| Andrəi a întrebat:

Mereu simt când stau în pat ca ceva dintre perete și pat va sări și ma va ataca,am o presimțire ciudata noaptea mereu crezând ca e cineva la geam, chiar acum stau la un tovarăș pe scara și ma simt urmărit.
Nu îmi place sa stau mult seara, dar nu pot adormi la ore de genul 22:00-02:00 mereu ma prinde 3, 4 dimineața și încerc sa uit de acea presimțire ca cineva ma va ataca deși ma rog mereu La Dumnezeu înainte de culcare.

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă te rogi lui Dumnezeu, el de ce nu te ajută să nu îți mai fie frică?

| anonimg a răspuns:

De cele mai multe ori, si mai in toate domeniile, gandurile noastre nu au nici o legatura cu realitatea. Noi trebuie sa ne impotrivim gandurilor negative, oricat de mari sunt acestea. Sunt normale astfel de ganduri, dar tot atat de normal este ca sa ne si impotrivim lor. Daca cei necredinciosi au parte de ocrotirea divina, cu cat mai mult cei credinciosi. Acesta trebuie sa fie gandul tau.

| Celcestietot a răspuns:

Din propria experiență îți spun sa nu mai intri în contact cu chestiile horror, și să te uiți la chestii care te fac să râzi, și așa vei uita de așa ceva. Dacă nu îți trece, mai treci și tu pe la biserică când ai timp sau măcar aprinde tămâie în casă. Atât timp cât ești cu Dumnezeu nu ți se poate întâmpla nimic.

| milan9 a răspuns:

Gandeste-te ca tot gunoiul pe care il vedem prin fel de fel de filme ne ramane undeva in subconstient. Tot ceea ce admitem in mod benevol sa vedem sau sa auzim. Totul ne influenteaza si ne si transforma. Asa ca, e necesara mai multa atentie pe viitor la filtrarea materialelor pe care le citim si le vizionam...

| Irinel15123532 a răspuns:

Andrei, aceste temeri, atunci cand cunosti adevarul, dispar. Care este adevarul? Adevarul este ca Dumnezeu a spus in cuvant ''Nicidecum n-am sa te las, cu nici un chip nu te voi parasi'' si de asemenea in psalmul 91 este scris.
''Cel ce stă sub ocrotirea Celui Preaînalt
şi se odihneşte la umbra Celui Atotputernic
2 zice despre Domnul: „El este locul meu de scăpare şi cetăţuia mea,
Dumnezeul meu în care mă încred!"
3 Da, El te scapă de laţul vânătorului,
de ciumă şi de pustiirile ei.
4 El te va acoperi cu penele Lui
şi te vei ascunde sub aripile Lui.
Căci scut şi pavăză este credincioşia Lui!
5 Nu trebuie să te temi nici de groaza din timpul nopţii,
nici de săgeata care zboară ziua,
6 nici de ciuma care umblă în întuneric,
nici de molima care bântuie ziua namiaza mare.
7 O mie să cadă alături de tine
şi zece mii la dreapta ta,
dar de tine nu se va apropia.
8 Doar vei privi cu ochii
şi vei vedea răsplătirea celor răi.
9 Pentru că zici: „Domnul este locul meu de adăpost!"
şi faci din Cel Preaînalt turnul tău de scăpare,
10 de aceea nicio nenorocire nu te va ajunge,
nicio urgie nu se va apropia de cortul tău.
11 Căci El va porunci îngerilor Săi
să te păzească în toate căile tale,
12 şi ei te vor duce pe mâini,
ca nu cumva să-ţi loveşti piciorul de vreo piatră.
13 Vei păşi peste lei şi peste năpârci
şi vei călca peste pui de lei şi peste şerpi.
14 „Fiindcă Mă iubeşte", zice Domnul, „de aceea îl voi izbăvi;
îl voi ocroti, căci cunoaşte Numele Meu.
15 Când Mă va chema, îi voi răspunde;
voi fi cu el în strâmtorare,
îl voi izbăvi şi-l voi proslăvi.
16 Îl voi sătura cu viaţă lungă
şi-i voi arăta mântuirea Mea"
Dumnezeu ne protejeaza de orice rau, El nu va ingadui ca vreun rau sa se apropie de noi. Vezi tu Andrei, noi infruntam orice gand cu adevarul, si Biblia spune ''Cel ce este in noi este mai mare decat cel ce este in lume'' Cine este in noi? Duhul Sfant este in noi, si El spune ''te poti baza pe mine, sunt aici langa tine, nu te voi parasi si nu te voi lasa singur'' Duhul Sfant locuieste in fiecare credincios. Spui ca iti este frica de vreun rau care va sari pe tine. Te intreb ceva, cine ar putea sa iti faca vreun rau cand cea mai mare forta existenta traieste in tine? Cel mai puternic spirit, demon, diavol sau cum vrei sa ii spui, este egal cu zero cand tu iL ai pe Duhul Sfant in tine, Domnul Dumnezeu, are toata puterea in cer si pe pamant, orice diavol, spirit, fantoma, si orice om, se supune inaintea Lui Dumnezeu, toate sunt la picioarele Lui, El este atotputernic, si Dumnezeu spune despre tine ''esti fiul Meu preaiubit''. Toti cand suntem la o varsta frageda ne temem, dar cand intelegem ca nu avem de ce sa ne temem, frica dispare, pentru ca noi ne bazam pe promisiunile Lui Dumnezeu, si El spune in cuvant ''El va porunci ingerilor Lui sa te ocroteasca'' Hristos este mai mare decat capeteniile, decat domniile, decat stapanitorii intunericului acestui veac, El este Domn in vecii vecilor si orice lucru ii este supus Lui, El este Domn si toate sunt in mainile Lui, nimic nu este in afara controlului, vointei si puterii Lui, si tu esti fiul Lui.
Sa te intreb ceva, un tata isi protejeaza copilul? Sigur ca da.
Dumnezeu te iubeste, si iti garantez ceva, Hristos te iubeste, si te va proteja de orice rau, si Biblia spune ''toate lucrurile le lucreaza Dumnezeu spre binele celor ce Il iubesc'' in viata asta vom avea momente bune dar si momente rele, Dumnezeu promite ca le va lucra pe toate spre folosul nostru, spre zidirea, si ocrotirea noastra. Trebuie sa fii mantuit, si biblia spune ca noi putem fi mantuiti doar prin jertfa Domnului Iisus Hristos. Cand Adam si Eva au pacatuit ei au stricat relatia lor cu Dumnezeu, Dumnezeu a vrut sa uneasca relatia dintre om si Dumnezeu dar plata pacatului este moartea, si Hristos a fost de acord sa vina pe pamant si sa isi dea viata ca rascumparare pentru pacatele mele si ale tale, toate pacatele noastre au fost puse pe seama Lui pe cruce, orice pacat, acum, Hristos a murit si a inviat, si biblia spune ''oricine va chema numele Domnului va fi mantuit'' si de asemenea nu prin fapte ''Caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta, si aceasta nu vine de la voi, ci este darul Lui Dumnezeu, nu prin fapte ca sa nu se laude nimeni'' Daca este un dar, un cadou, nu il pot plati, pentru ca nu este de vanzare, dar il pot respinge sau primi, si Hristos ne-a dat cel mai mare dar din lume, ne-a platit datoria pacatelor, si noi daca IL primim pe El ca mantuitor personal, suntem mantuiti, Tu ai un mare pret in ochii Lui Dumnezeu si te iubeste nespus de mult ''Te iubesc cu o iubire vesnica'' Trebuie sa recunoastem ca suntem pacatosi, fie vorba de o minciuna sau orice alt pacat, trebuie sa recunoastem ca suntem pacatosi, ca avem nevoie de El si ca nu ne putem mantui singuri, trebuie sa iti pui increderea in El, poate te intrebi ''ce trebuie sa fac?'' Pur si simplu sa spui o rugaciune ca cea care urmeaza.
''Doamne Isuse am pacatuit impotriva ta, am vrut sa fac totul asa cum vreau eu, te rog sa ma ierti pentru faptul ca te-am respins pana acum, cred ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatuli meu, cred ca tu esti fiul lui Dumnezeu si te primesc pe tine ca mantuitor personal si Domn al vietii mele, imi predau viata tie''. Din acest moment Duhul Sfant te boteaza si vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, toate pacatele iti sunt iertate definitiv si ai puterea invierii in tine, si nimic nu te va mai desparti vreodata de dragostea, caldura si grija tatalui ceresc pentru tine.
Poate mai tii minte cand eram indragostiti de o fata si trageam cate o petala dintr-o floare happy ''ma iubeste, nu ma iubeste'' vedeam ca se termina petalele si deaj anticipam dezastrul happy, si atunci trageam 2 petale, ca sa ramana ''ma iubeste''. La Dumnezeu nu e despre noroc, pe fiecare picatura de sange a Domnului Iisus pe cruce, scrie numele tau, si scrie numele meu, aici nu mai e de tras doua picaturi, Hristos te iubeste, si daca ai vreo indoiala, Dumnezeu sa mustre indoiala aceea, pe tine te iubeste Dumnezeu, si te-a iertat, vrea sa iti dea o viata noua, un inceput nou, vei fi uimit de cat poate Dumnezeu sa iti schimbe viata in bine.
Citeste noul testament, si afla dragostea si caracterul Lui Dumnezeu si mergi la o biserica locala unde vei avea sa intelegi cuvantul Lui Dumnezeu si poti fi indrumat.
Recomand urmatoarele materiale,

https://alfaomega.tv/......a/mantuire

https://alfaomega.tv/......rea-omului

https://alfaomega.tv/......u-mantuire

https://www.youtube.com/watch?v=2kqPxi23s9E&t=2305s

aici se vorbeste despre fricile noastre:

https://www.youtube.com/watch?v=gPbsBY-BWR4&t=783s

| Saiko10 a răspuns:

Daca te gandesti ca cineva te urmareste, chiar o sa simti ca esti urmarit, incearca sa nu te mai gandesti la asta, uita-te la ceva ce te distrage si ai sa vezi ca o sa uiti de gandul acesta.

| Dinustok a răspuns:

Necredinta in Dumnezeu e o parere o inchipuire. Iti inchipui cum e sa nu existe Dumnezeu.