| AvalohAlyn a întrebat:

N-ar fi fain sa ne reincarnam? Cat de plauzibila este aceasta varianta? Pe ce se bazeaza cei care cred in ea?

9 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Dupa parerea mea nu ar fi fain.
Sa presupunem ca exista reincarnarea. Te nasti, traiesti cum vrei, mori - repeti asta de n ori. Viata nu ar avea nici un sens.
Nu stiu ipotezele pentru aceasta teorie, stiu doar ce inseamna reincarnarea, nu cred in ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De unde stii ca nu te-ai reincarnat deja?

| CinevaAnonimă a răspuns:

Nu, nu ar fi. Fiecare om are cate un suflet care este doar al sau. El va fi judecat in baza la ce a facut omul pe parcursul vietii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Pai ori are un suflet care este doar al sau ori va fi judecat pentru ce a facut?
Daca sufletul este doar al omului atunci doar el este capabil sa se judece.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru anonim_4396):

Aveam in vedere ca nu este si nu va fi a altor oaameni, animaale, pasari, etc.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Atunci spune-mi tu al cui este sufletul si daca exista reancarnare.

| suntsuper a răspuns:

Exista religii care functioneaza pe principiul de reincarnare/metamorfoza/metempsihoza, cum ar fi budismul, hinduism. In unele teorii se zice ca sufletul trece de la un trup neinsufletit spre un embrion, asta se crede mai ales in cazul hinduismului. La budism era o alta teorie asemanatoare pe care nu o mai stiu in concret, se referea la ciclul karmic care consta tocmai in acest ciclu de reincarnari, din care trebuie sa ne rupem pentru a,, intra" in starea suprema, cea de Nirvana

| Mihaela_Preda_1999 a răspuns:

Reinacrnarea e cea mai mare ratacire si prostie adusa de diavol ca sa ne pacaleasca.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihaela_Preda_1999):

Pe ce te bazezi cand afirmi astfel de tampenii?