| Steregoi a întrebat:

Natalitatea scazuta in Germania si SUA este rezultatul ateismului ce cauzeaza egoism printre oameni si intre generatii. Odata cu scaderea credintei in Dumnezeu problemele se accentueaza in lume. Economia mondiala e macinata de coruptie ce este cauzata de ateism. Ateismul promoveaza lacomia, destramarea familiilor prin imoralitate. Tinerii ajung tot mai marcați si mai speriati in a-si întemeia o familie. Teama exagerata legata de ziua de mâine cauzează o îngrijorare exagerata pentru siguranță financiara si tinerii se gândesc să-și întemeieze o familie abia după ce se realizează in cariera adică undeva pe la 35 ani in cel mai bun caz si se întârzie facerea de copii. Fertilitatea unei femei scade dramatic după vârstă de 35 ani. Oamenii aspira spre prosperitate materiala si sociala intr-o lume măcinată de ateism. Planul lui Dumnezeu este ca aceasta generație necredincioasa sa se îndrepte spre inexistenta.

Ce puteti spune?

Răspuns Câştigător
| Mclaren12 a răspuns:

Evreii intotdeauna au avut ceva impotriva oamenilor albi si a ideii de familie pentru ca ei nu vor ca oamenii albi sa se reproduca si sa creasca in numar tot mai mare. De secole ei fac ce le sta in putinta sa ne elimine de pe planeta. Vezi cum programul comunist al evreilor a dus la uciderea a zeci de milioane de rusi albi, vezi cum cele 2 razboaie mondiale au distrus o parte buna din populatia Europei, populatie evident alba. Nu vezi ca albii daca isi intemeiaza familii abia daca fac 2 copii in timp ce alte rase fac cate 5-6 sau chiar mai multi copii? Comunism inseamna slujire totala fata de stat si conducatorii acestuia (evreii evident) si distrugerea propriei identitati si a ideii de familie.

In prezent, evreii au alta metoda de a distruge rasa alba, si anume mixul rasial. Am auzit ca in lume in prezent mai exista doar 750 de milioane de albi, adica probabil putin peste 10% din populatia lumii. Evreii creeaza in tarile albe, Germania si America de exemplu, o imagine proastra asupra ideii de familie, promovand in schimb un mediu de viata libertin si lipsit de responsabilitate (prea multe cluburi, prea multa viata de noapte, droguri, alcool etc.) in acelasi timp, tot evreii sunt aia care au adus alte rase in tarile albe si au permis dezvoltarea mixului rasial. Adica albii isi intemeiaza familii cu negri iar copii lor vor fi mulatri, astfel ca pe zi ce trece populatia alba scade pentru ca albi mor zilnic in timp ce tot mai putini albi sunt nascuti. Desi am derapat de la ideea principala, problema in principal este una cu 2 taisuri:
1. In tarile albe ideea de familie este negativ privita
2. In tarile albe (doar unele ce-i drept), mixul rasial face ca numarul albilor sa scada zilnic, tocmai pentru ca acestia isi intemeiaza familii din care rezulta copii mulatri.

Adica daca evreii nu-i pot opri pe albi din a-si intemeia familii, vin cu mixul rasial pentru a reduce cat mai mult posibil numarul de albi si cu riscul de a ma repeta, tu cred ca vezi foarte bine ca alte rase au familii cu 5-6 sau mai multi copii in timp ce albii abia daca mai fac 2 copii intr-o familie. Ca sa nu mai zic ca la tigani de exemplu, casatoria face parte din traditia lor, adica fata este vanduta baiatului care vrea sa se insoare cu ea, deci casatoria face parte din viata lor, nu-i ca la noi unde jîdanii iti baga in cap ca o familie inseamna prea multe responsabilitati si mai bine "iti traiesti tu viata".

