| andrey2012 a întrebat:

Merita citit acest fragment deoarece multi dintre tinerii din ziua de azi, chiar daca nu recunosc se regasesc in el si rog pe cei care au de gand sa trimita comentarii rautacioase si fara sens sa se abtina!

"M-am săturat de viaţă!"

Printre blocurile cenusii din cartier, tinerii se invelesc zilnic intr-o plapuma de fum plina de obscuritate. Tot acolo se întâmplă nenumarate drame. Unele incep cu o tigara neînsemnata, umila chiar…iar altele se sfarsesc printr-o seringa ermetica-,, paradisiaca". Adorm la marginea strazii acoperiti de mirosul proeminent al cutiilor de bere risipite prin tufisurile jilave. In aceasta lume monocolora tinerii se hranesc din neincetata lupta cu propriul destin. Se hranesc din vise, iluzii, sperante injumatatite chiar de ei insisi. Se imbata din persuasiune si încăpățânare.

Atitudinea lor plină de perseverență si teribilism ofera un aer cu totul superior. Baietiii sunt adeptii tatuajelor "free-hand" iar fetele, aleg ca mod de remarcare piercing-urile Helix& Daith. Cu hainele rupte, ponosite; cu insigne personalizate si caciuli Hate Eternal, acestia isi doresc sa iasa in evidenta. Fiecare membru din gasca aduce in fiecare seara cate un subiect temeinic de discutie. Adieri de prime amoruri, lacrimi varsate pe intaia banca îmbătrânită din parc, scrisori de despartire pline de tragism, nenumarate certuri cu parintii si in final…cateva kilograme de nefericire eterna. Reteta ideala pentru a auzi din gura unui tanar contemporan, sintagma stereotipa:

,, m-am saturat de viata!"…

Te intrebi de ce existi pe acest pamant. Te macina probleme pe care nimeni nu le poate intelege. De ce sa traiesti daca te-ai decis sa mori? De ce sa iubesti daca ai inima rupta? De ce sa mai suporti atata suferinta, atatea chinuri? Vrei sa scapi de tot ceea te inconjoara. Te-ai saturat de viata? Foarte tare`… Aceasta viata murdara inseamna ca ti-a dat de gandit. In spatele acestei vieti, in spatele fumului in care se ratacesc alti tineri ca si tine, o Persoana sta si te priveste. In spatele haos-ului lumesc, in spatele cercului vicios in care te afli, acea Persoana in mod neintrerupt te priveste din cap pana in picioare.

Poate ca ar vrea sa te intrebe,, de ce faci asta?", sau,, chiar vrei sa mori?"… dar nu, nu are rost sa intervina acum. Stie ca peste întuneric nu poate să existe lumina. A venit nu pentru a te judeca, a te improsca cu reprosuri si injurii; ci pentru a alunga intunericul fanatic zamislit in camara inimii tale. Stie ca esti tanar si iti trec prin minte mii si mii de idei bizare. Mai stie ca ai ascuns un jurnal in dulapul mov din podul casei in care iti treci fiecare eveniment petrecut cu prietenii; fiecare amintire a vietii. Oare in acest jurnal vei trece si moartea ta? Caci viata acum este ca o moarte sufleteasca iar moartea - o,, viata". Moartea a devenit o solutie benefica de a scapa de toate problemele acestei,, calatorii"…Oare?!

Printre blocurile cenusii de cartier, sta un Hristos cu faţa uscăţivă si cu chipul plin de atata dor si dragoste. Îi priveşte cu caldura pe tinerii care se îngrămădesc la pachetele de tigari ca la o fabrica de paine calda. In fiecare zi, la aceeasi ora, se afla si El in cercul misterios de prieteni. Se afla in iarba mohorata pe care adormi in noptile tarzii de toamna; se afla in acea voce interioara, se afla printre lacrimile imprastiate pretutindeni, se afla in TINE…

Înainte de a face ceva ne confruntăm cu vocea puternică a conştiinţei, cu vocea lui Dumnezeu din noi. Pentru unii această voce devine o simpla iluzie, pentru alţii o umbră întunecată prin care trecem adesea rătăcindu-ne şi înstrăinându-ne de propria identitate. Pentru cei alesi, aceasta voce are sublima putere de a alunga intunericul care domneste in sufletele adolescentine.

