| fearlessss a întrebat:

Mia demult am citit un citat care suna ceva de genu,,Cu cat suntem mai dezvoltati tehnologic(sau asa ceva) si material cu atat suntem mai departe de iluminarea spirituala``-de Petre Tutea (stiu ca nu e chiar asa,dar nu il mai gasesc si am cam uitat) Voi ce parere aveti? La inceput mi s-a parut adevarat, dar acum nu mi se mai pare.Adica..parerea mea este ca. daca tehnologia avanseaza, avansam si noi.Voi ce ziceti?

13 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Sunt curios cum pot anumite fiinte rationale sa ingurgiteze toate dejectiile unui trepanat ca Petre Tutea.
Ce zic? Spun ca filosofia asta retrograda vadeste numai ingratitudine si ipocrizie.
Dupa logica asta ultimii trogloditi sunt iluminati spirituali.

NOname
| NOname a răspuns:

Depinde ce vrea să însemne "iluminarea spirituală".

Ce s-au mai iluminat spiritual pe vremea inchiziţiei! Sfânta ignoranţă!

NOname
| NOname a răspuns:

Iluminaţii spiritual lui Ţuţea:
http://youtu.be/TYp9imWL_l4

Să ne tăiem curentul electric şi accesul la informaţii şi să ne întoarcem în peşteri! Amin.

| Mădă0611 a răspuns:

Spiritual nu exista, iar asta se afla odata cu "avansarea tehnologica", asa ca bineinteles ca e adevarat ce a zis, e ca si cum mutandu-te de la casa la bloc sau inlocuind teracota cu caloriferul afli ca mos craciun nu vine pe horn si la anul' pandesti usa laughing, apoi bradul, si uite asa misterul e elucidat si copilaria distrusa. laughing

| ErrorFound a răspuns:

Sunt 2 plane diferite care necesita dezvoltarea in paralel, dar informatia a fost pierduta in antichitate cand vorbim de spiritualitate si apoi ascunsa de biserici din toata lumea.

| RaduMD a răspuns:

Avansul tehnologiei nu are legatura cu avansul oamenilor. Nicicand, dupa cate stim, tehnologia nu a fost mai avansata ca in zilele noastre. Si totusi, azi, parca si mai mult ca in urma cu cateva secole, oamenii se omoara cu mai mare spor ca atunci. Se betivanesc mai mult ca atunci. Curvesc cam tot ca atunci. Isi cunosc vecinii mai putin ca atunci si ii doare in fund unii de altii mai ceva ca atunci.

Desi tehnologia ne permite sa comunicam incomparabil cu situatia chiar si de acum o generatie, noi comunicam mai putin decat parintii si decat bunicii nostri. Cum zici ca-l cheama pe vecinul care locuieste vizavi?

| NOname a răspuns (pentru RaduMD):

Eşti sigur că "mai mult ca atunci"?

http://www.imdb.com/title/tt1186830/

Vezi tu pe stradă măcelurile "iluminaţilor spiritual" ca atunci?

Ce vă mai place să dramatizaţi... unora. Trăim în printre cele mai paşnice vremuri şi nu suntem nevoiţi să alergăm cina cu toporul sau să ne temem că vom muri în orice clipă de la o banală infecţie sau de la mâna vreunui "iluminat"; avem un trai relativ uşor.
Tehnologia, progresul...ne-a mai cizelat puţin şi ne-a mai deschis ochii, am evoluat şi am scăpat din Evul Mediu (cel puţin unii dintre noi). Avem legi, educaţie...nu perfecte, dar avem şi funcţionează.
Iar dacă e să fii sincer cu tine, nu cred că ţi-ar plăcea să te întorci în timp, pe vremea când iluminaţii tăi spiritual (o mare parte declaraţi sfinţi) erau la putere şi domnea un haos "divin" îmbibat în ignoranţă şi violenţă (decât dacă ai vrea să treci de partea lor şi să torturezi şi arzi nişte "necuraţi" şi oameni de ştiinţă).

Desigur, mai avem de evoluat, tot nu am scăpat de sfânta ignoranţă (şi nu cred că vom scăpa complet vreodată), însă în orice caz este mai bine decât a fost (la nivel general).

| RaduMD a răspuns (pentru NOname):

NoName, in niciun secol oamenii nu s-au omorat in razboaie la fel de mult ca in ultima suta de ani. In niciun secol oamenii nu s-au exterminat in mod atat de sistematic in lagare de exterminare ca in ultima suta de ani. Sfanta Inchizitie a pronuntat aproximativ 5000 de condamnari la moarte in decurs de 4 secole. Cate condamnari la moarte au avut loc numai in China ultimelor decenii? Niciodata masinaria de stat nu a patruns atat de adanc in vietile private ca in prezent. Statele, chiar si statele democratice, sunt MULT mai intruzive in comparatie chiar cu regatul absolutist francez, acela cu "statul sunt eu". In prezent, in Germania, SUA ori Romania, statul smulge sute de copii din familii pe motiv ca nu sunt educati asa cum statul considera ca trebuie si sunt dusi in lagare de reeducare. Ceea ce Ludovic al XIV-lea nici nu s-ar fi gandit sa faca. Suntem MULT sub nivelul Evului Mediu din mai toate punctele de vedere. Nu mai avem nu numai un ideal cavaleresc, dar nici macar conceptul de onoare. Suntem sub Evul Mediu si din punct de vedere politic, artistic, etc.

| NOname a răspuns (pentru RaduMD):

Atunci condoleanţele mele că ai avut ghinionul să te naşti în secolul XX/XXI şi dispui de tehologie, casă, masă, îngrijire medicală, informaţii, drepturi...şi nu te aleargă nimeni cu furci şi topoare.
De aş avea posibilitate, te-aş teleporta în Evul Mediu, să te cruţ de suferinţă (sper că nu eşti femeie, om de culoare, ştiinţă sau sărac).

| Enki a răspuns:

Pai desigur ca si noi avasam deodata cu tehnologia.mereu apare ceva nou si noi ne documenta si tot asa mai departe

| maychanges a răspuns:

Dar ne departam de viata spirituala.

| DRAGOS788 a răspuns:

Nu e o problema in avansarea tehnologiei dar gandin asa mult in patrea esterioara uitam de cea interioara.