| Mayhem666 a întrebat:

Mereu m-am intrebat, de ce demonii sunt portretizati ca fiind urati, cu jumatate din corp fiind al unui anumit animal si care detin alte caracteristici din regnul animal cum ar fi coarnele, coltii, ghearele, aripile, etc.
Din cate stim de la ora de religie din scoala, sau din alte surse, Licifer a fost unul dintre cei mai frumosi ingeri creati vrodata de Dumnezeu.
Daca Lucifer a fost asa frumos, de ce s-a metamorfozat in jumatate animal dupa ce nu a mai ascutat de Dumnezeu si s-a revoltat?
De ce Lucifer nu a ramas frumos asa cum era si inainte?
La fel si pentru ceilalti demoni, de ce nu au ramas in forma lor si a trebuit sa se transforme pe jumatate in animale si au devenit acele bestii urate si cu rautate pura?
Doar pentru ca nu asculti de cineva, asta nu inseamna ca trebuie sa fi de o rautate pura, nu? Daca nu asculti, si te revoltezi impotriva a ceva si lupti pentru ceva in care crezi, nu te transformi in jumatate animal, si nu te faci mai urat.
De ce Lucifer si ceilalti demoni sunt portretizati in acest fel?
De ce oamenii care ajung in iad sunt torturati pe vecie de demoni? Daca tu esti un pacatos, si demonii sunt la fel de pacatosi, de ce e considerat ca vei fi torturat de ei? Nu ar trebui sa fiti "prieteni la catarama" ca sa o spun asa?
Pana la urma pacatul lui Lucifer a fost revolta, care nu cred ca e la fel de grav ca si uciderea, pacat care e facut de oameni. Nu ar trebui ca acei oameni care au facut pacatul mai mare sa tortureze pe cei care au facut pacate mai mici?
In cazul asta, nu ar fi trebuit ca Lucifer sa fie torturat de ucigasi?
De asemenea, de ce Lucifer are placerea de a tortura oamenii si nu invers? De ce Lucifer si ceilalti demoni nu sunt torturati si ei, ca doar si ei sunt pacatosi.
Pedeapsa lui Lucifer e sa fie rege in iad, iar pacatul oamenilor e sa fie torturati in iad. Cum vine asta? Mie nu mi se pare deloc corect. De cand a fi rege intr-un loc e considerata ca si pedeapsa?

14 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

"...de ce demonii sunt portretizati ca fiind urati..."

Tine de marketing.

| CostinAlamariu a răspuns:

Ok in primul rand portretizarea demonilor ca fiind urati e foarte logica fiindca Dumnezeu e arhetipul absolut al frumusetii si El da frumusete prin sfintenie creaturilor Lui. Demonii au ajuns sa fie urati din cauza uraciunii lor interioare.

Faptul ca au elemente din regnul animal e mai degraba o reprezentare artistica. In realitate scarbosenia si chipul dezgustator transcende orice reprezentare materială.

Demonii s-au revoltat impotriva lui Dumnezeu care e frumusetea absoluta. Normal ca atunci cand te revolti impotriva frumusetii devii urat. Asta e logic. Cand te revolti impotriva lui Dumnezeu te revolti impotriva frumusetii.

In al doilea rand oamenii in iad nu sunt torturati de demoni. Asta e o credinta gresita venita mai degraba din mass-media decat din teologie. Intr-un fel demonii si oamenii din iad sunt "colegi de catarama" in sensul in care sunt singuri si chinuiti de propria rautate, si nu de demoni. Pedeapsa lui Lucifer nu e sa fie rege in iad, ci sa fie chinuit in iad, la fel ca orice alt demon sau suflet de acolo.

| CIaudiu a răspuns:

