| SaveTheNature a întrebat:

Mergand pe strada nu pot sa ignor, ceea ce citesc pe fetele oamenilor:
-dezamagirea, tristetea, descumpanirea, resemnarea, neincrederea, ura, anxietatea,plictiseala.
Daca ar fi sa dau timpul inapoi, cu 5, 10, 15 ani, nu pot descrie aceleasi chipuri desi material vorbind oamenii au fost la fel de saraci, poate chiar mai saraci (masinile s-au inmultit, pretentiile au crescut-telefoane, haine, laptopuri)

Si totusi, dezamagirea, si nemultumirea, descumpanirea creste pe fetele oamenilor. Care o fi motivul?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Neimplinirea si golul sufletesc.ii framanta partea materiala care nu poate un gol spiritual.si aceasta parte materiala creeaza dependenta.cu cat e mai mare cu atat se doreste mai mult.deci de unde multumire, pace, si bucurie?

19 răspunsuri:
| Vladuthz a răspuns:

Inlocuirea valorilor adevarate cu valori false si superficiale, imbatarea in numeroasele probleme ale contemporaneitatii si complicarea vietii inloc de simplificarea ei.

| OOOLEOOO a răspuns:

Poti fi stapan pe mintea ta, stapan pe emotile si actiunile tale sau mintea sa fie stapana pe tine.

Citeste ''Putere Nemarginita'' de Anthony Robbins

www.nlpmania.ro

| danay72 a răspuns:

Traim in ultimele zile si presiunile vietii sunt din ce in ce mai mari iar oamenii simt asta.Matei24:3-14,2Timotei3:1-5

| RAY a răspuns:

Facem pariu ca daca te-ai intoarce in asa zisa epoca ateista vedeai oamenii cu zambetul pe fata?
aveai un loc de munca asigurat, o casa, nu aveai stresul zilei de maine
dezamagirea, tristetea, descumpanirea, resemnarea, neincrederea, ura, anxietatea, plictiseala
toate vin din stresul omului ca duce o viata capitalista bazata pe consum si atat
bine si atunci erau persoane care ura manca aia de la tv care urla cat de rau au duso sunt hoti care au furat Romania, nu poti compora nimic de atunci cu cei acum

| SaveTheNature explică (pentru RAY):

Ce epoca? Biblia a fost aceeasi si atunci si acum. Cine vroia sa creada credea, cine nu nu. Daca nu stiam comunismul (la care faci cel mai probabil referire), a fost infintat tocmai pe conceptiea de egalitate intre oameni preluata din biblie.
Ca asta este omul se foloseste de orice pentru a-si atinge scopul.
Si din cate mi-au povestit parintii in perioada comunista credinta a fost mai mare ca oricand desi nu se facea tam tam pe acest subiect.
Acum cand sunt liberi sa creada oamenii aleg de buna voie sa se arunce in groapa, in intuneric.

| RAY a răspuns (pentru SaveTheNature):

Comunista

Răspuns utilizator avertizat
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Feicirea nu depinde de lucrurile materiale. Din contră, dorinţa de a ne îmbogăţi ne poate împiedica să ne bucurăm cu adevărat de viaţă.
1 Timotei 6:9-10: "Însă cei care sunt hotărâţi să fie bogaţi cad în ispită, în cursă şi în multe dorinţe nesăbuite şi vătămătoare, care îi cufundă pe oameni în distrugere şi în ruină. Căci iubirea de bani este rădăcina a tot felul de rele, iar unii, râvnind la această iubire, s-au rătăcit de la credinţă şi s-au străpuns peste tot cu multe dureri. "

| SaveTheNature explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Frumos raspuns. Ti-as fi dat si tie o funda, dar regulamentul nu permite.

| Zenit313 a răspuns:

Fericirea vine din interior!
Ajutorul vine din exterior!

Sa nu confunzi lucrurile!

Motivul este simplu:
Lipsa de caracter, educatie si demnitate!

Stiu ce raspuns astepti, dar din pacate nu pot sa il ofer, pentru ca nu are legatura cu realitatea!

"Lipsa de credinta!" Oamenii l-au uitat pe Dumnezeu " ....etc.

| SaveTheNature explică (pentru Zenit313):

Lumea se duce de rapa. E prea evident.
Uita-te la tv -compara cu ce era acum 10 ani.
Asculta muzica - compara cu ce se asculta acum 10 ani.
Uita-te in reviste in ziare.
Uita-te la oameni. Uita-te in jur.
Suntem din ce in ce mai porno. Din ce in ce mai falsi. Din ce in ce mai distanti.

| Zenit313 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Nu mai avem caracter, educatie, demnitate si modele bune de urmat!

Lumea a trecut prin perioade mult mai aspre si crude, nu s-a dus de rapa!
Este normal sa existe perioade mai bune sau mai rele...doar o chestiune de timp!

| SaveTheNature explică (pentru Zenit313):

Spune-mi si mie cand a fost lumea mai porno decat acum?
Cand isi incepeau fetitele viata sexuala la 13 ani in masa?
Cand a mai fost omul atat de obsedat de bani cum e acum?

| Zenit313 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Daca citesti istorie si compari problemele din prezent cu cele din trecut, o sa abseri ca acum traim cele mai bune vremuri pe care le-a trait omenirea!

Nu era pornografie in trecut! laughing

In epoca de piatra la 16 ani, fetele aveau deja 2 copii!

Asta este natura umana sa fim atrasi de lucrurile materiale, pentru supravietuire, nu putem sa inlaturam asta!

| Disharmony a răspuns:

De ce crezi că acum 15 ani oamenii erau mai fericiţi?
Fiecare are motivele lui să fie dezamăgit şi nemulţumit, însă refuz să cred că toate astea au legătură cu (ne)credinţa în dumnezeu. Având în vedere că suntem în plină criză financiară, bisericile continuă să se construiască cu duiumul (din banii cetăţenilor, bineînţeles), deci cre(ş)tinii se pot bucura din plin că pot să-l viziteze pe cristos, şi n-ar avea de ce să fie dezamăgiţi.

Răspuns utilizator avertizat
| taximetristul a răspuns:

Mda..sa zic si eu ceva!
Viata e una si e a ta! Daca nu zbati si razbati, vei avea o moaca posomorata indiferent de epoca in care te-ai nascut! Da, e saracie in tara! Si?
Uitati sa va bucurati, oameni buni...
Eu cred in aura! Daca nu ai o aura pozitiva, nu vei atrage niciodata nimic bun si pozitiv!
Romanului ii place sa fie asa, posomorat si dezamagit!
Hai sa nu ne mai plangem de mila, da?

| Marius_Grigore_1989 a răspuns:

Illuminati,cei de la putere, bancile, ne dug la pierire incet dar sigur, stii este un fel de joc romanii sunt drogatzii iar media magazinele mallurile sunt deallerii.Era lumea mai fericita inainte de 89? Da era si stii de ce pentru ca majoritatea era cam la fel si era un fel de unire, cu mancarea cu ratzia cred ca Ceausescu era un om foarte intelept, mancarea multa inseamna prostie multa asta e sigur.

| TheMotanel a răspuns:

Saracia, in general neajunsurile, dar in unele cazuri exista si o carenta a capacitatii de a aprecia ceea ce este cu adevarat important; astfel, exista oameni care cauta fericirea in locul gresit.