| Meme10Memu a întrebat:

Multi isi pierd, pe TPU si in afara TPU, anii tineretii amuzandu-se cu teme religioase despre Dumnezeu insa acestia nu constientizeaza faptul ca Dumnezeu se lasa gasit prin ratiune si munca intelectuala si pentru aceasta e nevoie de o sanatate buna care odata cu inaintarea in varsta e tot mai subreda. Odata cu inaintarea in varsta creierul imbatraneste si apar deficiente de memorie, etc. iar Dumnezeu nu se mai lasa impresionat de o minte imbatranita si incapabila de a mai rationa mare lucru. *?

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dumnezeu si ratiune sunt doua cuvinte care nu pot fi folosite in aceeasi propozitie decat daca zici... nu crezi in dumnezeu pentru ca ai ratiune

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da, frumos ai zis tu acolo ce ai zis. Dar... ce este de facut? Nimic. Lasa-i asa. Este drumul lor.

Iar aici ma gandesc ca faci referire la toti cei care se leaga de acest plan religios, adica si cei care cred si cei care nu cred, in egala masura. Si asa si este. Multi care nu cred, au niste perceptii total aberante si multi care cred au la fel. Dar aceasta este situatia.

Cum ai spus si tu, o minte sanatoasa poate sa perceapa mai multe lucruri intr-o masura mai buna, indiferent ca este vorba de Dumnezeu sau orice.

| Meme10Memu explică (pentru DoarBogdan):

Drumul catre moarte vesnica.

| Wr3nch a răspuns:

Cei care se amuza nu il cauta, ci vor doar sa se distreze un pic sau sa ii provoace pe cei religiosi. Asa ca din punctul lor de vedere nu pierd nimic.

| Meme10Memu explică (pentru Wr3nch):

Din punctul lor subiectiv de vedere. Exista un punct de vedere obiectiv.

| Wr3nch a răspuns (pentru Meme10Memu):

Da obiectiv e ca fiecare e liber sa creada, si sa faca ce vrea, atata timp cat nu raneste direct pe altcineva. Nu poti sa le interzici sa se distreze, cum nici ei nu iti pot interzice sa sustii ceea ce crezi.

| Frank51 a răspuns:

Pentru prima data sunt de acord cu tine cu o afirmatie. Dumnezeu trebuie "gasit" prin ratiune si constientizare, nu prin credinta oarba. Asta e parerea mea.

Restul ce ai zis iar sunt tipice tie, Lui Dumnezeu nu ii pasa ce creier ai, Lui Dumnezeu ii este indiferent prin ce mod crezi in El, atata timp cat crezi. Unii cred orbeste, altii cred prin ratiune, fiecare crede cum vrea, nu exista o metoda magica, oricare este buna. Dar credinta nu trebuie sa fie superficiala.

| Holiday a răspuns:

"Dumnezeu nu se mai lasa impresionat de o minte imbatranita si incapabila de a mai rationa mare lucru. *?"

De fapt e invers:
O minte incapabila de a (mai) rationa mare lucru se lasa impresionata de Dumnezeu."

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu lol. Ratiunea e buna, e un dar de la Dumnezeu, dar nu (doar) cu ratiunea Îl gasesti pe Dumnezeu ci mai degraba cu o inima deschisa si nu intarita si incapatanata.

| LupusDei1993 a răspuns:

Dumnezeu nu exista deoarece nu sunt suficiente dovezi asupra existentei vreunei divinitati, daca se ascunde atunci e un las si nu merita sa fie adorat.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru LupusDei1993):

Multe chestii nu au existat pana la proba contrarie. Totusi nu mi-e mie de dovezi cit de modul ridicol in care e descris de multe religii dumnezo' asta si mai ales de ce vezi cand te uiti in jur...