Cei care,, se satura de viata" resping vocea lui Dumnezeu din ei insisi, apropriindu-se cu pasi repezi spre un taram al distrugerii, un taram al patimilor si al desertaciunilor. O voce poate transforma o clipă de tristeţe într-un zâmbet profund al inimii. Un glas puternic te poate învăţa cât de simplu e să-ti traiesti viata fara a te satura de ea… Un simplu cuvant poate deveni realitate când crezi în el cu desăvârşire.

Crede mereu in ceea ce faci, bucura-te de tot ce ai…

Crezand, aripile tale nicicând nu se vor frânge.

Răspuns Câştigător
| IrinaIvashkov a răspuns:

Aşa este. Foarte mulţi tineri se regăsesc prin aceste rânduri care rostesc numai pur adevăr. Rar mai găseşti azi un adolescent.adevărat. Îmi amintesc că şi la în Puii Mei arăta liceenii cum erau ei în trecut şi cum sunt azi.

26 răspunsuri:
| ramona30 a răspuns:

Cred ca nu intelegeti prea bine. Majoritatea dintre ei o duc bine si se distreaza, cum ii sta bine unui tanar. Acest mesaj este doar pentru promovarea religiei, nicidecum pentru a-i compatimi. Nu stiu daca exista mai mult de un tanar dintr-un milion care sa zica "m-am saturat de viata". Asta o spun de obicei oamenii in varsta.

| Leocerba a răspuns (pentru ramona30):

Dar cum iti suna promovarea asta: " Te-ai saturat de viata? Foarte tare`… Aceasta viata murdara inseamna ca ti-a dat de gandit"
Tu te-ai lasa imbiata de textul care contine "Te-ai saturat de viata? Foarte tare`..."

| andrey2012 explică (pentru ramona30):

Depinde ce intelegi tu prin "a o duce bine si a se distra". Mesajul se vede ca nu l-ai inteles,nu e scris pentru ai compatimii ci pentru a le fi de ajutor celor care se regasesc in el, si daca tu zici ca nu exista mai mult de un tanar la un milion care sa zica "m-am saturat de viata" inseamna ca ti ochii inchisi si vezi doar ceea ce vrei sa vezi, ca majoritatea celor din ziua de azi.In fine, parerile scrise decent si fara jigniri le accept si le respect, deci o respect si pe a ta.Numai bine!

| justitiarul a răspuns:

M-am straduit sa iti citesc randurile pentru ca sunt tatal unui tanar de 16 ani,dar spre surprinderea mea constat ca ai o viziune extrem de intunecata cu privire la tinerii din ziua de azi.
Nu-ti stiu varsta ca sa stiu de ce ai parerea asta despre ei,insa iti spun un lucru:nu generaliza pentru ca nu toti sunt asa.
Copilul meu e per ansanblu un om fericit,optimist,echilibrat si nu l-am vazut niciodata atat de nefericit,desi ne petrecem mult timp alaturi de el,atat eu cat si sotia.
E adevarat ca exista si tineri cu probleme,dar poate problema e la adulti care le acorda prea putin timp pentru a-i intelege si le e mult mai usor sa-i categoriseasca,asa cum faci si tu.
Si referitor la Hristos, si eu sunt crestin dar am invatat un lucru:daca nu te ajuti singur, Dumnezeu nu are cum sa te salveze.Trebuie sa iti doresti sa fii salvat si sa contribui in mod activ la salvarea ta.
Nefericirea tinerilor din ziua de azi vine din faptul ca sistemul lor de valori e total deformat.
De exemplu tu i-ai dat funda unei domnisoare care spune"Îmi amintesc că şi la în Puii Mei arăta liceenii cum erau ei în trecut şi cum sunt azi."
Emisiunea de divertisment"Puii mei"lipsita de umor inteligent a devenit pentru tineri un mod de a se cultiva.Le e mai la indemana decat biblioteca sau libraria sau teatrul!
Domnisoarele au ca model pe Bianca Dragausanu sau Daniela Crudu care in afara de cateva calitati fizice slefuite prin vreun cabinet de chirurgie nu au nimic de aratat,de spus,dar au devenit staruri demne de urmat.
De aici si nefericirea unora dintre tineri:din lipsa de vigilenta a adultilor care ii cresc cu telecomanda in mana sau uita de ei pe scaunul din fata unui calculator.
Asa ca nu i-as invinovati pe ei pentru ce au devenit si pentru faptul ca spun"m-am saturat de viata".Sa fiu tatal unui astfel de copil m-as simti cel mai mare ratat si toate realizarile mele pe plan profesional ar insemna un mare zero! Pentru ca se poarta in ultima vreme modelul total nesanatos si criminal aproape:sacrificarea timpului si atentiei acordate copilului, in scopul unor beneficii materiale, pe care apoi i le flutura adolescentului ratat pe sub nas"uite cati bani m-am straduit sa fac pentru a avea tu tot ce iti doresti"! Mizerii de oameni!

