| VivianneMnt a întrebat:

Mi s-a spus ca exista o traditie potrivit careia peste pieptul unui mort se pune sare, insa nu gasesc nimic concret despre asta pe net. Stie cineva daca e adevarat?

Răspuns Câştigător
| Zenit313 a răspuns:

Se pune sare pe corp pentru ca aceasta absoarbe apa si impiedica procesul de putrefactie.
Simplu...

9 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Asa cum ai spus sunt doar traditii, fara nici un temei biblic.

| aurasauras a răspuns:

Nu este adevarat.

| milan9 a răspuns:

Superstiţii populare păgâne care nu trebuie confundate cu nimic din ceea ce este creştin...

| Zenit313 a răspuns (pentru milan9):

Esti ipocrit...

| milan9 a răspuns (pentru Zenit313):

Iar tu dacă n-ai fi fost happy, ai fi reuşit să-ţi dai seama că am anticipat acuzaţii nefondate precum cele care au urmat, la danay72, spre exemplu. În general se profită de orice superstiţie populară pentru a fi aruncată pe seama creştinismului...

| Zenit313 a răspuns (pentru milan9):

Crestinismul este criticat pentru amuzament sau efectele sale negative...

Este ciudat! La inceput erati considerati pagani, acum este randul vostru sa ii considerati pe altii pagani?!

Cine v-a dat voua dreptul sa ii numiti pe altii pagani?!
Cine v-a numit pe voi reprezentatii adevarului?!

Raspunsul : Nimeni altcineva in afara de voi...

Istoria se repeta si acum voi sunteti ipocriti.

| milan9 a răspuns:

Nimeni nu are pretenţia temeiului biblic din moment ce nu au nici o legătură cu creştinismul...

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

E o traditie intr-o anumita zona

| tasmania a răspuns:

Superstitie. Teologie de șanț.