| adam89 a întrebat:

Metode de a iesi din deptesie si anxietate! Dau funda! Stie cineva cum sa scap de gandurile negative?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Depresia nu are legatura cu pacatul

11 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Cea mai buna metoda este sa urmezi un tratament medical. Biblia te ajuta sa te linistesti cand citești din ea si sa ai o gandire pozitivă. O inima veselă înseninează fața.

| milan9 a răspuns:

Un om care traieste frumos, care stie sa traiasca frumos, NU ARE CUM să se simtă decepţionat de viaţă. happy

Păcatul spre exemplu, murdăreşte sensul pe care noi îl dăm iubirii, vieţii, existenţei, pervertindu-le pe toate acestea. Dacă ajungi vreodată la sentimentul de non-sens al existenţei, asta nu e decât din cauza modului în care păcatul poate îmbâcsi modul de gândire, a modului în care poate izola prin egoism si orgoliu!

Păcatul te poate orbi astfel încât să nu poţi vedea universul nesfârşit la surselor de entuziasm oferite de semeni, de interacţiunile cu universul diversificat al vieţii, al omenirii (din care n-am ajuns sa cunoastem decat 2-3 persoane : ) ), al universului în general...

| adam89 explică (pentru RAY):

Exact!

| milan9 a răspuns (pentru RAY):

Depresia are legatura DOAR CU PACATUL. Aceasta este definitia depresiei- UN ESEC AL IMPLINIRII. In veac pacatul nu o sa aduca vreo implinire...

Daca nu vreti sa acceptati asta, atunci... frumoasa petrecere in depresie... ETERNA sad sad

| RAY a răspuns (pentru milan9):

Numa ateii au depresie? iisus insati a avut o depresie in noaptea aia,daca stam sai analizam comportamentul,iisus suferea de depresie,frica,anexitate era fara de pacat, plus multi sfinti au avut depresi, insati viata unui crestin este umbrita de suferinta si tristete si depresie avand un singur scop viata de apoi, depresia nu are nici o legatura cu implinarea sufleteasca a omului nici fericirea, citeste biblia si mai vorbim mai ales ultimele zile a lui iisus

| RAY a răspuns (pentru milan9):

Un om care traieste fara suferinta nu poate dobandi imparatia cerului, un om fericit nu are ce cauta in rai, nici iisus nu a fost fericit candva mereu trist si depresiv

| milan9 a răspuns (pentru RAY):

Sa nu exageram,... trebuie facuta diferenta intre depresie si dezamagire sau teama... Mantuitorul nu avut "depresie".

Pe de alta parte, intr-adevar, toti oamenii sunt depresivi, mai mult sau maiputin. Eu nu am spus ca sfintii nu au putut trece prin asa ceva.

Un alt aspect... suferinta nu este necesara pentru mantuire. Nu poti ocoli, dar nu face parte din "fisa postului" happy Cand o intalnesti te confrunti cu ea. Asta invata crestinismul. Se intampla insa ca usa sau calea ingusta a mantuirii sa te puna in fata unor momente dificile, dar credinta crestina ne invata cum sa le confruntam, nu cum sa le cautam cu lumanarea... thinking

| RAY a răspuns (pentru milan9):

E fiecare religie/secte vede lucrurile diferite vad,si eu din ce am invatat, viata e un test al suferintei si al lepădări fata de pacat, de exemplu la pocaiti muzica inclusiv la nunta, bautura e interzisa, ca ai necazuri nu are legătura cu păcatul, tie daca isi moare parinti o sa fi fericit? aia e depresie, iisus avea depresie ca daca nu avea nu se ruga

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Daca iti mor parintii, asta este suferinta, e un mare necaz, dar nu e depresie... thinking

| RAY a răspuns (pentru milan9):

Depresia nu are legatura cu pacatul

| Nilsson a răspuns:

Vad ca sunt multi cu problema acesta, gasesti in link cateva sfaturi generale:
https://www.tpu.ro/......te-gandul/

| gratargratar a răspuns:

Pana nu iti schimbi viata dupa Hristos, nu o sa scapi in veci. Tratamentul medicamentos singur nu da rezultate, doar atenueaza simptomele. E absoluta nevoie de schimbarea vietii.

Pun pariu ca te mangai cu mana dreapta.