| andrey2012 explică (pentru justitiarul):

Justitiarul,poti sa te uiti la raspunsurile mele si vei vedea ca nu am generalizat, peste tot am scris "marea majoritate".Nu dau vina numai pe tineri drept dovada uita-te si ai sa vezi ca in al doilea raspun am acuzat si parinti care nu mai ofera dragoste si educatie ci bani.Si daca vreti sa stiti de ce am aceasta viziune, se datoreaza faptului ca in urma cu cativa ani un bun prieten de al meu a intrat intr-un anturaj de tineri nepotrivit.Am incercat cat am putut sa ii explic faptul ca acsti "baietasi" cu care era tot timpul, nu il vor duce spre bine.Si asa a inceput,cu cate o betie prin spatele blocurilor, cu batai asupra unor oameni nevinovati, si in cele din urma droguri care i-au adus sfarsitul pentru ca devenise dependent si vanduse cam tot ce avea prin casa pentru a le cumpara.A ajuns sa i-a bani de la camatari si bineinteles neavand de unde ii da inapoi, a fost gasit intr-o dimineata batut si cu gatul rupt. Avea numai 20 de ani.Un sfat pentru tine, ai grija in ce intra copilul tau pentru ca din ce vad tu nu prea crezi ca exista pericole, dar risti ca intr-o zi sa intre intr-un astfel de anturaj si nu o sa mai ai ce sa ii faci.Atunci vei vedea ce pericole exista intre tineri,si poate va citi si noname, nu ca as avea nevoie de parerea ei dar ca sa vada ca eu am un motiv bun sa vad lumea asa cum o va si nu vorbesc in necunostinta de cauza(cum face ea de obicei). Astazi totul poate parea roz, dar maine nu se stie ce va veni.Numai bine!

| justitiarul a răspuns (pentru andrey2012):

Sfat de la tine,e deja prea mult spus,cand tu la randul tau ai nevoie de sfaturi.
Anturajul fiului meu imi e cunoscut foarte bine,dar imi cunosc atat de bine copilul si am atata incredere in el,incat il consider extrem de capabil in a-si alege singur prietenii,fara sa ii suflu eu in ceafa.
Am investit in el timp, rabdare, dragoste si atentie si sunt mai mult ca sigur ca munca imi va fi rasplatita.Se contureaza deja profilul unui om de succes(spun asta cu toata convingerea, fara sa ma umflu in pene, desi poate asa par).Si nu am facut mare lucru decat ce au facut parintii mei cu mine:i-am insuflat de mic adevaratele valori asa incat la 16 ani sa nu caste ochii la televizor la vedete de carton,sau sa i se lateasca fundul pe un scaun in fata computerului,ci sa citeasca o carte buna,sa faca un sport care il destinde.
E o regula ca macar de doua ori pe luna sa mearga la teatru,sa revizitam muzee,sa discutam politica,carti citite etc.
Sincer,eu chiar nu-mi fac griji pentru ca stiu ce am crescut!
Iar faptul ca tu aduci in atentia noastra acesti tineri,a caror viata nu e deloc usoara,ma face sa iti pun o intrebare:ai vreun plan pentru ei? Cum crezi ca ar putea fi salvati? In afara de sfaturile pe care ni le dai noua,si prietenului tau, sfaturi care nu au condus la nimic bun din moment ce el nu mai e, ce ai de gand sa faci pentru ei?

