe bune? poți să repeți mai rar să iau notițe?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu-i așa. Dumnezeu le-a făcut așa, cu milioane de ani în urmă, ca să fie potrivite la mărime pentru degetele maimuțelor. Iar pe vremea aceea, merele nu aveau mărimea celor de acum, aveau mărimea merelor pădurețe, pe care o au pomii ne altoiți și cei ce se găsesc prin pădurile noastre.
Astfel, relatarea din Geneza este adevărată ca orice poveste de Ion Creangă sau Frații Grim.

Răspuns utilizator avertizat
| johnnny123 a răspuns:

Deci in opinia ta faptul ca merele si perele se potrivesc in mainile oamenilor reprezinta o dovada ca au fost create de Dumnezeu si ca evolutia nu exista...

Buun. Explica-mi atunci pepenii.

| mastadont a răspuns (pentru johnnny123):

Foarte bine punctat. Și uite cum reușește un pepene să dea peste cap dogma creștină big grin Ce să mai zicem de nucile de cocos de exemplu, pe care Dumnezeu nu le-a făcut nici ușor de apucat și nici ușor de spart.

| johnnny123 a răspuns (pentru mastadont):

Stai ca acum se gandeste cum poate sa incorporeze pepenii in poveste fara sa recunoasca faptul ca argumentele lui nu au nici o logica.

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi explică (pentru johnnny123):

Pepenii nu cresc in pomi.

| alidenbealidenbi explică (pentru mastadont):

Nucile de cocos sunt pentru saraci si disperati ca n-au ce manca, trebuie sa le loveasca cu pietre ca sa bea zeama. In plus nucii de cocos sunt prea inalti.

| rapandula a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Ce parere ai despre scheletele de om de acum 100.000 de ani care sapau mine in Africa de Sud nestiind ei prea multe?
Ce parere ai despre scheletele de acum mai bine de un milion de an si care isi construiau arme din pietre? Aveau un aspect fizic ceva mai diferit, un fel de maimuta pe doua picioare care erau in stare sa vaneze si sa taie carnea de pe prada cu pietrele ascutite de ei. Asta inseamna evolutia. Ce parere ai despre asta? E fals totul? Atunci ce parere ai ca noi la nivel molecular evoluam pe zi ce trece? In corpul nostru anual se produc modificari care vor influenta urmatoarele generatii.

| alidenbealidenbi explică (pentru johnnny123):

Ia si tu: pepenii nu cresc in pom. In Biblie scrie despre pomi. Ca sa manance pepeni, Adam trebuia sa cultive pamantul ceea ce era o munca mult mai grea decat sa ia totul de a gata din pom.
In plus Adam nu avea vreo sapa sa cultive pepeni.

| alidenbealidenbi explică (pentru rapandula):

Eroare de datare. Inainte de potopul mondial din 2370 i.Hr. era o atmosfera mai diferita ce nu prea permitea patrunderea radiatiilor formatoare de c14.

Mutatiile nu aduc informatie genetica in plus ci doar modificari.

| anonim_4396 a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Adica pepenii nu cresteau din senin, dar pomii cresteau? Pe aia nu trebuia sa ii planteze Adam? Sa ii sape? Sa ii dea cu var? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine a fost primul, Adam sau pepenele?

| rapandula a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Ce naiba sa mai zic daca la orice o dai la intors sau spui ca e o eroare de datare... efectiv simt ca orice spun oricum vi cu o chestie de genul.

| alidenbealidenbi explică (pentru anonim_4396):

Pomii nu trebuiau plantati, sapati, dati cu var. Doar dupa pacatul adamic pe iepuri au inceput sa-i manance dintii de s-au apucat sa roada la scoarta pomilor.

| rapandula a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Ce varsta ai daca nu te superi? Sper sa te lase Iehova sa ne comunici varsta ta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Si pepenele cum a aparut?

| alidenbealidenbi explică (pentru anonim_4396):

In intrebare am vorbit de pomi-fructe-relatarea biblica.

| alidenbealidenbi explică (pentru anonim_4396):

L-a facut Dumnezeu.

| johnnny123 a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Deci "logica" ta este urmatoarea:

Unele fructe au dimensiunea potrivita pentru a fi luate cu o mana de oameni >> rezulta ca aceste fructe au fost create special pentru oameni de catre Dumnezeu >> rezulta ca nu exista evolutie

Iar atunci cand ti se atrage atentia ca unele fructe NU au dimensiunea potrivita pentru a fi luate cu o mana de oameni, raspunsul tau este "nu-i nimic, inventez imediat niste criterii conform carora aceste fructe nu trebuie luate in considerare"

Multumim pentru ca ne-ai ilustrat perfect modul in care functioneaza fanatismul religios: alegerea argumentelor care-ti sustin credintele si ignorarea totala a argumentelor care-ti contrazic credintele.

