| AvalohAlyn a întrebat:

Mereu ma gandesc la moarte.Mi-e frica de ea.De aceea nu imi mai traiesc viata cu bucurie, cu adevarat.Mereu ma gandesc ca daca nu ma mai scol dimineata,daca mor in nu stiu ce fel,daca fac vreun infarct, avc etc si mi-e teama tare de moarte fiindca nu mi-am trait viata cu adevarat, nu am apucat sa ma bucur de viata cat trebuie..sunt deznadajduit si numai moarte vad la orice pad.Ce sa fac? Ce sfaturi aveti pentru mine?

16 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Tie nu tie frica de moarte ci bagi asta ca o scuza pentru ca esti intr-un fel ratat in ochii tai, cu alte cuvinte ce traiesti tu nici nu se poate numi viata. Du-te la munca sau la scoala, fa-ti prieteni si ai sa vezi ca cu timpul nu te vei mai gandi toata ziua la moarte.

| teo530 a răspuns (pentru mentholinks):

Cred că tu esti rahatul de aici de fapt.

| mentholinks a răspuns (pentru teo530):

Si tu esti ala cu nume de pizzda proasta.

| teo530 a răspuns (pentru mentholinks):

Zise balaurul. Alt nume nu găseai să-ţi pui? Nu cred că şti dar în poveşti balaurii sunt ucişi, nu ei câştigă.

| mentholinks a răspuns (pentru teo530):

Da, sunt ucisi, dar nu de copilasi ca tine.

| teo530 a răspuns (pentru mentholinks):

Cel puţin eu nu sunt scobitoarea lor.

| mentholinks a răspuns (pentru teo530):

Nu, dar te bagi ca prostul in discutie fara sa stii nimic.

| teo530 a răspuns (pentru mentholinks):

Hai spune ce nu ştit aunci.

| teo530 a răspuns (pentru teo530):

Ce nu ştiu*

| Superior a răspuns:

Sufletul tau nu va muri, doar trupul.
Si eu gandesc uneori asa, dar imi aduc aminte ca desi aceasta e prima viata, nu e ultima happy

Răspuns utilizator avertizat
| GdX a răspuns:

Ce ai tu se numeate paranoia si se poate vindeca la un psihiatru. Bafta.

Răspuns utilizator avertizat
| teo530 a răspuns:

Ai dat în paranoia sau cred că a dat ea în tine laughing. Revino-ți nu te mai gândi la chestii idioate. Sunt moduri in care poți muri la care nu te-ai fi gândit vreodată(ia uită-te la serialul 1000 de moduri de a muri să văd ce mai zici atunci) dar nu trebuie să-ți fie frică de asta, trăiește-ți viața. Când îți va veni sorocul te vei duce dar nu vrei să lași ceva in urmă? Moștenitori care să-ți ducă numele mai departe, de asemenea trebuie să aibă ce moșteni nu? Lasă prostiile și trăiește clipe frumoase, că apoi după ce te vei duce cred că familia și apropiații tăi ar vrea să aibă amintiri frumoase cu tine, dacă tu trăiești numai în frica asta te izolezi de restul lumii și nu vei mai trai nimic cu nimeni. Încearcă trepta sa te expui lumii că un om normal, pune și folosește cuțitul la rocat, fierbe ceva, condu o mașină etc. Dacă îți este ore greu atunci ar fi bine să te duci la un psiholog și-ți va da el un tratament/terapie. Baftă să scapi de fobia ta!

| Elide a răspuns:

Toti ne gandim, toți ne întrebăm cum va fi dincolo, tuturor ne este frică de necunoscut, nu există om care să nu.i fie frică, îți dai seama.
Nu degeaba se spune sa trăiești azi ca si cum ar fi ultima zi din viața ta.Pentru ca nimeni nu știe ce se va întâmpla maine,fa cumva si trece peste frică asta,până la urmă si Iisus a murit odată,pentru noi,El este exemplul care trebuie urmat în lumea aceasta,si Lui i.a fost frică,era om,ca si noi,si daca nu făcea sacrificiul suprem pentru noi, ce rost ar mai fi avut, mori, dar stii ca mori pentru ceva, stii ca poate Iisus te va învia

| Ana1687 a răspuns:

Nu te speria, incearca sa te bucuri de micile placeri ale vieti, sa iesi cu prietenii, sa te plimbi, sa mergi in excursii, etc.
Nu stim ce e dupa moarte dar, un lucru e sigur, ea va veni mai devreme sau mai tarziu dar nu trebuie sa te temi pentru ca vor mai trece ani pana la acest eveniment nedorit