| Jay1 a întrebat:

Mulţi pretind că sunt atei, discută toată ziua despre Dumnezeu!
Dar este foarte greu să rămâi ateu cand zaci pe patul morţii?

36 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Cu cit esti mai lipsit de educatie si inteligenta, da, e foarte greu. Uite, eu era sa crap sufocat de vreo doua ori in ultimele doua luni. Nici o fractiune de secunda nu mi-a trecut prin cap sa ma adresez vreunei divinitati sa ma salveze sau sa ma ierte.

| Holiday a răspuns:

Nu mah, un ateu pe patul mortii, se pocaieste, incepe sa creada in zane in fundul gol. Ce credeai?!

| Jay1 explică (pentru Holiday):

Orice muritor,oricat ar nega existenta lui Dumnezeu, chiar prin faptul ca lupta impotriva, a celui ce nu exista (dupa spusa lui) isi dovedeste neputinta lui ca om, si declara :totusi exista ceva.Ei bine, acela cu care te lupti fara sa iti dai seama se numeste Dumnezeu. Multi când au ajuns pe patul morţi, au vrut să dea filele istoriei inapoi, insă a fost prea târziu!

| Holiday a răspuns (pentru Jay1):

Nu lupta nimeni impotriva spiridusilor inexistenti, ar trebui sa fii la fel de nebun ca aia care isi imagineaza ca ii pupa in fund.
Problema e efectul povestilor astea asupra credulilor.

| Jay1 explică (pentru Holiday):

Moartea schimbă feţele, asta-i sigur!
Creierul uman se protejează de frica existențială clasificând moartea ca un eveniment accidental care apare exclusiv. Această protecție este posibil să apară în cea mai timpurie etapă a vieții, când creierul uman se dezvoltă și își dă seama că vom muri cu toții într-o zi.

| Holiday a răspuns (pentru Jay1):

Moartea in general e doar un inconvenient care mai devreme sau mai tarziu oricum isi face aparitia. Restul, vorba ta, sunt doar spaime fara sens.
Pe de alta parte, la un moment dat, chiar e de preferat sa apara, decat sa traiesti degeaba.

| doctorandus a răspuns (pentru Jay1):

De ce taman Dumnezeul crestin? De ce nu Allah sau Vishnu? De ce nu o religie fara zei (budism, confucianism, taoism, shintoism, etc.)?

| Jay1 explică (pentru Holiday):

Liberul-arbitru este un dar prețios de la Dumnezeu!
Dumnezeu ne-a acordat demnitate înzestrându-ne cu liber-arbitru, adică cu libertatea de a lua decizii! Și în prezent Dumnezeu îi tolerează pe cei care își folosesc în mod greșit liberul-arbitru și le fac rău altora. Totuși, el nu va proceda astfel la infinit (Psalmul 37:10, 11).
Frica de Domnul prelungeşte zilele,
dar anii celui rău vor fi scurtaţi.

| Jay1 explică (pentru doctorandus):

Milă voiesc, şi nu jertfă!
Mila pentru că este cea mai mare jertfă pe care o poate aduce omul.
Dumnezeu este milostiv adică bogat în îndurare care iartă şi ridică. El susţine şi revarsă curaj pentru a privi la viitor.
Prin relaţia sinceră de iubire a lui Dumnezeu vom avea şi cunoaşterea Lui într-un mod personal.

| Celcestietot a răspuns (pentru Holiday):

Tu vorbești, care crezi în praful de stele?

| Celcestietot a răspuns (pentru Jay1):

Un ateu m-a blocat atunci când i-am dat răspunsul la această întrebare, deci nu îți pierde vremea cu ei, că te lupți cu virușii aici.

| doctorandus a răspuns (pentru Jay1):

Iti dai seama ca argumentarea ta este pur subiectiva. Nu ai dovedit nimic.

| Holiday a răspuns:

Intrebarea asta confirma in mare masura faptul ca doar frica de moarte face omul sa creada in diversi spiridusi, nicidecum ratiunea.