Daca Dumnezeu s-a deranjat atat de tare incat sa faca fructele potrivite pentru a fi ridicate cu mana, nu era mai simplu sa ne faca sa ne reincarcam de la soare, ca sa nu mai avem nevoie de mancare si bautura?

| anonim_4396 a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Pai de ce l-a facut asa mare, e prea greu de carat.

| alidenbealidenbi explică (pentru anonim_4396):

Asta e alta chestiune.

| alidenbealidenbi explică (pentru johnnny123):

"Alegerea argumentelor care-ti sustin credintele si ignorarea totala a argumentelor care-ti contrazic credintele" - la fel se intampla si in partea cealalta. Libertate de alegere - viata sau moartea. In ambele directii sunt tot atatea argumente.

"nu era mai simplu sa ne faca sa ne reincarcam de la soare, ca sa nu mai avem nevoie de mancare si bautura?" - ar fi insemnat sa nu mai fie nevoie de placerea de a degusta - cel mai longeviva placere a omului din zilele noastre.

| johnnny123 a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Deci nici macar nu negi ca alegi doar argumentele care-ti convin si ca le ignori complet pe celelalte. Aplaud acest moment de onestitate involuntara.

Si nu, in "partea cealalta", nu se intampla deloc asa. Stiinta (pe care o urasti atat de mult) analizeaza toate argumentele in mod obiectiv si este dispusa sa recunoasca erorile si sa-si schimbe pozitia in fata unor noi dovezi. Se cheama "progres" si este exact opusul a ceea ce face religia.

Cat despre privarea oamenilor de "placerea de a degusta", iarasi ai probleme de logica. Daca ne-am fi incarcat de la soare nici macar nu am fi stiut ce este aia "placere de a degusta", deci nu i-am fi simtit lipsa nici o secunda. Habar nu am fi avut ca suntem privati de ceva.

| alidenbealidenbi explică (pentru johnnny123):

"onestitate involuntara" - nu e involuntara.

"analizeaza toate argumentele in mod obiectiv" - daca intrebi un om de stiinta iti va spune ca totul e relativ si ca nu exista nimic obiectiv la modul absolut. Asadar incotro stiinta omului?

| johnnny123 a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Daca intreb un om de stiinta din India, unul din Peru si unul din Japonia care este viteza luminii, voi primi de la toti acelasi raspuns.

Daca intreb un om religios din India, unul din Peru si unul din Japonia care este "religia adevarata", voi primi trei raspunsuri diferite.

Asta ar trebui sa-ti spuna tot ce ai nevoie sa stii despre religie vs stiinta.

Si cu asta am incheiat. Spre deosebire de tine, eu mai am si alte lucruri de facut cu timpul meu decat propaganda religioasa.

| alidenbealidenbi explică (pentru johnnny123):

Cu argumentul acesta nu poti contracara credinta adevarata. Exista totusi o singua credinta religie adevarata.

Iti dau un exemplu: in domeniul stiintific se merge pe mai multe ipoteze ( religii ) pana se confirma doar una din ipoteze. Si asa mai departe. Modelul standard al particulelor elementare e o religie o ipoteza. Mai e modelul coardelor. Totusi in ultimele decenii modelul standard s-a confirmat cel mai mult. Nu a vazut nimeni un electron ci doar niste traiectorii.

https://www.quora.com/......s-seen-one

https://www.physicsforums.com/......on.460209/

| johnnny123 a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Mi se pare foarte amuzant ca tu chiar ai impresia ca esti in masura sa intelegi si sa judeci stiinta, cand in realitate cunostintele tale stiintifice sunt inexistente. Faptul ca folosesti termeni ca "particule elementare" si dai copy-paste la niste linkuri nu te face fizician.

Esti ca un afon care nu deosebeste nota "La" de nota "Sol" dar crede ca are cunostintele muzicale necesare sa compuna ca Mozart.

| rapandula a răspuns (pentru johnnny123):

El e paralel cu stiinta, uite si de ce:
în 19 Aprilie | alidenbealidenbi explică (pentru apoIIo):
Tehnologia va disparea la Armaghedonul biblic, pentru ce sa-mi umplu mintea cu atata tehnologie. In viitorul paradis pamantesc nu va fi nevoie de tehnologie.

| alidenbealidenbi explică (pentru johnnny123):

Existenta lui Dumnezeu va fi demonstrat in viitorul apropiat cand va izbucni Armaghedonul biblic profetit. Acest sistem cu stiinta, incapabila sa descopere pe Dumnezeu, va fi distrus. Atunci Dumnezeu isi va executa sentinta asupra acestui sistem.

