| NuVauSaMol a întrebat:

Moartea? Va e frica de eaa? Cum e acolo? va e frica k nu aveti fapte bune destule? eu unul nu prea fac...cam mint uneori + greselile pe care le fac zilnic... Oare Dumne-Zeu iarta pacatale? nu ziceti ca ssunt fricos dar as vrea sai vad pe cei dragi mereu crying si daca ajung in alta parte in afara de rai cum o sa petrec acolo? o sa ma omoare a 2-oa oara cel de jos ca nu vreau sa scriu cuvantul ala care incepe cu I**am fiori chiar cand scriu

Răspuns Câştigător
| Enake a răspuns:

Destule fapte bune? Mantuit nu vei ajunge prin fapte bune, ci prin credinta. Faptele buna ne vor ajuta sa avem o rasplata in Cer, dar nu ne vor mantui, indiferent de cate vor fi la numar. Dumnezeu iarta pacatele celui ce se recunoaste in fata Lui si se pocaieste de pacatele sale, urmand o viata dupa voia Sa. Daca nu ajungi in Rai, ajungi in Iad unde Biblia spune ca te vei chinui o vesnicie, vei avea regrete si vei fi pedepsit o eternitate pentru pacatele tale.

25 răspunsuri:
| nesuferit a răspuns:

'moartea e asemanatoare somnului, singura diferenta fiind ca nu mai trezesti, nu exista rai, iad, eden, locuri fermecate unde sa ajungi dupa moarte. sunt inventii ale oamenilor.
nu mi-e frica de moarte, inbratisez moartea

| Exilee a răspuns:

Nu ar trebui sa te ingrijoreze moartea trupeasca, ci moartea spirituala!

| andreiush25 a răspuns:

Cati 12 ani ai?big grin

| BlackSulphur a răspuns:

Pustiule... Las-o moale... Bucura-te de viata, mai ai mult pana la moarte!

| infectieacuta a răspuns:

rolling on the floor esti comic pustiule

| Lizzu a răspuns:

Mai avem toti de invatat si de asimilat ca sa fim in stare sa ne dam cu parerea despre moarte,iad si rai,dumnezeu, greseli, pacate.

Cat traiesti aici pe Pamant, inveti, acumulezi informatii si retii ce-ti trebuie.
Mai departe tine de fiecare.

Răspuns utilizator avertizat
| DarkOrbitMoon a răspuns:

Nu,Dumnezeu nu iarta pacatele.E nemilos.El e mai rau decat insusi Satana.Cand vrei muri, sigur, vei ajunge mancare pentu drac.

| savdurrr a răspuns (pentru DarkOrbitMoon):

"Când vei muri" probabil ai uitat ca la randul tau vei muri si tu, eu una sigur iti spun viermi o sa ne manance.

| infectieacuta a răspuns (pentru DarkOrbitMoon):

\m/ buna asta laughing

| Geoosh98mtfc a răspuns (pentru DarkOrbitMoon):

Daca ai fost bun tot restul vietii normal ca te ia in rai...dar daca ai fost rau ..normal ca te trimite in iad ...nu te trimite direct acolo. urmeaza ca un fel de judecata

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru savdurrr):

Voi fi incinerata.

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru Geoosh98mtfc):

La judecata, pot avea si un avocat?

| NuVauSaMol explică (pentru savdurrr):

Esti fata?

| NuVauSaMol explică (pentru DarkOrbitMoon):

Sergiu nicolaescu! uaa

| kkryss1998 a răspuns:

Pe bune laughing?
viata nu e asa scurta cum ti se pare laughing asa ca fi calm ca dupa ce mori nu ajungi nicaeri, pur si simplu mori, scurt si la obiect big grin

| BrokenArrow a răspuns (pentru DarkOrbitMoon):

Da, poţi.
Vrei să fiu eu avocatul tău? Sau, mă rog... avocata laughing
I'm pretty good, you know.

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru BrokenArrow):

Bine,dar sa stii, nu-ti voi da nici un ban.laughing

| BrokenArrow a răspuns (pentru DarkOrbitMoon):

Nici un ban?
Tu ştii ce greu e să faci pe avocatul in faţa lu' Dumnezo?
Ar trebui să-mi dai de 2 ori mai mult ca la un avocat obişnuit b-)

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru BrokenArrow):

Drace,numai bani visezi.Tu pacatuiesti si in fata lu'Dumnezo... Oamenii din ziua de azi, nu se multumesc doar cu recunostinta.Nu stiai ca banu-i ochiul dracului?
Iar, pusculita mea arata cam asa:
http://www.guzgan.ro/uploads/posts/2010-01/1264098370_pusculita-14.jpg
Bine,bine,daca ma scapi de draci, iti voi da cati bani doresti.:)

| BrokenArrow a răspuns (pentru DarkOrbitMoon):

Apoi dacă banu-i ochiul dracului...eu am un borcan plin cu uăchi? devil :-s
Aoleu! Săraca puşculiţă... dă-i să mânce!

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru BrokenArrow):

Da,o sa-i dau sa mance numai ochi de draci. Sper sa se ingrase repede...

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Mulţi oameni care au studiat Biblia au ajuns să înţeleagă care este speranţa de viitor ce ne-o promite Creatorul nostru precum şi dacă ar trebuie să ne temem de moarte sau nu. Aici poţi găsi informaţii cu privire la ce învaţă Biblia despre starea morţilor:

http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102005136

http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102005137

| morningstar a răspuns (pentru BlackSulphur):

De unde stii tu cat mai are pana la moarte? Moarte nu intreaba de varsta sau de statut cand vine! Nu ii doresc asa ceva, nu asta vreau sa se inteleaga, dar ziua de maine nu apartine nimanui!

| Enake a răspuns:

Buna! Pai, MOARTEA, ce intelegem noi din acest cuvant? Moartea=somnul de vecie.Si,tu ai spus "va e frica ca nu aveti fapte bune destule?" Gandeste-te ca un om poate face doar 2 fapte bune dar mai multe gresite si se poate duce in rai, de ce? Pentru ca poti sa donezi ceva si sa salvezi VIATA cuiva, si a 2-a oara tot asa,ai ajutat pe cineva ca daca nu o faceai ISI PIERDEA VIATA, iar odata ce ai salvat vieti, de ce nu sufletul tau sa se duca in rai, chiar daca ai facut pacate, pot fi minore. Funda?