| kira30 a întrebat:

N-ar fi o lume mai buna daca toti oamenii indiferent de suntem crestini sau atei sa se comporte asa?

OCTALOG

Urmatoarele opt precepte constituie fundamentul pentru omul moral.
Inchina-te Creatorului Suprem si nu idolatriza nici o fiinta.
Fii arbitru al existentei si operei tale pentru a te elibera de nevoi.
Fii credincios si respectuos cu oricine si ajuta-i pe cei loviti de vreo nenorocire.
Procreeaza supunandu-te ratiunii si nu simturilor.
Nici unei fiinte umane nu-i este ingaduit sa subjuge sau sa-si distruga proprii semeni.
Patria sa-ti fie planeta pe care sa traiesti impreuna cu fratii tai din specia umana.
Nu trada familia umana, nu-ti insusi haina nimanui: hraneste-te si distreaza-te cu moderatie.
Dreptul la viata implica datoria de a munci, de a te instrui, de a te odihni.

60 răspunsuri:
| Gekkō a răspuns:

Wow, stii ce cred eu despre toate astea? E un vis... O lume frumoasa cu oameni frumosi, amabili, si mai ales uniti, nu va exista, pentru ca lumea asta, dupa cum se vede, se duce tot mai de rapa...pff, urat, nu?

| Ben00 a răspuns:

Ateii se pare ca au doar un monolog, nu octolog. Cel mult sexolog.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Ben00):

Altul obsedat de atei laughing

| Mădă0611 a răspuns:

Care religii promoveaza "octalogul" asta?

| Lizzu a răspuns:

De unde vine octalogul acesta?

Exista? Suna bine, ar fi paradis daca oamenii l-ar lua in serios...

| Ben00 a răspuns (pentru Mădă0611):

Ihi. Aproape cat si tine de religie. Tine-o tot asa.

| FeliciaCorinaA a răspuns:

Tu vorbesti despre o lume utopica. Evident, nu va exista niciodata sau, prin absurd, va exista dar nu o vom apuca noi. Ca sa respectam toti regulile pe care le-ai enumerat tu ar trebui sa nu mai fim diferiti si asta ar fi oarecum ciudat. Eu cred, inainte de toate, intr-un echilibru. Exista cei buni asa cum, din pacate, exista cei rai.
Daca am fi toti la fel ceva s-ar strica.
In ultimul timp mi-am dat seama ca nu pot numai sa judec lumea in care traiesc atat timp cat eu imi respect valorile morale si ii ajut pe cei care imi sunt in apropiere sa o faca. Lumea are si parti frumoase in tot haosul asta al ei.

| M25M a răspuns:

Inchina-te Creatorului Suprem si nu idolatriza nici o fiinta.---- Pe asta nu o inteleg, ce treaba are cu moralitatea?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Ben00):

laughing nu ti-a soptit bine duhul sfant si, deci, nu ai ghicit. smug Am explicat de cateva ori de ce sunt pe aici.

| kira30 explică (pentru Mădă0611):

Nu care religii. Iisus promoveaza asta.Si chiar daca nu crezi atunci citeste noul testament si fi atenta la cuvintele Mantuitorului.

| kira30 explică (pentru Lizzu):

Octalogul asta provine din Biblie, in special din Noul Testament.

| angus35 a răspuns:

Moralitatea este o gluma proasta.

| Ben00 a răspuns (pentru Mădă0611):

Dai si tu ture. Proverbul time is money nu iti vine.

| Mădă0611 a răspuns (pentru kira30):

Am citit noul testament, si vad ca sunt si versete de genul "cine nu e cu mine e impotriva mea", de aici nascandu-se ura crestinilor fata de necrestini. Cat timp o sa existe religii, oricat bine ar "promova", n-o sa fie pace pe Pamant. Budismul, inainte de toate, e (o) filosofie, asa ca nu intra la ce ziceam.

| kira30 explică (pentru Gekkō):

Am o intrebare pentru tine.De ce crezi ca aceasta lume va ramane decat un vis.Iti dau un indiciu:Nu tine seama de credinta, dar trebuie s-o cunosti.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Ben00):

Banii sunt ochii dracului :-s

| kira30 explică (pentru Ben00):

O observatie inteligenta.De aceea crestinii si ateii (cel putin de pe acest site) sunt obsedati unii de altii.

| kira30 explică (pentru Mădă0611):

Ca Iisus nu este impotriva nimanui ci a actiunilor nocive ale noastre.Deci noi ar trebui sa-L imitam.

| kira30 explică (pentru angus35):

Asta pentru ca nu o intelege.

| Mădă0611 a răspuns (pentru kira30):

Si de ce nu-l imitati?

| Lizzu a răspuns (pentru kira30):

Aa...eu nu am auzit de el ...si cele 10 porunci atunci pentru ce mai sunt?
Complicat.

