| AFRAIDs a întrebat:

Mi se intampla sa aud,deseori,oameni povestind ca au trecut prin experiente foarte urate si momente greu de suportat,prin depresii,in care se simteau neajutorati si resemnati. Aveau nevoie de un ajutor moral ca sa treaca peste aceasta criza,si in cele din urma au apelat,desigur,la credinta.S-au gandit ca Dumnezeu ii poate ajuta. S-au concetrat,practic,pe asta,iar intr-un final au trecut peste. Si eu vreau sa intreb daca asta este un argument al existentei lui Dumnezeu?
Desigur ca ei pot veni si pot spune ca au putut trece peste "cu ajutorul lui Dumnezeu",ei nu mai pot depasi acest prag.
Ei au actionat cumva sau i-a ajutat cineva intr-un fel. Insa,cum poti sa le explici unor oameni ca acestia ca Dumnezeu poate sa nu exista,cand pentru ei, credinta reprezinta ultima alinare?

25 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Dacă universul există și dacă universul are un început și dacă ceea ce are un început cel mai probabil necesită o cauză necauzată ( nimicul e improbabil să cauzeze ceva), și dacă e mai probabil ca această cauză să fie personală din moment ce efectele sunt și persoane cu inteligență, voință emoții, capacitate de comunicare, dacă în cele mai dificile momente pentru ele ființele create îi cer, e mai probabil să intervină sau să nu intervină?

| oprescudorin11 a răspuns:

Simplu:le lipsea Credinta acelor oameni!

| SergiuBoss11 a răspuns:

Existenta divinitatii e incerta.totusi cineva care sufera cu adevarat nu poate trece peste decat cu ajutorul altui om

| martzian a răspuns:

Daca ai impresia ca un dependent de heroina sau un depresiv se pot concentra pe o idee si depasi momentul, inseamna ca nu ai intalnit niciodata pe cineva care sufera de problemele acestea.

| AFRAIDs explică (pentru martzian):

Vreau sa zic ca pe multi dintre acestia, i-au influentat altii sa creada ca e bine/etc.

| aabaaab3278 a răspuns (pentru AFRAIDs):

Si ce te doare pe tine ca ei cred in Dumnezeu? à propos, de unde sti ca Dumnezeu nu exista?

| AFRAIDs explică (pentru aabaaab3278):

Ai tu argumente pentru existenta?

| aabaaab3278 a răspuns (pentru AFRAIDs):

Ma citez:
"Daca existenta lui Dumnezeu nu poate fi demonstrata cu ajutorul stiintei inseamna ca nu exista?

Pai oricine poate spune ca nu exista, dar fara sa prezinte nici cel mai mic argument. Faptul ca tu nu-l poti pune pe Dumnezeu intr-o eprubeta in laboratorul de experimente, nu denota ca El nu exista, adica daca stiinta nu poate demonstra existenta Lui, asta nu inseamna ca El nu exista. Orice realitate are metoda ei corespunzatoare pentru a fi verificata. Nu poti verifica tensiunea bunicii cu dispozitivul de detectat aurul, asa-i? Si faptul ca tu nu poti verifica tensiunea bunicii, nu denota ca bunica nu are tensiune, ci schimba metoda de verificare ca sa poti vedea realitatea. Pentru a verifica tensiunea bunicii, iti trebuie un dispozitiv creat special pentru a masura aceasta tensiune. Numai atunci poti afirma ceva, cand verifici, cauti, cercetezi si nu gasesti, dar nu vii si spui pur si simplu : "Dumnezeu nu exista", ca orice habotnic si ingust la minte. Dumnezeu NU poate fi dovedit prin metode stiintifice, caci El nu este materie, El este duh/spirit/imaterie, si Dumnezeu zica ca fara credinta este imposibil sa-I fim placuti Lui. Metoda corespunzatoare pentru a verifica aceata realitate este : CREDINTA. Nu cere sa vezi ca sa crezi, ci crede ca sa vezi. Sa spui ca Dumnezeu nu exista fiindca nu L-ai gasit prin metode stiintifice, este ceva absurd, de ne crezut de lamentabil. Stiinta se ocupa de lumea materiala, prin experimente, probe, inregstrari si verificari. Vrei sa-L inghesui pe Dumnezeu intr-o eprubeta si sa-l supui unui experiment stiintific ca sa vezi daca El exista? Trist... Trist nu e faptul ca tu nu crezi in El, ci trist e fapul ca sunt naivi care iau de bun ce le arunci pe masa inghitind absolut totul.Acesti oameni care inghit tot ce aud, sunt ca un fel de roboti, incapabili de a verifica si rationaliza pe cont propriu. Cauta-l tu pe Dumnezeu prin metode stiintifice, poate-i faci si o poza pe care sa o postezi pe undeva pe internet, o sa te imbogatesti."

| AFRAIDs explică (pentru aabaaab3278):

"Daca existenta lui Dumnezeu nu poate fi demonstrata cu ajutorul stiintei" Atunci cu ce poate fi demonstrata?
Existenta cuiva poate fi demonstrata prin credinta? Oare?
"DOVEDÍ, dovedesc, vb. IV. 1. Tranz. A arăta cu probe, cu argumente, cu mărturii existența sau inexistența unui fapt"

| aabaaab3278 a răspuns (pentru AFRAIDs):

Sti sa citesti?

| AFRAIDs explică (pentru aabaaab3278):

Dar tu STII?

| aabaaab3278 a răspuns (pentru AFRAIDs):