| andrey2012 explică (pentru justitiarul):

Hai sa iti spun ceva, cand cineva intra intr-un astfel de anturaj nici parintii nu il mai pot ajuta indiferent de cresterea pe care o au.Vad ca tu te lauzi ca ti-ai crescut copilul exemplar, ceea ce e foarte bine dar intr-o anumita masura insinuezi ca prietenul meu nu avea aceasta crestere.Hai sa te surprind, juca in piese de teatru de la 14 ani si avea o foarte buna crestere dar nici macar parinti lui nu isi explica cum a putut pica asa usor in plasa lor! Esti optimist, ceea ce e foarte bine si ma bucur daca ai atata incredere in copilul tau.Cat despre faptul ca incerci sa ironizezi sfaturile mele, nu doresc sa iti raspund, dar daca crezi ca vorbesc povesti mai bine nu mai citi ceea ce spun eu!

| justitiarul a răspuns (pentru andrey2012):

A juca in piese de teatru nu inseamna ca ai o crestere buna.Sunt lucruri pe care tu le confunzi!
Parintii lui e clar ca au o vina, in sufletul acelui tanar se intampla ceva iar ei au fost insensibili si ignoranti la nevoia lui.
Nu ironizam sfaturile tale dar mi se par complet puerile din moment ce nu au sorti de izbanda.Cu sfaturile te poti sterge la fund in asemenea cazuri, scuza-ma ca iti spun asta.
Daca ai postat aici doar pentru a face tu pe grozavul in comparatie cu acesti pusti(pentru ca nu iti stiu varsta imi permit sa cred orice)nu ai reusit sa ii ajuti cu nimic.
Iar in cazul prietenului tau, sfaturile tale erau ultimul lucru de care avea nevoie.Dependenta de droguri nu se trateaza cu sfaturi draga amice! Existe centre specializate unde tu si parintii lui puteati sa il duceti chiar si cu forta de era nevoie.E o munca titanica sa ajuti astfel de oameni dar rezultatul merita!
Insa eu iti spun un lucru:inceteaza cu sfaturile adresate unor astfel de persoane pentru ca efectul lor va fi contrar asteptarilor.

| andrey2012 explică (pentru justitiarul):

Abia acum vad ca tu ai o "prietenie stransa" cu noname ceea ce nu e nimic rau dar asta nu inseamna ca trebuie sa ataci tot ceea ce spun eu doar pentru ca mi-am permis sa ii raspund acestui "anonim"numit noname.Vad ca v-ati dat raspunsuri castigatoare unul altuia doar pentru ca sunteti pe aceeasi lungime de unda, si nu am vazut sa dati raspuns castigator, un raspuns contrar intrebarii voastre.Asta spune multe despre "toleranta" cu care se lauda "nobrain"! Chiar nu are rost sa mai continuam pentru ca exista posibilitatea sa ma ameninti cu raportarea ca acest "noname", si eu o sa plang foarte mult daca o sa fiu suspendat laughingNumai bine!

| justitiarul a răspuns (pentru andrey2012):

laughing Eu cu Noname am purtat cel mai lung si aprig razboi din istoria TPU-ului.Intreaba pe oricine vrei pentru ca dovezi nu prea mai am pentru ca mi-au fost sterse de catre admini o multime de raspunsuri si intrebari.Am fost avertizat de catre Catalin Tenita,administratorul site-ului pentru certurile continue ce le-am avut cu Noname.
Asa ca nu latri la copacul care trebuie, daca crezi ca suntem aliati.
Problema e ca tu esti total deplasat in ce ai scris si nu suporti sa fii contrazis.
Eu ti-am scris un lucru iar tu din lipsa de idei imi vii cu "alianta cu Noname". Daca vad userii mai vechi ce ai scris aici o sa rada cu lacrimi si chiar vei pica de pacalici.
Iar in legatura cu raportarea,nu m-ai jignit, nu ai vorbit urat cu mine, de ce sa te raportez?

