| Exilee a întrebat:

Mereu m-am intrebat... cum este sa fi un ateu? Voi ateilor, v-ati pus in pielea unui crestin? happy Ce-ati simtit? VOi crestinilor v-ati pus in pielea unui ateu? Ce a iesit? happy

PS; rapsunsuri irelevante/ obscene/ sofisme >= report >=ban

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am fost.ateu.acuma sant crestin.si nu regret. dimpotriva.

12 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

''Cum e sa fi un ateu?''

Crezi in Krishna? Nu? Atunci sti cum e sa fi ateu.

| RAY a răspuns:

Din moment ce am obligat botezat logic ca am fost crestin cu numele ca majoritatea din Romania pana am descoperit stiinta si mi-am pus intrebari, in religie daca te intrebi arzi o vesnicie in iad,religia este oprirea gandiri,curiozitati, indoieli, cum eu sunt o persoana sceptica nu pot acuma sa ma gandesc cum sa cred in ceva de care nu exista o dovada clara in plus eu unu sunt o persoana sincera daca ar fi sa cred as crede in toti zeii pentru ca argumentele se potrivesc pentru toti, a sutine acuma pe dumnezeu e exact ca a sutine pe oricare alt zeu sau pe alba ca zapada, mie unu numi sa cred in cea ce imi place si in realitate, nu pot crede ca am un milion de euro trebuie sa accept ca nu am, nu da asa gandesc multi romanii de aia nu fac nimic cred doar ce le place lor nu in realitate ceva de genul las ca ne da ue si de astea e popoarele germanice au alta gandire bazata pe sa facem ceva nu sa cersim

| Mădă0611 a răspuns:

Pai cam toti ateii din Romania au fost crestini laughing, dar azi m-am pus putin in locul lor, si am observat ca sunt cam prosti, acea prostie venind din credulitate; eram intr-o biserica, dupa vreo 3-4 ani de cand n-am mai intrat deloc in una, si ma uitam pe pereti, voi chiar va inchinati alora, eu vedeam ruine si oameni care incercau sa afle mai multe despre religia crestina asa cum noi incercam sa aflam mai multe despre vechile religii/credinte.
Ateismul inseamna libertate, si responsabilitate, pentru unii, e mult superior oricarei religii.

| Lizzu a răspuns:

Curiozitatea doare tongue

| Lizzu a răspuns:

Faptul de a fi ateu te obliga sa fii stapan pe tine insuti si sa nu astepti sa-ti pice de undeva de sus...
Te obliga moral sa fii pe picioarele tale,independent si sa intelegi ca totul tine de persoana ta si ca te poti increde doar in ea si nu de cineva care trage sforile de undeva de sus...

Simti libertate dar nu in combinatie cu iresponsabilitatea,asa cum te-ai gandi.
O libertate care iti asigura sentimentul ca esti liber sa faci ce doresti fara teama de pedeapsa de undeva din "Cer",fara constrangeri. Daca esti om, faci ce doresti si iei ce doresti dar fara sa calci pe altii in picioare pentru asta.

Sa fii ateu nu e un lucru rau cum multi cred. E un lucru care te schimba total,constiinta,gandirea,reactia la evenimente si observi ca reactionezi total diferit de cum reactionai inainte,cand erai credincios, reactia ta e mai realista si obiectiva. E o experienta.

--Incetezi a te mai ruga pentru ceva ce vrei neaparat sa ti se intample. Intelegi ca sa faci asta e inutil si nu aduce nimic in realitate, ca ruga nu va schimba nicicum realitatea.

Faptul ca nu te mai rogi te obliga iarasi sa faci tu ceva pentru indeplinirea dorintei tale.
--E ca si cum si-ar abandona un parinte copilul inca mic iar copilul ESTE OBLIGAT sa se descurce singur fara sa ceara de la parinte, intelegi? pentru ca altceva nu are ce face decat sa fie pe propriile puteri.

E totul mai simplu. Se dizolva toate ideile cum ca daca faci aia sau aia esti vazut, sau vei fi pedepsit.Nu traiesti in frica si teama, in teroare de foc si iad, obtii un calm si o liniste mult dorite de toata lumea de pe Pamant.

Am scris cam mult, sper sa citesti tot. Succes cu transformarea happy

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Am fost crestin, ca majoritatea ateilor, cred, deci chiar am fost in pielea crestinilor. Ce sa zic senzatie ca ceva acolo sus exista si are grija de mine, si ca pot sa ma rog pentru indeplinirea dorintelor, este foarte interesanta, dar ca si in cazul lui mos craciun... mam maturizat, nu mai sunt un copilas

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am fost crestin candva, deci nu m-am intrebat niciodata tinand cont ca am o memorie bunicica.

| BlackSulphur a răspuns:

Pai... Cum sa-ti zic... La un moment dat toti ateii au fost crestini, si nu este placut (In comparatie cu "senzatia" de dupa).

| BlackSulphur a răspuns (pentru Exilee):

Si ar trebui sa ma impresioneze... Cum?
Deci iei in considerare persoane aflate la limita disperarii, si le dai ca exemplu de transformare? Pai daca ti-as da exemplu favorabil mie de astfel de persoane, ai comenta imediat "A, da' ce, aia-s bolnavi mintal!".

| CapitanuSemafor a răspuns:

De mic imi puneam intrebari despre anumite lucruri, din Biblie, obiceiuri etc. Le gandeam bine, incercam sa le gasesc logica dar pur si simplu lipsea ultima piesa.
In esenta, sa fii religios este un exercitiu bun pentru minte, de calmare, de a te simti bine chiar si in momentele grele ale vietii. Sa inveti sa induri realitatea e mai complicat aparent decat sa tii mortis ca poneii zburatori exista.
Desigur, partea a 2-a, o superba metoda de a controla masele. Oricat de credincios ai fi, mi se pare stupid sa nu admiti ca biserica si religia sunt o organizatie/mafie de control.

| WiLd121414 a răspuns:

Ca ateu te simti mult mai liber. te doare in cur de ce crede "ALA de SUS" daca faci aia. te simti mult mai bine. ca si crestin, esti un nimeni altul decat un om de rand fara nimic in plus. cu 2 lei in buzunar, rugandu-se la atotputernic sa ii pazeasca familia, si pana la urma moare tot sarac :-J...