| anonim_4396 a întrebat:

Mereu m-am intrebat in vechiul apare mai multe popoare dar dumnezeu are un singur popor? popoarele alea cine le-a creat? nu ma intereseaza de noul testament ca si-a amintit de alte popoare pe mine ma intereseaza de egipteni si alte popoare

7 răspunsuri:
| qazwsxedcrfv a răspuns:

Nu te supara, dar insista mai mult pe gramatica. In prima propozitie ai facut un dezacord. In urmatoarele nu ai folosit cratima si nu ai pus virgule. Asta tradeaza lipsuri in pregatirea ta scoalara. Oamenii te vor judeca in viata daca vei continui sa scrii in halul asta. Acum e timpul sa te corectezi, si nu ti-o zic cu rautate. Asa ca inainte sa "elaborezi" un raspuns agresiv (daca asta ti-ar fi reflexul) gandeste-te de doua ori inainte.

Revenind la intrebare ta, parintele tuturor popoarelor actuale e considerat Noe (NOAH). Dumnezeu nu a creat popoare, ci a creat Omul. Restul, afilieri tribale, relatii de rudenie, rase sunt elemente ce tin de mai degraba de biologie si social, nu de Divinitate.

Vechiul Testament e povestea umanitatii, insa pana la un punct. De la Avraham in continuare, se concentreaza pe un singur popor, ce a avut marele merit de accepta Torah si Mitzvot. De fapt Torah e foarte putin o carte istorica, asa cum o percep multi, ci mai degraba o carte care vorbeste despre spiritual. Fiecare personaj de acolo e de fapt simbolic si reprezinta altceva.

Nu am sa intru in detalii, pentru ca daca ar fi sa te judec dupa intrebarile de pana acum, e clar ca nu ai nici o treaba cu Biblia, ci cauti doar sa te contrazici, sau ne arati noua "deistilor redusi" cat de "destept si special" esti tu ca ateu.

| anonim_4396 explică (pentru qazwsxedcrfv):

Ce legatura are raspunsul tau cu intrebarea mea? nu am virgula si punct pe tastatura

| qazwsxedcrfv a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu ce n-ai inteles din raspunsul meu, dar am sa incerc sa o iau sistematic:

>> Mereu m-am intrebat in vechiul apare mai multe popare da dumnezeu are un singur popor?
Da e poporul Israel. Toate popoarele "sunt" ale Creatorului dar in vremea aia, unul a fost mai "ascultator". Dumnezeu a facut din Israel un popor de preoti pentru celelalte popoare (Isus a fost evreu, Torah e scrisa de evrei, primii crestini au fost evrei, etc.).

>> popoarele alea cine lea creat?
Create a creat Omul. Oamenii fiind "fiinte sociale" s-au grupat in popoare. Dar popoarele sunt formate din oameni.

| anonim_4396 explică (pentru qazwsxedcrfv):

De ce nu ea recunoscut dumnezeu?

| Kitty20 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca erau cazute in pacat si prin poporul Istrael el voia ca acest popor sa fie o lumina si pentru ceilalti si asa sa vina si alti la El

| Kitty20 a răspuns:

Celelalte popoare erau mai pacatoase si erau sub idolatrie si poate de asta

| anonim_4396 explică (pentru Kitty20):

Ce legatura are raspunsul tau cu intrebarea mea?