| andrey2012 explică (pentru justitiarul):

Pai nici cu noname nu am vorbit urat, pur si simplu a iritat-o faptul ca am indraznit sa ii raspund, eu unul care sunt nou pe TPU si ea fiind "utilizatorul anului 2010" cum sa imi pot permite acest lucru.Si m-a amenintat cu raportarea si a spus ca nu am cei 7 ani de acasa, dar daca tu imi arati cu ce am jignit-o atat de tare, sau mai mult ca ea atunci nu mai spun nimic.In fine, nu vreau sa mai vorbesc despre aceasta "anonima" si daca tu crezi ca sunt deplasat in idei eu iti spun sa aduci mai multe argumente.Si te rog sa imi explici si mie intrebarile copiilor de 12-13 ani care au ajuns sa faca sex oral,in posterior si nu mai continui ca ma ingrozesc numai cand ma gandesc la ce s-a ajuns! Daca copilul tau e un exemplu,pentru care te felicit,nu inseamna ca marea majoritate despre care vorbeam eu sunt la fel! Si despre ce spuneai mai sus,ca dependenta de droguri nu se trateaza cu sfaturi,iar te-ai grabit cu raspunsul,am specificat ca eu l-am sfatuit de cand s-a inhaitat cu acei baieti ca nu e bine,dar pana a deveni dependent m-a scos din viata lui vazand ca incerc sa fac ceva in privinta lui! Deci cand era dependent de droguri, pur si simplu nu ma puteam apropia de el, deoarece reactiona violent.Si da, parinti l-au dus intr-o astfel de clinica dar in saptamana in care a murit a fugit de acolo, politia cautandu-l aproape 5 zile, gasindul in ultima mort! Asa ca te rog nu judeca in necunostinta de cauza.Cum ai spus, lupta cu asemenea probleme e titanica dar de cele mai multe ori pierduta!

| n0matterman a răspuns:

Ce va mai plac extremele...

| shadovv a răspuns:

Prea mult de citit.

NOname
| NOname a răspuns:

Degeaba ai anonimizat întrebarea, andrey. Calomniile și jignirile tale au rămas pe site.
http://www.TPU.ro/......a-fiti-de/

Data viitoare nu te mai grăbi să tragi concluzii pripite, să judeci, să jignești...și încearcă să înțelegi un răspuns, fără să-l percepi ca pe un atac.
Numai bine.

| andrey2012 explică (pentru NOname):

"calomni si jigniri" ma faci sa rad...Pur si simplu nu suport pe cei care vorbesc doar ca sa nu taca din gura.Am specificat in momentul in care am pus intrebarea sa raspunda doar cei care au ceva de spus,dar se pare ca tu nu intelegi bine romana! Ce sa zic, se vede ca asa ai ajuns si tu "ceva"pe situl asta, prin astfel de raspunsuri cretine, pentru ca in viata de zi cu zi sunt sigur ca nu e marle lucru de capul tau.Cat despre intrebarea de care pomenesti tu,nu am anomizat-o asa cum ai spus ci mi-am cerut scuze pentru faptul ca m-am grabit si am sters-o ca sa nu iti dauneze tie.A, si nu am mintit, chiar nu a aparut raspunsul meu vreo 10 minute si de aceea m-am gandit ca tu esti de vina pentru ca nu e prima oara cand se intampla asa ceva dar ce sa ii faci, celor ca tine le merge gura mult si prost.Si inca un sfat,cand ti se pune o intrebare, daca nu sti raspunsul mai bine taci si nu te vei da de gol, vei parea in continuare istet.Cheers!

| Leocerba a răspuns:

Nu-nteleg de ce o imagine atat de jalnica au tinerii, in general, in viziunea voastra?
Mereu s-a intamplat ca tinerii sa dea peste cap sistemele gandind nou si diferit si simtind nou si diferit si mereu s-au gasit voci care sa spuna: "e-hei, tinerii din ziua de azi! cum era pe vremea mea si in ce hal sunt astia de azi!" mereu tinerii au fumat pe ascuns tigari, au parut rebeli, obraznici, s-au confruntat violent cu primele intrebari legate de viata etc.
De ce sa-i judecam asa? De parca tinerii au aparut spontan si sunt de capul lor, responsabili chiar si ca blocurile sunt jegoase. Nu-s rezultatul unor parinti? Nu-s rezultatul unui sistem educational? Al unei societati din care facem parte?
Mie mi se pare ca sunt prea frumosi tinerii despre care v-ati hotarat sa vorbiti aici, in comparatie cu blocurile gri, in comparatie cu datele problemelor.
Nu comentez nimic legat de mesajul religios dar pur si simplu nu-i vad intr-o lumina proasta pe cei tineri.
Deloc!

| andrey2012 explică (pentru Leocerba):

E parerea ta si o respect,dar asta nu schimba datele problemei.Da,e adevarat ca blocurile jegoase,lipsa de educatie si asa mai departe se datoreaza societatii in care traim si nu numai tinerilor,dar nu fa comparatie intre tinerii de altadata (si aici ma refer la marea majoritate)care mai aveau o umbra de bun simt,nu jigneau gratis, nu erau indiferenti fata de parinti si familie in general si care nici macar nu indrazneau sa se gandeasca la suicid atunci cand dadeau de primul obstacol, pe cand celor de astazi le este solutia cea mai la indemana nestiind ca in primul rand este cel mai mare pacat si totodata un gest de lasitate.Nu cred ca acum doua generatii vedeai la toate colturile tineri cu cate trei tigari in gura, fata astupata de piercinguri si tot felul de lanturi, mai mult dezbracati decat imbracati din dorinta de asi etala tatuajele sub forma de desene care de care mai odioase.Crimele,furturile,violurile,actele de suicid,etc nu erau de ordinea zilei asa cum sunt acum(in mare parte datorita tinerilor) si cand ieseai pe strada nu trebuia sa stai cu ochii in patru la "smecherasii" de dupa colt,pentru ca nu cumva sa ramai si "batut si cu bani luati".In ce am postat mai sus nu ii judeca nimeni(pentru ca numai Dumnezeu poate face asta)ci este descrisa realitatea din ziua de azi, o realitate cruda dar tot odata adevarata! Nu ma intelege gresit, si eu sunt destul de aproape de varsta generatiei de azi dar lucrul asta nu ma impiedica sa vad ceea ce majoritatea nu vor sa vada mintindu-se in continuare ca totul este roz si ne indreptam spre mult mai bine.Subliniez,nu este numai vina tinerilor ci si a parintilor care practic au ales sa ofere bani in loc de iubire(in adevaratul sens al cuvantului)si educatie.Numai bine!

| NOname a răspuns (pentru andrey2012):

Nu-ți amintește de nimeni?
http://ro.wikipedia.org/wiki/Om_de_paie

Faci exagerări fantastice și de o parte, și de cealaltă, doar ca să-ți susții punctul de vedere. Realitatea nu este așa cum o prezinți (sau oi fi eu albină și o văd diferit?).

| andrey2012 explică (pentru NOname):

Dar ia zi tu cum e realitatea Noname? Vad ca esti userul anului dar poate la raspunsuri fara sens.Am mentionat mai sus, cei ca tine sa se abtina si sa nu scrie raspunsuri "asa la misto" sau fara sens(ca viata ta de altfel)Cu ce fac exagerari? Prin prisma faptului ca dupa atatea raspunsuri vulgare(din partea celor ca tine)apreciez un raspuns cat de cat decent? Spui ca realitatea nu e asa cum o prezint eu dar iti sugerez sa te uiti doar pe acest site sa vezi intrebari din partea copiilor de 12-13 ani care pun intrebari de genu:"ramai insarcinata daca faci sex oral?"sau ce "ce se intampla daca o faci in posterior"si as putea sa continui dar te las pe tine sa te uiti pentru ca e posibil ca tie sa iti si placa dat fiind faptul ca tu vezi totul roz.vizionare placuta!

| NOname a răspuns (pentru andrey2012):

Jignirea este arma celui slab, la care apelează din neputință, din incapacitate de a se controla și de a-și susține părerea cu argumente.

