| AC4S4 a întrebat:

Mulți creștini (sau fost creștini) spun că ei cred în Dumnezeu, dar nu în Biblie, biserică, etc. Ei își creează astfel un alt dumnezeu. Acestui dumnezeu nu îi pasă dacă păcătuiești, el iartă chiar și dacă nu este pocăință. Deci își creează un dumnezeu care să placă firii pământești.

Totuși ei nu sunt atei. În ce grup religios se pot încadra?

27 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Religiosi prin MOSTENIRE.

| danut a răspuns:

FARA Biblie nu as fi stiut despre Dumnezeu asa ca FARA Biblie NU EXISTA crestinism.

| doctorandus a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Cre%C8%99tinism_liberal

Crestinii fanatici sau fundamentalisti sunt o minoritate printre crestini.

| AC4S4 explică (pentru doctorandus):

Intr-adevar. Am vazut un video in care erau intrebati oamenii in ce cred, daca cred in Dumnezeu (scuza-mi cacofonia). Majoritatea raspunsurilor erau ca ei cred, ca sunt spirituali, dar nu religiosi, tot felul de raspunsuri. Putini raspundeau concret ca ei cred in Isus, Dumnezeu.
Mie imi place sa ii numesc crestini conservatori, nu fanatici.

| RAY a răspuns:

Totuși ei nu sunt atei. În ce grup religios se pot încadra?
Deisti =cred ca un creator a creat big bang apoi pauza, panteisti =natura este insati divinitatea,ateu esti cand nu crezi ca exista zeii si nici nu au credinta fata de zeii

Mulți creștini (sau fost creștini) spun că ei cred în Dumnezeu, dar nu în Biblie, biserică, etc

pai biblia este metaforica iar religia care? ca sunt multe si fiecare se vrea adevarata si singura care detine adevarul

. Acestui dumnezeu nu îi pasă dacă păcătuiești, el iartă chiar și dacă nu este pocăință. Deci își creează un dumnezeu care să placă firii pământești.

voi sunteti obsedati de pacate daca voi faceti pacate,oare de ce? nu cred ca romanii ti-au facut un creator al lor si asa au fost indoctrinati de mici de catre parinti,dar cei care spun ca o data botezati li se iarta totul cum e? tot la fel,eu si in ziua de azi imi amintesc conversatia dintre o pocaita si un preot,credeti ca sunteti mantuit? la care el a spus nu,preot de o viata,iar ea o pocaita fara minte, cred ca asta reflecta diferenta dintre pocaiti =ei se cred sfinti, fara de pacate, nu fac parte din lumea asta si ortodocsi =care recunosc ca sunt pacatosi, te intreb eu tu poti fi sigur de mantuire? de unde stii asta?

| AC4S4 explică (pentru RAY):

Am mai discutat pe tema asta, si prefer sa nu continui. Dar nimeni nu afirma ca odata ce esti botezat esti si mantuit. Doar tu iti imaginezi asta.
Cum reusesti tu din orice sa faci o disputa intre neoprotestanti si ortodocsi? Nici nu am scris nimic despre asta.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Pentru ca exista un conflict clar intre neoprotestanti si ortodocsi, tu fiind pocait ce ai vrut de fapt sa afirmi ca majoritatea sunt pacatosi iar voi sfinti, fi sincer

Mulți creștini (sau fost creștini) spun că ei cred în Dumnezeu, dar nu în Biblie, biserică, etc. Ei își creează astfel un alt dumnezeu. Acestui dumnezeu nu îi pasă dacă păcătuiești, el iartă chiar și dacă nu este pocăință. Deci își creează un dumnezeu care să placă firii pământești.

pocainta? deci doar sectanti restul sunt pacatosi

| AC4S4 explică (pentru RAY):

Nu vreau sa fiu rau, dar esti suparat pe ceva?
Ti-am explicat acum cateva saptamani ca pocainta exista si la ortodocsi, ti-am dat site ortodox unde se vorbea de pocainta, ti-am dat din Biblie. Tu, intr-un fel, ai recunoscut ca e adevarat. Vii acum dupa cateva saptamani de parca nu s-ar fi intamplat nimic.