Lucifer/Satana nu exista si-mi voi sustine parerea asta chiar daca vin 3 popi mafioti sa-mi de-a in cap.
Este o inventie scornita de autorii bibliei, prost inteleasa de biserica si facut din tantar armasar de catre oamenii cu creier primitiv.
Dupa ce Biblia a venit cu reguli care unele dintre ele erau stupide, fara sens, care iti restrictionau libertatea chiar daca n-ai fi facut rau dar a caror actiuni erau considerate de biblie ca fiind pacatoase, te cam facea sa nu dai doi bani pe acele reguli si sa nu le aplici. Atunci ce s-au gandit ei, hopa, i-a stai mai nene ca daca am facut binele (dumnezeu) sa facem si raul (satana) ca sa vezi dupa spalacitii nostri pe creier ce ne vor urma regulile biblice de teama iadului. Desi e unul simbolic noi vom spune ca e un taram ca sa le bagam frica in ei si astfel sa devina marionetele noastre.

| Mayhem666 explică (pentru CIaudiu):

Stiu asta. Intrebarea mea era mai mult pentru credinciosi. Am incercat sa vorbesc pe limba lor, ca sa ma inteleaga.
Degeaba incercam noi sa ii "convingem" de ceva (mai mult o explicatie, nu convingere), ca nu vor sa inteleaga, asa ca mai bine le punem intrebari la care nu vor fi capabili sa raspunda.
Daca ei nici macar nu au raspunsuri logice si rationale la intrebarile noastre, nu vor putea sa ne spuna ca nu avem dreptate in privinta a ceva ce ei nici macar nu cunosc.

| CIaudiu a răspuns (pentru Mayhem666):

Te-am vazut ce raspunsuri dai, iti stiu modul de gandire ce tinde spre realism si ma bucura, dar un lucru il stim amandoi dar tu te faci ca nu-l vezi, ca nu se aplica in cazul lor: cu nebunii nu te pui pentru ca au mintea odihnita. Poti tu sa le pui si cele mai grele intrebari, sa stai sa faci research sa le dai o bomba de intrebare complexa si tocmai pentru ca de multe ori n-au logica si sens iti vor raspunde la tot ce se poate cat mai simplu, chiar daca nu e la subiect. Ei sunt pregatiti cu raspunsuri generale, carora le dau "paste" din creier indiferent de intrebare. Cand au raspunsuri ca "Dumnezeu a facut", "Nu trebuie sa cercetam ce a facut Dumnezeu, ci sa ne bucuram de rezultat", "Dumnezeu e iubirea si bunatatea absoluta care bla bla bla bla..."? etc, nu mai poti sa le faci nimic. Te apuca o mica frustrare si te lasa fara cuvinte cand vezi ca nu se poate. Sunt indoctrinati si spalati pe creier extrem de bine, din cap pana in picioare. O adevarata industrie religia asta. Ma bucur totusi ca pe zi ce trecem evoluam, ne nastem mai destepti, se descopera si se inventeaza tot mai multe, totul se mediatizeaza si avem acces la cat mai multe surse de informare corecta iar cu ajutorul logicii noastre ne dam seama ce trebuie memorat si ce nu. De-asta religia piarde teren si ateismul castiga teren. Religia acum se bazeaza doar pe indoctrinare. Daca nu s-ar mai indoctrina, daca s-ar astepta cresterea copilului pana la o varsta decenta, 17-18 ani si atunci sa i se prezinte religia pentru a fi el cel care decide daca o alege sau nu, pai numărul ar scadea mai mult decat drastic. Dar din pacate lucrul asta nu se intampla. Se indeasa in creierul o singura varianta fara voia lui inca de la varste cand nu are constiinta propie. Tarile foarte dezvoltate contin foarte multi atei. China, UK, Cehia, Suedia si altele au un numar mare de atei si o duc foarte bine. Chinezii au doar 9% din populatie ce crede intr-o divinitatie raportat la o populatie de peste 1.4 mld. Deci cam multi atei, si o tara atat de dezvoltata. Stiinta si progresul le intra mai bine in cap. Se lupta pentru progresul nostru, pentru evolutia umana, nu se relaxeaza cu pl in sus pe spate ca oricum viata e limitata si e doar o pregatire pentru cea adevarata care dureaza o infinitate si atunci de ce sa se mai omoare. Oricum tot ce pot face este sa ma ciondanesc cu ei. Religia si tigania a transformat din tara asta o adevarata zona in forma de peste cu cea mai mare concentratie de analfabeti, supersitiosi si paranoici din întregul continent si care cu siguranta intrece si cele mai analfabete state din alte continente. Fix din motivul asta cum ma voi pune pe picioare, voi avea destui bani sa ma descurc cateva luni, am si plecat din tara asta pe vecie fara niciun regret. Ma duc undeva unde se poate vorbi liber si civilizat fara sa vad indoctrinati si prosti care investesc in catredale cu miliardele si in infrastructura cu promisiunile.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru CIaudiu):

