| Zazen a întrebat:

Multi intelepti si iluminati care s-au perindat pe acest pamant au afirmat ca Dumnezeu este in noi,si chiar daca uneori suferim,aceasta se intampla pentru a trezi in noi o viata noua! De ce credeti ca Şcolile, bisericile, inclusiv ştiinţele, (institutiile)nu fac decât să denatureze acest adevăr? Pana si Iisus a transmis ca,, Imparatia lui Dumnezeu este inlauntrul vostru"

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Dumnezeu" care este in noi nu se refera la divinitatea crestina criminala, ci la un *concept*, adica acela ca fiecare om are puterea de a atinge perfectiunea sufleteasca si asta NU prin pupat moaste si rugat la scanduri si fantome.
Avand in vedere ca maretii nostri conducatori ne vor sclavi, te mira faptul ca ascund adevarul de noi?

22 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Adevarata invatatura a crestinismului ortodox spune la fel ca tine: ca trebuie sa te intorci la tine insuti, in tine insuti pentru a-L gasi pe Dumnezeu. Daca ai fi studiat macar un pic despre rugaciunea inimii, ai fi inteles asta.
Neoprotestantismul pune accentul pe o relatie personala cu Dumnezeu, o relatie ce poate fii atit de vie, incit omul sa se contopeasca cu Dumnezeu incit sa devina una, Dumnezeu sa fie in om asa cum a fost in Isus Hristos cit a trait pe pamint.
De unde sti ca bisericile denatureaza adevarul ca Dumnezeu este in noi? Nu e chiar asa, daca ai cauta ce spun ele, ai descoperi ca zic adevarul cu privire la ortodoxie sau la neoprotestantism. A, daca te uiti superficial, doar la pupatorii de moaste, sau la "scuturici", cum li se ziceau unor penticostali ce aveau unele experiente greu de digerat pentru cineva din afara, atunci e usor sa pui o asemenea intrebare. Dar se vede ca nu prea ai habar cu ce se maninca crestinismul, biserica, credinta. Mai cerceteaza, din surse credibile, si vei ajunge la concluzia ca, lasind la o parte ce ai auzit de la altii despre biserica si Dumnezeu, ceea ce crezi tu in inima ta despre Dumnezeu nu e prea departe de realitatea propovaduita de adevarata credinta, pentru ca ceea ce crezi a fost pus in tine de Insusi Dumnezeu, si e asa cum spune Biblia, ca oamenii Il cauta bijbiind, macar ca El nu este departe de ei.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru Zazen):

Am devenit crestin din ateu acum 27 de ani. Nu m-am multumit doar sa cred fara sa cercetez care e adevarul. Iar de cand am crezut, viata mea s-a invirtit mereu in jurul unei intrebari: de ce cred ceea ce cred? Am studiat marile religii ale lumii, am studiat telologia ortodoxa, cea neoprotestanta, am cautat sa vad si ce zic sectele despre "adevarul" lor, cand a fost vorba de ceva nou am cautat sa aflu si sa discern ce e rau si ce e bine in acel lucru. Si am mai studiat si psihologie si putina filozofie. Cred ca, dupa atitia ani de cautari, si dupa ani de experiente cu Dumnezeu, caci altfel totul e teorie fara acoperire, pot spune ca am o privire de ansamblu cu privire la invatatura crestina si pot spune ce este adevarat in crestinism si ce este fals.
Si, ca sa intelegi mai bine, nu am cautat sa ma informez din auzite, am cautat informatie de mina intii, acele informatii recunoscute de majoritatea celor ce cauta sincer adevarul, si sustinute de cei in masura sa se pronunte. Si e normal asa, caci nu te duci la un salahor ca sa inveti meserie, ci la cel ce stie meseria foarte bine, daca vrei sa ai succes.
Nu ma consider o autoritate in ce ma pronunt, insa ceva experienta in spate iti poate da dreptul sa vorbesti cand poti sa o faci.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru Zazen):