Inainte vorbeai de ortodoxie. Se vede ca de fapt ortodoxia la tine = ateism.

| alidenbealidenbi explică (pentru rapandula):

Tehnologia a fost inventata pentru inarmare, pentru a combate saracia si depresia si nu pentru o societate prospera. Cand Dumnezeu va rezolva cu saracia si depresia tehnologia nu-si va gasi utilitatea in lumea noua promisa de Dumnezeu.

| johnnny123 a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Bine, mai discutam dupa ce se vor intampla toate lucrurile alea pe care le profetesti acolo.

Dar pana atunci fii si tu un om onorabil si nu mai folosi instrumente construite cu ajutorul stiintei pe care o negi si o detesti. Roaga-i pe colegii de la Martorii lui Iehova sa-ti construiasca in calculator activat prin puterea rugaciunii fierbinti si a credintei.

| alidenbealidenbi explică (pentru johnnny123):

Nu neg stiinta si nu o urasc. Doar ca stiinta si tehnologia nu vor mai fi necesare dupa Armaghedon. Stiinta nu demonstreaza inexistenta lui Dumnezeu ca sa o neg si sa o urasc. Stiinta si tehnologia are niste limite peste care nu va trece niciodata.

| johnnny123 a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Nu o negi si nu o detesti decat atunci cand iti contrazice credintele religioase. Adica mai tot timpul.

| alidenbealidenbi explică (pentru johnnny123):

Nu-mi contrazice credintele religioase. Aia nu e stiinta care contrazice. Aia e teorie.

| rapandula a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Ba... cu toate astea sa stii ca esti caterinca. Vezi ca se poate mai Meme10Memu mai? Ce sa stai sa ne blochezi pe toti cand poti sa ne luminezi mintile cu dogme Iehoviste. In vreo 3 luni ti se va ridica suspendarea de pe contul Meme10Memu, sper sa ne deblochezi si acolo ca sa continui sa ne arati adevarul sectei tale.

| alidenbealidenbi explică (pentru rapandula):

Tehnologia va avansa atat de mult pana nu va mai fi tehnologie. Gandeste-te la cate metode de fabricare poluante s-a renuntat. Se va renunta pana cand nu va mai fi de fapt tehnologia pentru ca orice metoda de fabricare e poluanta. Se vorbeste despre masini electrice verzi dar nu se vorbeste despre procesul poluant de fabricare a acumulatorilor.

| rapandula a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Fara tehnologie nu va exista o viata frumoasa si usoara. Mereu va exista tehnologia. Sunt multe procese poluante dar an de an scad din ce in ce mai mult, pana cand totul va fi verde iar fauna isi va revenii. Totul se poate in teorie, ne-a mai ramas sa o punem in practica si cum.

| alidenbealidenbi explică (pentru rapandula):

"pana cand totul va fi verde" - adica pana cand tehnologia nu va mai fi.

| alidenbealidenbi explică (pentru rapandula):

Adam nu avea tehnologie si viata lui era frumoasa si usoara si totul era verde si nepoluant in jurul lui.

| alidenbealidenbi explică (pentru rapandula):

Poate ai vazut acele filme sf in care tehnologia e de domeniul trecutului, plantele au inceput sa creasca peste blocuri, peste vechile fabrici si sa inverzeasca totul. Asa va fi.

| johnnny123 a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Deci daca o descoperire stiintifica iti contrazice credintele, chiar daca a respectat toate rigorile stiintifice, tu pur si simplu refuzi sa o consideri stiinta. Asadar ne-am intors la "aleg doar ce-mi convine mie".

Tie nu-ti este suficient ca vrei sa indesi cu forta credintele tale pe gatul oamenilor si sa proclami ca religia ta intamplatoare este "singura religie adevarata", acum vrei si puterea de a decide ce este stiinta si ce nu.

Noroc ca stiinta nu are nevoie de aprobarea si validarea ta.

| alidenbealidenbi explică (pentru johnnny123):

"descoperire stiintifica iti contrazice credintele" - nu exista astfel de descoperiri.

| johnnny123 a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Pentru fanatici religiosi, nu. Pentru restul oamenilor, da.

| alidenbealidenbi explică (pentru johnnny123):

Care sunt alea?

| johnnny123 a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Cea care te sacaie pe tine cel mai mult si pe care o respingi din toate puterile folosind eternele si jenantele tale "argumente" pseudo-stiintifice. Cea de la care a pornit intrebarea asta: evolutia.

Si inainte sa-mi spui ca "Teoria evolutiei" este doar o "teorie", pune mana si citeste ce inseamna termenul "teorie" in domeniul stiintific. Pentru ca nu inseamna ce crezi tu.

O teorie stiintifica nu inseamna o "supozitie", o "speculatie" sau o "ipoteza nedemonstrata", asa cum se grabesc sa sustina cei care nu au nici o tangenta cu stiinta.

O teorie stiintifica reprezinta "o explicatie a unui aspect al lumii naturale sau al universului care poate fi testata in mod repetat si verificata in conformitate cu metoda stiintifica folosind protocoale, masuratori si observatii acceptate, precum si evaluari de rezultate".

