| anonim_4396 a întrebat:

Miercurea si vinerea este sarbatoare? Adica nu trebuie sa faci treaba?

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu zic sa fie zile libere...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Lunea, marțea, n-am lucrat,
Că m-am temut de păcat.
Miercuri la târg am plecat.
Joi am târguit, vineri am venit.
Sâmbăta este a morților,
Dumineca a popilor.

| Celcestietot a răspuns:

De sărbători în general nu trebuie să muncești, acum depinde de persoană.

| minrest a răspuns:

Da, unii considera ca e pacat, dar nu e pacat in ochii bisericii ortodoxe, ci in ochii unor persoane care tin traditii precrestine, de asemenea s-a extins si la altii, ca o superstitie.

| Panamax a răspuns:

Credinciosii sunt cei mai lenesi oameni.
Au inventat zile libere mai multe decat bugetarii.

| AliGab a răspuns:

Pentru lenesi orice zi este sarbatoare. Miercurea si vinerea sunt zile de post, in care se posteste de mancare si de fapte/ganduri urate, insa munca se poate presta fara nicio problema miercurea si vinerea, daca nu sunt alte sarbatori cu insemnatate crestina (gen Vinerea Mare, Izvorul Tamaduirii etc)

| Mircea08 a răspuns:

Unde scrie in Evanghelie ca o anume zi trebuie sarbatorita in afara de sabat, zi care in Noul Testament a primit o alta conotatie?

| BleajeAndreiCezar a răspuns (pentru Mircea08):

Tu esti evreu? xd crestini tin duminica, atunci a inviat hristos sambata a fost numai pentru evrei, daca esti adventist e trist.

| Mircea08 a răspuns (pentru BleajeAndreiCezar):

Sunt crestin. Biserica lui Iisus nu este dezmembrata in mai multe religii, cu invataturi diferite, ea cuprinde doar crestinii, cei care cred in Dumnezeu si in Fiul Sau Iisus Hristos, sunt botezati si traiesc potrivit invataturii lui Iisus.

| Irinel15123532 a răspuns:

Nu, nu este asa. Singura zi din saptaman pe care trebuie sa o punem deoparte pentru Dumnezeu, adica sa ne oprim din lucrul nostru, sa ii ajutam pe altii, sa ne odihnim, sa ne rugam Lui Dumnezeu, sa citim biblia... etc. Este ziua de sabat, adica duminica. Sau sambata, Eu personal tin duminica, dar adventistii tin sambata si respectam alegerea facuta. Nu exista un verdict clar care sa spuna ca este strict sambata, dar noi crestinii tinem duminica. Miercurea si vinerea nu au nici o semnificatie, decat pentru cel care vrea sa o faca desigur, dar biblia spune ''Sase zile sa muncesti si a 7a sa te odihnesti.'' Deci trebuie sa muncim 6 zile.
Dumnezeu a intemeiat saptaman de 6 zile, nu a fost dintotdeauna asa, de la biblie este asa, de la Dumnezeu. Pentru ca fiecare avea diferit, romanii spre exemplu aveau decade, decada 1, decada 2 si decada 3 pe luna.

| Sindbad a răspuns:

In toate zilele este bine sa eviti treaba cat poti, doar ca uneori nu iese. Dupa cum zice un vechi proverb cubanez (mai mult sau mai putin aproximaticava citarea): El hombre que trabajo pierde tiempo pretioso

| AG777 a răspuns:

Cine a mai inventat si prostia asta?, miercurea si vinerea poti munci oricand, Duminica nu se recomanda sau in zile de sarbatoare, nu e ok sa te iei dupa toti fanaticii religiosi

| milan9 a răspuns (pentru AG777):

Nici un fanatic religios nu sustine asa ceva... Colegul o fi confundat postul cu zilele de sarbatoare... happy

| AG777 a răspuns (pentru milan9):

Crede-ma eu am cunoscut fanatici religiosi care cred in continuare ca pamantul e plat, deci nu ma mai mira nimic