Cei care au pus in scaunul electric in America pe unii sunt considerati criminali? Cam asta e intrebarea ta. Se vede clar ca nu ai citit Biblia. Nu cu atentie. Ca de o faceai, vedeai ca de nenumarate ori Dumnezeu da si motivul pentru care distrugea intregi comunitati de oameni. Pacatul era motivul, decaderea morala era ceea ce Il supara pe Dumnezeu, si pentru ca El este drept, nu poate sa lase decaderea morala nepedepsita. Legea lui Dumnezeu, "ochi pentru ochi si dinte pentru dinte" trebuia aplicata. Nimeni nu a murit fara motiv, nimeni nu a putut spune ca nu a facut nimic rau. Desigur, vei aduc ein discutie copiii, insa eu pot spune ca am cunoscut si copii de doi ani care au fost extrem de rautaciosi cu mine, desi am "lipici" la copii, si cum intru in contact cu ei, se stabileste o legatura vizibila de oricine, pentru ca iubesc copiii, si ei simt asta, dar sunt unii care desi ma port frumos, sau poate tocmai din cauza asta, profita de asta si vazind ca sunt bun cu ei, ca ma cobor la nivelul lor, se poarta urit cu mine. Ideea e ca, atita timp cit nu stim cum a fost societatea pe atunci, nu avem dreptul sa judecam in aceasta privinta. Ceea ce se stie e ca era o societate decazuta.
Nu lua atotputernicia in sens intrinsec. Altfel, ajungi sa pui si tu intrebarea aceea stupida: "poate Dumnezeu crea o piatra pe care sa nu o poata ridica?" Un argument in acest sens e faptul ca Dumnezeu nu poate sa minta. Deci, e vorba de atotputernicie doar in contextul caracterului Sau.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu nu exista în noi. El este Creatorul Atotputernic care va aduce regatul sau pe pământ, nu poate fi în noi acest Regat. El este real, condus de Cristos în cer.Alte traduceri ale Bibliei spun ca regatul era în mijlocul lor. Isus a vorbit cu fariseii care erau ipocriți, nu putea ca Regatul sa fie în inima lor atât timp cât ei nici nu îl acceptau pe Isus ca rege al Regatului.

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns:

Biblia nu spune că Dumnzeu este în toți oamenii, deși spune că toți sunt creați după chipul și asemănarea Lui, ci că cei care cer ca Duhul Sfînt să locuiască în sufletul lor, rugăciunea lor e ascultată-Luca 11-13 Dacă voi, care sunteți răi, știți să dați daruri bune copiilor voștri, cu atât mai mult Dumnezeu va da Duhul Sfânt celor ce îl cer.

| oprescudorin11 a răspuns:

Dumnezeu ne-a creat, nu ramane in noi, caci ne-a dat LIBERTATEA intru Dumnezu! Nu stiu ce ai inteles tu despre institutii, nici ce hram poarta acele institutii.In ce Biblie ai citit tu, ca Imparatia Lui Dumnezeu este 'inlauntrul Vostru'? Ce ai inteles din asta? Cred ca sunteti destul de dezinformati, in multitudinea de optiuni oferite de media actuala.Dar e dreptul tau sa fii asa cum esti!(CDO).

| cristi202 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Isus Hristos chiar a zis asta, in Luca 17:21, traducerea bibliei neoprotestante : "Nu se va zice: ‘Uite-o aici’ sau ‘Uite-o acolo!’ Căci iată că Împărăţia lui Dumnezeu este înăuntrul vostru." ", si traducerea bibliei ortodoxe: "Şi nici nu vor zice: Iat-o aici sau acolo. Căci, iată, împărăţia lui Dumnezeu este înăuntrul vostru." Deci, nu stiu ce Biblie stii tu, dar adevarata Biblie, indiferent de traducere, in original spune despre asta, nu stiu cine e cel dezinformat.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru cristi202):

Nu e vorba doar de informare, importanta si ea! E vorba de interpretare, cel mai adesea! Atunci cand oamenii citesc un astfel de text, aparent nevinovat, transmise de culte neautorizate si iresponsabile, considera ca daca Dumnezeu se afla in fiecare din noi, ne putem permite orice! Dqa Dumnezeu ne-a creat ca pe ce-si dorea! Suntem din EL!
Dar suntem oameni, trebuie sa _lL ascultam in cele 10 porunci(prima e TOTUL). Asta este EROAREA FATALA a sectelor voastre! Va credeti Dumnezeu! Judecati, interpretati, va puneti intrebari stupide. Problema e foarte simpla! DECALOGUL! La ala te raportezi! Cand citesti orice din Biblie! Ce e asa greu?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru cristi202):

Vreau sa mai adoug ceva, la cele zise deja: Biserica mea Ortodoxa e milenara, a trecut prin toate 'crizele de interpretare' prin care treceti voi acum, poate greseste si acum, caci a scazut calitatea preotilor (spirituala)-e un adevar), dar voi, ca 'biserici smechetrite' cladite pe cate un 'vizionar' cu ceva har slab reprezentat veti fi amagiti cu tampeniile abominabile pe care le proferati! Imi pare rau pentru voi, dar aveti dreptul la orice, pana la DUMNEZEU!
NU E IN NUME PROPRIU! Asa ca-mi cer iertare smerita!