| Jay1 explică (pentru Holiday):

Filosofi de orientare analitică nu văd nici o incompatibilitate între credinţa religioasă şi raţiune, construiesc noi argumentaţii în favoarea acceptării lui Dumnezeu, susţin că raţiunea nu contrazice credinţa în Dumnezeu şi dezvoltă o epistemologie a religiei.

| SG1995 a răspuns:

Din contra nu chiar, well nu era chiar să mor, dar eu chiar credeam că o să mor pentru să zicem că trecusem printr-o operație, iar noaptea de la reanimare a fost un iad, nu puteam dormi pentru că sințeam că mă sufoc, well cam atunci când eu simțea că "mor" am cam devenit ateu, pur și simplu mă gândeam la tot adică într-o stare de semi-tortură psihică nu poți face nimic decât să filosofezi, și gândidu-mă la Dumnezeu, la societate, moarte, etc am ajuns la concluzia că Dumnezeu e un concept social, și fac ființă nu există, dacă muream atunci proabil muream ateu/ agnostic ca și acum. În fact nu mie frică de moarte pentru că sunt convins că nu există un "dincolo", mecanismul psihologic moare odată cu cel fiziologic, când creierul numai primește oxigen, numai poate face operațiuni psihice precum raționatul, sau conștientizarea de sine, odată ce ai fost într-o semi-comă indusă, un somn profund fără vise, fără pic de conștiență realizezi cum e să fii mort, în anestezia complet nu simțeam nimic, nu gândeam nimic, nu visam nimic, era ca și cum nu aș fi existat, conștiința mea de sine și de lumea din jur era le zero, ceea ce nu e foarte diferită de moarte, doar că odată ce creierul se oprește numai revi. Odată ce conștientizezi asta nu prea mai stai cu frica de moarte sau zei.

| Jay1 explică (pentru SG1995):

Odată ce medicamentele anestezice nu mai sunt administrate şi efectul lor se sfârşeste starea de conştienţa începe să revină moartea nu reprezintă un sfârșit, ci o legătură către viața veșnică, iar momentul în care sufletul se desprinde de corp ar trebui privit ca o tranziție.Chiar dacă trupul se descopune el aparţine omului ca şi întreg şi astfel şi sufletul părăsind corpul va avea aceeaşi formă ca şi recipientul din care a provenit. Sufletul este imaterial, dar totuşi el păstrează particularităţile formei.

| doctorandus a răspuns (pentru Jay1):

Deci in rai vor fi schiopi, ciungi, orbi, etc.

| Jay1 explică (pentru doctorandus):

DA! Trăim în secolul vitezei, când totul e în ritm accelerat.Nu Dumnezeu este cauza păcatului meu, ci libera mea voinţă.
"Păzeşte-ţi inima mai mult decât orice, căci din ea ies izvoarele vieţii."

"Dacă, deci, ochiul tău cel drept te face să cazi în păcat, scoate-l şi leapădă-l de la tine… Dacă mâna ta cea dreaptă te face să cazi în păcat, taie-o şi leapăd-o de la tine; căci este spre folosul tău să piară unul din mădularele tale, şi să nu-ţi fie aruncat tot trupul în gheenă." – Matei 5:29, 30
Principala sursă prin care noi arătăm ce avem in inima noastră este prin actiune, ca noi să avem un deplin control asupra acestor două membre principale şi imediat ce vedem unele acţiuni ce duc la păcat "să le tăiem" acţiunea lor şi numai astfel vom putea creşte în asemănarea de caracter!

| doctorandus a răspuns (pentru Jay1):

Iti dai seama ca folosesti argumente specific crestine, care n-au niciun efect asupra necrestinilor. Nu poti argumenta obiectiv ca Isus e Dumnezeu sau ca exista pacat sau ca exista rascumparare pentru pacat. Astea sunt credinte subiective, nu adevaruri obiective.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru doctorandus):