Prefer să nu continui, pentru că știu unde aduc discuțiile cu cei ca tine. Nicăieri!

| andrey2012 explică (pentru NOname):

Stiu ca adevarul doare noname, dar asta esti! Nu te-am jignit si daca erai destept taceai din gura pentru ca am mentionat sa te abtii daca nu ai nimic de spus.Si tu ce ai spus? NIMIC! Ba mai mult mai dai si raspunsuri "asa la misto"citez (sau oi fi eu albină și o văd diferit?). deci, ce demonstrezi? Sti vorba:"mai bine taceai si filosof ramaneai"? deschizand gura ai risipit orice dubiu! Cat despre faptul ca nu am argumente, ba da sunt destule si ti-am dat si tie unul la un click distanta. Daca o fetita de 13 ani face sex oral ce crezi ca va face la 18 ani? Va citi despre Eminescu? Nu cred, asa ca inainte de a mai deschide gura gandest-te de 15 ori la raspuns.Asta pentru imaginea ta.Cheers!

| olivia12 a răspuns:

Da chiar foarte multi se regasesc in acest text cu inimi frantefara frica de dumnezeu ei chiar se sinucid sis fac viata un calvar dar singur isi fac cu tigarile care duc la sumbstante ednobotanice, la alcool, inimi frante din stupide lucruri doar pentru a parea interesanti. Toti cei care fac acest pacat de a se sinucide imi pare rau ca spun asta dar, treziti-va la viata, nu vede-ti ca Dumnezeu va adus pe acest pamant pentru a face un loc mai bun, chiar daca Adam si Eva au mancat din pomul din care Dumnezeu le-a spus sa nu manance (facand un pacat ) asta nu inseamna ca si noi trebuie sa facem pacate, ba din contra trebuie sa facem contrariul la ce au facut ei trebuie sa ascultam cuvantul lui Dumnezeu, sa respectam cuvantul lui Dumnezeu, sa-i facem pe plac mergand la biserica, sa facem fapte bune si sa jungem in final in rai ca noi de aia am fost dati pe pamant uni dupa cum vad ei vor deveni mici diavoli cu furci care sapa in flacarile iadului cautand puritatea, raiul!

| andrey2012 explică:

Postez un comentariu pe care l-am gasit la acest fragment si care este foarte frumos.

"Klaus Kenneth afirma ca dupa ce iei droguri, simti ca te inalti, dar cand iti revii, nu revii pe pamant, de unde ai plecat, ci te duci direct in Iad:sad:Ar trebui schimbata lumea in care traim sau, mai bine zis, ar trebui modificata conceptia despre viata...Sa incepem! Domnul sa ne ajute! Stiti, era o legenda:lumea privita de o musca e urata :sad:caci ea traieste in gunoi, in mizerie, dar lumea privita de o albina e minunata, caci ea nu-si ridica firavul capsor din flori, ea cauta cu insetare fiecare floare, fiecare graunte de polen.TOTI ar trebui sa fim albine care sa roiasca intru slava lui Dumnezeu! Si sa laudam mereu minunatiile lumii! Ii influentam pe toti cu fiecare gest, cu fiecare vorba a noastra, iar daca din gand pornesc toate, sa avem grija sa avem un gand bun, sa traim in iubire, in Iubire...Amin!"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Putini dintre tineri sunt normali! Cei mai multi sunt indobitociti de mass-media care le cultiva o serie de idei, un fel de viata haotic si destrabalat!

| Wehrmacht a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum te indobitoceste ma mass-media?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wehrmacht):

Ti-as explica cum sta treaba insa sunt sigur ca nu o pricepi prea multe asa ca nu ma mai ostenesc degeaba!