Tu esti clar suparat pe ceva, trebuie sa scapi de obsesia asta de ura pentru niste persoane. Nu m-am referit deloc la neoprotestanti ca fiind sfinti, niciodata nu am facut-o si nu o s-o fac. Dar tu tot asta vezi... si nu stiu de ce.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

"Pocăiţi-vă, căci Împărăţia cerurilor este aproape"(Matei 3:2, Matei 4:17, Marcu 1:15, Luca 13:3)
Sunt numeroase referiri in Noul Testament in legatura cu acest cuvant. Vine din greaca si inseamna "schimbare a mintii", schimbare in bine, intoarcere la Dumnezeu. Toti ne nastem pacatosi, si multi traim in pacat toata viata. Pocainta este salvarea. Intoarcerea de la pacat la Dumnezeu.
Hristos folosea acest cuvant, adresandu-se evreilor, pentru ca acestia se indepartase-ra de credinta adevarata, traiau cu pacate tot mai grave. Dar, daca stam sa ne gandim, nu s-au schimbat prea multe. Si noi facem tot aceleasi greseli, in ultimul timp chiar mai grave, si totul merge din ce in ce mai rau.

pentru ca sunteti ca farisei de asta, va credeti sfinti

| AC4S4 explică (pentru RAY):

Nu ne credem sfinti.

| Hammurabi a răspuns:

Nu există alt Dumnezeu. Și nimeni nu își creează alt Dumnezeu.
Diferită e doar calea prin care unii sau alții încearcă să ajungă la Divinitate. Credința sau necredința e doar în sufletul fiecăruia.
Dacă unii cred în Dumnezeu dar nu cred în biserică poate au motivele lor.
Am citit și eu Biblia dar n-am găsit niciunde vreun pasaj sau verset în care Isus spune că bisericile trebuie să fie niște clădiri imense, impunătoare, iar preoții îmbrăcați în haine cu fir de aur, cu coroane de aur pe cap, totul trebuie să fie fastuos și să strălucească, icoane îmbrăcate în aur și argint, etc.
Biserica lui Isus era modestă. O colibă oarecare din lemn și lut. Isus ura fastul și bogăția.
Ce vă mirați că unii nu mai cred în biserică? În preoții care refuză o înmormântare sau un botez fără 500 lei? Care merg cu crucea din casă în casă nu ca să-l aducă pe Dumnezeu ci doar ca să strângă bani?
Dar se spune că nu e bine să judecăm pe nimeni. Dar să gândim avem voie? Avem voie să avem propria credință în Dumnezeu, chiar dacă nu aparține nici unei religii?

| AC4S4 explică (pentru Hammurabi):

Stiu ca nu exista alt Dumnezeu, de aceea am scris cu 'd' mic, cand m-am referit la idoli, cum scrie si in Biblie.
In schimb... nu vad unde am afirmat ca bisericile trebuie sa fie impunatoare, preotii imbracati in aur, etc. Biserica este Trupul lui Hristos, nu o cladire, nu o institutie.

De asta am intrebat, unde se incadreaza acesti oameni, ca grup religios? Am primit doua raspunsuri relevante: deism/panteism SI crestinism liberal. Inca sunt nehotarat care raspuns este corect. Ei, deseori, prefera sa fie numiti crestini, insa pe ce fundament? Cum a spus si altul, un musulman care nu crede in Coran este ca un crestin care nu crede in Biblie, ei cred doar intr-un creator. Deci poate fi vorba aici numai de teism simplu?

| Hammurabi a răspuns (pentru AC4S4):

Nu am zis că ai afirmat tu, este un adevăr pe care îl observăm cu toții.
Îți explicam de ce unii nu mai cred în biserică. Pentru că de-a lungul istoriei mai mereu bisericile au fost corupte.
Și da, pentru foarte mulți e vorba de teism simplu.

| danut a răspuns (pentru AC4S4):

"Am primit doua raspunsuri " Ai primit trei raspunsuri si cel de al treilea este foarte relevant, "credinta mostenita", botezul copiilor noi nascuti, dar stiu ca pe unii asta ii supara.

| SG1995 a răspuns:

Deiști, panteiști. Și de ce ai crede în Biblie e o carte cam incoerentă și lipsită de logică, de aici deduc că nu are inspirație Divină. Mai mult de ce creștinismul e religia corectă, pentru că un tip născut de o tipă violată pretinde a fi fiul Divinități, astăzi dacă oricare ar fi afirmat asta i s-ar fi pus la mari îndoieli sănătatea mentală.

| AC4S4 explică (pentru SG1995):

Tu vezi lucrurile firesc, nu duhovnicesc. Normal că astfel nu vezi nimic special la Biblie, cuvântul lui Dumnezeu.
Dar nu asta era întrebarea.

| SG1995 a răspuns (pentru AC4S4):

Dragă ai impresia că nu înțeleg Biblia? Am fost nâscut și crescut printre conservatori creștini, deci o cunosc, și taman că o cunosc îi pun la îndoială așa-zisa autoritate.

| AC4S4 explică (pentru SG1995):

Nu e vorba de știut teologie, doctrine, Biblia. Sunt bune și acestea. Dar fără credință... sunt zadarnice.

| Steregoi a răspuns (pentru SG1995):

Cine crede ca Maria a fost violata nu e sanatos mental pentru ca una citeste si alta intelege.

