| anonim_4396 a întrebat:

Metodele contraceptive non-avortive sunt permise de Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

Draga prietene, metodele contraceptive NON-avortive, sunt permise. Dar atentie aici, doar si doar in cadrul casatoriei, intre sot si sotia lui. Prezervativul este permis, pentru ca este o metoda NON-avortiva, dar doar intre sot si sotia lui, toate cele cum ar fi steriletul, pilula de a doua zi, si toate de genul acesta sunt interzise, pentru ca sunt metode Avortive.

| anonim_4396 explică (pentru Irinel15123532):

Steriletul este o metoda non avortiva.

https://doc.ro/......ntrauterin

| Mircea08 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Nu se specifica nimic in Evanghelie in legatura cu asta. Ceea ce spui tu este parerea ta. Parerea mea este ca oamenii sunt diferiti, se comporta diferit si fiecare in parte ar trebui sa ia decizii in functie de ce ii permite libertatea crestina. Dau niste citate in legatura cu libertatea crestina :
"Deci zicea Iisus către iudeii care crezuseră în El: Dacă veţi rămâne în cuvântul Meu, sunteţi cu adevărat ucenici ai Mei; Si veti cunoaste adevarul, iar adevarul va va face liberi."
(Sfânta Evanghelie după Ioan – 8/32)
"De ce, dar, de la voi înşivă nu judecaţi ce este drept?"
(Sfanta Evanghelie dupa Luca – 12/57)
"Toate să le încercaţi; ţineţi ce este bine;"
(Epistola întâia către Tesaloniceni a Sfântului Apostol Pavel – 5/21)
"Toate îmi sunt îngăduite, dar nu toate îmi folosesc. Toate îmi sunt îngăduite, dar nu toate zidesc."
(Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel – 10/23)
"Toate îmi sunt îngăduite, dar nu toate îmi sunt de folos. Toate îmi sunt îngăduite, dar nu mă voi lăsa biruit de ceva."
(Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel – 6/12)
"Credinţa pe care o ai, s-o ai pentru tine însuţi, înaintea lui Dumnezeu. Fericit este cel ce nu se judecă pe sine în ceea ce aprobă!"
(Epistola catre Romani a SF. Apostol Pavel – 14/22)
"Domnul este Duh, şi unde este Duhul Domnului, acolo este libertate."
(Epistola a doua către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel – 3/17)
Duh este acolo unde este cuvantul lui Dumnezeu :
"Duhul este cel ce dă viaţă; trupul nu foloseşte la nimic. Cuvintele pe care vi le-am spus sunt Duh si viata "
( Sfânta Evanghelie după Ioan – 6/63)
"Şi suntem martori ai acestor cuvinte noi şi Duhul Sfânt, pe Care Dumnezeu L-a dat celor ce Îl ascultă"
(Faptele Sfinţilor Apostoli – 5/32)
Prin urmare libertatea este la cei care cunosc si aplica invatatura crestina (cuvantul lui Dumnezeu transmis prin Iisus)

| Irinel15123532 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu draga prietene, nu este non avortiva. Citeste cu atentie si in detaliu despre efectele acestui mod de contraceptie.
Dupa testele folosite pentru stabilirea sarcinii timpurii, in ciuda folosirii spiralei, fecundatia se petrece de cateva ori pe an. Prin producerea intentionata a unei congestii de iritatie in tesutul conjunctiv uterin, fixarea fatului este impiedicata si acesta moare, de cele mai multe ori, dupa una sau doua saptamani.

Astfel, steriletul ucide pruncul, cel mai adesea inainte de menstruatia asteptata cand femeia care fusese insarcinata poate crede ca, de fapt, n-a fost.

Dintre EFECTELE SECUNDARE ale steriletului mentionam cateva:
-infectia mucoasei uterine, anexite, cervicite sau chiar pelviperitonite;
-perforatia uterina, sangerari, sarcina extrauterina (una din cele mai mari pericole pentru viata mamei);

Din cauza acestor efecte deosebit de periculoase, din anul 1987, steriletul a fost retras de pe piata in SUA (mai sunt cateva fabrici din Industria Farmacologica, Industria Avortului care exporta din SUA in Europa si Asia sterilete pentru detalii vedeti Brosura - Avortul si Contraceptia).

Cand se folosesc Depo-Provera, implanturi sau diferite mijloace de dupa relatiile sexuale, fecundarea, conceptia are de asemenea, loc si aceste mijloace in mod automat ucid pruncii.

Argumentele amintite mai sus arata, asadar, ca exista diferite mijloace incorect numite „anticonceptionale". Chiar daca sunt folosite, fecundarea poate avea loc, iar pruncii sunt omorati in primele zile ale vietii lor.

