| AC4S4 a întrebat:

Musulmanii români folosesc Allah sau Dumnezeu in vorbire?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Vb aici

| xerxes1 a răspuns:

Este vorba despre acelasi spiridus, cel al al lui Avraam, si se foloseste termenul Allah in toate limbile.
Un musulman invata araba si nu mai are probleme cu traducerile multiple cu au crestinii.

| reihiuke a răspuns:

Cum doresc. pe amandoua

| gratargratar a răspuns:

Ei nu au cuvantul "Dumnezeu". Numai noi romanii avem acest cuvant, care nu se poate traduce in celelalte limbi. Noi facem distinctia clara intre "zeu" si "Dumnezeu".
In engleza, de exemplu, spui "god" pentru ambele variante.

Al-lah inseamna "Zeul", articolul hotarat determinand unicitatea. Deci musulmanii zic "Zeul", nu Dumnezeu. Musulmanii romani zic tot Allah, ca asta-i numele zeului lor. Ei nu translitereaza cum transliteram noi. La fel zic Mohamed, nu Mohamedescu, si Sharia, nu legea sfanta sau mai stiu-eu-cum...

| RAY a răspuns (pentru gratargratar):

Cum a aparut acest cuvant la romaniii dumnezeu? ce anume inseamna? stapanul zeiilor sau cum?

| AC4S4 explică (pentru RAY):

Dumnezeu inseamna divinitate. Ma uitam si in alte limbi (engleza, franceza, spaniola, ebraica, chineza), iar traducerile pentru "Dumnezeu" si "Zeu" sunt la fel. Nu stiu cum a aparut in limba romana, dar vad ca in toate limbile romanice incep cu 'D'.

Allah inseamna Dumnezeu, doar ca in limba araba. Si asta ma intrebam, si romanii musulmani folosesc limba araba cand spun "Dumnezeu"?

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Eu presupun ca inseamna stapanul zeiilor sau domnitorul lumii, alah e doar un nume a lui dumnezeu el avand multe, iahve apare ca numele lui in tora

| drutzix a răspuns (pentru AC4S4):

Incep cu D pentru ca au aceeasi origine Deus - Zeu in latina.
La noi Dumnezeu vine tot din latina (surpriza, surpriza) si anume din "Domine Deus" - Zeul Stapan sau Domnul Zeu.

| Kogaion a răspuns:

Allah, dar Allah inseamna Dumnezeu in araba.

| RoxanaY a răspuns:

Probabil Allah pentru ca ei nu cred in Dumnezeu, ci in Allah.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RoxanaY):

E aceeasi divinitate (adica inventie) Yehova si Allah.