Daca esti necredincios de ce te numesti "pacatosul"?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Mayhem666):

"la care nu vor fi capabili sa raspunda"

Uite ca am fost capabil sa raspund, si a fost chiar ușor

| CIaudiu a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Stii tu de ce. Cuvintele nu trebuie tot timpul sa aiba un inteles direct.

| Antisistem11 a răspuns:

Dacă pe iisus l-au creat sa fie ființă a luminii era logic ca dusmanii lui sa fie ființă ale întunericului.si sa fie reprezentați asa.cred ca asa zisul iad este doar o invenție popeasca.

| bettybetty a răspuns:

Wow cate întrebări. Sper sa nu pierd vreuna.
1. Lucifer și demonii au fost îngeri și evident că sunt frumoși. De ce sunt reprezentați așa urât? E fiindcă Lucifer vrea asta. Poate lua forma asta că oamenii să aibă o părere greșită despre el. Când el va veni să facă minuni și să ispitească, va veni ca un înger de lumină și oamenii vor crede că e un semn divin, nicidecum diavolul fiindcă în teorie, ei știu că e urât și așa vor fi înșelați.

2. "Oamenii care ajung in iad sunt torturați de demoni". Este o imagine falsa creata tot de oameni. Diavolul nu este in iad acum. Iadul a fost creat ca PEDEAPSA pentru diavol și îngerii lui, iar implicit pentru oamenii care decid să-l urmeze. Nici diavolul nici omul nu vor tortura, ci vor fi torturați, pedepsiți in egală măsură.
De ce in egală măsură? Fiindcă nu exista păcate mici și păcate mari. Asta iar e un lucru inventat. ORICE neascultare de Dumnezeu este un păcat. E scris că plata păcatului e moartea. A cărui păcat? A oricărui păcat. Daca juridic 2 fapte se pedepsesc cu x ani de pușcărie, înseamnă că acele fapte au acelaș grad de gravitate. Daca sa omori și să minți au aceeași pedeapsa (moartea) atunci ele sunt la fel de grave. Dumnezeu nu poate pedepsi "un păcat mic" la fel de tare ca "un păcat mare" fiindcă nu ar mai fi corect.
Aici e și eroarea produsa din lipsa de analiză. Nu păcatul este mic sau mare, ci efectele acestuia. Efectele păcatelor pot varia.
Daca te mint pe tine, aia e...nu mai ai încredere în mine. Daca te omor, ți-am luat viața, poate am luat un tată și un soț de langa familie, am luat un prieten din cercul tau de prieteni, din colegii de munca etc... Efectul este mai mare. Depinde de analiză.

3. Lucifer nu e rege in iadwinking

| Mayhem666 explică (pentru bettybetty):

Un tata si un sot? Cat de batran ma crezi?

| bettybetty a răspuns (pentru Mayhem666):

E doar un exemplu happy

| RAY a răspuns (pentru bettybetty):

Cate fantezi

| bettybetty a răspuns (pentru RAY):

Eu am spus adevărul. Treaba ta ce crezi happy