| EmaS a întrebat:

Multi oameni se intreaba unde Il pot gasi pe Isus. Daca El chiar exista, atunci de ce nu Il pot vedea? Si daca L-ar vedea, numai atunci, zic ei, ar crede. Ar crede ca exista un Dumnezeu care a creat totul, ar crede in ce spune Biblia. Voi care spuneti ca credeti in Dumnezeu ascultati de Cuvantul Sau?

Răspuns Câştigător
| 1Mihai1 a răspuns:

Da! Chiar dacă nu L-am văzut şi nici n-o să-L văd.

29 răspunsuri:
| Kramerwalt a răspuns:

Daca stii ca ai un sef si ii accepti gradul dar nu ii respecti deloc cuvantul oare vei fii tinut in firma peste care el domneste? Este doar un exemplu banal eu simt ca prin Cuvant ma apropii si mai mult de Domnul, nu numai citind cuvantul ci si respectandul ma simt mai aproape de Cer.Referitor la partea cu vazutul voi da un alt exemplu la fel de banal dar sper sa fie inteles.Pentru cei ce au citit Contele de Monte Cristo,Edmond cand era in chis avea speranta ca pe partea cealalta de zid este cineva si sapa si muncea si se straduia pentru a ajunge la VIATA, oare l-a vazut el pe batranelul acela dinainte de a ajunge la el? Nu, dar primea mesaje ce il facea sa creada ca odata treaba terminata v-a ajunge la un rezultat pozitiv(asa a si fost). Vedeti asa este si cu Dumnezeu nu i-L vedem dar stim siguri ca o vom face, la fel ne trimite si El noua "mesaje" ce ne ridica moralul si ne face sa fim mai buni pe zi ce trece, ce ne face sa fim mai aproape de El sa nu renuntam din in momentele grele cand in drumul nostru apare o piatra mai dificil de rasturnat.Sunt multe lucruri ce nu le vedem dar care ne fac viata mai buna.Numai bine!

| danay72 a răspuns:

Daca nu aplicam Biblia nu suntem crestini in adevaratul sens al cuvantului.De exemplu, in Biblie multi stiu ca scrie ca trebuie ca crestinii adevarati sa predice.Matei24:14,Matei28:18-20.Dar cati fac acest lucru in mod organizat pe tot pamantul locuit? Doar putini, mai exact doar Martorii lui Iehova.Deci a aplica Biblia inseamna a face tot ce se spune in ea, nu numai ce ne convine.Doar asa avem convingerea ca Isus va fi cu noi pana la sfarsitul veacului, cum arata versetul 20.

| RAY a răspuns:

Budistul isus de el vorbesti? a trait acum 2000 de ani si copilaria sia petrecuto in india invatand lectii lui buddha cand avea vreo 30 cand a atins punctul niveul de inceleptiune s-a intors in istrael si a predicat si a predicat -invatat, fara miracole, de astea crestine, era agnostic provenea dintr-o familie saraca, si a murit la varsta de 40 de ani, asta e isus budistul ca dovada sta biblia crestina 100 % budista, disparitia lui de la 12 -30 de ani, nu a inviat, nu a murit rastinignit varanta ce o spun eu credea si primi crestinii ca nu a inviat in trup chiar si in biblie apare ca isus a aparut in spirit dupa inviere nu trup, zeul ala evreu nu exista, putinii asculta ema, de fapt cam nimeni de parca eu daca ti-as da o palma miai intoarce obrazul celalalt, sau ai merge 2 mile cu mine, sau siai da haine jos pentru mine, dupa cum spunea un budist crestinii nu exista

| DarYn a răspuns (pentru RAY):

Fa-ti un control la cap.

| RAY a răspuns (pentru DarYn):

Dovedeste ca nu e real ce am scris

| DarYn a răspuns (pentru RAY):

Pai frate, in primul rand citeste biblia si nu o mai lua ca pe o gluma, in al 2-lea rand ceea ce ai aflat tu din surse nesigure nu e adevarat.S-a demonstrat ca biblia e adevarata, tot ce e scris in ea, e adevarat si demonstrat.Stiai ca Satana nu e in iad,de fapt el e pe pamant, scrie si in biblie in apocalipsa ca o sa faca sa se razvrateasca multa lume, o sa le intunece mintea, cum sa mai castige si el suflete? daca nu prin minciuna, ca el e tatal minciunilor, si multe altele...

