| DanionM a întrebat:

"Mulţi trăiesc viaţa, puţini însă o pricep."
Nu pot să nu mă întreb, ce înţeleg din viaţă cei lipsiţi de idealuri spirituale, cei consideraţi "necredincioşi"?

18 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cautarea scopului vietii a framantat mintile oamenilor timp de mii de ani. Punem intrebari egocentrice cum sunt:Ce vreau eu sa fiu? Ce trebuie sa fac cu viata mea? Care sunt idealuurile mele, visurile mele cu privire la viitorul meu? Nu poti afla scopul vietii tale incepand sa iti concentrezi atentia asupra asupra propriei fiinte.Trebuie sa incepi cu Dumnezeu, Creatorul tau.Tu existi numai pentru ca Dumnezeu a vrut sa existi.Numai in Dumnezeu ne putem gasi originea, identitatea, importanta, scopul, ratiunea existentei noastre si destinul nostru.Tu ai fost creat pentru placerea lui Dumnezeu.Ca sa ne asemanam cu Hristos.Sa fim sfinti.Ai fost modelat pentru a-I slujit lui Dumnezeu.

| Dandanache a răspuns:

"Necredinciosii" sunt lipsiti de idealuri spirituale? Doar daca aleg ei. Altfel, poate sa isi propuna idealuri spirituale superioare unui simplu crestin care merge rutinar la biserica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se vor intreba ei singuri, cand vor fi gata sa faca saltul cel mare. daca vor avea timp sa se intrebe. daca nu vor face ca nila din morometii; vor face ochii mari, isi vor da sufletul si vor gandi; a nabii.

| M25M a răspuns:

Nu am sa generalizezi ci am sa vorbesc de mine personal fiind necredincios.
Inteleg ca viata este scurta, inteleg ca este o posibilitate ca dupa ce mor sa nu fie absolut nimic, inteleg ca nu trebuie sa ma bazez pe acea poveste a raiului pentru ca sunt sanse mari sa nu exista acel taram, inteleg ca trebuie sa apreciez ceea ce am si cat am in viata asta, inteleg ca fiecare clipa oricat de neinseamnata ar fi ea, oriunde ar fi ea trebuie savurata, inteleg ca aici si acum este totul, inteleg ca voi muri si ca nu voi mai avea nimic din viata sub nici o alta forma de aceea ma bucur de fiecare care clipa din ea fie ea si anosta sau palpitanta.

| Calininio a răspuns:

"Ce inteleg din viata cei lipsiti de idealuri spirituale..." Pai: Nu ma imbat cu clisee, sau cu ideea ca cineva ne iubeste. Iau viata in maini, nu astept ca cineva sa mi-o schimbe in bine "pentru ca ma iubeste" si ma bucur de ea, cat o am. Cum a spus si mihai25mihai, se poate ca taramul numit "rai" sa nu existe, si de aceea apreciez ce e in lumea asta si incerc sa traiesc in ea la intensitate maxima.

| Alphawolf a răspuns:

Eu, in schimb, nu pot sa pricep ce inteleg din viata cei ce au "idealuri spirituale". Si cred ca ar trebui sa fii mai explicit cand folosesti un cuvant obscur, ca eu(sincer) nu cred ca pot intelege cuvantul "spiritual" asa cum il intelegi tu. Ex. tu nu poti intelege evolutia, eu nu pot intelege spiritualitatea. Pentru tine exista sfinti, pentru mine acei sfinti au fost doar niste oameni, cu calitati si defecte ca si noi, nimic mai mult. Pentru tine exista minuni, eu nu am vazut nici una, totul are o explicatie, doar ca trebuie cautata, iar asta presupune mai mult efort si tarie de caracter decat sa-ti raspunzi simplu... conform slabiciunilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Traiesc la limita umanului; traiesc fara a sti ca au suflet, traiesc fara de speranta...traiesc asemenea dobitoacelor celor fara de minte. Bine e sa stii ca esti om si sa traiesti ca om, insa nimeni nu poate face asta decat daca constientizeaza ca are un Creator si ca exista viata dupa moarte.

| M25M a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai macar vreun argument care sa iti sustina afirmatiile inepte?
Ai patruns tu in mintea, in gandurile unui ateu in "sufletul" acestuia de esti in masura sa asertezi cele de mai sus?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru M25M):

Am pastruns. Si nu numai in mintea unuia, ci in mintea unora. Am vazut ca in afara de materie pentru ei nu mai exista altceva. Pana si iubirea pentru ei, este un fel de reactie chimica.

| M25M a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai patruns in ideile lor, ai vazut afirmatiile lor dar nu ai patruns in mintea lor, ci te-ai gandit cum ar fi gandul lor si a iesit afirmatiile tale.
Intr-adevar iubirea este o reactie chimica(oxitocina) insa asta nu inseamna ca nu o simtim, intr-adevar sufletul este un concept inventat de creier(asemenea unui nerv) pentru stimulii abstracti(durere, dezamagire, inselare) dar asta nu inseamna ca nu il avem.

| RAY a răspuns:

Si majoritatea din tara asta ce idealuri spirituale au sunt curios sa stiu si eu? in primul rand fiecare indivind are scopuri materiale ca doar nu traiesti din alea spirituale, ce viata au cei care sunt lipsiti de credinta? pai sa vedem luam ca exemplu Germania un salariu de 3500 de euro, au parte de cunoastere, ratiune, logica, traiesc o viata lipsita de stres, nervi etc desi au o viata frumoasa ajuta pe alti fara sa astepte vreo rasplata divina de la vreun zeu, in scimb ce viata aiu crestini in Romania vrei sasi spun?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru M25M):

Poate o fi doar pentru atei o reactie chimica si nimic mai mult, insa pentru crestini care au suflet este un sentiment (si nu are nimic a face cu materia si chimia).

| M25M a răspuns (pentru anonim_4396):

Ghici ce, aceleasi reactii sunt valabile pentru fiecare om, indiferent de convingerile religioase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru M25M):

Pentru cei care traiesc instinctual si vad doar ceea ce se poate vedea; pentru cei ce vad nevazutul este altceva.

| 4b a răspuns:

Fiecare traieste viata dupa bunul plac.
Sanatate...

| FireOfSerenity a răspuns (pentru anonim_4396):

Comportamentul religios este animalic.Se bazeaza pe principiul fapta-rasplata, la fel ca dresajul cainilor.Un om cu adevarat virtuos nu are nevoie de vreo rasplata divina.

| Zenit313 a răspuns:

"Sensul vietii este sa ii dai un sens"!

Nu avem nevoie de Dumnezeu ca sa fim oameni buni.
Credinciosii fac lucruri bune doar ca sa scape de pedeapsa si sa primeasca cadouri de la Mos Craciun pe lumea cealalta.

Credinciosii nu sunt in masura si nu au dreptul sa vorbeasca despre iubire, respect, intelegere si pace!

| FucktheSystem a răspuns:

Ce înțeleg eu din viață? Frumoasă întrebare.
Păi am un număr limitat de ani, un termen de expirare în care am timp să mă formez, să cunosc oameni, să văd locuri și să mă bucur.