Cu alte cuvinte, din punctul de vedere al stiintei, Teoria Evolutiei nu este o supozitie sau o ipoteza nedemonstrata. Este un adevar care a trecut absolut toate bateriile de teste stiintifice care au fost concepute pentru a o testa si care este sustinut de milioane de dovezi incontestabile.

| alidenbealidenbi explică (pentru johnnny123):

"Teoria Evolutiei nu este o supozitie sau o ipoteza nedemonstrata. Este un adevar care a trecut absolut toate bateriile de teste stiintifice care au fost concepute pentru a o testa si care este sustinut de milioane de dovezi incontestabile." - gresit. Teoria evolutiei e infirmata de stiinta.

| alidenbealidenbi explică (pentru rapandula):

***************

Daca moare nu-i bai mentru ca Iehova il va readuce la viata.

Daca copilul meu moare ca nu a primit transfuzii, Iehova il va readuce la viata. Asta inseamna adevarata credinta si loialitate fata de Iehova creatorul omului.

| johnnny123 a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Poate a fost infirmata de "stiinta" Martorilor lui Iehova.
Stiinta reala a confirmat-o si a reconfirmat-o in continuu de 162 de ani incoace.

Dupa cum ti-am mai spus, opiniile "stiintifice" ale unui ignorant absolut in domeniul stiintei nu au nici o relevanta.

Indiferent cata maculatura religioasa imparti la colt de strada sau indesi in cutiile postale, indiferent cat de insistent si vocal esti in negarea stiintei, asta nu schimba cu absolut nimic realitatea.

Universul nu-si ajusteaza principiile de functionare dupa cum vor Martorii lui Iehova sau celelalte cateva mii de religii care au existat si vor mai exista pe pamant.

| alidenbealidenbi explică (pentru johnnny123):

"vocal esti in negarea stiintei" - eu nu neg stiinta. Teoria evolutiei nu e stiinta.

| rapandula a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Ba e stiinta. Habar nu ai inseamna ce e stiinta sectantule. Daca nu e stiinta, ce este?

| anonim_4396 a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Nu exista dumnezeu

| alidenbealidenbi explică (pentru rapandula):

In plus, ministerul sanatatii nu aloca suficiente resurse pentru operatii si tratamente fara sange. E mai ieftin sa doneze lumea sange.

Tratamentele fara sange sunt net superioare celor ce implica transfuzii.

| alidenbealidenbi explică (pentru anonim_4396):

E mai usor sa ignori ratiunea si sa zici "nu".

| alidenbealidenbi explică (pentru rapandula):

Nu e stiinta teoria evolutiei ci o poveste ticluita.

| anonim_4396 a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Ete scart

| rapandula a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Secta aia ti-a distrus creierul sa-mi trag ceva. Masonul ala Russell si-a atins scopul. A reusit sa indobitoceasca 10 milioane de oameni.

| alidenbealidenbi explică (pentru anonim_4396):

Ete na.

| anonim_4396 a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Ete fleosc

| alidenbealidenbi explică (pentru rapandula):

Barbosul ala de Darwin a prostit miliarde de oameni.

| alidenbealidenbi explică (pentru anonim_4396):

Prostie.

| rapandula a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Nu a prostit nimic. A ajutat populatia sa realizeze trecutul nostru adevarat. Datorita lui genetica a avansat. Am descoperit si demonstrat dupa stiintific ca ce a spus el este adevarat exact ca in cazul lui Einstein si al altora cand au teoretizat gaurile negre iar stiinta le-a demonstrat mai tarziu ca aveau dreptate.

| rapandula a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Fii atent, iti dau de lucru diseara sa te uiti la ceva adevarat care va da in gat pe toti martorii. Este un fost martor care a fost excomunicat si care acum va da in gat cu mizeriile pe care voi le faceti.
https://youtube.com/c/FlorinStanexJW
Incepe sa te uiti de la primul său videoclip pana la cel mai recent. Ia-le in ordine.

| johnnny123 a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Nu tu esti cel care decide ce este stiinta si ce nu. Stiinta opereaza cu un aparat pe care tu nu-l posezi.

| rapandula a răspuns (pentru johnnny123):

Va raspunde maine. I-am dat sa se uite la un video facut de un fost martor a lui puIea si care a decis sa spuna lumii intregi ce mizerie fac ei acolo in secta.

| alidenbealidenbi explică (pentru rapandula):

Am trecut si eu prin gandirea acelui martor si fara sa ma uit la acel video.
Presiunea lumii e foarte puternica. Isus a spus: "cine isi salveaza sufletul prin pacat de fapt il pierde."

| alidenbealidenbi explică (pentru johnnny123):

Cel intelept cedeaza primul la o discutie care nu ajunge nicaieri cu cineva care nu vrea.

