| Steregoi a întrebat:

Multora gandul vesniciei li se pare o irealitate insa imensitatea nemarginita a universului ne conduce gandirea la ceva infinit fara margini. Tinand cont de acest vast univers nu vi se pare rational sa ne gandim ca exista ceva si cineva infinit atotputernic si fara inceput precum Dumnezeu? Cineva a intrebat de ce a facut Dumnezeu universul atat de vast si pentru cine? Nu vi se pare rational sa credem ca Dumnezeu a facut universul atat de vast pentru a vedea omul in el caracterul infinit atotputernic si chiar fara inceput si sfarsit al Lui Dumnezeu desi se pare ca universul are un inceput? Daca universul acesta atat de vast are un inceput nu ne putem gandi rational ca ceea ce a cauzat universul nu are inceput si ca intrece cu mult universul material?

4 răspunsuri:
| Steregoi explică:

Intrebarea e sincera si nu ca sa ofenseze pe careva. Vreau o parere la ce am scris in intrebare sau niste explicatii elaborate pe subiectul din intrebare. Eu ajut oamenii cu astfel de intrebari sa-si puna intrebari importante si sa nu se mai concentreze atat de mult pe efectele generate de saracia din Romania si sa ramana in Romania sa munceasca, sa stea aproape de parinti si familie. happy

| Steregoi explică:

Problemele la care te referi sunt doar efecte. Cauzele sunt aratate in cartea biblica Facerea capitolele 1 pana la 3. Fara rezolvarea cauzei degeaba se incearca rezolvarea efectelor. De 6000 de ani sunt aceleasi efecte precum razboaie boala saracie moarte si alte lucruri rele.

| Steregoi explică:

Se va intampla la Armaghedon ce ai scris.

| Scarbo a răspuns:

Pentru o furnica o padure reprezinta infinitul asa cum pentru om, Universul este infinitul.