66 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Nu am vazut natalitatea scazuta in Germania, aici se impuiaza precum iepurii, doar pentru simplu fapt de a intra in posesia banilor care se ia per copil.

| RAY a răspuns:

Ca scrii multe tampeni aiurea, Romania o tara de crestini plina de fete care fac avort, vorbesti de Germania uiti ca majoritatea sunt crestini nu atei deci iar vorbesti tampenii si americani majoritatea sunt crestini, ateismul nu promoveaza nimic, tu minti non stop si scrii aiureli

| Steregoi explică (pentru RAY):

După revoluție necredința s-a răspândit si la fel avorturile. Bor a făcut mai multe biserici in speranță ca se vor umple de oameni insa contrar așteptărilor aceste biserici devin tot mai goale. In vest bisericile devin cafenele sau li se da alte întrebuințări.

| Steregoi explică (pentru RAY):

In timp ce ateismul nu promovează nimic in același timp cauzează ce am scris mai înainte.

| Steregoi explică (pentru RAY):

Creștini doar pe hârtie si in statistici.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Omule cum poate cauza daca nu promoveaza nimic, nu vezi ceea ce scrii? apropo ce ai cu Germanii? de le consideri imorali, ca sunt curios, ai fost in Germania? atunci nu vorbi tampenii in primul rand ca noi Germani facem copii putini asa facem noi ma asa e traditional, nu e vorba de ateism, avem alta gandire si mentalitate, si faza cu imoralitatea habar nu ai ceea ce scrii, numai te lega de Germanii ca nu ai habar despre ei

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

După revoluție necredința s-a răspândit si la fel avorturile
gresit iar minti,dupa revolutie nr bisericilor a crescut iar romanii sau dus la biserica in nr mult mai mare iar bor a facut biserici ca sa manipuleze crestini in folosul lor lor ca se vede ca habar nu ai de biblie,in biblie nu scrie sa mergi la biserica ortodoxa, contrar minciunilor tale romanii merg in nr mare la biserica,asa ca minti non stop si cine esti tu sa judeci pe alti stai ma in banca ta si numai te agita ca faci infart sau o sa primesti rosu in gat la cat urli sau o sa ramai fara degete la cat scrii, cine esti tu asta e intrebarea? tu stii unde esti, esti pe TPU aici ne ajutam nu ne criticam, judecam intre noi, du-te urla afara nu i pasa nimanui dar nu ne judeca ma ca nu esti dumnezeu tu, cica judeci germanii pai tu trebuie sa te reincarnezi de un miliard de ori sa ai 1% din moralitatea si inteligenta unui german, habar nu ai ce scrii, ma in Germania inainte de 89 nu erau camere video in magazine, magazinele erau deschise, la sat nu exista garduri ma, si tu vorbesti de moralitate ma

| Steregoi explică (pentru RAY):

A promova înseamnă a susține activ ceva insa se întâmpla ca simplul fel de a gândi al cuiva sa cauzeze o stare de lucruri. Am fost in Germania. Merkel devine victima problemei natalității si nu doar Merkel ci toată Germania. Tu motivezi cultura. Insa ia vezi ca Hitler avea o armata de nemți numeroasa datorita unei natalități crescute. Ma pun sa dorm pentru ca azi la 6 merg la munca. Mai vorbim după ora 6. Noapte buna Ray.

| Steregoi explică (pentru RAY):

In bisericile bor vezi mai mult oameni trecuti de 50 ani in timp ce tinerii sub 50 ani se duc mai mult in baruri si discoteci in week-end. Ce slujba sa mai asculte un tanar obosit dupa o noapte petrecuta in chefuri sau plecat fiind ca turism dupa o saptamana obositoare in sclavagismul modern?

Merkel a crezut ca prin primirea imigrantilor isi va compensa Germania povara holocaustului pozand intr-o tara virtuoasa cand de fapt cauta sa-si acopere deficitul demografic si nu se mai gasesc sclavi nemti in tara lor. L-au bagat pe Hitler in negura cea mai mare a istoriei si le este rusine cu Hitler. Hitler e rusinea Germaniei. Germania s-a facut de rasul lumii in cele doua razboaie mondiale. Asta e judecata divina Ray. Germania e manjita dpdv moral.

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

În Germania islamul e în floare dar ideea de bază e aceeași SUA și Germania sunt țări cu populație majoritar-teistă.

| Steregoi explică (pentru SG1995):

Credinciosi doar pe hartie si in statistici. Islamul e promovat de Satan.