| rapandula a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Uita-te la toate videoclipurile lui. Va da in gat toate prostiile si explica cum de ce regulile sunt așa si cum de sunt alese de catre conducere, nu de catre Iisus. Sunt unele reguli pe care le aveti interzise pentru ca le considerati pagane insa aveti alte obiceiuri tot pagane dar pe care le faceti. Cum ar veni faceti ce va convine, nu ce trebuie. Arata si cum ati avut reguli si după v-ati razgandit. Arata cum spuneati ca in 1914 vine sfarsitul lumii si v-ati inselat iar dupa ati dat-o la intors ca mai trebuie sa vina o generatie, dupa iar va veti insela deoarece ar insemna ca sfarsitul vine in 30 de ani si veti spune si atunci ca mai trebuie sa vina o generatie si tot asa. Va da omul in gat de tot. Pe site-ul vostru spuneti ca nimeni n-a murit de la refuzul transfuziei desi sunt zeci sau sute de decese doar in Romania. Mintiti cu nerusinare. Hai nu mai zic, te las sa te uiti.

| alidenbealidenbi explică (pentru rapandula):

"Pe site-ul vostru spuneti ca nimeni n-a murit de la refuzul perfuziei desii sunt zeci sau sute de decese doar in Romania. Mintit cu nerusinare." - n-am zis ca nu se moare. Si cred ca jumatate din morti puteau fi salvati daca ministerul sanatatii ar investi mai mult in tratamente fara sange.

| johnnny123 a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Corect! Asa ca fii tu cel intelept si renunta sa mai faci propaganda religioasa pe un site unde nimeni nu vrea sa te asculte. Si transmite-le acest mesaj si colegilor de la biserica.

| rapandula a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Iar minti. Ba da, spuneti pe site ca sunt nefondate afirmatiile care spun ca se moare anual pentru ca pacientii refuza sa li se faca transfuzie de sange invocand motive religioase.
https://prnt.sc/11t22cf

| alidenbealidenbi explică (pentru johnnny123):

Nu fac propaganda. Isus a zis sa vestim vestea buna despre imparatia lui Dumnezeu. Matei 28:19, 20: "Duceți-vă deci și faceți discipoli din oamenii tuturor națiunilor,+ botezându-i+ în numele Tatălui, al Fiului și al spiritului sfânt 20 și învățându-i să respecte tot ce v-am poruncit.+ Și iată că eu sunt cu voi în toate zilele până la încheierea".

Ezechiel 33:6:"dacă străjerul vede sabia venind și nu sună din corn,+ iar poporul nu este avertizat și vine sabia și ia viața* unui om, acesta va muri pentru propria nelegiuire, dar sângele lui îl voi cere înapoi de la străjer*».

| johnnny123 a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

"Nu fac propaganda. Isus a zis..."
:-)))

| johnnny123 a răspuns (pentru rapandula):

Chiar citeam un articol despre mecanismele psihologice cu care opereaza sectele astea ca sa-si tina membrii captivi.

Manevra este urmatoarea: Atunci cand membrii sunt trimisi din usa in usa sa predice, de fapt scopul real pentru care sunt trimisi nu este sa gaseasca noi adepti. Sunt trimisi special ca sa li se tranteasca usa in nas, pentru ca aceste refuzuri constante ale oamenilor le intaresc sentimentul de apartenenta la secta. Cu cat sunt mai mult respinsi, cu atat se simt mai legati de bisericuta lor.

Pana cand ajung sa creada ca toata lumea este impotriva lor, iar secta este singurul sanctuar in care gasesc intelegere, sustinere si adevarul pe care lumea cea rea si pacatoasa nu vrea sa-l accepte.

Din punct de vedere psihologic, totul este foarte bine pus la punct. Ii tine acolo pe viata, rar se mai trezeste cate unul care scapa.

| alidenbealidenbi explică (pentru rapandula):

Caută pe site-ul oficial al martorilor.

Cei care mor că nu li s-a administrat sânge nu mai apuca să spună că au murit că nu li s-a administrat sânge. Însă vor spune când vor fi inviați de Iehova și o vor spune bucuroși că au murit în loialitate și supunere față de porunca lui Iehova de a refuza transfuziile.

M-a pus chirurgul sa semnez că sa accept riscul de a muri daca va fi nevoie de sânge. Medicul nu avea nici o alternativa fără sânge și nu colabora cu martorii. Așa că m-am externat. Apoi martorii m-au ajutat cu un medic ce colaborează cu martorii și operația a decurs bine. Problema a apărut cu primul chirurg de la faptul că eu nu vorbisem cu bătrânii mai în detaliu înainte să mă internez.

