| TraianIImperator a întrebat:

Ne imaginăm că o persoană începe să lovească altă persoană de față cu martori, martori care nu fac nimic ca să oprească asta. După ce martorii ajung acasă, povestesc prietenilor ce s-a întâmplat, sau, cumva, vestea a ce s-a întâmplat ajunge și la alți oameni. Întrebarea este: dacă respectivii oameni care nu au participat la eveniment blestemă martorii care nu au intervenit, Dumnezeul ortodox le duce la îndeplinire blestemul? Sau este neapărat ca blestemul să fie aruncat de persoana rănită? Gândirea mea de ființă imperfectă îmi spune că orice blestem trimis de oricine, către acei martori îi va afecta, pentru că omul care blestemă are tot dreptul să o facă, gândindu-se că și el ar putea trece printr-o situație similară, în care ar putea fi prezenți unul sau mai mulți dintre acei martori, care l-ar lăsa să fie lovit sau să îi fie făcut altceva.

20 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Uite că nu. Nu orice blestem trimis de oricine are efect.

| anonimg a răspuns:

Nu-i vorba de blestem. Că poate omul este unul care iubește pe Dumnezeu și nu are gând sau dorință de a blestema. (De altfel și chiar dacă blestemă oamenii, asta nu înseamnă că se și împlinesc blestemele lor).
Problema este că Dumnezeu va pedepsi pe omul care poate să facă binele și nu îl face.
"Deci cine ştie să facă bine, şi nu face, săvârşeşte un păcat!" (Iacov.4:17)
Doar că pedeapsa divină nu este făcută prin spiritul uman (sau prin a-l celui rău) prin dorința de a a-l vedea suferind pe cel rău. Ci Dumnezeu pedepsește în așa fel încât să ne dăm seama de caracterul nostru și să ni-l schimbăm.

| Holiday a răspuns:

In 2022 inca mai crede cineva ca asa zisele blesteme au vreun efect?!laughing

| halogen001 a răspuns:

Blestemele sunt fantezii fără valoare. Dacă exista un Dumnezeu atotputernic și care nu dorea să se întâmple acele evenimente, era liber să intervină. Dacă nu a făcut-o și e "atotputernic", înseamnă că a fost de acord cu tot ce s-a întâmplat sau nu există zeul din poveste.

| TraianIImperator explică (pentru halogen001):

Cum ar fi putut Dumnezeu să intervină?

| halogen001 a răspuns (pentru TraianIImperator):

E problema lui că e atotputernic. Nu e în stare "Creatorul Universului" cel care a făcut purici și păduchi să apere omul iubit?

Adevărul e că Dumnezeu e doar o minciună primitivă și absurdă bună pentru prostirea naivilor creduli și neștiutori și de aceea nu a făcut, nu face și nu va face niciodată nimic. De aceea avem neștiință, sărăcie, boli, războaie, minciună și hoție pentru că nu există nici un Dumnezeu.

| CostinAlamariu a răspuns:

E păcat să blestemi și vor exista consecințe negative extrem de dureroase pentru orice om care are nesăbuința să blesteme

| TraianIImperator explică (pentru CostinAlamariu):

Așa este, dar tentația este extraordinar de mare când aud de astfel de evenimente...

| andreisergiu123456789 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Aici am eu o curiozitate, daca nu te superi.
Blestemele, care sunt spuse de oameni si care nu au semnat un pact cu diavolul, au efect?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Nu există pacte cu diavolul. Dacă e s-o luăm așa orice păcat pe care-l facem e un mic "pact cu diavolul" intr-un fel. Normal că gravitatea și cantitatea lor contează, dar nu intru în detalii. Pacte propriu zis cu diavolul cum vezi în filme nu există.

Iar blestemele de cele mai multe ori nu au niciun efect. De asta mi se pare ca oamenii vorbesc prea mult de blesteme si sunt obsedati de asta. Nu e cazul. 99% din blesteme sunt vorbe în vânt care nu înseamnă nimic, dar care îi afecteaza doar pe cei care blesteama și NU pe cei care sunt blestemati

| CostinAlamariu a răspuns (pentru TraianIImperator):

Mai bine te rogi pentru ei. Puterea unei rugaciuni spuse din dragoste sinceră e de un milion de ori mai mare ca orice blestem (99% din blesteme nici nu se împlinesc, doar îi afecteaza pe cei care blestema)

| andreisergiu123456789 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Bun ma bucur ca vad un crestin care spune ca blestemele sunt vorbe n vant. Salut!

| CostinAlamariu a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Nu chiar toate, dar 99.99% din ele sunt vorbe in vant care au un efect real negativ pentru cei care blestema si NU pentru cei care sunt blestemati.

Omul care blestema e ca si omul care arunca cu o piatră în sus, deasupra capului său. Foarte curând acea piatră va cădea și îl va lovi în cap pe cel care a aruncat-o.

| andreisergiu123456789 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Bine zis.

| TraianIImperator explică (pentru CostinAlamariu):

Îmi este extrem de greu să mă rog pentru astfel de oameni. Dacă oamenilor care nu intervin le pare rău după și se hotărăsc să își plătească greșeala, încercând să prindă persoane care fac rău și să le dea pe mâna poliției, sau să îi protejeze pe cei slabi, greșeala este iertată, dar dacă cei care nu au intervenit vin cu scuza că s-au temut pentru viața lor sau a familiei lor, nu există decât ură în sufletul meu. I-aș supune la un proces de reeducare, ce ar avea ca scop înțelegerea necesității de a-i proteja pe cei care se află în situații de genul celei descrise în postare. I-aș băga în închisoare pentru câțiva ani cel puțin și le-aș interzice să mai vorbească vreodată cu copiii sau cunoscuții lor, lăsându-i să aleagă doar o singură persoană cu care să mai aibă voie să vorbească (orice persoană, dar nu unul din copii) (aș da legi speciale pentru aceste lucruri). Toate acestea ar fi spre binele lor, i-ar învăța cum să acționeze corect în societate.
Pe plan spiritual, le-aș blestema copiii să intre în depresii atât de adânci, în cât nici să nu mai poată să se ridice din pat și să își blesteme părinții pentru că i-au născut (aș specifica, totuși, că dacă vor avea tentative de sinucidere, acestea nu vor reuși și nu vor avea efecte pe termen lung asupra lor (nu vreau să am oameni pe conștiință)). Aș specifica în blestem ca părinții lor să afle de chinul copiilor, dar să nu poată face nimic și să știe că blestemul meu este de vină pentru tot.
Îl voi ruga pe Dumnezeu, dacă există, să mă ajute să fiu mai iertător.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru TraianIImperator):

Ura și blestemele nu au nicio legătură nici nu înțelepciunea, nici cu frumusețea și nici cu dreptatea. Nu e decât mizerie în ele. Te-ai născut să fii un dumnezeu după har, iar ca să fii asta trebuie să gândești ca Dumnezeu, adica să te rogi pentru toți oamenii să se schimbe în bine

| Editocroci a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Există pacte cu diavolul, așa cum există vrăjitori sataniști.

| IceRope a răspuns:

Dumnezeu nu pleacă urechea la vorbele unor neinițiați. Are treburi mai importante de făcut, decât să bage în seamă toți neinformații.

| yoren a răspuns:

"Gândirea mea de ființă imperfectă" tu nu esti imperfect, tu esti de-a dreptul dus cu pluta.
Daca existau blesteme, vai cate blesteme puneam eu peste ortodocsii astia sa prinda si ei niste realitate in capul ala putrezind de dogma inculta.