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Seby in curand se va termina cu imigranti, merkel isi petrece ultimi ani la putere si asa nu are majoritate un bundestag

| Holiday a răspuns:

Dupa 3 pahare de Grant`s si doua doze de Hell, nu pot sa fiu decat direct...winking
Ba, esti prost, cum dracu poti compara tocmai SUA si Germania cu Romania? Da mah, aia sunt prosti, atei nenorociti, iar romanasii morti de foame si indobitociti de religie sunt cei mai tari...
Planul lui Dumnezeu e doar o iluzie pentru fraieri... Spiridusul e o iluzie fictiva cu care diferite grupari care il promoveaza va storc si de ultimul banut...

| Steregoi explică (pentru Holiday):

Alinarea necredincioșilor e paharul. Necredincioșilor le place sa insulte. Romania devine o tara atee. Romania devine o victima a ateismului vestic. Dumnezeu nu are nevoie de banii omului. Banii din portofelul omului sunt ai lui Dumnezeu chiar daca omul folosește acei bani doar pentru el si fara să-i dea nimănui.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Alinarea necredincioșilor e paharul.
e ratiunea ma, asta e alinarea unui ateu ratiunea de a gandi cu creierul nu de a dovedi cat de prost poti fi

| Holiday a răspuns (pentru Steregoi):

Dumnezeu e doar un personaj dintr-o poveste, evident ca nu are nevoie de bani, dar cei care il promoveaza nu o fac gratis. Daca nu ar exista beneficii, evident ca l-ar trimite "la dracu" pe spiridus cu povestea lui cu tot. Romania nu e o victima a ateismului, ci a credintei in povesti tampite cu spiridusi...

| Steregoi explică (pentru Holiday):

Prin ateism oamenii nu pot fi uniti pentru ca fiecare cauta să-și stabilească propriile valori morale. In China necredincioasa e dictatura nesănătoasa.

| Steregoi explică (pentru RAY):

Ți-am mai spus eu: când omul ia in considerare doar ceea ce vede nu are nevoie de dovezi si de rațiune pentru a vedea ceea ce se vede.

| Steregoi explică (pentru RAY):

Un creier conectat doar la ochi, urechi, nas, limba nu folosește modulul rațiune din "emisfera x" de care rămâne conectat doar la nivel fizic comparativ cu modelul cibernetic OSI.

| Steregoi explică (pentru Holiday):

Din Biblie nu reiese ca omul credincios sa construiască biserici si sa dea bani in stânga si in dreapta unora care ar fi nevoie sa se duca sa muncească si nu sa facă ritualuri. Pe Safira nu a obligat-o nimeni sa vanda terenul.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Omule iar scrii porcari, un ateu ia in calcul dovezii stiintifice, credinta nu este o stiinta ma tu nu stii ce este credinta, apropo zi-mi cum poate un sarpe, rational sa vorbeasca

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Cica creier conectat la urechii si nas, limba, tu stii ce inseamna ratiune? cand isi folosesti creierul

| Steregoi explică (pentru RAY):

Nu reiese de nicăieri din Biblie ca acel șarpe a vorbit si ca a fost impresia Evei. Când scrie ca "șarpele a vorbit" de fapt era o iluzie optica asa cum un ventriloc face sa para ca papusa de langa el vorbeste. Un șarpe nu poate sa vorbească. Din Biblie reiese ca de fapt nu șarpele însuși a vorbit cu Eva.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Iar minti,. Atunci şarpele a zis femeii: "Hotărât, că nu veţi muri,

5. dar Dumnezeu ştie că, în ziua când veţi mânca din el, vi se vor deschide ochii şi veţi fi ca Dumnezeu, cunoscând binele şi răul."

6. Femeia a văzut că pomul era bun de mâncat şi plăcut de privit şi că pomul era de dorit ca să deschidă cuiva mintea. A luat deci din rodul lui şi a mâncat; a dat şi bărbatului ei, care era lângă ea, şi bărbatul a mâncat şi el.