Oricum, e bine ca omul sa respecte viața și sănătatea evitând orice pericol care l-ar duce pe masa de operatie evitând să-și riște sănătatea lui și a celorlalți oameni.

| rapandula a răspuns (pentru johnnny123):

EXACT!
La mine nu a fost nevoie sa citesc, mi-am dat seama de asta din felul in care abordeaza subiectul intre ei. Ei intre ei isi spun ca doar iehovistii vor mostenii imparatia cerurilor iar ceilalti vor arde in iad si ca sunt condusi de satan. Ei specifica ca din cauza asta vom incerca sa ii tragem de partea noastra, sa ne bagam peste ei ca sa ii facem sa clacheze. Noi acum cand venim sa le dam adevarul in fata fiind pasnici, ei de fapt cred ca noi suntem controlați de satana incercand sa ii tragem de partea noastra corupta si pacatoasa. Buna tactica a ales masonul Russell cand a creat secta. Este bine ca sunt doar 10 milioane in toata lumea de iehovisti iar numarul lor este in scadere din cauza regulilor stricte si inumane. Ce n-as da sa ma abordeze un martor pe strada. Din pacate am dat de unul care mi-a recomandat o carte si l-am ignorat. Trebuia sa-l iau la bataie pentru ca era foarte insistent.

| johnnny123 a răspuns (pentru rapandula):

Eh, sa nu exageram. Nu era cazul sa-l iei la bataie. Daca stai sa te gandesti, omul ala este doar o victima a unora care au profitat de vulnerabilitatile si temerile lui si l-au spalat nitel pe creier.

| rapandula a răspuns (pentru johnnny123):

Da dar unul cum e sclavul asta cu care vorbim clar ar merita luat la bataie. Macar sa-i intarim credinta cum trebuie. Oricum asta înapoi nu mai da. Sa vezi ce raspuns da la o intrebare legata de transfuziile de sange. Cica el si-ar lasa copilul sa moara daca singura salvare ar fi transfuzia de sange. Cica astfel isi dovedește credinta in Iehova. E un criminal omul. Ce diferenta e intre el si un criminal cand amandoi decid moartea victimei?

| johnnny123 a răspuns (pentru rapandula):

Asta este intr-adevar marele pericol: atunci cand o religie se transforma dintr-o credinta gresita dar esential inofensiva intr-o credinta de-a dreptul periculoasa cu consecinte reale. Acolo incepe fanatismul.

| alidenbealidenbi explică (pentru rapandula):

Medicul intreaba. Daca Biblia ( Dumnezeu ) zice nu tata zice la fel nu, medicul nu zice da.

| alidenbealidenbi explică (pentru rapandula):

Biblia imi intezice sa vad cum vorbeste un exclus care desconsidera organizatia pamanteasca a lui Iehova si care nu se caieste pentru ce a facut de a fost exclus. Il las pe mana lui Iehova. Ce legatura e intre un exclus necredincios si un martor credincios? Niciuna. 1 Corinteni capitolul 5. Isus l-a excomunicat pe Iuda prin cuvintele: "ce vrei sa faci fa repede", cu alte cuvinte 'iesi repede afara' unde sunt cainii si plansul si scrasnitul dintilor.

| rapandula a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Poti s-o dai la intors cum vrei tu. Nu cred eu că Dumnezeu ne lasa sa decidem moartea cuiva doar pentru ca asa a inteles un mason prost pe nume Russell prin secolul 20. Cica asa va ajunge mai repede la Iehova. Pai nu vrei sa te omor eu sa ajungi la Iehova mai repede? Si dupa voi spune ca te-am ucis pentru Iehova si scap si eu. Nu e asa baiatule. Doar Dumnezeu i-a vieti, nu noi. Noi trebuie sa ne iubim si sa ne acceptam asa cum suntem si nu in ultimul rand SA NE AJUTAM, AJUTAM NU SA NE CONDAMNAM LA MOARTE. Pai la voi vin preveghetorii sa se asigure ca muriti ca sa nu faceti transfuzia. Ei vor ca tu sa mori. Satana vrea ca oamenii sa moara. Voi ii indepliniti porunca. Unde indepliniti voi porunca sa ne iubim si sa ne acceptam asa cum suntem, sa nu ne judecam pentru ca doar Dumnezeu o poate face? Pai la voi unul fara sa faca un păcat este exclus si daca pune intrebari ce nu-i convine conducerii. Dupa ce e excomunicat nimeni nu-l mai baga in seama fortat. NICI DE CATRE PARINTI! PARINTI FRATELE MEU, PARINTI! Sa ai un copil si dupa ce e excomunicat ca a pus intrebari nepotrivite sa-l ingori complet, sa-l renegi. Copilul tau. Cand Dumnezeu spune ca legatura dintre un copil si o mama rezista toata viata voi fix opusul faceti. O obligati sa o rupa. Faceti voi pe dracu voia sa. Voi nici nu studiati biblia. Studiati auxiliarele voastre traduse dupa Biblie dar in stilul vostru lipsind unele paragrafe din biblie care sectei nu i-a convenit. Voi nu sărbătoriți zilele de naștere dar in Biblie multi sfinți si le-au sărbătorit dar pe auxiliarele voastre nu ati bagat poveștile ca nu-i concenea masonului Russell.