Cum breh, scrie in biblie! Si cica au fost nu mai putin de 500 de martori, zice un coleg! Si e absolut logic sa credem ca acum 2000 de ani au fost 500 de martori la o poveste cand noi nu stim exact ce s-a intimplat nici in august 2018...

| Felys a răspuns:

Cand esti ateu nu ai nici un motiv sa deschizi subiecte religioase.Nici cand iti e bine nici cand iti e rau.Pur si simplu divinitatea nu exista si punct, nu ai ce discuta despre ceva inexistent.

| Holiday a răspuns (pentru Felys):

"Pur si simplu divinitatea nu exista si punct, nu ai ce discuta despre ceva inexistent."

Cum naiba sa nu discuti?! Cand de exemplu vezi pe unul stand in patru labe si vorbind cu spiridusi inexistenti, chiar nu intrevezi nici un subiect de discutie?! Nu neaparat cu ala, dar asa in general...

| Felys a răspuns (pentru Holiday):

Daca vezi unul cum spui sau cu alte manifestari ciudate poti da vina pe o boala neurologica. Exclus motive religioase.E mai plauzibil ca respectivul sa sufere de schizofrenie sau mai stiu eu ce altceva nu?

| Holiday a răspuns (pentru Felys):

"Exclus motive religioase.E mai plauzibil ca respectivul sa sufere de schizofrenie..."

Credinta poate determina aparitia schizofreniei sau a altor boli psihice asociate. De altfel se pare ca va fi catalogata medical drept boala psihica, nu peste mult timp.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Felys):

Exista atei bolnavi psihic? Daca da atunci cum s-au îmbolnăvit? Dupa voi trebuie neaparat sa fii religios ca sa ai o astfel de boala. Dureros este ca dintre cei bolnavi psihic care se sinucid cei mai multi nu cred in Dumnezeu.

| SG1995 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Normal că există și atei bolnavi psihic, problema e că dacă genetic ești predispus, datorită credinței religioase e posibil să dezvolți o psihoză cu tangențe religioase.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Si inca cum laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Pe acest pământ colorat, umbla un om. Nici ateu, nici prea credincios."
Meditează la citatul acesta.

| Jay1 explică (pentru anonim_4396):

Este o continuare- Dar, fiindcă ești căldicel, nici rece, nici în clocot, am să te vărs din gura Mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu am mai vb despre dumnezeu de 15 ani. Nu vad de ce m-as gandi la Dumnezeu pe patul mortii.

| Jay1 explică:

În ciuda istoriei și tehnologiei, omul nu a răspuns încă la una dintre cele mai importante întrebări - cea privind moartea.

La fiecare rând, se pot găsi glorioase ultimele propoziții ale artiștilor și oamenilor de știință, care ar trebui să ne convingă că au rămas înțelepți până la sfârșit. Este ca și cum ar trebui să descrie abilitățile lingvistice ale morții.

| lalaura94 a răspuns:

Sa incepi sa "crezi" pe patul mortii, e cel mai las si fals lucru din lume, aia nu e credinta, e frica. Ce poti sa faci totusi, e sa speri ca exista o fiinta superioara si o viata dupa moarte, ca sa nu mori " ca prostu' ".

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru lalaura94):

Conform crestinilor de pe-aici, daca esti un jegos toata viata si zici "doamne iarta-ma" preventiv inainte sa crapi, ai bonus points in afterlife fata de unul care a fost om super ok o viata intreaga si nu i-a pasat vreodata de elucubratii mistice.

| lalaura94 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Comentariul tau cu bonus points mi-a adus aminte de soferii care se inchin in milisecundele alea cat trec pe langa o biserica cu masina

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru lalaura94):

... si uneori se mai lasa si cu un accident din cauza asta. Sau din cauza ca nu au vizibilitate datorita celor 69 de cruci agatate in parbriz.

| AcheronTPU a răspuns:

Am incercat de multe odata sa ma sinucid/era sa mor, insa nu mi-am recapatat credinta in dumnezeu.