| traiescdeciexist a întrebat:

Moralitate- Atei & Crestini
Crestin-cel ce crede in Dumnezeu
Ateu- nu crede in Dumnezeu sau in oricare alta divinitate
Cum ar fi normal sa-i numeasca crestinii pe cei ce nu cred?
R: Atei
Realitate:
Crestinii spun ca:
Ateu- imoral, satanist.
1) Imoral
Logica crestina:
Imoral-ateu ( nu crede in NIMIC )
moral-crestin ( crede in dumnezeu)
Deci pentru ca nu cred in zeul tau si in oricare altul ma numesti "imoral"? iar pe tine moral,pentru ca crezi?
Moralitatea o ai inca din nastere, orice om o are chiar si un criminal a avut la un moment dat sentimente de mila!
Moralitatea inseamna omenie!
Moralitatea nu o iei dintr-o religie ci din tine insuti!
2) Satanist
Ateu-nu crede in nimic
satanist-crede in satana
Atunci care e motivul pentru care pe mine un/o ateu/atee ma faci satanist/a?

24 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

"Moralitatea o ai inca din nastere, orice om o are chiar si un criminal a avut la un moment dat sentimente de mila!"
Nu exista moralitate la nastere, ea se dobandeste.
"-Crestin-cel ce crede in Dumnezeu" aiurea si islamul crede in Dumnezeu.
"-Logica crestina", ia-ti capre.
-"Ateu-nu crede in nimic" esti plecat/a cu sorcova.
-"Atunci care e motivul pentru care pe mine un/o ateu/atee ma faci satanist/a?"
Nu te-ai declarat nici crestin nici tractorist nici strungar si nici popa si intrebi aiurea de ce un ateu te face satanist.
Cand nu ai ce face mai bine faci nani.

| traiescdeciexist explică (pentru Hombre):

'' si intrebi aiurea de ce un ateu te face satanist'' cred ca nu ai inteles bine ce am vrut sa intreb. Inainte sa arunci cu jigniri intr-o parte si in alta uita-te la tine.

| Hombre a răspuns (pentru traiescdeciexist):

Ma uit si nu ma vad, mai ma uit o data la intrebarea ta si nu inteleg altceva.
"Atunci care e motivul pentru care pe mine un/o ateu/atee ma faci satanist/a?"
Reformuleaza mai clar daca ai vrut sa spui altceva.

| Dandanache a răspuns:

"Moralitatea o ai inca din nastere, orice om o are chiar si un criminal a avut la un moment dat sentimente de mila! "

Aici gresesti, moralitatea este invatata. Chiar daca sentimentul de compasiune este analog normei de a nu leza sau ucide, nu trebuia confundata afectivitatea cu moralitatea. Un ateu are si el norme de morala dobandita, chiar daca nu religioasa.

| Buresbista123 a răspuns (pentru Dandanache):

Unu la mana orice religie nu este morala te trasforma intr un sclav mai ales cea islamica sau cea crestina, in al doilea rand sunt carti mult mai bune care iti pot deschide mintea, carti scrise de mari filosofi ai aceste planete---http://www.youtube.com/watch?v=vMo5R5pLPBE

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dandanache):

Tu draga vorbesti de etica, nu de morala, moralitate e inascuta.

| Dandanache a răspuns (pentru Buresbista123):

Asta nu e morala, e un impuls specific dezvoltat in comunitatile gregare. Copiii si cimpanzei nu ajuta pentru ca e socially polite, ci pentru ca simt un impuls sa ofere obiectul. Cum spuneam si mai sus, afectivitatea si morala sunt congruente, si normele morale tin cont adesea de afectivitate, dar doar prima este congenitala.

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu draga ar trebui sa te abtii sa mai raspunzi. Nu tu erai ala cu teoria ca daca incerci sa faci focul cu o bricheta, si nu reusesti, concluzia e ca brichetele nu produc flacara?

ÉTIC, -Ă, etici, -ce, s. f., adj. 1. S. f. Știință care se ocupă cu studiul teoretic al valorilor și condiției umane din perspectiva principiilor morale și cu rolul lor în viața socială; totalitatea normelor de conduită morală corespunzătoare; morală. 2. Adj. Privitor la etică (1), de etică, bazat pe etică, conform cu etica; moral. – Din fr. éthique, lat. ethicus.

Stii macar ce e un sinonim?

| Buresbista123 a răspuns (pentru Dandanache):

E ceva afectiv care denota ca omul are empatie adica stie cand cineva are o problema sufera etc

| Dandanache a răspuns (pentru Buresbista123):

Fara indoiala ca omul are empatie, dar empatia nu intra in randul regulilor de conduita morala, pe care orice individ le poate deprinde doar prin educatie.

| Buresbista123 a răspuns (pentru Dandanache):

Eu cred ca intra si inca foarte mult...

| Dandanache a răspuns (pentru Buresbista123):

Right. Functioneaza si la pasari. Ai vazut puiul cum se ia dupa closca imediat ce iese din ou? Din punct de vedere civic, se numeste dragoste materna si este una din valorile societatii actuale. Iti dai seama ce sistem de conduita morala au dezvoltat gainile? Ce reguli de buna purtare?

| Nucreeed a răspuns (pentru Dandanache):

"Aici gresesti, moralitatea este invatata."

UITE'L MA! DA'i O DIPLOMA!
Copiii, de la 6 luni pot distinge raul de bine...mai trebuie sa zic ceva?

| Dandanache a răspuns (pentru Nucreeed):

Asa e. De aceea, de la 6 luni incolo, copiii, cu discernamantul deja format, sunt lasati sa se descurce singuri.

Cum raportezi raul/binele la moralitate? Stiu sugacii ca nu e bine (si nici moral) sa se scape pe ei, si crapa de rusine de fiecare data cand umplu scutecele?

| RAY a răspuns:

Da sigur si Romania este o tara de sfinti, fi serioasa crestini cred in dumnezeu doar din interes propiu, diferenta intre ateii si crestini e ca ateul te ajuta ca vrea si nu asteapta vreun ajutor divin drept recompensa pentru asta, daca deschid tv la ora 5 sa vezi acolo moralitate crestina,

tarile atee sunt mai morale ca cele religiose

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Niciodată nu am folosit astfel de apelative şi consider de prost gust acest lucru. Sentimentul religios se demonstreză prin fapte şi atitudini pozitive, inclusiv prin respectarea celor ce sunt diferiţi de noi.
(Matei 7:12 - Tot ce vreţi să vă facă vouă oamenii, făceţi-le şi voi la fel.)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar tu de satanisti moderni ai auzit? Nu mai aunca cu vorbe anapoda!

Răspuns utilizator avertizat
| Al99 a răspuns:

"Crestin-cel ce crede in Dumnezeu"

Evreii cred in Dumnezeu, musulmanii cred in Dumnezeu.
La Scorteni aveti suplinitor si la religie?

| Nucreeed a răspuns (pentru Al99):

Daca exista un zeu atat de puternic precum il descrieti pe zeu' vostru, atunci el trebuia sa vorbeasca pentru toti...nu doar pentru voi crestinii care detineti adevarul absolut iar celelalte religii sunt falserolling on the floor

| Al99 a răspuns (pentru Nucreeed):

Incearca sa gandesti inainte sa raspunzi.
Nu intamplator esti ateu.

| traiescdeciexist explică:

Crestin,budist,agnostic,ateu... etc...
Cu totii suntem oameni!