| kira30 a întrebat:

Mi s-a spus ca sunt obsedat de atei mai nou, dar caut sa va inteleg fiindca sunteti foarte complicati.Nu inteleg multe lucruri la voi.Si eu sunt bun la construit forturi sa stiti dar voi,dupa parerea mea, nici n-aveti nevoie de bariere in jurul vostru pentru ca e de ajuns sa va ascult si imi explodeaza acpul.Asta nu e pentru ca v-as uri (nu va urasc) sau ceva de genu`.Pur si simplu pentru ca convingerile noastre sunt incompatibile.Cum niciodata nu va voi putea face sa credeti in Dumnezeu nici,nici voi nu puteti sa ma transformati intr-un ateu.
Etotusi ceva ce ne aseamana ca si cum ne-am uita intr-o oglinda:
Suntem orgoliosi,superficiali, ducem lipsa de empatie (sa nu spuneti ca nu e adevarat ca asa e), si nu facem nimic ca sa schimbam asta.
Aici suntem diferiti:
Crestinul a lenevit la soare si a uitat cine s-a sacrificat pentru el.
Ateul ori este indiferent ori a dezertat de la batalie.

Intrebarea mea estebig grine ce sa mai asteptam cine cedeaza primul si sa radem in hohote cand putem sa ajutam cu adevarat pe cineva (macar pe site-ul asta)?
De exemplu ateii sa nu se mai bage in dogmele crestinilor cand intreaba unul "Este bine sa ne spovedim"? sau
crestinii sa-i lase in pace pe atei cand pune unul o intrebare "De ce mai credeti in Mos Craciun"?

Sa stam uniti ca chiar daca am ne-am nascut din maimute sau din Adam si Eva traim impreuna pe pamantul asta si adevaratul dusman se afla in noi insine nu in cel din fata ta.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
21 răspunsuri:
| AnghelB a răspuns:

Sunt prea putini ca sa merite efortul sa-i bagi in seama.
Pe TPU la sectiunea religie se simt si ei bine, vrei sa-i privezi de unica lor pasiune in aceasta viata?
Unii stau pe TPU 8 ore si au cam 80 de postari in fiecare zi.
Crezi ca avem de-a face cu persoane normale?

| doctorandus a răspuns:

In primul rand ar trebui sa te decizi daca esti barbat sau femeie, ca nick-ul e de fata, iar exprimarea de barbat.

| kira30 explică (pentru doctorandus):

Kira e din Death-Note

| RAY a răspuns:

Pai ce e asa complicat?
ne nastem ateii apoi ne indoctrineaza parinti, uni dintre noi mai citeste o carte in special vt vede ce crime face dumnezeu si nu crede exista acest personaj, sau daca e pasionat de stiinta
pe mine un singur argument ma face ateu, inceputul, din nimic nu apare zeii care creaza 240 de miliarde de galaxii, fiecare galaxie are sute de miliarde de stele din nimic asa ceva nu pot crede

| relian a răspuns:

Citi ani ai? S epare ca repede te mai agiti sa cataloghezi oameni sau sa tragi concluzii. Spui ca tu niciodata nu vei putea face un ateu sa creada, dar nici un ateu nu te va face pe tine ca el.In primul rind cine a spus ca vrea sa te afaca ateu? Eu cred ca ai ajuns prea departe.Nici un ateu na afirmat ca vrea sa te faca ateu.Un ateu sau cineva care nu crede intro zeitate nu tea pus sa renunti, ei doar iti pun niste intrebari din domeniul tau, de ce e asa, cum este si asa mai departe.Sau te intreaba de ce crezi, pe ce te bazezi etc.Asta nu inseamna ca gata ala vrea sa te faca ateuPOte acel necredincios vrea sa stie, sa vada, sa inteleaga daca tu iai explica, sau iai dovedi ceva.Cu alte cuvinte tu sa luam un exemplu te rogi si vin eu si te intreb pai de ce te rogi la cine? Si mai ales pentru ce, de ce? Cu ce te ajuta etc? Astea vezi tu sint intgrebari care cauta un raspuns. Daca tu ai fi capabil sa oferi un raspuns clar, cu dovezi atunci te asigur ca respectivul tiar multumi si poate ca s-ar face si el crestinoid ca si tine.Dar daca ai spus deja ca ateii teau facut fanatic se pare ca esti asa cum au spus ei.Sau obsedat.Adevarul este cind cioneva care crede orbeste in ceva fara sa ofere vreo explicatie clara asta este eticheta lui obsedat.

| Azµre a răspuns:

Văd că ai tras singur concluzia și la urma urmei nu religia este cea care ne cataloghează.

| Mădă0611 a răspuns:

"Ateul ori este indiferent ori a dezertat de la batalie." - ateul s-a trezit. Nu inteleg cum vrei tu "pace" intre "tabere" cand tu consideri ca detii adevarul suprem si ceilalti sunt pros, ăăăă orbi, unii dintre cei ca tine, de fapt chiar si tu, tineti neaparat sa demonstrati ca aveti dreptate, si nu ca e vorba de cine se inseala si nu, ci de dex-ul vostru, unde "ateu" inseamna betiv, desfranat, drogat, s.a.m.d.

| M25M a răspuns:

Concluzia imi place.