7. Atunci li s-au deschis ochii la amândoi; au cunoscut că erau goi, au cusut laolaltă frunze de smochin şi şi-au făcut şorţuri din ele.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Oamenii aspira spre prosperitate materiala si sociala intr-o lume măcinată de ateism. Planul lui Dumnezeu este ca aceasta generație necredincioasa sa se îndrepte spre inexistenta.

logic ca oamenii vor sa prospere economic, ce i dai la copilul ala de mancare iarba? planul lui dumnezeu tu nu il cunosti, tu nu esti dumnezeu, doar dumnezeu stie cand va fi sfarsitul asa ca nu il mai ispiti tu pe dumnezeu

| Steregoi explică (pentru RAY):

Vezi ca stii si tu ca va fi un sfarsit. Eu nu vorbesc de la mine ci transmit ce scrie in Biblie. Vreau sa citez din Biblia ortodoxa dar imi da "Bandwidth Limit Exceeded". Apocalipsa 19:17-21:"Apoi am vazut un inger care statea in picioare in soare. El a strigat cu glas tare si a zis tuturor pasarilor care zburau prin mijlocul cerului: "Veniti, adunati-va la ospatul cel mare al lui Dumnezeu, ca sa mancati carnea imparatilor, carnea capitanilor, carnea celor viteji, carnea cailor si a calaretilor si carnea a tot felul de oameni, slobozi si robi, mici si mari!" Si am vazut fiara si pe imparatii pamantului si ostile lor adunate ca sa faca razboi cu Cel ce sedea calare pe cal si cu oastea Lui. Si fiara a fost prinsa. Si, impreuna cu ea, a fost prins prorocul mincinos care facuse inaintea ei semnele cu care amagise pe cei ce primisera semnul fiarei si se inchinasera icoanei ei. Amandoi acestia au fost aruncati de vii in iazul de foc care arde cu pucioasa. Iar ceilalti au fost ucisi cu sabia care iesea din gura Celui ce sedea calare pe cal. Si toate pasarile s-au saturat din carnea lor." In scrierile hinduse nu gasim scris asa ceva in mod cat se poate de clar.

| Steregoi explică (pentru RAY):

Daca sarpele vorbise el insusi Dumnezeu nu mai pronunta o sentinta in Facerea 3:15:"Dusmanie voi pune intre tine si intre femeie, intre samanta ta si samanta ei; aceasta iti va zdrobi capul, iar tu ii vei intepa calcaiul". Ioan 8:44:"Voi* aveţi de tată pe Diavolul şi vreţi să împliniţi poftele tatălui vostru. El de la început a fost ucigaş şi nu** stă în adevăr, pentru că în el nu este adevăr. Ori de câte ori spune o minciună, vorbeşte din ale lui, căci este mincinos şi tatăl minciunii." Apocalipsa 20:2:"El a pus mâna pe balaur*, pe şarpele cel vechi, care este Diavolul şi Satana, şi l-a legat pentru o mie de ani."

| SG1995 a răspuns (pentru Steregoi):

Știi câte războaie s-au dus și se duc în numele zeului tău? Multe tati, despre ce unificare vorbim?

| Steregoi explică (pentru SG1995):

Au fost motivate acele razboaie de imoralitatea celor cotropiti. Judecata divina e dreapta. Dumnezeu a vrut sa instaureze un regat in ograda lui Satan dar fraierii de evrei nu l-au ascultat pe Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Iar minti in biblie scrie ca a vorbit

| Steregoi explică (pentru RAY):

Atunci Satan a vorbit din gura sarpelui si nu de langa capul sarpelui. A mutat "mini-boxa" in gura sarpelui. Multumit?

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Sarpele avea o boxa portabila ))))))))))))) multe tampenii scrii

| Steregoi explică (pentru RAY):

Vorbesc serios. Sarpele ala era ca o papusa. N-ai vazut papusi cu boxe?