| cristi202 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Hai sa o luam babeste. Ca sa ma pot pronunta cu privire la un lucru anume, sa zicem masinile, ca sa pot "interpreta" parametrii unui motor in comparatie cu ai altui motor, eu trebuie neaparat sa ma informez cu privire la masini, la motoare, nu? Cred ca pana aici imi dai dreptate. Eu sunt afon in ce priveste masinile. Ca sa interpretez ce spuneam, adica sa am cateva teste de la cateva masini in fata mea si sa zic care e motor mai bun, trebuie sa stiu cu ce se "maninca" motoarele, trebuie sa stiu cum functioneaza, piesele lor, mecanica lor, etc, etc, dar eu nu stiu mai nimic in aceasta privinta. Imi vei da dreptate si daca iti spun ca e stupid sa ma pronunt eu care e mai bun din motoare, pentru ca tot ce pot eu face, e sa ma uit ca boul la poarta noua la acele teste, pot vedea poate doar niste denumiri, cifre, etc, care nu au nici o relevanta pentru mine, pentru ca nu stiu ce e cu ele acolo.
Deci, ba chiar este vorba de informare. E cel mai important lucru. Nu e vorba de interpretare, daca nu ai informarea mai intii. Nu poti interpreta daca nu ai informatii corecte, sau daca nu ai deloc. Chiar Hristos Domnul spunea ca vom cunoaste adevarul si adevarul ne va elibera, ori cunoasterea presupune informare. Dar, dupa cum se pare, ai dovedit deja ca stai slab la capitolul asta, pentru ca nu stiai ca exista o spusa a lui Iisus in Biblie. Ma gindesc cate alte lucruri nu mai stii, ca si mine in privinta masinilor, insa, in loc sa recunosti ca mine ca din cauza asta esti slab la interpretare, crezi ca tu stii cel mai bine, asa cum eu as zice ca stiu mai bine decat multi meseriasi mecanici despre masini, si asta doar pentru ca biserica ta o zice.
Cu privire la cele 10 porunci, se vede ca doin nou nu stii. Contextul aparitiei celor 10 porunci a fost momentul in care Dumnezeu a dat Lege lui Moise. Cele 10 porunci sunt esenta Legii lui Moise. Dar nu sunt totul, Legea avand peste 600 de porunci pe care ar trebui sa le asculti, si e grav, caci, conform spuselor Sfintului Pavel, tot in Biblie, in Noul Testament, nimeni nu a putut implini pe deplin Legea lui Moise, legea lui Dumnezeu. De ce a fost data atunci? A fost data pentru ca sa descopere pacatul, fara ea nu am sti ca suntem pacatosi. Si doar Iisus a implinit-o pe deplin, aratind ca este fara pacat. Mai mult, tot sfintul Pavel spune ca Hristos este sfirsitul Legii pentru orice credincios, pentru ca Dumnezeu considera a fi neprihanit pe oricine crede in jertfa lui Iisus Hristos, asta fiind tema principala a Epistolei sale catre Romani, si stii de ce, pentru ca Iisus vine in credincios si El implineste, in conlucrare cu credinciosul, Legea lui Dumnezeu. Deci asta e cel mai important in crestinism, Dumnezeu in om, sau, cum zice credinta ortodoxa, indumnezeirea omului. Si nu e vorba de a iti permite orice, ci doar de a crede ca Isus a facut ce a facut, si va face in viata ta ce are de facut.
Asa ca, daca vrei o discutie serioasa, si crede-ma ca aici am avut discutii faine, arata ca esti ca cei de pe aici si pune-te si informeaza-te, citeste Biblia, citeste Epistola catre Romani, Noul Testament ar fi bine daca l-ai citi integral, ca sa vezi ca Iisus ne-a dat o porunca noua, doar o porunca, aceea de a ne iubi unii pe altii, caci aceasta e esenta crestinismului, si nu fii ca acel om, altfel respectabil, care vorbea cuvinte grele despre Biblie, si cand l-am intrebat daca a citit-o, a zis ca deloc, si ma intreb cum de poti zice ceva despre o carte daca nici macar nu ai citit-o. Aici se vede ca avea idei preconcepute, si as vrea sa stiu ca nu e asa in cazul tau.
Eu iti ofer iertarea smerita pe care o ceri, dar e greu, nu stiu cit de bine e sa iti ceri iertare si cum e asta, dupa ce i-ai dat omului in cap.
Si inca ceva: am dreptul sa judec, sa interpretez, sa pun intrebari, chiar stupide. Tot sfintul Pavel spune in Biblie, "cercetati toate lucrurile si pastrati ce este bun". Asta nu presupune interpretare, judecare, punere de intrebari acolo unde nu stiu, si analizare a ce primesc?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru cristi202):

