| Steregoi a întrebat:

Multi care cred in suflet nemuritor merg pe ideea de spatiu infinit unde incap toti insa daca spatiul e finit mai incap toate sufletele?

10 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Ce cred multi nu inseamna ca este si real DAR se pare ca pe pamant nu au trait mai multi oameni decat 80-100 miliarde asa ca ar fi loc si de corpurile lor.

| DeyCj a răspuns:

...Dacă, și cum nu este finit încap la infinit suflete.

| gratargratar a răspuns:

Daca sufletul este nemuritor, atunci exista un Dumnezeu creator. Daca exista un Dumnezeu creator, atunci exista si spatiu infinit. Insa spatiul nu va fi asa cum il percepem noi acum, ci va fi n-dimenstional, materia va exista in alt fel decat exista acum si la fel si trupurile noastre inviate.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

"D-zeu a facut pe om din tarana pamantului, i-a suflat in nari sflare de viata si omul s-a facut astfel un suflet viu" deci trup+suflare de viata =suflet viu, daca separi una de alta e ca si cum n-ar fi fost nimic, cand un om moare se desparte suflarea de viata de trup deci sufletul devine inexistent pana la revenirea Lui Isus pe norii cerului cand va reda suflarea de viata tuturor mortilor ca sa-i judece, apoi fie trec la moarte vesnica, fie la viata vesnica.

| Steregoi explică (pentru r3r3r3r3r3r3):

Apocalipsa 20:12:"Şi am văzut pe morţi, pe cei mari şi pe cei mici, stând înaintea tronului şi cărţile au fost deschise; şi o altă carte a fost deschisă, care este cartea vieţii; şi morţii au fost judecaţi din cele scrise în cărţi, potrivit cu faptele lor." - NU spune ca TOTI mortii vor fi judecati. Asta inseamna ca unii morti nu vor fi readusi la viata adica majoritatea mortilor care in vietile lor au mers in mod constient si intentionat pe poarta larga ce conduce la moarte NU vor invia niciodata.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru Steregoi):

"Si am vazut pe cei mari si pe cei mici stand inainte tronului..." - nu scrie ca toti dar nu scrie nici ca vor fi exclusi.

| Steregoi explică (pentru r3r3r3r3r3r3):

Scrie la Apocalipsa 21:8 ca cei rai merg direct in moartea a 2-a.
Si atentie ca si iadul va suferi moartea a 2-a sau va fi aruncat in
"iazul cu foc". Deci iadul si iazul cu foc nu este acelasi lucru. Moartea simpla va fi aruncata in moartea a 2-a sau in "iazul cu foc" simbolic. Apocalipsa capitolul 20 ( ultimele versete ).

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru Steregoi):

Poti sa-mi insiri aceste versete daca vrei? Nu ca n-as vrea sa citesc chiar eu din biblie dar le cunosc si vreau sa fie scrise de tine ca sa nu zici ca a fost vreo smecherie si apoi iti arat eu cum e. Nu te limita la niste versete, incearca si tu sa vezi imaginea de ansamblu caci... iata un ex. : In ioan Isus spune ca El va pleca dar va lasa un inlocuitor ca sa stea cu ei - imediat ne gandim la papa - dar daca nu ne limitam la atat si citim in continuare vedem ca spune: "...si anume Duhul Sfant" care s-a pogorat peste ucenici.

| Steregoi explică (pentru r3r3r3r3r3r3):

Apocalipsa 20:7-15:"Şi către sfârşitul miilor de ani, satana va fi dezlegat din închisoarea lui, Şi va ieşi să amăgească neamurile, care sunt în cele patru unghiuri ale pământului, pe Gog şi pe Magog, şi să le adune la război; iar numărul lor este ca nisipul mării. Şi s-au suit pe faţa pământului, şi au înconjurat tabăra sfinţilor şi cetatea cea iubită. Dar s-a pogorât foc din cer şi i-a mistuit. Şi diavolul, care-i amăgise, a fost aruncat în iezerul de foc şi de pucioasă, unde este şi fiara şi proorocul mincinos, şi vor fi chinuiţi acolo, zi şi noapte, în vecii vecilor. Şi am văzut, iar, un tron mare alb şi pe Cel ce şedea pe el, iar dinaintea feţei Lui pământul şi cerul au fugit şi loc nu s-a mai găsit pentru ele. Şi am văzut pe morţi, pe cei mari şi pe cei mici, stând înaintea tronului şi cărţile au fost deschise; şi o altă carte a fost deschisă, care este cartea vieţii; şi morţii au fost judecaţi din cele scrise în cărţi, potrivit cu faptele lor.
Şi marea a dat pe morţii cei din ea şi moartea şi iadul au dat pe morţii lor, şi judecaţi au fost, fiecare după faptele sale. Şi moartea şi iadul au fost aruncate în râul de foc. Aceasta e moartea cea de a doua: iezerul cel de foc. Iar cine n-a fost aflat scris în cartea vieţii, a fost aruncat în iezerul de foc."

| Uxellodunon a răspuns:

Sufletele sunt finite deci de ce nu?