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Fi ma serios, isi bati joc de propia ta biblie

| Steregoi explică (pentru RAY):

Când Dumnezeu vorbea cu Adam atunci vorbea printr-un volum restrâns din spatiu. Mini-boxe invizibile. De fapt nu era nevoie de boxe pentru ca undele subcuantice erau transformate direct in unde mecanice sonore.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Ce ai ma, las-o balta cu prosti de astea )))))) isi bati joc de dumnezeu

| raMLesS a răspuns (pentru Steregoi):

Https://www.tpu.ro/......a-inceput/

"problema e ca nu are nici ocupatie si e si de aia asa mai stam si cu parinti lui el a vrut sa mearga la facultate dar ei nu lau lasat pentru ca nu avem nici posibilitate financiara"
" simt ca mor pe dinauntru si cand bebe doarme el sta in alta camera si ma supara ca nu vine sa stea cu noi vine doar seara la noi in camera mi-a zis ca el vrea sa isi traiasca viata ca nu vrea sa ia viata in serios de acum da nu stiu de ce a mai vrut copil ca copilul nu are nicio vina"
Exact despre asta vorbeam, deci exact asa s-a intamplat, asa se intampla mereu.
Unu de 35 de ani cand ar fi fost mai tanar si ar mai fi avut alte cateva partenere si s-ar fi bucurat de unele lucruri, capatand astfel o experienta si o maturitate sexuala, nu s-ar mai da la alte femei, si-ar vedea de familia sa.
In schimb unul de 20 de ani, e tot un copil, creierul unui adolescent se formeaza pana la 24 de ani, iar el fix la varsta asta intra in viata si poate avea parte de unele experiente, daca-i iei asta si face copil, o sa trebuiasca sa se limiteze doar la relatia aia, si o sa-l ia nebuniile, o sa se sature pana la urma si asa se intampla, certuri, scandal, etc... copilul nu poate sa creasca in mediul asta pentru ca nu are ce invata.
In unele cazuri se ajunge si la divort.
Si ce-ai facut? Ti-ai f**** viata.
Exact asa cum am spus o sa se intample, ai exemplul perfect chiar mai sus.

| SG1995 a răspuns:

Zeul tău oricum nu promovează căsătoria, idealul biblic e virginitatea, așa că te mai plânge că nu face lumea plozi.

| Steregoi explică (pentru SG1995):

Daca iei Bibia in ansamblu ai sa vezi ca Dumnezeu promoveaza casatoria si nasterea de copii. Nu te lua dupa Pavel care a fost luat la cer printre cei doar 144000. Restul sunt meniti sa se casatoreasca si sa faca copii. Este posibil ca Dumnezeu va mai amenaja si alte planete spre a fi locuite de oameni. Pamantul e inceputul umplerii universului material cu oameni. De ce crezi ca Dumnezeu vrea ca toti oamenii sa se intoarca la el? Pentru ca El stie ca va putea amenaja si alte planete spre a fi locuite de oameni. Spatiu e destul pentru toata lumea ascultatoare de Dumnezeu.

| mentholinks a răspuns:

La ce folos sa faci copii ca sa-i trimita Dumnezeu in iad sau sa moara?

| Steregoi explică (pentru mentholinks):

Dumnezeu inviaza pe cei drepti ce cauta adevarul. Dumnezeu "a nascut" si nu a tinut viata doar la el.

| raMLesS a răspuns:

"Tinerii ajung tot mai marcați si mai speriati in a-si întemeia o familie. Teama exagerata legata de ziua de mâine cauzează o îngrijorare exagerata pentru siguranță financiara si tinerii se gândesc să-și întemeieze o familie abia după ce se realizează in cariera adică undeva pe la 35 ani in cel mai bun caz si se întârzie facerea de copii."
Asa e... de ce sa se realizeze pe plan profesional, de ce sa nu aiba lipsuri, de ce sa aiba timp sa vorbeasca, sa se joace, sa se plimbe cu copilul, sa il duca in diverse locuri, de ce sa aiba bani de cele mai bune lucruri, de cele mai frumoase experiente, de cea mai frumoasa educatie, de cea mai buna tehnologie, de cele mai bune telefoane, de ce sa aiba o viata usoara, una frumoasa daca s-a realizat si de ce sa mai evolueze lumea?
De ce sa faca toate astea in loc sa-si gaseasca prima femeie la 20 de ani si sa faca copil, sa n-aiba ce pune pe masa, sa stea cu grija zilei de maine, sa n-aiba cu ce sa-si creasca copilul, care are nevoie de bani, mancare, jucarii, etc... si in timp sa mai faca alti 5 copii, si sa ajunga toti vai de mama lor, in 99, 99999% din cazuri avand in vedere ca suntem in 2018, asa se intampla, si sa traiasca fara bani de o paine?
Ca na, Dumnezeu iubeste omul sarac, pai NU ai ce iubi, asta inseamna ca Dumnezeu iubeste omul prost? Daca ai mentalitatea asta si sustii prostiile astea in legatura cu facutul copiilor, care nu are nici un scop, ii cresti mai mult sa-i chinui, nici nu ma mira de ce ai ajuns sa crezi toate idioteniile astea, mai si minti de ingheata apele.
Exemplul cu "facutul copiilor" il am chiar sub mine, o femeie de 25 de ani si unu' de 27 au 2 gemeni in varsta de 6 ani, femeia sta acasa cu copii, barbatul ala munceste saracul pe rupte, sunt certuri zi de zi din cauza banilor, ca nu le ajunge, copiii vor jucarii, vor haine, vor afara, vor mancare mai buna... exact cum era de asteptat.
Eu unul prefer sa ma aflu printre cei cu bani, printre cei destepti/inteligenti decat sa fiu vai de capul meu si sa fiu un parazit care nu face nimic.
Daca s-ar face cum spui tu, si ar incepe toti oamenii sa mai faca inca 5-6 copii in plus, in 20 de ani, poate chiar mai putin, s-ar duce dracu planeta asta.
Cate resurse crezi ca o sa mai aiba? De ce sa nu evoluam? De ce sa nu construim produse benefice, de exemplu masini care merg cu ajutorul curentului electric? In cateva zeci de ani ramanem fara combustibil, cu o populatie atat de mare am ramane in cativa ani, ce e de facut? Sa involuam la caruta? rolling on the floor De la o asa supra-populare, nu o sa mai fie mancare, urmatoarele generatii vor fii din ce in ce mai proaste, totul o sa involueze, o sa se ajunga sa se defriseze toate padurile ca sa se incalzeasca, si asa chiar si in ziua de azi cu populatia curenta se consuma mult, imagineaza-ti ce s-ar intampla daca ar fi de 3-4-5 ori mai multa populatie.
Esti genul ala de persoana care a crescut cu mentalitatea asta tampita si care sustine ca "banu-i ochiu dracului" laughing. Cum poti sa spui ma o asa prostie? Daca n-ai avea bani, din ce ti-ai lua de mancare, din ce ti-ai platii facturile, etc? De ce sa te multumesti cu putin, de ce sustii ca e mai bine asa? De ce sa SUPRAVIETUIESTI inloc sa TRAIESTI? O viata ai, o singura data ai sansa sa te bucuri de placerile vietii.
Pari chiar foarte nefericit.

| Steregoi explică (pentru raMLesS):

Suprapopularea Pamantului e inevitabila. Teascul maniei lui Dumnezeu e pregatit. Nu scapa nimeni fugind in spatiul cosmic.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

De fapt, nu. Natalitatea scazuta este rezultatul civilizatiei moderne, in care femeia are drepturi, printre care si accesul la un loc de munca. Acum vreo 150 de ani, cand femeia doar statea acasa, nu avea decat un lucru de facut: sa-si creasca copiii. Odata ce au avut drepturi, au inceput sa aspire la avea o cariera, lucru care, evident, a dus la axarea pe locul de munca, in detrimetrul timpului liber, in care sa iti poti creste copiii.
Nu are nicio legatura credinta cu faptul ca esti nevoit sa lucrezi cel putin 8 ore pe zi.

| Steregoi explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Femeia si barbatul isi doresc copii mai multi cu toata "domnia" asta. Le lipseste increderea in Dumnezeu.

| Mircea08 a răspuns:

Textul de mai sus seamana foarte bine cu o propovaduire a unei religii reformate. Daca sunteti crestini de ce va intereseaza soarta lumii? este cumva lumea a voastra si trebuie sa-i purtati de grija? Lumea este a lui Dumnezeu si El are puterea necesara de a schimba lucruri atunci cand este necesar. Despre "planul lui Dumnezeu" eu stiu altceva :
"Iisus a răspuns şi le-a zis: Aceasta este lucrarea lui Dumnezeu, ca să credeţi în Acela pe Care El L-a trimis."
(Sfânta Evanghelie după Ioan – 6/29)

| Justme1997 a răspuns:

Planeta noastră este deja suprapopulata și tu de asta îți faci griji? Ateismul promovează libertatea de a gândi singur. Așa-i că era mai bine prin evul mediu când ne măritam la 14, făceam vreo 15 copii din care mureau jumate?

| Steregoi explică (pentru Justme1997):

Gândind singur fara Biblie l-am descoperit pe Dumnezeu. Tinerii pun pe primul loc cariera si pe un loc secundar copiii. Este vorba de o revoluție tehnologica mai degrabă decât de un progres tehnologic.

| Justme1997 a răspuns (pentru Steregoi):

Carieră = salariu. Ai nevoie de mulți bani ca să creşti copii, oamenii gândesc logic așa.

| Steregoi explică (pentru Justme1997):

Si in prezent mor copiii.

| Justme1997 a răspuns (pentru Steregoi):

Da, dar mult mai puțini datorită medicinii de azi

| Steregoi explică (pentru Justme1997):

Vorbeam de o preocupare exagerata pentru cariera sau despre o preocupare exagerata privind siguranța materiala. Un om credincios nu e preocupat exagerat de aceste lucruri.

| Steregoi explică (pentru Justme1997):

Asa este cum spui, datorita progresului in medicina mor mai putini copii. Știința si progresul in medicina nu are nici o legătură cu ateismul si nu se datorează ateismului ci simplei dorințe a omului de a progresa in cunoastere. Ateismul e doar ateism. Oamenii de știință ce promovează ateismul își depășesc atribuțiile de oameni de știință. Se nasc mai putini copii si evident ca mor mai putini copii in tarile dezvoltate din vest. Daca Germania si SUA ar fi cu adevărat credincioase nu ar avea problema natalității mai ales ca beneficiind de medicina mai performanta ar muri mai putini copii. In Romania problema acuta e sărăcia. Sărăcia si ateismul ce se intensifica vor conduce Romania din rău in mai rău. Nemții si americanii macar au un avans mare de dezvoltare economica si de capital financiar in fata României insa păcat de ei pentru ca ateismul ii trage si pe ei in jos. Suedezii si nordicii sunt mai feriți pentru ca acolo e mai frig si nu se înghesuie prea multi imigranți.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi explică (pentru OctavianDanielMaria):

Doi soti cu salariul minim pe economie daca sunt sanatosi si credinciosi pot creste doi copii. Dar deh romanul vrea sa traiasca in comfort si in lux ca asa vede in vest unde oamenii aspirand la comfort si lux fac copii putini sau deloc. In acest sistem condus de Satan se duce luxul si comfortul pe apa sambetei. Oamenii cauta cele mai ieftine materiale de constructii. Vorbesc de marea majoritate a americanilor a nemtilor a romanilor si a restului lumii.

| AC4S4 a răspuns (pentru Justme1997):

Ateismul nu promoveaza nimic, nu este o religie, nu are dogme, reguli. Exista si atei deschisi la minte, si incuiati.

| 6684464 a răspuns (pentru Justme1997):

"Planeta noastră este deja suprapopulata" Aoleu rolling eyes vezi ca dai in erori.

| Steregoi explică (pentru 6684464):

Pamantul devine teascul maniei lui Dumnezeu. Apocalipsa 14:19, 20:"Şi îngerul şi-a aruncat cosorul pe pământ, a cules via pământului şi a aruncat strugurii în teascul cel mare al mâniei lui Dumnezeu. Şi teascul a fost călcat în picioare afară din cetate; şi din teasc a ieşit sânge până la zăbalele cailor, pe o întindere de o mie şase sute de stadii." Vaile si dealurile si campiile si tot pamantul va fi plin de cadavre de oameni, imediat dupa Armaghedon, ca strugurii zdrobiti in teasc. Raurile vor fi amestecate cu sange de om.

| Steregoi explică (pentru AC4S4):

Necredinta nu promoveaza nimic dar nici nu cauzeaza ceva bun ci din contra.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi explică (pentru OctavianDanielMaria):

