| Steregoi a întrebat:

Multi intreaba care religie e corecta insa daca ne gandim bine nu are cum sa existe asa ceva. Dumnezeu nu a avut niciodata un grup de oameni cu adevarat organizat iar daca a fost a fost pentru foarte scurt timp adica cativa zeci de ani. Toate acestea pentru ca Satan este conducatorul acestui sistem. Nu exista indicii arheologice clare precum ca Moise sau David sau Solomon au existat vreodata. Motivul l-am prezentat mai sus. Spre deosebire de Israel nu exista niciun alt popor care sa-si fi intocmit prin adaugiri si modificari o carte nationala coerenta cu un dumnezeu inchipuit care sa fi servit ca motivatie sau filozofie pentru a razbi contra altor popoare. Asta ar fi motivul pentru care pe parcursul a 1600 de ani cele 66 carti biblice au o coerenta tematica intre ele legat de Dumnezeu. Totusi toate celelalte popoare si-au abandonat miturile si scrierile nationale cu zei considerandu-le doar niste povesti culturale si folclorice vechi de adormit copii. Treaba cu Mohamed e mult mai recenta si totusi isi are radacinile comune in neamul lui Avraam. Cartea cu Mohamed Coranul e incoerenta cu vechiul si noul testament din Biblie. Coranul nu a fost scris pe o perioada lunga de timp ca Biblia ci intr-o perioada mult mai scurta.

Care e adevarul?

22 răspunsuri:
| danut a răspuns:

SCRIE in Biblie cine sunt cei din adevarata Biserica sau mai bine spus din ulktima biserica a lui Dumnezeu.
Apocalipsa 12, 17. Si balaurul (Satana), mâniat pe femeie (biserfica lui Hristos), s-a dus sã facã rãzboi cu rãmãsita semintei ei, care pãzesc poruncile lui Dumnezeu, si tin mãrturia lui Isus Hristos.

| Steregoi explică (pentru danut):

Oamenii credinciosi sunt razleti si nu sunt nicidecum membrii vreunei religii.

| danut a răspuns (pentru Steregoi):

Unde este notificataa acesta idee pe care o susti tu? Sau esti si tu vreun GURU? Eu am scris ce spune Biblia.

| Steregoi explică (pentru danut):

In toata istoria credinciosilor acestia n-au putut avea parte de ceva organizat pe termen lung in acest sistem.

Evrei 11:37, 38:"au pribegit în piei de oaie şi în piei de capră... Ei, de care lumea nu era vrednică, au rătăcit în pustii, şi în munţi, şi în peşteri, şi în crăpăturile pământului."

Treaba cu Evrei 10:24, 25 e doar temporara si din cauza problemelor vietii si a imperfectiunii de cele mai multe ori e de forma sau insuficienta: "Şi să luăm seama unul altuia, ca să ne îndemnăm la dragoste şi la fapte bune,
25. Fără să părăsim Biserica noastră"

Credinciosii sunt raritati in lume si cu greu ajung sa se intalneasca. Nu vorbesc de multimea de pastori sau enoriasi care doar se intrunesc si n-au dragoste si credinta in ei cu adevarat pentru ca le plac locurile fruntase, sunt mandri in timp ce turma e lasata de izbeliste iar cuvantarile lor sunt de forma.

Satan incurca lucrurile si in cadrul intrunirilor iar majoritatea ajung sa fie de forma doar o imitatie sintetica de credinta si dragoste. Din sufletul lor nu simti acea caldura sau empatie ci doar o rutina mecanica si nu e de mirare ca chinezii s-au apucat sa faca pastori roboti.

Biserica asa cum multi sau majoritatea credinciosilor amatori o considera e de fapt o utopie in acest veac sau sistem, o imitatie, o afacere, o religie.

Adevarata biserica exista si e formata din credinciosi razleti printre credinciosi de forma care au doar o forma de evlavie.

Hristos umbla in secret cu doar 11 oameni de ocazie ( care doreau sa fie care mai de care conducatorul altora sau care doreau sa fie lideri iar Hristos a simtit nevoia sa le dea o lectie cu spalatul picioarelor ) care imediat dupa inaltarea lui la cer acei 11 oameni s-au imprastiat sau razletit in lume.

Moise vorbea in pustiu nu doar literar ci si figurativ pentru ca evreii umblau de fapt dupa lucruri materiale ignorand divinitatea in mintea lor iar jertfele lor erau de cele mai multe ori de forma.

Pavel de fapt trimitea scrisori catre credinciosi razleti si nu unor congregatii ( biserici ) si se intalnea cu credinciosi razleti ce apartineau de niste congregatii de forma care erau de fapt doar niste denumiri dupa numele localitatii in care se aflau. Daca citesti in Apocalipsa toate cele 7 congregatii aveau probleme interne mari si la fel se intampla si in prezent.

Razlet nu inseamna ca credinciosul isi doreste izolarea, singuratatea ci este o situatie din pricina lumii conduse de Satan ( fara stirea ei ) si care cauzeaza dezbinare si dezordine in lume sau societate.

Razlet nu in sensul de sociopat. Sociopatii au apatie fata de oameni in timp ce credinciosul are empatie si dragoste fata de fiinta umana asa cum este si Dumnezeu fata de oameni.