| alidenbealidenbi explică (pentru rapandula):

Biblia ortodoxa Faptele Apostolilor 15:29:"Să vă feriţi de sânge de care păzindu-vă, bine veţi face. Fiţi sănătoşi!"

| rapandula a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Esti un prost. Nu trebuie sa interpretezi dupa cum te duce capul, trebuie sa gandesti ce a vrut sa spuna autorul. Pe atunci nu existau transfuzii. Oare daca nu existau, la ce s-a referit prin "feriti-va de sange"? Oare nu la crime, ceea ce voi faceti cand ordonati ca pacientul sa moara in loc sa primească ajutor?
Tot Dumnezeu ordina sa nu facem crime și nici sa nu ne dorim moartea cuiva. Oare Dumnezeu intentionat s-a contrazis sau de fapt nu e o contradictie fiind lucruri total diferite dar pe care voi le interpretati altfel?
Daca spunem sa nu ucidem si nici sa nu ne dorim asta, tu de ce si ceilalti sectanti va doriti asta?

| halogen001 a răspuns:

Puricii, paduchii, viermii, tantarii si restul parazitilor au fost facuti perfect ca sa vina in ajutorul omului.

| alidenbealidenbi explică (pentru halogen001):

Dupa ce a pacatuit Adam acestea si-au schimbat comportamentul si locurile de hranire.

| rapandula a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Lol, dar ce sunt atunci martore?

| alidenbealidenbi explică (pentru rapandula):

Https://exploremag.ro/curiozitati-despre-pepene/

răspunsul corect este…ambele variante!

https://diversificare.ro/alimente/2011/02/dovleacul-fruct-sau-leguma/

O parte dintre sursele verificate îl cataloghează ca legumă, altele ca fruct. Eu am hotărât să-l categorisesc ca "legumă", având în vedere faptul că se folosește pregătit termic în piureuri, supe și alte preparate mai complexe.

| rapandula a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Ok, lasa asta. Dar mai sunt si alte fructe care nu pot fi luate intr-o singura mana. Asta dovedeste ca teoria ta este falsa. Bun deci vad ca ai timp si esti decis sa raspunzi. Ia da-ti cu parerea deapre asta, e dovada ca teoria ta e falsa:
https://www.google.ro/......ex.amphtml

| alidenbealidenbi explică (pentru rapandula):

Nu poate fi mancat direct cu gura.

| rapandula a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Moooor ba, n-ai cum asa ceva laughing laughing
Esti de oscar. Orice doar sa nu recunosti ca te-ai inselat. Ai spus ca Dumnezeu a creat fructele cat sa fie apucate intr-o mana. Vin cu contra-argumentul si dovada si tu dupa vi sa-mi spui ca ala nu poate fi mancat direct cu gura. Ce treaba are una cu alta. Ambele sunt comenstibile si se consuma. Martorii astia ai lui Iehova sunt ceva de povestit la copii.

| alidenbealidenbi explică (pentru rapandula):

Adam nu avea cutit sa taie pepeni. Iar daca lovea cu pietre se facea praf pepenele.

| halogen001 a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Corect. Inainte ca Adam sa pacatuiasca, puricii, paduchii, viermii, tantarii si restul parazitilor erau cei mai buni prieteni pe care Dumnezeu i-a facut pentru Adam si ii erau de mare ajutor lui Adam. Puricii, paduchii, plosnitele, scorpionii si capusele produceau miere de albine si Adam era foarte fericit.

| alidenbealidenbi explică (pentru halogen001):

Maracinii au inceput sa faca spini dupa pacatul adamic, urzicile au inceput sa urzice, tantarii au inceput sa suga sange in loc sa suga seva din plante, puricii au inceput sa se hraneasca pe animale in loc sa se hraneasca cu plante, virusii au inceput sa devina distructivi in loc sa impulsioneze imunitatea.

| halogen001 a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Asta e adevarata stiinta laughing))) Tot atunci a devenit Dumnezeu invizibil si mut, cuvantul lui a devenit cartea cu povesti primitive, absurde, puerile si fanteziste scrisa de oameni "cinstiti" pentru prostirea naivilor creduli si nestiutori, iar puterea si iubirea lui Dumnezeu se concretizeaza prin lasarea omului in intunericul nestiintei, sa moara de boli, de foame, de sete, de frig, in razboaie si in accidente.

| alidenbealidenbi explică (pentru halogen001):

"Tot atunci a devenit Dumnezeu invizibil si mut" - Dumnezeu nu a mai vorbit personal cu oamenii sau prin ingeri de cand Ioan a terminat de scris Apocalipsa, ultima carte a Bibliei adica anul 98 d.Hr. Atunci nu a inceput progresul notabil al stiintei omului ci abia spre sfarsitul secolului 19.