Ca sa incep cu sfarsitul textului trimis de tine, pot spune ca depinde ce cunostinte, experienta are omul, subiectul care cerceteaza.Isi pune intrebari, etc. Un mare matematician a spus ceva care m-a uimit, prin faptul ca, ascultandu-l in copilarie, la un colocviu, a facut o afirmatie paradoxala (aparent) anume ca e foarte important sa-ti pui intrebari CORECTE, daca vrei raspunsuri Corecte!
Pe de alta parte, nu ma uluieste stiinta, in care am lucrat la cel mai inalt nivel, la un moment dat, si care nu este decat o jalnica MIMETICA a Creatiunii. Masinile, computerele, orice exemplu mi-ai da din stiinta, doar incearca, deseori reuseste, e drept SA SE APROPIE de PERFECTIUNEA DUMNEZEEASCA!
Sa dau un exemplu simplu: Uita-te la INIMA: e o pompa care functioneaza si pana la 160 de ani, fara reparatii! PRECIS, fara mari indepartari de la scopul ei.Nu mai vorbesc de CREERUL uman dar si al altor fiinte, care, spun chiar savantii, ca numai memoria, registrele diversitatea luarii deciziilor, sunt atat de fascinante si ca daca ai vrea sa folosesti tehnica ca sa faci o imitatie imperfecta a creierului, la tehnologia actuala, volumul masinariei ar fi cat 10 blocuri cu 10 etaje, etc.
Daca e vorba de Porunci, eu, care am formatie tehnica :implicit matematica, e adevarat, fara pretentii de savant, nu am cautat niciodata titluri, mi-as fi pierdut din timpul de cunoastere, revenind la Porunci, pentru mine este o SINGURA PORUNCA!
Sa nu te crezi DUMNEZEU!
Resutul de 10 sau o mie sau 10.000 sunt doar COROLARE ale acestei porunci, caci este evident ca a fura, inseamna ca te crezi dumnezeu, ca iti imaginezi ca esti perfect si nu vei fi prins, a ucide, iarasi te crezi dumnezeu, ca faci o ordine in lumea ta mica in care nu ai dreptul sa te bagi sub aceasta forma, etc.Analizeaza.

| cristi202 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Da, e adevarat, e cel mai bine sa iti pui intrebari corecte, asta trebuie cautat, dar si un copil mic cand pune o intrebare ce noi o consideram stupida, el crede ca e corecta. Si totusi, il acceptam, si ii explicam cum stau lucrurile. La fel e si cu Dumnezeu, nu cred ca ne lasa singuri cautind raspuns la vreo intrebare stupida, ci cred ca El stie sa ne canalizeze sa cautam acolo unde putem pune intrebari corecte. Eu am avut cateva intrebari stupide in drumul meu de la ateu la credincios, atunci le consideram a fi OK, azi rid cand imi amintesc cit de stupid eram. Ideea e ca mereu trebuie sa ai mintea analitica, mereu trebuie sa fii in stare de o noua evaluare, sau mai bine zis reevaluare, ca, in cazul in care o iei pe o cale gresita, sa descoperi greseala, si sa te intorci acolo unde e ai gresit, sa repari, si sa o iei pe calea dreapta. Orice om poate sa faca asta, tot in Biblie spune ca chiar si cel fara de minte va stii sa gaseasca calea catre Dumnezeu.
Imi place singura ta porunca. Cred ca exemplifica cel mai bine smerenia fata de Dumnezeu, fara de care nu ii putem fi placuti. Si daca toti oamenii ar avea aceasta porunca in gind, lumea cu siguranta ar fi mult mai buna.
Eu, pentru mine, as mai adauga-o pe cea a lui Iisus de care ziceam. Tot Biblia spune ca cine nu iubeste pe fratele sau, e in intuneric. Asta mi-e jalonul, semnul ca sunt pe calea cea buna. Iubesc, imi pasa, caut sa ajut, caut sa fiu bun cu cel de linga mine, cautindu-L totodata pe Dumnezeu? Daca da, sunt in lumina dupa cum zice Biblia, dar, daca judec, mint, fur, desconsider, nu imi pasa, ma vad mai presus de cel de linga mine, credinta mea e nimic, si ar trebui sa imi reevaluez pozitia, pentru ca ii voi iubi pe oameni in masura in care Il iubesc pe Dumnezeu, si daca nu ii iubesc, e clar ca nici fata de Dumnezeu nu am dragoste, chiar daca in inima mea as zice ca apostolul Petru ca merg si pana la moarte pentru Hristos, insa la prima incercare se dovedeste ca ma lepad de El de trei ori.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru cristi202):