Dar mie mi se par aceste 8 fraze cele mai potrivite pentru a mentine moralitatea umana interrelatiile umane.
Toate, in afara de prima...mi se par ok. Nu stiu cum de-si imagineaza oamenii o fiinta suprema ca ordonandu-le sa i se inchine, acum pe bune oameni buni...
--Cine te-a creat si te iubeste nu iti spune sa i te inchini doar lui.Asta e putin egoist...parerea mea.

Dar celelalte sunt ideale happy

NOname
| NOname a răspuns:

"N-ar fi o lume mai buna daca toti oamenii indiferent de suntem crestini sau atei sa se comporte asa?

OCTALOG

Urmatoarele opt precepte constituie fundamentul pentru omul moral.

Inchina-te Creatorului Suprem si nu idolatriza nici o fiinta."

1. Cei care nu cred să se închine doar aşa, de dragul închinatului?
2. Să se închine cui?
3. Ce treabă are cu moralitate?
4. Ce moralitate vezi tu în ipocrizie?
5. Dacă iubesc/ador o fiinţă umană - părinte, copil, persoană iubită, prieten - sunt o imorală?
- http://dexonline.ro/definitie/idolatriza
- http://dexonline.ro/definitie/imoral

Nu e tocmai ok să-ţi începi discursul cu un nonsens.

| kira30 explică (pentru Lizzu):

Cum s-ar simtii parintii tai ca dupa ce te-au creat tu sa uiti de ei si sa nu-iubesti? Despre asta e vorba Dumnezeu e tatal nostru (ipotetic pentru tine), si vrea sa-L iubim, asa cum doresc si parintii tai.
Sti cine a spus aceste reguli (indirect)? Iisus.

| kira30 explică (pentru Mădă0611):

Raspunsul e simplu.Suntem cu totii prea ocupati sa ne certam pe niste nimicuri mai mici sau mai mari si ajungem la niciun rezultat.Pe langa asta a incetat sa ne mai pese.
Vorbesc in numele tuturor aici?

| kira30 explică (pentru Lizzu):

Aici sunt regulile esentiale din Biblie, in special Noul Testament).Nu au fost spuse decat indirect, prin pilde, si cuvinte ale Mantuitorului

| Lizzu a răspuns (pentru kira30):

Da, banuiam ca le-a spus Iisus.
Dar poate ca si el, daca a existat, a interpretat cumva eronat ceea ce se dorea de la omenire... Poate si-a spus gandurile sale si nu ce vroia un dzeu, o fiinta suprema...

DA, si cum a spus si NOname ...de ce ti-ar cere o fiinta iubitoare sa nu iubesti o alta fiinta in afara de ea?
Adica nu ai voie sa iubesti enorm o fiinta umana : un parinte, copil, iubit/a?

De ce nu ar promova iubirea intre fiinte si ar denatura-o in schimb?
Tot egoism mi se pare ..si cred ca nu cerea asta un dzeu ci au cerut asta popoarele si civilizatiile care au transcris aceasta carte - biblia.

Nu interpreta ce spun eu ca fiind critici, dar asta cred si vad da, un nonsens in prima afirmatie din OCTALOG.

| Lizzu a răspuns (pentru kira30):

Si le-ai extras tu? nu inteleg acum.
Sau sunt deja postate pe undeva? sub forma de pilde interpretate?

| Mădă0611 a răspuns (pentru kira30):

Si nu e ipocrizie sa te certi pe nimicuri (culmea, te certi pe religie, credinta, crestinism) si sa pretinzi ca esti altfel? Ca aia, omoram sa aratam ca nu e bine sa omori, sau cum?
Nu te obliga nimeni sa te certi, stiu ca tu vezi crestinii victime, dar ateii sunt victimele, in unele tari nu au drepturi, in altele sunt omorati, in 2013, in Romania sunt obligati sa ia parte la toata mascareala teistilor, si multe altele. Ca primii se victimizeaza de la orice, nu inseamna ca cineva ii agreseaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Buna! Intr-un fel ai dreptate! Religia implica moralitatea dar nu este implicata in moralitate! Este o relatie de incluziune respectiv nonincluziune! R(religie) M(moralitate) MCR si R! CM unde (C=inclus,! C=nu este inclus)

| Mădă0611 a răspuns (pentru kira30):

De fapt e epistola lui Pavel catre corinteni, parca, ma rog, catre niste unii.