Problema este ca, daca e sa fim sinceri, categoria asta si site-ul acesta pe langa functia de ajutor, are si functia de anti-plictiseala.

| Lizzu a răspuns:

Admir gandirea si concluzia ta.
Esti pacifist si asta-mi place mult.

Dar,din pacate,lucrurile nu sunt atat de simple cum am vrea sa le facem noi pentru ca oamenii sunt atat de diferiti si complicati incat e imposibil sa se intample.

Si ateii si credinciosii isi exprima parerile in care cred cu tarie. Nu ai ce sa faci. Nici unul nu va lasa de la el pentru ca asa e de la natura.
Tot ce putem face e sa postam in limita bunului simt,fara cuvinte urate si obscene si nimic mai mult.

Da, si parerea mea ar fi ca,pe langa discutiile si sesiunile in contradictoriu de la categoriile religie si stiinta,sa avem toti activitate si pe alte categorii unde unele intrebari chiar au nevoie de raspuns si noi il putem oferi,putem ajuta pe cineva.

Chiar daca suntem in mediu virtual,cuvintele au impact imens, ori ajuta ori fac rau...
Asta suntem, suntem uniti cu totii, suntem unul, dar ne despart pareri, conceptii de viata extrem de diferite.

Ma bucur ca gandesti asa happy

| Alphawolf a răspuns:

Nu ai sa poti sa intelegi ateii, si nu pentru ca sunt complicati, ci pentru ca tu rationezi subiectiv si superficial.
Spre exemplu uite ce afirmi: "Crestinul a lenevit la soare si a uitat cine s-a sacrificat pentru el."
Convingerea ta ca Isus este o divinitate si ca s-a sacrificat pentru omenire este fara un suport concret, nu este un fapt demonstrat. Eu sunt convins ca tu crezi ca sunt argumente si dovezi in favoarea lui Isus, dar ele de fapt nu sunt concrete, sunt subiective. Credinta nu are nevoie de dovezi(altfel nu ar mai fi credinta), ea inseamna subiectivism si superficialitate, speculatii si probabilitati.
Voi, crestinii, ati facut din speculatii si probabilitati adevaruri. Asa se stabileste adevarul? Acum, daca ai inteles ce am debitat eu aici, fii sincer cu tine raspunzandu-ti la intrebarea: Ateii sunt cu probleme in gandire pentru ca nu accepta speculatiile si probabilitatile drept adevaruri?

| Miauti a răspuns:

Ateii sant complicati deoarece si dumnezeu e complicat. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma asa este..Este obositor sa le asculti spusele ateilor! Dar ieri m-am convins ca este probabil la fel sau chiar mai obositor sa ii asculti pe crestini sustinand politeismul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si tu pentru ce iti bati capul? Ai impresia ca daca se cearta si se injura pe un site nu ar percuta pentru o cauza...de orice fel. zboara ideile prin aer mai repede decat pot ei sa explice stiintific treaba asta. au nevoie de o identitate, e bine ca o cauta si le doresc succes in a o gasi. fara Dumnezeu si batalia asta impotriva nu ar exista. tot zic ei mereu despre credinciosi "zeul tau", "Mos Craciun" etc...astia ii pune pe mapa, pentru ca nu poti fi anti-Dumnezeu sau fara-Dumnezeu decat in cazul in care exista. altfelesti doar un nebun declarat. mai acum cateva luni erau unii care isi facusera un scop din asta (acum nu mai intru asa des cca e de-a dreptul gretos), atat credinciosi cat si atei. cam cat de normal esti la cap daca ai un scop din asta?

| kira30 explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate.Eu nu ma mai gandesc la asta.Nu vreau inamici si stiu am doar unul singur...

Răspuns utilizator avertizat
| Papillon09 a răspuns:

Dar, din punctul meu de vedere nu esti obsedat de ateiihee hee insa gandirea ta nu este compatibila cu a lor. Iti este greu sa crezi ca exista oameni care nu cred in Dumnezeu, cum lor le este greu sa creada contrariul. Tu asta faci incerci sa intelegi pe ce se bazeaza credintele lor. Asta nu-i rau, insa nu trebuie sa exagerezi cu "lovitul". Nu trebuie sa razi sau sa ii ironizezi, dupa parerea mea. Insa daca nu faci asta ( nu te " legi" de ei intr-un fel sau altul ) eu zic ca totul este OK. happy
Comporta-te asa cum crezi tu ca este bine, nu cum cred cei din jur ca este bine.winking