| unprietenaproape a întrebat:

Musulmanii cum i se inchina lui Allah? isi fac semnul crucii ca noi?

6 răspunsuri:
| HazelEyes77 a răspuns:

Musulmanii nu fac semnul crucii precum crestinii. In schimb il adora pe Allah facand plecaciuni pana la pamant in timpul rugaciunilor obligatorii-5 la numar- de peste zi sau cand merg la moschee. Isi pun pe jos un covoras mic, fac rugaciunea si isi pleaca capul de cateva ori in semn de supunere si adorare fata de Allah si profetul Mohamed.

| VelaJohnny a răspuns:

A fost ucis Mahomed de evrei pe cruce? (Exista un conflict intre evrei si musulmani)

| Qasim a răspuns (pentru VelaJohnny):

Nu, Muhammed nu a fost ucis pe cruce de evrei, in nici un caz.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Qasim):

Eram sarcastic, Qasim.

| Qasim a răspuns:

Musulmanii se inchina lui Allah prosternandu-se cu fata la pamant asa cum i se inchinau lui Allah toti vechii profeti precum, Avraam, Moise, David, Isus si ceilalti.

"Avram s-a aruncat cu faţa la pământ; şi Dumnezeu i-a vorbit astfel: " Genesa 17:3
"Îndată, Moise s-a plecat până la pământ şi s-a închinat. " Exod 34:8
"David s-a sculat din partea de miazăzi, apoi s-a aruncat cu faţa la pământ şi s-a închinat de trei ori." 1Samuel 20:41

Isus s-a rugat si el tot in acest mod, "Apoi a mers puţin mai înainte, a căzut cu faţa la pământ şi S-a rugat" Matei 26:39

Musulmanii se roaga la fel ca ceilalti profeti, dupa cum spune in Quran:

"O, voi cei care credeți! Înclinați-vã, prosternați-vã și adorați-L pe Domnul vostru și faceți bine! Poate cã voi veți izbândi!" Surah 22:77

Asadar fa o comparatie si spune tu cine urmeaza calea profetilor ce au fost trimisi de Dumnezeu cu Adevarul.

Creştinii ingenucheaza în faţa crucii şi îşi unesc mâinile în rugăciune; ei se închină, trasând un mare semn al crucii, începând cu capul şi până la piept, apoi de la un umăr la altul, practică ce nu îi poate fi atribuită lui Isus si niciunui alt profet.

Daca nu ai inteles ce este prosternarea, poti scrie pe GOOGLE cuvantul "SAJDAH" si te vei lamuri din imagini. Sa fii sanatoasa!

| rijkaard a răspuns:

Exista pe intreg globul pamantesc trei mari religii mondiale adica islamismul, iudaismul si crestinismul si fiecare se imparte in mai multe ramuri despre ceea ce tu mentionezi adica musulmanii fac parte din islamism si nu isi fac semnul crucii insa au alte reguli foarte stricte de tinut pe cand ortodoxia a adoptata semnul crucii in urma vedeniei imparatului constantin cel ce a cucerit o mare parte dinn zonele intinse din jurul imperiului sa si asta s-a intamplat adica viziunea sau mai bine zis vedenia inainte de a duce o lupta cai se cam temea de armata dusmana si in timpul luptei i-a aparut pe cer un semn de cruce apoi el adica constantin imparatul a interpretat ca acel semn i-a adus victoria asupra armatei dusmane din acel moment a inceput sa construiasca biserici si a unit conducerea statului cu biserica semnul crucii fiind pus pe aproape toate bisericile din aceea vreme cu timpul dupa ceva vreme cand a luat fiinta cultul ortodox acesta a adoptat si semnul ce se practica cu mana si care este folosit si azi de credinciosii ortodocsi te avertizez ca dupa cum ai observat chiar tu citiind atent mesajul meu toate cultele si religiile lumesti au fost create de oameni nicaieri in biblie chiar deloc niciodata nu se mentioneaza aceste lucruri si nici un proroc al vechiului testament sau apostol al noului nu si-a facut semnul crucii pe cand musulmanii sunt total in afara de mantuirea adevarata ei nici macar nu il recunosc ca fiu a lui dumnezeu pe isus hristos ei il considera doar un profet daca mai si alte nedumeriri iti stau la dispozitie