| Inferno a întrebat:

Moralitate VS crestinism.

Ma uitam la stiri zilele trecute si am vazut cum un taran frustrat si-a legat calul de tractor si a inceput sa il trag sute de metri. Cu o zi inainte fusese jefuit asa ca acum pedepsea bietul animal pentru greselile altora.

Complet imoral am spune majoritatea. Asa ceva nu se face.

Dar cu toate acestea, in crestinism, forta creatoare suprema are un mod similar de gandire: pedepsind toata fauna si flora terrestra cu moartea doar din pricina greselii comise de doi oameni.

Poate nu e atat de imoral si gresit ce a facut individul respectiv. Dupa cum ar sustine un cresrin de aici, avem doar falsa impresie ca a târâ cu tractorul un cal e gresit pentru ca mintea noastra este limitata si nu poate intelege dreptatea divina.
Cum comentati?

9 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Ceea ce a făcut individul este imoral din punct de vedere al comportamentului față de o altă ființă vie.La fel cum asuprirea omului de către alt om este imorală la rândul ei, așa este și cu gestul făcut de acest om.
Creștinismul, și pedeapsa așa zisului creator, asta e doar o mascaradă de prost augur, deoarece real nu există așa ceva.Tot ce i se-ntâmplă omului nu îi este dat să i se-ntâmple ci sunt reacțiile la acțiunile lui, indiferent de natura lor.

| SG1995 a răspuns:

Da, impecilitatea unora e sigur divina.

| AC4S4 a răspuns:

Animalele nu mureau înainte ca Adam și Eva să păcătuiască? Unde scrie?
Doar omul a fost pedepsit cu moartea din pricina păcatului.

| syd2 a răspuns:

Ar trebui sa ne amintim pentru cine a fost inventat crestinismul, si cine au fost primii crestini. Primii crestini au fost majoritar, detinuti, boschetari, sclavi, infractori etc, de pe tot teritoriul imperiului roman si nu numai, deci nu e de mirare ca petru si pavel etc nu s-au prea gandit ca oamenii carora le propovaduiesc se vor gandi la astfel de afinitati.

| iurii75 a răspuns:

"pedepsind toata fauna si flora terrestra cu moartea doar din pricina greselii comise de doi oameni. " Nu au fost pedepsiți cu moartea ci au pierdut singuri viața veșnică în urma acțiunilor sale.

| NGheorghe a răspuns:

Dreptatea divina este foarte complicată deoarece este sigură: ce ție nu-ți place să ți se facă nici altuia nu-i place să i se facă.
"Greșeala comisă de doi oameni" face parte dintr-o poveste falsă. De-altfel cu toți de aici cu care am analizat aceasta poveste... au lăsat baltă discuția, in cel mai bun caz ei pretindeau ca au explicați si argumente dar nu mai discută din motive încă nespuse.
D-zeul creștin (sau iudaic) este afișat ca fiind rău si pedepsitor pentru ca doar așa popii pot scoate daruri si finanțe de la populație.

| SandraEve a răspuns:

A tara cu tractorul un cal este in mod absolut gresit si inuman. Nu cred ca vreo persoana ar putea spune ca este corect. Si Dumnezeu nu pedepseste, incearca doar sa ne deschida ochii. Raul acesta despre care vorbim si pe care il numesti "razbunare" este un rau necesar. Fara el, nu am putea vedea si aprecia binele. De ce a lasat Dumnezeu raul? Nu stiu...insa a fost acolo langa tine, chiar si acum este. De ce nu a creat o lume mult mai buna daca avea posibilitatea? Nici asta nu stim insa in mod clar, lumea asta este calea spre cea mai buna lume, si anume imparatia Lui.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Dumnezeu l-a pedepsit pe om blestemand Pamantul dar omul acesta s-a pedepsit singur si mai mult decat atat - nu gresise cu nimic.

| KKronstadt a răspuns:

A chinui o vietate este TOTAL gresit. A posta intrebari de genul asta, OP-ule, este mai mult decat gresit. Adica, este o dovada clara a unei oboseli psihice, combinata cu o dorinta acerba de acceptare a existentei OP-ului.