| SG1995 a întrebat:

Mergând de la premisa că Iisus a existat, (deși numai dovezi circumstanțiale avem), din ce sectă iudaică a făcut parte acesta?
Numai Noul Testament ne face cunoscute 4 secte evreiești:
farisei,sanduchei, zeloți și esenieni.

Se spune că preoții evrei erau o dinastie separată, de ce s-a renunțat la preoția sacră de tip leviratic în favoarea rabinismului modern?
Și de ce Iisus din toate secte părea că îi susține pe farisei în dogmă, cu toate că, secta creștină a preluat mult de la esenieni.

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Din secta lui ioan botezatorul care la si botezat

| minrest a răspuns:

1.Mie IMI PARE, ca ar fi un esenian trimis in misiunea de a obtine suport pentru gruparea eseniana. Pana la urma, esenienii nu se inmulteau pe cale naturala, daca nu se mai ''calugareste'' nimeni, gruparea dispare. 2. Prin disparitia templului, preotii evrei s-au trezit ca nu mai au ce face; exista si acum, si au o sarcina pur ceremoniala in sinagoga din care fac parte, unde nu e preot nu i se simte lipsa. Rabinii au existat si pe vremea templului, dar erau pe locul doi; ne mai fiind templu, au ramas cei mai importanti, rabini fiind ''carturarii si fariseii'', ''invatatorii legii''. Sinagoga e club de discutii religioase, nu sala de ceremonii. 2. DACA ipoteza mea o fi corecta, si Isus era esenian (Sper ca stii de gluma, Isuse, da? E doar o opinie), atunci asta este de asteptat; esenianii sustineau o dinastie diferita de mari preoti, asa ca adversarii lor erau saducheii.

| SG1995 explică (pentru minrest):

Problema e că:
1. Esenieni erau foarte austeri (gen Ioan Botezătorul).
2. Era o sectă elitistă, deci nu aveau o învățătură destinată vulgului.
3. Iisus mergeau la templu, de fapt Iosif cu Maria la fel, de aici tragem concluzia că atât Iisus cât și familia sa erau farisei.
și
4. Esenenii erau tratați masele fariseici cum sunt tratați membri sectelor neoprotestante de cultele profesionale, ca eretice. Deci Iisus risca la modul serios să nu fie luat în seamă cu excepția lui Simeon Zelotul care e posibil să fie Yudah din Iscariot mai toți adepți lui Iisus era farisei din clasa de jos. Se pare că principala diferență între sanduchei și farisei o făcea faptul că cei din urmă negau învierea morțiilor (ciudat temă apocaliptic-eseniană) și tradiția orală iudaică.

| minrest a răspuns (pentru SG1995):

4.Ca primii vrei sa spui, nu? Saducheii erau oamenii templului.3. Toti evreii credinciosi, adica toti evreii, mergeu la templu, in afara de esenieni probabil, caci acestia considerau ca marele preot nu este legitim. 1. Perfect punctat; dar eu cred ca Isus nu ii chema pe oameni sa fie esenieni, asta se facea deja; incerca sa creeeza un grup de sprijin cat mai mare, care raman in societate dar asculta de esenieni. Zice de celibat, de exemplu, ca e numai pentru cei ce sunt nascuti pentru asta, adica cei ce pot, devin esenieni, iar ceilalti sa ii sprijine de afara. 2. Foarte adevarat; dar elitisti ca elitisti, fara recruti din afara esenienii ar fi existat doar o generatie, iar noi stim ca au existat multe generatii. Recrutii astia pot proveni doar dintr-un mediu familial si de socializare care ii considera pe esenieni superiori celorlalti; altfel teoriile eseniene le-ar fi parut elucubratii.

| minrest a răspuns (pentru SG1995):

Pe scurt, PRESUPUN CA foarte multa vreme esenienii au primit recruti, bunuri si sustinere din partea unui mic public, care ii adula si pe care il injurau, si cam pe vremea lui Augustus s-au trezit ca publicul asta s-a subtiat la o mana de oameni. Doar nu era sa dispara; au gandit o varianta a ideologiei lor perfect adecvata Grupului de sprijin II, si l-au trimis pe Isus sa o prediece.

| SG1995 explică (pentru minrest):

O micuță-micuță problemă, cel mai adesea comunitățiile eseniene activau în...egipt, care e și leagănul gnosticismului de tip iudeo-creștin ironic.
Mai apoi esenieni dacă ne uităm bine la cultul lor era unul apocaliptic, ei vedeau căsnicia ca un lucru complet inutil. Cei care veneau printre ei credeau efectiv că dacă lumea nu se va mai reproduce va veni apocalipsa.
Ipoteza mea e că nu Iisus, ci Ioan e un fost esenian. Dar se depărtatează de sectă și devine singuratic, nu știm exact momentul, dar Iisus e influențat de miscarea botezătorului, iar după moartea acestuia o preia, și o schimbă, viziunea lui Iius fiind una a unui bine social-religios, dar rămânând pe același fond apocaliptic pe care Ioan îl predica.

| minrest a răspuns (pentru SG1995):

E clar ca nu stiu destul despre esenieni ca sa ii includ in ipoteze; imi propun sa citesc ceva lucrari serioase despre ei. Interesanta chestia cu Ioan Botezatorul.

| doctorandus a răspuns (pentru minrest):

Da, se pare ca Isus era pe aceeasi felie cu fariseii, lor le facea concurenta, nu saducheilor, care aveau alte idei si preocupari. Saducheii erau elita religioasa care conducea Templul.

| minrest a răspuns (pentru doctorandus):

Si odata ce spune:,, Cărturarii şi Fariseii şed pe scaunul lui Moise.
Deci toate lucrurile, pe cari vă spun ei să le păziţi, păziţi-le şi faceţi-le; dar după faptele lor să nu faceţi. Căci ei zic, dar nu fac''; diferenta dintre Isus si farisei nu era de doctrina, ci de practica. ''Carturarii si fariseii'' e procedeul poetic biblic al repetitiei, caci toti carturarii erau farisei. Tu si Sebi aveti dreptate aici; Isus pare sa fi fost fariseu. Foarte interesant!

| mentholinks a răspuns:

Nu stim. Spune-ne tu.

| Nilsson a răspuns:

Unde sunt mentionati esenienii in Noul Testament?

| SG1995 explică (pentru Nilsson):

Irodieni nu sunt o sectă religioasă separată, ci separatistă, singura sectă care venea în Irod ca un conducător de drept erau esenieni, și asta deoarece esenieni aveau aceeași credință pe care o formulase Pavel mai târziu, toții conducători sunt permiși de Yahweh, ei nu sprijineau opoziția militară a zeloțiilor de exemplu.
Scolastici moderni, consideră că irodieni și esenieni sunt aceeași sectă, vezi Bart D. Erhman de exemplu.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Daca a exista, si este un mare DACA, putea fi adeptul oricarei religii/secte din acea perioada.
Ce putem noi dovedi este ca bibliile au fost scrise dupa "existenta" lui. Si au fost mult influentate de esenieni, de filosogia greaca si "formula" romana.