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru GalinaBlanca):

E doar o ipoteza

| Kaleo a răspuns (pentru RAY):

Spuneam că mi-ești drag; nu până într-acolo încât să nu te avertizez că ai mari lacune la capitolul gramatică. Acum, dacă abia înveți a citi, de unde ți se trage impresia că poți deține adevăruri atât de profunde?

| dariusbocos a răspuns (pentru RAY):

Iti dovedesc eu
Biblia! tot ce ai scris tu sunt tampenii

| RAY a răspuns (pentru dariusbocos):

Ce imi dovedesti?

| mabuhay a răspuns (pentru DarYn):

Asta inseamna sa fii crestin ....sa citesti si sa interesezi.Bv.

| RAY a răspuns:

Ai ignor, ieri ai spus ca ateu e calugarul diavolului

| 1Mihai1 a răspuns:

Păi aici pe pămant sigur n-o să-l văd.happy

| 1Mihai1 a răspuns:

Corect înţeles!

| AlexeHellsing a răspuns:

Ascultăm, iar de nu ascultăm, ne pocăim și ascultăm, și așa facem până ne învățăm să ascultăm. Dar cel ce ascultă cu dragoste în Dumnezeu, când păcătuiește cu greu se mai ridică. Dar aceste lucruri se îndepărtează de subiect. Mai impăortant e să ști să răspunzi celor ce te întreabă unde îl pot găsi pe Iisus. Zile lor să caute să privească cerul, sau pământul, sau orice, înafară de ceva mecanic ( ce-i mecanic e ispită de la antihrist) să le privească cu dragoste, să aibă răbdare să privească. Așa îl vor găsi pe Dumnezeu, cum îl regăsești pe pictor în opera sa.

| 5a a răspuns:

EmaS buna intrebare dar si cand exista in chip trupesc evreii tot nu l-au crezut ca este Insusi Fiul Domnului!
Si acum daca s-ar arata pe Bolta Cereasca cine crezi ca ar crede, lumea in ziau de azi s-a indobitocit prea mult, nici daca ar vedea nu ar crede.
Eu i-as tortura cum era mai demult in sate un om daca nu mergea 3 saptamani la rand la biserica era exclus din sat, oamenii nu-l mai primeau, era chiar si un film pe tema asta, unul facut de englezi pacat ca nu ii stiu titlul.

| 1Mihai1 a răspuns (pentru 5a):

Bine zis...

| Hombre a răspuns (pentru 5a):

Indobitocit esti tu mai natafleata, pe parintii tai sa-i torturezi (nu pe noi)ca te-a fact retard si da-i in gropi neghiobule si apoi sa te spanzuri, esti in 2012 nu in evul mediu si nici in epoca sclavagista secatura retarda si neadaptata.

| 1Mihai1 a răspuns (pentru Hombre):

Uşor cu jignirile.

| Hombre a răspuns (pentru 1Mihai1):

Sefe, retarzilor care spune ca ne-am indobitocit si ca ne-ar tortura ii raspund ca atare, tu vezi numai unidirectional? Sigur ca da din moment ce l-ai aprobat si sigura ca te-a deranjat din moment ce sunteti in aceiasi oala cu astfel de mentalitati.

| 5a a răspuns (pentru Hombre):

Stiai ca parintii tai vroiau sa te avorteze? Faceau un lucru maret in privita lumii.

| Hombre a răspuns (pentru 5a):

Era mult mai bine, nu mai intalneam retarzi.

| EmaS explică (pentru 5a):

Va rog sa nu va mai jigniti, incercati sa purtati discutii civilizate.

| 5a a răspuns (pentru EmaS):

Sunt totusi bucuros ca este de acord cu mine in rest despre intrebarea ta este foarte buna la multi deja le-ai inchis gura!

| Thunder a răspuns (pentru 5a):

Halal crestin. Respect. De ce s-a indobitocit lumea in ziua de azi? Din cauza ca nu mai sunt oamenii exclusi din sat si nici nu mai sunt torturati din cauza religiei? Nu inteleg cum D-zeu prefera oamenii din astia ca tine prin rai.

| RAY a răspuns (pentru Hombre):

Cum isi pierzi timpul cu copii

| dariusbocos a răspuns:

Citeste Biblia si o sa-ti dai singur seama