| AvalohAlyn a întrebat:

Mi-e frica in permanenta de moarte, de exemplu când mă culc mi-e frica că pot să nu mă mai trezesc sau la cea mai mica durere sau stare de rău mi-e frica și îmi zic că dacă o să mor.Practic am fost terorizat toată viața de frica asta,nici nu pot sa mă bucur de viață,nu simt ca trăiesc, mă gândesc mereu la moarte și nu vreau sa mor, nu accept moartea și principala mea dorință în viața este să trăiesc.Ce sa fac și cum sa scap de angoasa asta care nu mă lăsa să mă bucur de viață? Am fost și la psiholog, nu am rezolvat nimic

6 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Atunci cand vei avea o experienta REALA cu Dumnezeu vei vedea ca aceasta moarte este ceva bun si nu iti va mai fi frica de ea. Cauta-l pe Dumnezeu asa cum vrea EL nu cum vrei tu si atunci ti se va descoperi.

| Celcestietot a răspuns:

Sa nu privesti moartea ca ceva rau, pentru ca nu este. Daca mori, Dumnezeu te asteapta in partea cealaltawinking. Ce alt motiv mai bun ar exista?

| Algo098 a răspuns:

Trebuie sa te obisnuiesti cu ideea. Nimeni nu e vesnic, toti murim. Traiesti cat poti si asta e tot. Daca iti spune cineva ca dz cel atotputernic pe hartie care lasa oamenii sa moara in spitale iti va da o viata vesnica, iti spune o fantezie.

| CORONAVIRUS a răspuns:

Îți este trama de moarte pentru ca traiesți în păcat, dacă ai trai ținând cele 10bporunci nu ti-ar mai fii teama, ai ști ca după ce mori îl vei întâlni pe Dumnezeu și nu te vei duce în iad. Gaseste-l pe Dumnezeu și nu o sa-ți mai fie teama de nimic. Intr-Un fel e bine ca îți este teama pentru ca te trezește la realitate, adică la ce te asteapta dincolo. Încearcă sa vb cu Dumnezeu sa-l întrebi cu cata smererenie poți, ce ar vrea el de la viata ta.

| Konstantin2020 a răspuns:

Mai ai o singura șansa. Pocăiește-te de păcate și crede in Isus. El te poate scapa și de frica de moarte!

| 33226633 a răspuns:

? laughing)) Si ce daca o sa mori? Vei ajunge in rai langa Dumnezeu? Cine nu isi doreste acest lucru?
Daca te temi este din doua motive (sper sa nu ma insel) ori ai o credinta slaba ori simti ca inca nu esti pregatit sa te intanlesti cu viata cealalta.
Nu-ti mai fi frica de moarte. Un om care a fost in moarte clinica a spus ca moartea este cel mai frumos moment al vietii, el a spus ca lumea nu crede, dar el poate spune cu certitudine, fiindca a murit si s-a intors inapoi pe pamant( moarte clinica)
Si nu te mai ingrijora in legatura cu decesul fiindca te ingrijorezi degeaba. Cand Dumnezeu vede ca esti pregatit sau cand hotaraste El atunci plecam de aici, nu depinde in totalitate de noi.