Sa nu iti imaginezi ca nu mi-am pus si eu intrebari stupide, ca nu am citit, probabil ca si tine, carti care-mi depaseau atunci puterea de intelegere, inmultindu-mi intrebarile.Ca noi toti, in fapt.Caci exact cu ziceai, nu ma cred, nu ma mai cred Dumnezeu, nu-mi mai permit sa judec, caci ecuatia are mai multe necunoscute decat imi permit sa manageriez(in formalismul matematic incadradu-ma in acest temen).
Imanuel Kant s-a declarat ateu, dar a scris o 'Logica Transcedentala 'in care recunoaste LIMITELE organic (sa ma exprim asa) UMANE.
Nu stau sa-ti povestesc, ar fi si greu, doi ani am avut dureri de cap asa de acute, cand citeam, pas cu pas aceasta lucrare.Nefiind invatat nici cu unii termeni, dar necunoscand decat 'mai nimic ' din religia mea!
Umilinta se castiga, in cazul unora ca mine, prin exercitiul recunoasterii limitelor principiale, nu numai alor mele, dar si privind(nu judecand) oamenii. Dragostea fata de semeni, atunci cand esti om care se crede mai presus de altii sau de legea pamanteana chiar, daramite de cea dumnezeeasca, iarasi se educa, in cazul meu desigur. Dar sunt alti oameni care probabil o au prin firea si genotipul lor.Nu voiam, dar iata ca m-am lansat in multa vorbarie, cand lucrurile sunt simple! Prima Porunca.De acolo decurg toate, cineva care vrea cu adevarat sa -si masoare activitatea, muss(musai) sa -si cenzureze fiecare gest, gand, fapta vis a vis de Prima Porunca! Drumul pentru alde mine este lung si anevoios.Remarci, sper si faptul ca nu am ajuns la nici perfectiunea pe care mi-am propus-o, la nivelul meu, daramite ce ar vrea Dumnezeu de la noi toti.(ca sa ma exprim asa).
Cam ceea ce ai spus si tu, cu alte cuvinte!

| TrăieşteClipa a răspuns:

Pai banii cui ii mai dam?
Asta este blasfemie.
Catedrala o facem chiar degeaba?
Atata banet aruncat pentru nimic?
Si cu preotii si profesorii de religie ce facem? Ii recalificam?

Răspuns utilizator avertizat
| xByte a răspuns:

Problema este ca persoanele religioase incearca sa ii convinga pe cei nereligiosi sa adere la religia respectiva, doar din purul egoism de a isi auto-justifica alegerea facuta, si sa isi dea acel aer de : " e bine ce fac". Problema a doua este ca nici cei nereligiosi nu sunt prea sfinti, ei facand acelasi lucru la randul lor, si de aici pornind "razboiul" intre religiosi si persoanele nereligioase. Parerea mea sincera este ca nu merita sa iti bati capul cu asta, si mai bine iti traiesti viata dupa propriile idei si principii, fara limitari de natura religioasa/spirituala. Pana la urma daca ai crezut in Dumnezeu nu ai castigat nimic, daca nu ai crezut nu ai castigat nimic, it's literally the same ***. Parerea mea este ca mai bine iti vezi de propria viata, si te intorci la realitate, decat sa stai cu capul in religie, fiindca stii, degeaba te gandesti tu la religie, la sensul universului, la cum am aparut, ca intretinerea, curentul electric, apa calda/rece, facturile la internet, nu se platesc singure. P.S. Pe scurt, tot ce am vrut sa zic a fost sa o lasati dracu' mai usor cu religia si sa incepeti sa va bucurati de viata, ca poti sa fi si cel mai credincios dintre credinciosi, si cel mai necredincios dintre necredinciosi, ca mancarea/apa/banii nu cad din cer ( teoretic, apa da, sub forma de ploaie love struckd: )

| muntelezion a răspuns (pentru xByte):

De ce il sfatuiesti sa respecte o rutina patetica si anosta? Comentariul ii de tip mediocru, ba chiar simplist. Nu adauga in context un nou tip de gandire sau ceva elocvent, parca o baba s-ar plange de ce ii cade parul neingrijit. Plus ca citatul cu "....nu ai castigat nimic" ii gresit. Pace! V

Răspuns utilizator avertizat
| qVoichita a răspuns:

Cei care afirmă că dumnezeu este în ei sunt nebuni, dumnezeu nu există!