Prin intermediul acestor metode sunt ucisi aproximativ acelasi numar de copii ca si prin metodele chirurgicale.

S-a cautat ani de zile sa se ascunda efectul de avort timpuriu al pilulelor si al steriletului, stiindu-se foarte bine ca o divulgare prompta a acestui adevar ar fi determinat multe femei sa se abtina de la folosirea lor.

| suntserios a răspuns (pentru Irinel15123532):

De ce tot expui problema asta folosind termeni de genul "este permis", "nu este permis" Ce ca.cat, biserica face legi.
Exprimata-te corect. Biserica NU VREA sa folosesti X sau Y.
Sa te exprimi asa cand o sa fie sexul cu prezervativ interzis prin lege sau prin conditii medicale intre persoane necasatorite.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Mircea08):

Draga Mircea, permite-mi sa iti raspund, asculta-ma cu atentie te rog.
Metodele de contraceptie sunt multiple, dar in esenta sunt doar doua, cele avortive si cele non-avortive. Acum, cele non-avortive, sunt metodele care impiedica ca spermatozoidul sa se intalneasca cu ovulul, dar daca spermatozoidul s-a intalnit cu ovulul, acolo este viata, orice interventie asupra acelui zigot, embrion, este crima, pentru ca deja vorbim de un om, o viata. Poti fi pastile, sterilet, spirala, metode care interivin, si nu lasa embrionul in pace, de aceea prezervativul este non-avortiv, pentru ca impiedica intalnirea, dar nu intervine asupra embrionului deja format, metoda avortiva implica omor.
Imparatul David spune in vechiul testament, ''Tu m-ai intocmit in pantecele mamei mele, cand eram un zigot fara chip ochii Tai ma vedeau'' Intocmirea se face in momentul in care se intalneste spermatozoidul cu ovulul. Noi crestinii nu trebuie sa fim ignoranti, trebuie sa ne intereseze ce fel de consecinte va avea acea metoda si daca este dupa voia Lui Dumnezeu sau nu.
O alta metoda contraceptiva condamnata de biblie, intre soti si sotie desigur, este abstinenta.
Unii oameni spun ''Noi nu vrem sa ne riscam sa facem copii, asa ca nu intretinem relatii sexuale deloc, chiar daca suntem casatoriti''
Biblia spune ''Sa nu va lipsiti unul pe altul de datoria de sot, ca sa nu va ispiteasca satana din pricina nestapanirii voastre''
Scrie de datoria de ''sot'' nu de datoria de ''concubin'', deci un sot, si o sotie, nu trebuie sa se abtina de la datoria de soti.
Exista si calendarul femeii, cu acele zile de inainte si dupa menstruatie. Noi crestinii nu acceptam metodele avortive.
Iti multumesc mult Mircea, si vreau sa te felicit pentru implicarea ta la categoria ''Religie'', te incurajez in continuare sa oferi raspunsuri pe baza sfintei scripturi, o zi frumoasa in continuare.

| Mircea08 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Multumesc!
Ai dat un citat f. bun care clarifica problema abstinentei, care poate sa faca ca unul dintre soti sa incerce pe la vecini (curvie). Nu ai dat un citat din care sa reiese ceea ce ai spus despre contraceptie, si nu ai dat pentru ca el nu exista. Tocmai pentru faptul ca nu exista am spus si eu ca ceea ce ai spus in legatura cu contraceptia este parerea ta. Se stie ca nu ai voie sa ucizi, dar nu se stie nimic concret despre copiii nenascuti. Daca eu mananc un ou de gaina cu banut (fecundat) inseamna ca am omorat ceva? La cate zile dupa ce sta oul sub closca pot sparge oul fara sa omor ceva (o viitoare gaina)?

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Mircea08):

Draga Mircea, inteelg punctul tau de vedere, dar vreau sa iti prezint un text biblic din Exod 21:22 ''Dacă se ceartă doi oameni, şi lovesc pe o femeie însărcinată, şi o fac doar să nască înainte de vreme, fără altă nenorocire, să fie pedepsiţi cu o gloabă, pusă de bărbatul femeii, şi pe care o vor plăti după hotărîrea judecătorilor.
Dar dacă se întîmplă o nenorocire, vei da viaţă pentru viaţă,
ochi pentru ochi, dinte pentru dinte, mînă pentru mînă, picior pentru picior
arsură pentru arsură, rană pentru rană, vînătaie pentru vînătaie. ''
Dupa cum vezi draga Mircea, se spun ''viata pentru viata''. Acest lucru dat in vechiul testament, a fost dat si pentru ei atunci, dar a fost dat pentru noi ca pilda, sa ne arate Dumnezeu ca pentru El, viata unui copil din burta mamei, este egala cu viata mea, si a ta, a persoanelor deja nascute, doar ca cei din burta mamei, nu pot riposta, si nu se pot impotrivi, altii le decid soarta.