Careva zicea aici ca si asa planeta e suprapopulata. Din Biblie reiese ca lumea nu va fi prea inghesuita cand va veni Armaghedonul pentru ca isi vor putea construi case. Dar asta nu e treaba noastra. Nu stim cu exactitate cand va veni Armaghedonul dar va veni. E rau sa nu abia omul copii. Copiii nu e bine sa fie priviti ca o povara financiara ci ca o binecuvantare de dorit.

| raMLesS a răspuns (pentru Steregoi):

Ce cauzeaza rau? Vezi ca n-ai argumente la ce am spus eu mai sus?

| Steregoi explică (pentru raMLesS):

Am citit raspunsul tau. Problema e ca acea curiozitate si plictiseala amoroasa extraconjugala nu dispare pana moare omul cu maturitate si experienta amoroasa cu tot. Asadar astfel de chestiuni sunt rezolvate doar de credinta. Credinta e antidotul. Antidotul e la ceva echivalent sau la ceva pe masura ca si provenienta. Antidotul fiind credinta adica pe latura spirituala si raul a aparut tot pe linie spirituala. Ca o analogie omul e ca un robot implementat dupa nivelul cibernetic OSI. Primul nivel e guvernat de legi fizice. Nivelul urmator e guvernat de legi morale. Al treilea nivel e guvernat de latura spirituala sau imateriala dpdv existential. Un om care se limiteaza doar la nivelul inferior fizic e ca un robot defect si nefunctional.

| raMLesS a răspuns (pentru Steregoi):

Vrajeala, daca nu ai experimentat nu ai de unde sa stii.
Acum cativa ani, orice fata vedeam si arata bine... muream dupa ea instant.
Pe parcursul acestor ani am avut prietene de genul si acum cand vad o fata care arata foarte bine si e dotata de la mama natura laughing Chiar daca ma simt atras fizic de ea, nu mai e acea tentatie de a incerca, ma pot stapanii foarte bine, nu mi se mai pare cine stie ce.
Daca pe parcursul vietii tale n-ai avut mai mult decat o relatie sau doua, degeaba vorbesti, pana nu probezi mai multe "tricouri" n-ai de unde sa stii.
Si cum ai spus si tu, daca ai credinta te poti stapanii mai bine, in unele cazuri e adevarat, nu toti credinciosii se pot stapanii.
Nu ai spus in ce sa am credinta, nu ai facut referile la Jesus si e bine, in orice ai crede tot o sa te ajute, unii aleg sa creada in buda si se cred, dar si ajung mari calugari care merg pe carbuni incinsi fara frica, se controleaza mai bine.
Am dat doar un exemplu, nu stiu 100% ce religie au si de unde sunt persoanele care fac asta.
Sa-ti dau un exemplu... anxietatea, afecteaza foarte multi oameni, am avut si eu asa ceva dar am ales sa cred in mine, am inteles pana la urma ca frica si sentimentele negative sunt doar niste iluzii, mi-am rezolvat micile probleme, astea sunt la nivelul psihicului, nu suflet sau alte vrajeli, o mare parte a oamenilor nu pot, doar aleg sa le ignore, eu insa le-am rezolvat si am reusit sa traiesc cu ele, mai am si zile "negre", dar imi mentin nivelul de pozitivitate si fericire.

| Steregoi explică (pentru raMLesS):

"frica si sentimentele negative sunt doar niste iluzii" - nu sunt iluzii insa prin comparatie putem sa discernem cum sa le abordam.

Desi ai avut multe relatii ma gandesc la faptul ca nu te-ai angajat intr-o casatorie si nu ai 5 ani de casatorie. Ai sa vezi dupa 5 ani de casatorie ce greu e sa ramai fidel si sa fii in același timp si fericit daca nu ai credinta. Daca nu vei avea credinta riscul de a deveni infidel si nefericit va fi mare. Ma refer la credinta in Dumnezeu. Le-am mai zis la altii pe aici ca statutul de casatorit/a fidel/a pana la moarte aceleiasi sotii sau aceluiasi sot e doar pentru credinciosi sau credincioase.

| Robert_Emanuel_Nagy_1998 a răspuns:

Evoluaza tehnologia dar din pacate oamenii nu. Personalitati noi dar raman vechiile mentalitati modelate de tehnologie, modelate in rau.