"lasarea omului in intunericul nestiintei, sa moara de boli, de foame, de sete, de frig, in razboaie si in accidente." - stiinta omului a fost accelerata pentru combaterea saraciei si nu pentru prosperitatea omului. Pe cati ai vazut tu cu tehnologie in casa ( telefon, electrocasnice, TV ) si in acelasi timp prosperi, cand abia pot sa-si plateasca facturile?

| halogen001 a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Inseamna ca omul e prosper daca e sarac si nestiutor ca omul din epoca primitiva laughing))

| alidenbealidenbi explică (pentru halogen001):

Omul a apelat la dezvoltarea tehnologica atunci cand cutitul i-a ajuns la os ( cresterea inflatiei odata cu cresterea demografica ) sau cand inamicul a venit cu ceva mai avansat tehnologic.

Oamenii de stiinta aveau si au mereu in minte fraza de mai sus si ore zile luni ani in laborator prin multe experimente si nascociri s-au gandit cum sa satisfaca fraza de mai sus si pentru satisfacerea propriei pasiuni si pentru prestigiu si recunoastere inaintea lumii, si pentru bani.

| halogen001 a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Omul e cea mai avansata forma de existenta a materiei rezultata in urma evolutiei si nu tine cont de povesti. Povestile puerile, primitive, fanteziste si absurde sunt doar pentru prostirea naivilor creduli si nestiutori. E un mod prin care unii indivizii ii paraziteaza pe ceilalti si acest procedeu corespunde cu legile evolutiei. E plina natura de paraziti de tot felul. Acum ca stiinta a mai avansat, omul simplu devine mai greu de prostit, dar nu e imposibil. Cine nu gandeste si asteapta pe altii sa gandeasca pentru el e usor de inselat si de prostit chiar cu povesti absurde care n-au nici o legatura cu realitatea.

| CostinAlamariu a răspuns:

N-as zice ca e o dovada prea buna

| alidenbealidenbi explică (pentru CostinAlamariu):

Cu zeci de ani s-a presupus existenta unor particule ( religie sau credinta ) care abia in ultimii ani s-a dovedit existenta lor.

Legat de Dumnezeu. Dumnezeu e ceva cineva mult mai maret decat niste simple particule ipotetice. Gravitonul e o particula ipotetica ( religie sau credinta ). Asadar se poate vorbi de religie sau credinta si in domeniul stiintei. Intai e religie si apoi e dovedit.
Sau planeta Pluto care a fost ipotetica sau posibila pana cand a fost descoperita si dovedita existenta ei.

"Percival Lowell, care a presupus existența unei planete îndepărtate dincolo de Neptun, ca urmare a unor mici neregularități în orbitele lui Uranus și Neptun. Continuată după moartea lui Lowell de cercetătorii de la Observatorul Lowell (en), cercetarea s-a încheiat cu succes când astronomul american Clyde W. Tombaugh l-a găsit pe Pluto."

https://ro.wikipedia.org/wiki/Pluto

Legat de Dumnezeu, exista dovezi ca exista dar si credinta ca exista.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

De ce incerci sa ma convingi ca Dumnezeu exista cand eu deja cred ca exista? Ce rost are?

| rapandula a răspuns (pentru CostinAlamariu):

El e martor al lui Iehova. Degeaba crezi in Dzeu daca nu esti martor. laughing laughing
Cica doar ei vor mostenii imparatia cerurilor iar restul vor arde in iad. laughing laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E doar o coincidenta. Exista fructe de toate marimile, pepenii nu incap intr-o mana, afinele sunt prea mici, ananasii iar nu incap intr-o mana etc.

| alidenbealidenbi explică (pentru anonim_4396):

Majoritatea incap in mana omului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce pomelnici ati facut aici rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cateodata Gusticel se simte prost, dar apoi citeste aceste raspunsuri si prinde curaj big grin

| rapandula a răspuns:

Iar trebuie sa te atentionez ca te-ai informat prost sau ti-a fost frica sa o faci. Sunt fructe mult mai mici care se iau cu doua degete, nu cu mana. Sunt zeci de mii sau sute de mii de fructe care nu se pot apuca cu o mana. Cu pepenele galben ce facem? Cu pepenele rosu ce facem? Cu dovlecii ce facem? Astea sunt exemple doar din tara noastra comune. Vrei sa-ti dau exemple de peste tot de pe glob?

| h379m3973423 a răspuns:

Aha, deci iehovist d'oh
laughing

| rapandula a răspuns (pentru h379m3973423):

Iehovist frate. N-ai ce sa le faci. Ar trebui sa faceti front comun cu ateii sa le da-ti cu biblia in cap la propiu. Sa mor de nu sunt curios de varsta lui. La 30-40 de ani sa stea pe TPU cu astfel de aberatii, eu cred ca ar trebui sa i se taie curentul.