| mentholinks a răspuns:

Deschisi la minte. Ei si-au dat seama ca Dumnezeul sau Dumnezeii din Biblie nu sunt buni de nimic, ba din contra, mai rau fac.

| Steregoi a răspuns:

Paganism.

| Nilsson a răspuns:

E o intrebare buna, iar acest trend este crestere mai ales in tarile occidentale.
In sondaje aceasta categorie e denumita de cele mai multe ori "spirituali dar nereligiosi".
Motivele pentru care aleg aceasta optiune pot varia, fie sunt dezamagiti de biserici si de cler, fie nu inteleg Biblia sau poate cum ai spus tu, isi creeaza un dumnezeu dupa placul lor, care e mai tolerant si nu le cere prea mult.
Cu siguranta mai sunt si aceia care se cred prea destepti pentru vreo religie "de turma".
Oricum acesta ideologie (nu stiu cum sa o numesc altfel) nu se poate numi crestinism, intre un musulman care nu crede in Coran si in principiile islamului si un crestin care nu crede Biblie si in vreo biserica crestina nu e nicio diferenta, mai degraba e o forma de teism.

| Steregoi a răspuns (pentru Nilsson):

Asa erau si paganii antici.

| SandraEve a răspuns:

Nu stiu in ce grup, probabil tot crestini. Dar un lucru e clar, Dumnezeu nu ne iarta cu "forta", nu iarta daca nu vede parere de rau si un pic de smerenie. Ceea ce mi se pare destul de corect, unii dintre noi nu sunt dispusi sa ierte nici macar daca sunt indeplinite aceste conditii. Dumnezeu de ce ar face asta? Cum sa ierte daca tie nu iti pare rau, nu esti constient de greseala, nu iti ceri iertare...e absurd, sincer. Nu stiu de ce ar crede cineva asta. Omor, daun in cap ca eeh, Dumnezeu e bun si iarta, n-am facut eu mare lucru, au facut altii si mai rau. Nu, Dumnezeu nu se raporteaza la altii cand te judeca ci doar la tine si la faptele tale, ATAT!

| 6684464 a răspuns (pentru SandraEve):

"Crestin" vine de la "Cristos". Poate ai vrus sa spui "credinciosi".

| SandraEve a răspuns (pentru 6684464):

Da, scuze

| Cosminaaaa1 a răspuns:

Dumnezeu nu ne iartă pentru ca trebuie sau pentru ca asa e normal. În principiu Dumnezeu nu trebuie sa ne ierte pentru ca suntem vinovați de păcat iar plata păcatului este moartea (iadul)
Acum vine partea buna.
Pentru ca Dumnezeu este Sfânt și Drept nu ne poate ierta.
Nu poate sa se corupă primind în rai ceva spurcat.
Dar Domnul Isus a murit pentru noi.
♥️ ATÂT DE MULT A IUBIT DUMNEZEU LUMEA CĂ A DAT PE SINGURUL LUI FIU CA ORICINE CREDE ÎN EL SĂ NU PIARĂ CI SĂ AIBĂ VIAŢA VEȘNICĂ.
Ioan 3 16
Fapte bune nu ne mântuiesc! Asta e o învățătură falsa.
De exemplu dacă eu as merge la judecător pentru ca am omorât un om el m-ar putea ierta doar pentru ca eu in trecut am construit un azil și am ajutat mulți săraci și bolnavi? Nu.
Asa e și Dumnezeu. Doar Sângele pur al Domnului Isus ne poate spăla păcatele și ne poate reface legătura cu Dumnezeu.
Pocaiti-va și fiecare sa fie botezat!
Trebuie sa crezi ca Isus a murit și pentru tine și sa începi sa trăiești o viata sfânta, citind și împlinind Biblia.
Isus va iubește

Da, sunt creștini care cred doar într-un Dumnezeu iubitor dar uita ca Dumnezeu este și Drept, Sfânt și un Foc Mistuitor.
Nu va înșelați! Dumnezeu a dat pe singurul Lui Fiu ca noi sa primim iertare.
Nu poți sa trăiești aici on păcat fie el minciuna, bârfă sau curvie, invidie și sa ajungi în Rai. Trebuie sa fi Sfânt. Faptele bune sunt o răsplată.
Adică tu ești mântuit pentru ca ești curat în fata lui Dumnezeu (Păcatul ți-au fost spălate prin sângele Lui Isus iar apoi ai început sa trăiești în sfințenie iar dacă s-a mai întâmplat sa cazi, te-ai pocăit și ai renunțat la acel păcat) iar răsplata o primești în funcție de ce ai lucrat pentru Domnul Isus.
Dumnezeu nu este doar iubire! El nu iubește păcatul, îl urăște.