| Mircea08 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Ce spui tu este o pedeapsa trupeasca, data de un judecator (om ) al acelor vremuri. Pacatul este altceva, el este nerespectarea Legii data de Dumnezeu prin Moise. Treaba cu "vanataie pentru vanataie" a fost o porunca data de Dumnezeu, dar care este valabila NUMAI pana la venirea lui Iisus. Iisus spune altceva :
"Nu răsplătiţi nimănui răul cu rău. Purtaţi grijă de cele bune înaintea tuturor oamenilor.
Dacă se poate, pe cât stă în puterea voastră, trăiţi în bună pace cu toţi oamenii.
Nu vă răzbunaţi singuri, iubiţilor, ci lăsaţi loc mâniei (lui Dumnezeu), căci scris este: "A Mea este răzbunarea; Eu voi răsplăti, zice Domnul".
Deci, dacă vrăjmaşul tău este flămând, dă-i de mâncare; dacă îi este sete, dă-i să bea, căci, făcând acestea, vei grămădi cărbuni de foc pe capul lui.
Nu te lăsa biruit de rău, ci biruieşte răul cu binele.
(Epistola catre Romani a Sf. Apostol Pavel – 12/x-21)
Iisus spune sa nu mai slujim dupa slova cea veche (Vechiul Testament):
" Dar acum ne-am desfacut de Lege, murind aceluia in care eram tinuti robi, ca noi sa slujim intru innoirea Duhului, iar nu dupa slova cea veche "
( Epistola catre romani a sfantului apostol Pavel)
Mai spune si sa nu cugetam la cele inalte, ci sa ne multumim cu cele smerite, ceea ce inseamna ca nu este necesar sa despicam firul in patru in domenii despre care avem informatii insuficiente, pentru ca nu este util sa avem un raspuns daca nu stim sigur ca acel raspuns este cel bun (adevar)
"Cugetaţi acelaşi lucru unii pentru alţii; nu cugetaţi la cele înalte, ci lăsaţi-vă duşi de spre cele smerite. Nu vă socotiţi voi înşivă înţelepţi"
De aceea nu comentez despre contraceptie nimic.
Spuneai ca Vechiul Testament a fost dat ca pilda pentru noi. Si Noul Testament de ce l-a mai dat? De ce Noul Testament trateaza lucrurile diferit de cel vechi?

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Mircea08):

Draga Mircea, nu am spus ca vechiul testament a fost dat ca pilda, reciteste te rog, am spus ca acea lege a fost daca oarecum ca pilda noua, pentru a ne arata Dumnezeu ca viata unui copil din burta mamei, este egala si de aceeasi valoare cu viata mea si a ta.
Dumnezeu vorbeste despre acest lucru, metodele contraceptive, avortive, care intervin asupra celulcei deja formate, acolo vorbim de viata, de intreruperea vietii pe care Dumnezeu o sustine.

| Mircea08 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Ok., inteleg

25 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Raspunsul este cat se poate de simplu, CARE din metodele contraceptive INCALCA cele 10 Porunci, cea avortiva INCALCA porunca SA NU UCIZI, metodele non-avortive nu incalca nici o porunca deci sunt permise de Dumnezeu.
In privinta unor asazise biserici nu ma pronunt fiindca nu au legatura cu Dumnezeu ci cu oamenii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand e greu ca dumnezeu sa permita sau nu ceva avand in vedere ca nu e ceva real, dar biserica interzice orice metoda contraceptiva, pentru ca asta inseamna sex si biserica blameaza sexul

| ancaval a răspuns:

A vorbit cineva cu Dumnezeu? L-a întrebat cineva dacă sunt sau nu permise?

Dacă DA sau dacă NU, ține DOAR de viața ta spirituală. Dacă ești un credincioș, atunci NU sunt permise, nici o metodă. Dumnezeu a lăsat sexul DOAR pentru SOȚI și DOAR pentru A SE FACE COPII.

| danut a răspuns (pentru ancaval):

Total gresit, Dumnmezeu a lasat sexul in cadrul familiei pentru placerea sotilor. Citeste Biblia, Cartea Cantarilor. Copii sunt un rezultat al dragostei dintre soti. Citeste Biblia.

| ancaval a răspuns (pentru danut):

Stai așa să ne înțelegem. Tu NU ai nici un drept să îmi zici mie să citesc Biblia sau dacă răspunsul meu e greșit. Poate al tău e greșit, dar na... fiecare zice că are dreptate, doar NU o să ți tu cu mine. Te înțeleg. Atotștiutori sunt peste tot și asta NU mă impresionează.

