| OctavianDanielMaria a întrebat:

Moise era cumva faraonul Akhenaton? https://afrikhepri.org/......oan%C4%83/

6 răspunsuri:
| Lukasssz a răspuns:

Moise era un l@bagiu

| BabaOarba a răspuns:

De cauti pe internet mai multe surse, si de altfel daca iei si Biblia ca prima sursa, vei vedea ca Moise nu a fost nicicand faraon, ci a trait la curtea unui faraon, cu care ulterior s-a dusmanit.

Nu exista insemnari istorice clare, dar punand la un loc sursele scrierilor din Biblie si scrierile egiptene, consensul general din prezent ar fi ca faraonul din timpul lui Moise, pomeni in Biblie, este Ramses al II-lea, cel mai cunoscut faraon al Egiptului antic.

Răspuns utilizator avertizat
| BabaOarba a răspuns:

M-am referit la Biblie deoarece articolul din linkul prezent in intrebare se refera si la Biblie.

Biblia nu este o sursa clara de evenimente istorice, dar sunt destule evenimente reale prezentate, care sunt stiute ca s-au intamplat si din alte surse mai sigure.

Răspuns utilizator avertizat