Pastorii sunt doar o masura insuficienta si temporara si nu fac parte din masura organizatorica vesnica a lui Dumnezeu. La sfarsitul miei de ani dupa ce Satan si demonii si toti oamenii rebeli vor fi distrusi oamenii nemuritori pe Pamant nu vor mai avea oameni ca pastori iar in cer Hristos cu cei 144000 printre care si discipolii inviati in cer se vor retrage din functiile lor de regi si preoti. Pastorul va fi numai insusi Dumnezeu Tatal asa cum scrie la Apocalipsa 21:3:"Iată, cortul lui Dumnezeu este cu oamenii şi El va sălăşlui cu ei şi ei vor fi poporul Lui şi însuşi Dumnezeu va fi cu ei."

| danut a răspuns (pentru Steregoi):

Spui doar ce visezi tu noaptea, citeste Biblia.

| Steregoi explică (pentru danut):

Ti-am scris din Biblie si din ce se vede in realitate si nu din vise. rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Steregoi):

Ce ai scris din Biblie?

| danut a răspuns (pentru Steregoi):

Tu esti iehovist?

| Steregoi explică (pentru danut):

Nu apartin niciunei religii.

| danut a răspuns (pentru Steregoi):

Aha, de aia faci asemenea afirmatii faraa capatai.

| anonimg a răspuns:

Adevărul este că în toate timpurile Dumnezeu a avut credincioșii Lui. Că a fost doar unul (Enoh), că au fost doar 8 suflete (Noe și familia sa), că a fost un popor (Israel), Dumnezeu a avut întotdeauna oameni care să țină în sus stindardul adevărului.
Astăzi numai cei ce-și împietresc inimile nu vor să recunoască că biserica adventistă de ziua a șaptea este biserica ce menține sacru adevărul lui Dumnezeu despre obligativitatea celor zece porunci, despre jertfa Domnului Hristos și despre lucrarea Sa în Sanctuarul ceresc, despre cea de-a doua revenire a Sa pe norii cerului.
Că Pastorul cel bun mai are și alte oi care nu sunt din staulul acesta, este adevărat. Dar acesta este staulul, și nu altul.
Negreșit, oricare alte staule sunt de la cel rău.
Dar Dumnezeu nu ne-a chemat la o biserică, ci la mântuire. Dar orice mântuit va recunoaște că biserica adventistă de ziua a șaptea este poporul lui Dumnezeu din aceste zile de pe urmă. Nu contează denumirea -că și pe Avraam, Isaac și Iacov putea să-i cheme altfel. Ci contează chemarea și alegerea; dar și ascultarea.

| Steregoi explică (pentru anonimg):

Si Pamantul e staulul lui Dumnezeu ca tot restul universului.

| milan9 a răspuns:

Fiul lui Dumnezeu a lasat un "grup de oameni cu adevarat organizat" numit Biserica. In interiorul ei a hirotonit episcopi, preoti si diaconi. Exista ZECI DE VERSETE in Scriptura pe care le calci in picioare atunci cand negi aceste lucruri... sad sad

- "Ca s-o înfăţişeze Sieşi, Biserică slăvită, NEAVÂND PATĂ sau ZBÂRCITURĂ, ORI ALTCEVA DE ACEST FEL, ci ca să fie sfântă şi FĂRĂ DE PRIHANĂ."- Efeseni 5, 25-27
"Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28
 „Şi EL ESTE CAPUL trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morţi, ca să fie El cel dintâi întru toate." - Coloseni 1, 18
- "Învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată EU CU VOI SUNT (erau prezenţi doar apostolii- clerul Bisericii) în toate zilele, PÂNĂ LA SFÂRŞITUL VREMILOR. Amin." - Matei 28, 20

| Steregoi explică (pentru milan9):

Orice credincios e complet.

| milan9 a răspuns:

Daca nu ar fi fost acel "grup de oameni cu adevarat organizat" condus de episcopi si preoti, fii sigur de un alt lucru: NU AR FI EXISTAT NICI SCRIPTURA NOUL TESTAMENT. Doar pe calea Bisericii s-a adunat, autentificat, validat si predicat colectia cartilor Noului Tesament. thinking

| Romanul86 a răspuns:

Religia adevărată este religia care nu te minte, în care există revelație și acum, în care există sfințenie.

| Gabi848 a răspuns:

Eu nu as da deoparte cuvantul religie doar pentru ca nu este corect folosit si i-a fost schimbata intelegerea si nici biblia nu il da deoparte:

Iacov 1:26 "Dacă crede cineva că este religios şi nu-şi înfrânează limba, ci îşi înşală inima, religia unui astfel de om este zadarnică."
Iacov 1:27 "Religia curată şi neîntinată înaintea lui Dumnezeu, Tatăl nostru, este să cercetăm pe orfani şi pe văduve în necazurile lor şi să ne păzim neîntinaţi de lume."

| Steregoi explică (pentru Gabi848):

Nu exista religie organizata corecta sau perfecta.

Adevar x Minciuna = Minciuna.
1 x 0 = 0.
Bine x Rau = Rau.

Din bine poate apare rau. Din rau nu apare bine.

| Mihai400004 a răspuns:

Sectele sunt portile spre iad, hulesc Duhul Sfant si asta nu se iarta.

| Steregoi explică (pentru Mihai400004):

Nu exista secte si nici religie corecta. Exista doar credinta corecta si adevarata. Pe Pamant e rau si bine asa cum a vrut Diavolul conducatorul acestui sistem. Daca Dumnezeu era conducatorul acestui sistem era numai bine pe Pamant. Religia e rea si buna. Credinta adevarata si corecta e doar buna.

Răspuns utilizator avertizat
| Gabi848 a răspuns (pentru Steregoi):

Diavolul nu vrea rau si bine ci doar rau Ioan 8.44: "[.]El de la inceput a fost ucigas; si nu sta in adevar, pentru ca in el nu este adevar. Ori de cate ori spune o minciuna, vorbeste din ale lui, caci este mincinos si tatal minciunii"