Crezi ca pari intelgient corectand greselile? ei bine, nu esti.

| aabaaab3278 a răspuns (pentru aabaaab3278):

Inteligent*, scuze.

| AFRAIDs explică (pentru aabaaab3278):

Ok

| aabaaab3278 a răspuns (pentru AFRAIDs):

Si inca ceva, atat eu, cat si tu si toti de aici nu putem dovedi ca exista sau nu Dumnezeu

| AFRAIDs explică (pentru aabaaab3278):

Atunci esti liber sa parasesti discutia.

| aabaaab3278 a răspuns (pentru AFRAIDs):

Sa iei la misto mai pe toata lumea care raspunde nu te face sa pari cu nimic mai inteligent, ti-am mai zis, asa ca las-o mai moale cu raspunsurile astea.

| Kalla a răspuns:

Nu exista dumenzeu sau orice alta poveste, zeu/zeita, creatura, tot ce nu se poate vedea sau dovedi.E asa greu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am apelat la acesta metoda,de a cere ajutorul lui Dumnezeu, atunci cand eram stresata, singura, fara mama sau tata langa mine si ghici ce nu m'a ajutat cu nimic credinta, ci pur si simplu mi s-a agravat situatia si am facut crize convulsive fiind diagnosticata dupa cu Epilepsie. Nu am primit ajutor decat din partea medicilor care mi'au oferit medicamente sa ''stapanesc '' situatia. hmmm, credinta? da poate in alta viata... daca o exista.

| maria94ana a răspuns:

Daca nu poti dovedi ca mintea exista, asta inseamna ca nu ai, nu? si totusi...o ai!

| vaporwave a răspuns (pentru maria94ana):

Moama, hai ca i-ai dat pe toti ateii pe spate cu asta
pentru toti care mai veniti cu argumente gen "daca tu nu-ti vezi creierul, inseamna ca nu exista?", mergeti naibii la o radiografie sa vedeti ca puteti dovedi existenta creierului
cu dumnezeu insa e diferit
da, sunt de acord cu tine OP, dar si cu Nuimitrebuie intr-o anumita masura
ce e cert e ca nu ai cum sa dovedesti ca un dumnezeu ar exista sau nu. ramane doar sa presupunem.

| maria94ana a răspuns (pentru vaporwave):

Buna gluma cu ateii...doar ca eu nu vorbeam de creier aici ci de minte si este o mare diferenta...si nu trebuia luata ca atare intrebarea mea ci ca un exemplu in completarea lui Nuimitrebuie, in ideea in care sunt lucruri care exista fara a fi dovedite vreodata happy
Este dreptul fiecaruia, in schimb, daca alege sa creada sau nu in acele lucruri! Pacat ca tu si probabil multi altii va alarmati din nimic si duceti lucrurile la ironie si extrem ("Moama, hai ca i-ai dat pe toti ateii pe spate cu asta").
Si ca sa vezi ca nu incerc sa dau pe nimeni pe spate si ca asta are legatura cu Dumnezeu o sa iti si explic de unde vine acest exemplu: este o intamplare avedarata in care, fiind in saptamana de dupa Sfintele Pasti, un preot "mai de moda veche" i-a raspuns la salut unui domn "cu functie" cu "Hristos a inviat!", caci "asa se spune pe la noi", zicea el. Atunci domnul respectiv a sarit indignat si tafnos : "De unde stii ca a inviat? L-ai vazut dumneata?". In acel moment preotul l-a intrebat calm:"Dumneata ai minte?", "Am, cum sa nu am!", "De unde stii ca ai, ai vazut-o?"
Sper ca acum m-am facut inteleasa! happy

| AFRAIDs explică (pentru maria94ana):

Eu,totusi,o folosesc, fata de tine...

| Liberta a răspuns:

Vad multi oameni care cred principiile stiintei, fiind destul de impotriva a tot ce inseamna Dumnezeu. De ce? Ce este rau in a crede ca exista o Forta Divina care se defineste a fi Dragoste, speranta, nadejde, libertate? Este rau sa crezi in aceste lucruri? Observ ca Dumnezeu este perceput ca pe o "iluzie a nefericitilor". Este atat de gresit. Poate ca eu nu iti pot aduce argumente care sa te convinga ca El intr-adevar exista si ca ne iubeste pe toti la fel de mult. Esti liber sa crezi ce vrei, dar te-ai intebat vreodata cine sau ce este Dumnezeu de esti impotriva lui? Te-ar soca daca ti-as spune ca si tu esti Dumnezeu? ca nu exista Iad sau diavol? Demonstreaza asta cat de putin stii despre El? Ceea ce se prezinta la televizor, biserici, mass-media s.a. sunt in mare parte minciuni. Nu te lasa influentat de catre oricine care incearca sa scoata cat mai multi bani de la tine. Adevarul nu il stiu multi. Nu as putea sa iti explic aici ca de fapt noi ne controlam viata pe deplin si tot procesul acesta, ar dura prea mult. Totusi, sper ca te-am facut curios de acest subiect si daca esti interesat de el, cu drag iti recomand sa citesti aceste randuri: http://vorbindcudumnezeu.com/

| AFRAIDs explică (pentru Liberta):

"Este rau sa crezi in aceste lucruri?""
Noi dezbatem alte lucruri, nu daca e bine sau rau.
Normal ca toti am vrea ca dupa moarte sa traim vesnic si fericiti, dar am pus alta problema.