| Steregoi a întrebat:

Misiunile pe Marte. Este un nonsens.

https://www.descopera.ro/......meni-marte

Ce ne împinge să mergem pe Marte? Un duh necurat? Ce credeti?

22 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Setea de explorare.Dar eu inca am dubii ca s-a ajuns pe Luna.
Ne mint astia ca pe copii.

| Steregoi explică (pentru Panamax):

Am inteles ca e vorba despre explorare dar cand in timpul explorarii omul isi pierde viata acea explorare este o cale sigura spre moarte inainte de vreme. happy

| Panamax a răspuns (pentru Steregoi):

Omul isi pierde viata si cand se ineaca cu o bucata de friptura, sau cand asculta manele in casti si il calca tramvaiul.
Nu asta este problema.
Are balta peste.

| Steregoi explică (pentru Panamax):

Adica spre Marte vor fi trimisi sinucigasi care vor sa moara intr-un mod cat mai spectaculos si impresionant? Cei care merg spre Marte sunt constienti ca merg acolo ca sa moara si nu reprezinta pentru ei doar un risc spre a muri cum ar fi riscul sa fie calcati de vreo masina sau sa moara de vreo boala sau sa moara in vreun accident.

| Theo94 a răspuns:

Vor sa se duca pe marte pentru explorare, cercetare, colonizare si va fi doar prima destinatie, cand stiinta si tehnologia vor mai avansa o sa fim capabili sa supravietuim pe marte si nu numai, de ex. in sec. 19 nu aveam tehnologia necesara sa calatorim si sa supravietuim in spatiu, acum putem sa stam o anumita perioada, de ce (?), pentru ca acum avem tehnologia necesara.

| Steregoi explică (pentru Theo94):

Si cu poluarea de pe Pamant cum ramane? Omul nu e capabil sa sustina conditiile de viata de pe pamant daramite pe Marte. A doua problema sunt conflictele care si pe Marte vor fi daca omul va ajunge pe Marte.

| Theo94 a răspuns (pentru Steregoi):

Poluarea a inceput-o alte generatii, generatiile mai noi se gandesc la rezolvarea ei, la fel si cu conflictele, de ex. in evul mediu conflictele erau mai dese, era sigur ca un razboi ar putea sa inceapa in urmatoarele momente, azi un razboi in zonele civilizate cel putin e aproape de neconceput. Pe marte nu vor fi trimisi oricine, vor fi alesi dupa anumite criterii.

| Steregoi explică (pentru Theo94):

Dumnezeu nu a pregatit planeta Marte pentru a fi locuita de catre om. Omul e incapabil sa amenajeze o planeta pustie pentru a locui pe ea. Teraformarea de catre om este o iluzie.

| Theo94 a răspuns (pentru Steregoi):

Nu cred ca esti mai inteligent decat acei savanti si nu cred ai vorbit cu "dumnezeu".

| Steregoi explică (pentru Theo94):

Pune un savant in mijlocul universului pustiu sa vezi daca se descurca. rolling on the floor

Savantii cu inteligenta lor nu L-au gasit pe Dumnezeu.

Voi vorbi si cu Dumnezeu si El cu mine peste o mie de ani daca El va gasi ceva bun in mine. rolling on the floor

| Theo94 a răspuns (pentru Steregoi):

"Savantii cu inteligenta lor nu L-au gasit pe Dumnezeu." Pentru ca nu exista, sau daca exista ceva este cu totul altfel decat ne spune religia.

| Steregoi explică (pentru Theo94):

Cum ar fi altfel Dumnezeu? Si de ce nu e cum spune in Biblie?

Iată ce prostii mai spun savanții tai:

https://www.descopera.ro/......reier-2018

"Un nou tip de neuron

Aceasta alcătuieşte doar 10% din primul strat al neocortexului, una dintre cele mai noi părţi ale creierului în termeni de evoluţie (strămoşii mai îndepărtaţi ai omului nu aveau această structură)."

Daca ești atât de deștept cum pretinzi, cum au studiat savanții creierul strămoșilor mai îndepărtați ai omului ca sa afirme astfel de prostii?

| Theo94 a răspuns (pentru Steregoi):

"Si de ce nu e cum spune in Biblie?" biblia este o colectie de texte scrise pe parcursul a o mie sau mai multe mii de ani de niste ciobani din orientul mijlociu care credeau ca fulgerele, tunetele, etc sunt semne divine. Imi pierd timpul cu tine, sa stii ca multi de pe site te ignora.

| Steregoi explică (pentru Theo94):

Nu mi-ai răspuns la întrebarea cum au studiat savanții creierul strămoșilor mai îndepărtați ai omului ca sa afirme astfel de prostii?

Si eu am ignorat pe multi așa cum te voi ignora si pe tine in curând pentru ca ii ridici in slavi pe savanții tai. Se vede ca nu cauți vreun adevăr științific. Te-am întrebat si tu ocolești întrebarea. Tu pretinzi ca ești inteligent dar nu ești in stare sa dai un răspuns la o întrebare simpla.

| Theo94 a răspuns (pentru Steregoi):

Habar nu am cum au studiat, oricum au mai multa dreptate ca tine, tu vorbesti de inteligenta care dai crezare unor basme scrise de niste crescatori de animale de acum mii de ani si spunand ca savantii nu au dreptate, te superi cand vezi ca stiinta nu iti sustin basmele in care crezi (nici nu ar avea de ce), te superi cand cineva nu e de acord cu tine.

| Steregoi explică (pentru Theo94):

Nu am motive sa ma supăr din cauza unor minciuni scrise de niste savanți închipuiți.

Ar trebui să-ți dea de gândit cum ei pretind ca au studiat niste creiere ale unor strămoși de mult timp mâncate de viermi. Sa zicem ca ar fi studiat niste cranii dar osul e os nu creier care e țesut moale. Astea suna a propaganda din partea acestor savanți si nicidecum știință.

Si ce daca as crede niste ciobani? Aia nu sunt atât de prefăcuți ca oamenii cu carte care schimba știinta in minciuna.

| 6684464 a răspuns:

Mai stii? Poate gasim fier, aur, ...PETROL acolo laughing

| Steregoi explică (pentru 6684464):

Vor muri toti pe Marte pentru ca Dumnezeu nu a pregatit-o spre a fi locuita de om. Dumnezeu a pregatit Pamantul ca sa fie locuit de om si nu omul.

| DoctorWh0 a răspuns:

Sa zicem ca tu iti cumperi o casa noua, o vila mare de tot cu zeci de camere. Fostul proprietar iti arata doar o camera, o baie, bucataria si camera de zi. Tu ce faci, nu te duci sa vezi si restul camerelor? Nu e nici un duh necurat acolo, oamenii au tendinta de a explora lucruri noi, eu o am, tu o ai, toti o au. Asta nu are nimic de a face cu religia si alte chestii.

| Steregoi explică (pentru DoctorWh0):

Te duci si mori pe Marte. Asta vrea duhul rau.

| Henrypericolpublic a răspuns:

Nu neapărat un demon dar întotdeauna a existat voința de a vrea sa cunoaștem cât mai mult și de a ne întinde mereu cât mai mult.

| Steregoi explică (pentru Henrypericolpublic):

Roverul ala arata ca Marte e pustie si nu se poate trai acolo. Ce nu ti-e clar? Vrei sa mori pe Marte?