Și dacă Dumnezeu NU lăsa sexul? Puteau oamenii să facă copii doar printr-un simplu "te iubesc"? Evident, NU, SAU, dacă lăsa Dumnezeu șmecheria asta.....doar ai privit-o și ești tătic.
În Biblie scrie că cei 2 sunt un singur trup, femeia stăpână pe corpul bărbatului și invers, deci e făcut sexul pentru soți? Clar. Am eliminat orice altă posibilă variantă.

Unde sau cu ce am greșit eu mai sus? De ai simțit tu nevoia să completezi ceva.

| danut a răspuns (pentru ancaval):

"Unde sau cu ce am greșit eu mai sus? De ai simțit tu nevoia să completezi ceva."
Ai pus in dreptul lui Dumnezeu ceva ce EL nu a spus, DE AIA ti-am spus sa citesti Biblia caci NUMAI acolo gasim Cuvintele lui Dumnezeu. Parerea ta este un zero barat daca nu corespunde celor Biblice. Eu nu spun ca am dreptate ci DREPTATEA este a lui Dumnezeu.

| ancaval a răspuns (pentru danut):

Ești foarte insistent și obositor. Crede-mă.

Ce anume am pus eu, greșit, în dreptul lui Dumnezeu? Tu te auzi un pic?
Dar dacă Dumnezeu acceptă și ce am zis eu? Poate NU mă judecă sau corectează, cum o faci tu. Poate râde de noi cum ne contraziceam aiurea. Se poate. Există și varianta asta. Nu crezi?

Zice Dumnezeu: "uite-i pe ăștia, stau pe net și se contrazic degeaba, în loc să zică o rugăciune pentru suflețelul lor amărât și păcătos. Vai da luzi sunteți." No, dacă zice Dumnezeu așa, Dănuț?

Lasă internetul și pune-te la rugăciune. Și dacă ești un credincios, cum pari tu, că așa pari, atunci roagă-te și pentru mine.

| danut a răspuns (pentru ancaval):

Tu ai spus ca Dumnezeu a facut familia NUMAI pentru reproducere, nicidecum, UITE ce spune Biblia:
Cartea Cantarilor 1, 2. Sã mã sãrute cu sãrutãrile gurii lui! Cãci toate dezmierdãrile tale sunt mai bune decât vinul,
3. mirodeniile tale au un miros plãcut. Numele tãu este ca o mireasmã vãrsatã. De aceea te iubesc pe tine fetele!
4. Trage-mã dupã tine! Si haidem sã alergãm! Împãratul mã duce în odãile lui... Ne vom veseli si ne vom bucura de tine; vom lãuda dezmierdãrile tale mai mult decât vinul! Pe drept esti iubit.
1. Eu sunt un trandafir din Saron, un crin din vãi.
2. Ca un crin în mijlocul spinilor, asa este iubita mea între fete.
3. Ca un mãr între copacii pãdurii, asa este prea iubitul meu între tineri. Cu asa drag stau la umbra lui, si rodul lui este dulce pentru cerul gurii mele.
4. El m-a dus în casa de ospãt, si dragostea era steagul fluturat peste mine.
5. Întãriti-mã cu turte de struguri, înviorati-mã cu mere, cãci sunt bolnavã de dragostea lui.
6. Sã-si punã mâna stângã sub capul meu, si sã mã îmbrãtiseze cu dreapta lui!
7. Vã jur, fiice ale Ierusalimului, pe cãprioarele si cerboaicele de pe câmp: nu stârniti, nu treziti dragostea, pânã nu vine ea!
1. Am cãutat noaptea în asternutul meu, am cãutat pe iubitul inimii mele; l-am cãutat, dar nu l-am gãsit...
4. Abia trecusem de ei, si am gãsit pe iubitul inimii mele. L-am apucat, si nu l-am mai lãsat pânã nu l-am adus în casa mamei mele, în odaia celei ce m-a zãmislit.
5. Vã jur, fiice ale Ierusalimului, pe cãprioarele si cerboaicele de pe câmp, nu stârniti, nu treziti dragostea, pânã nu vine ea.
1. Ce frumoasã esti, iubito, ce frumoasã esti! Ochii tãi sunt ochi de porumbitã, sub mãhrama ta. Pãrul tãu este ca o turmã de capre, popositã pe coama muntelui Galaad.
2. Dintii tãi sunt ca o turmã de oi tunse, care ies din scãldãtoare, toate cu gemeni, si nici una din ele nu este stearpã.
3. Buzele tale sunt ca un fir de cârmâz, si gura ta este drãgutã; obrazul tãu este ca o jumãtate de rodie, sub mãhrama ta.
4. Gâtul tãu este ca turnul lui David, zidit ca sã fie o casã de arme; o mie de scuturi atârnã de el, toate scuturi de viteji.
5. Amândouã tâtele tale sunt ca doi pui de cerb, ca gemenii unei cãprioare, care pasc între crini.
UNDE vezi tu ceva despre REPRODUCERE, eu vad NUMAI despre DRAGOSTE.
"Lasă internetul și pune-te la rugăciune. Și dacă ești un credincios, cum pari tu, că așa pari, atunci roagă-te și pentru mine."
Intai lasa TU internetul si punete in genunchi la rugaciune si lasa-ma pe mine sa fac ce vreau si nu mai insinua ce spune Dumnezeu cacci SCRIE in Biblie ce a spus Acesta.

