| AvalohAlyn a întrebat:

Merita sa imi bat capul cu citirea Noului Testament? Sau a Evangheliilor? Sau e timp pierdut?

30 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

E o mizerie. Citeste-l doar dacă ești genul care se duce Duminica la biserica.

| Steregoi a răspuns:

Merita

| Dalmore a răspuns:

Timp pierdut, sunt carti de fictiune mult mai bune, ai de unde alege.

| Mircea08 a răspuns:

Nu apartin nici unei religii, dar iti spun ca citirea si intelegerea noului testament este tot ce merita cu adevarat facut in viata asta. Este greu, dureaza mult timp deoarece tu ai auzit multe lucruri de pe la altii privitoare le Biblie, iar ce o sa citesti nu prea o sa corespunda cu ce stii. UITA TOT CE STII si vei putea invata mult mai usor si mai ales corect Noul testament. In timp ce il citesti vei avea trimiteri in Vechiul Testament, Citeste si testamentul vechi dar nu uita ca Iisus a venut special pentru a schimba testamentul, si a arata oamenilor o alta cale spre mantuire. In vechiul testament era Legea iar in noul este credinta si un mod de a trai (in Duh), ceea ce de fapt inseamna a trai normal, iar acel normal este precizat. Tot ce este in afara normalului este ANORMAL!
O sa primesti sfaturi de genul ca numai cei spalati pe creier pot crede ce scrie in Biblie - cei ce dau asemenea sfaturi nu au inteles Biblia

Răspuns utilizator avertizat
| BogdantheDreamer a răspuns:

Merita fiecare pagina.Iti vei da seama de asta din primele pagini. Incearca si apoi revin-o cu o parere.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Ia dezvolta.Ce merita?"
Merita citit, dar si Vechiul Testament are aceiasi valoare, unul fara altul nu se poate.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Crimele au fost facute de oameni, ai vazut tu pe Dumnezeu omorand pe cineva?

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ca au avut autori UMANI.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

NU, Sfanta este ca este inspirata de Dumnezeu.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tu nu poti face nimic, on cel mai bun caz vorbesti de unul singur si stim noi cine vorbeste singur.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

De cei ca tine care nu cred in pedeapsa Divina.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cum faci acum, scrii iar scrisul (noi credem ca asa ar trebui dar nu suntem siguri in cazul tau) este o expresie a gandiri tale care poate fi sonora sau scriptica.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ai fost violat si noi nu stim inca? rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu vreau sa spun ca Dumnezeu pe langa bun este si CORECT.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Fugi de aici, daca iubesti pedepsesti, daca nu iti pasa il lasi sa-si faca de cap, adica nu iti pasa de consecinte.

Răspuns utilizator avertizat
| elena97890 a răspuns:

Daca te plictisesti asa de grav ai putea sa o faci, dar vezi ca dauneaza sanatatea

| PreaDistinsul a răspuns:

Merita sa-ti raspund la intrebare sau e timp pierdut? Cam asa gandesti tu.