| ancaval a răspuns (pentru danut):

NU am spus că Dumnezeu a lăsat sexul DOAR pentru reproducere, am zis CLAR că pentru SOȚI și pentru a se face copii.

Ești, văd, de aceași părere cu mine, DOAR că tu corectezi felul în care am scris, așa cred. Altceva NU ai avea ce să corectezi, părerea mea era destul de corect spusă, ținând cont de faptul că NU sunt profesoară de română... poate în loc de DOAR trebuia să vin cu alt cuvânt, ca să te conving pe tine. DAR eu NU sunt aici să te lămuresc pe tine.

Mai citește o dată răspunsul meu, cred că era primul. Și NU îmi pune vorbe în gură că NU e frumos din partea unui credincios ca tine.

| danut a răspuns (pentru ancaval):

"Dumnezeu a lăsat sexul DOAR pentru SOȚI și DOAR pentru A SE FACE COPII."
Oare dupa o lunga viata nu mai inteleg ce ai scris mai sus?
Reproducere = a face sex pentru a lasa urmasi si nu pentru placere. Din Biblie reiese altceva daca ai citit mesajul anteror si daca ai discernamantul de a intelege ce am scris.

| ancaval a răspuns (pentru danut):

Corect! După lunga ta viață, chiar NU înțelegi ce am scris. Asta pățești când te pierzi în detalii. DECI: chiar e bine să intri un pic în detalii, DAR NU E BINE să rămâi acolo prea mult timp. O să sari de colo în coace și NU o să mai ști de unde ai plecat.

| Daniel323 a răspuns (pentru ancaval):

Tu esti obositor, insistent si ignorant.
Danut a dat un raspuns ok.

| Mircea08 a răspuns:

Dumnezeu le-a facut?
Exista o libertate a crestinilor care permite multe lucruri ...trebuie studiata deoarece are multe aplicatii practice si ceea ce e bun pentru unul nu pentru toata lumea este bun. De aceea este scris ca pentru a ajunge in imparatia cerurilor trebuie sa intelegi si sa cunosti invatatura crestina, deoarece daca nu o stii EXACT ASA CUM ESTE traiesti cum nu trebuie. SINGURUL lucru care conteaza in fata lui Dumnezeu este felul tau de a fi si de a trai pe pamant

| Daniel323 a răspuns:

Doar aspirina.Trebuie tinuta strans intre genunchi.

| EduardEdyP a răspuns:

Nu sunt permise nici una! Nici măcar prezervativele sau cele ce țin de intervenție chirurgicală. In Vechiul Testament, un fiul al lui Iuda a aruncat sămânța (lichidul seminal bărbătesc), și nu a fost plăcut lui Dumnezeu, omorandu-l pe acesta. In Noul Testament, apostolul Pavel sfătuiește că bărbatul să nu se atingă de femeie, dar "Cu privire la lucrurile despre care mi-aţi scris, eu cred că este bine ca omul să nu se atingă de femeie. Totuși, din pricina curviei, fiecare bărbat să-și aibă nevasta lui și fiecare femeie să-și aibă bărbatul ei. Lucrul acesta îl spun ca o îngăduinţă; nu fac din el o poruncă. Eu aș vrea ca toţi oamenii să fie ca mine, dar fiecare are de la Dumnezeu darul lui: unul într-un fel, altul într-altul. Celor neînsuraţi și văduvelor, le spun că este bine pentru ei să rămână ca mine" ( necăsătorit).
1 Corinteni 7:1‭-‬2‭, ‬6‭-‬8
In Biblie mai scrie " asternutul, patul să fie curat".