| Steregoi a întrebat:

Necredinciosii spun ca omul se naste necredincios sau ateu. Este gresita aceasta afirmatie pentru ca omul sanatos se naste cu o constiinta de baza implantata de Dumnezeu in fiecare om inca inainte de a se naste. In aceasta constiinta il descopera pe Dumnezeu pentru ca omul este facut dupa chipul si asemanarea Lui Dumnezeu. Si asta in orice colt de lume s-ar naste. Pe parcursul vietii ramane la alegerea fiecarui om daca doreste sa afle mai multe despre Dumnezeu Cel care L-a facut in mama lui sau daca doreste sa respinga pe Dumnezeu si existenta Acestuia inmultindu-si pacatele sau afundandu-se din ce in ce mai mult in pacate. In Biblie scrie foarte clar: "19 Fiindcă ce se poate cunoaşte despre Dumnezeu le este descoperit IN EI, căci le-a fost arătat de Dumnezeu." - Romani 1:19. Dumnezeu i-a ucis pe cei din Sodoma si Gomora pe baza constiintei de baza cu care s-au nascut si care ii condamna inainte ca Dumnezeu sa-i ucida, numai ca ei ignorau acea constiinta si isi inmulteau pacatele. Pe baza acestei constiinte Dumnezeu judeca orice om de pe Pamant chiar daca omul nu a auzit nicaieri despre Dumnezeu si Hristos.

Ce puteti spune?

Răspuns Câştigător
| IoanTPU a răspuns:

Doamne ajută frate! Eu sunt Ortodox și știu că Tradiția Bisericii dă o învățătură clară: cei ce au fost înștiințați de Învierea, Patimirea, Nasterea Mântuitorului vor fi judecati dupa Legea cea Noua, a Harului, a dragostei. La cei ce propovoduirea nu a ajuns inca vor fi judecati dupa ceea ce-au facut atunci cand constiinta (glasul lui Dumnezeu în om) le-a spus asta e bine, asta nu! Depinde ce au ales ei. Este un simtamant in interior care iti arata ca fapta care vrei sa o faci este in contradictie cu fiinta umana! Cei din triburi asa traiesc. Iar daca acestia isi asculta constiinta si nu trec peste ea se mantuiesc! In scrierile Sfintilor Parinti gasim explicit acest lucru! Iarta-ma!

4 răspunsuri:
| Steregoi explică:

Nu ai niciun argument valabil ca evreii au inventat povestea.

| Panamax a răspuns:

Hindusii au alta versiune, si ei existau dinainte ca evreii sa inventeze povestea lor.

| 6684464 a răspuns:

Nu stiu ce sa spun...
Stii povestea fetitei indiene crescuta de lupi care a murit la 12 ani?

| Steregoi explică (pentru 6684464):

Am citit despre astfel de copii salbatici. Ei sunt persoane care nu se manifesta conform chipului si asemanarii lui Dumnezeu datorita constiintei innabusite. In plus copiii salbatici au o viata foarte grea care le innabusa si mai mult constiinta divina de baza. Ceva necultivat se pierde sau este innabusit. O constiinta de baza necultivata sau nemanifestata fata de alti oameni se pierde sau ramane ascunsa sau innabusita in interiorul copilului salbatic si copilul nu o mai poate evidentia in exterior. Insa necredinciosii aleg sa innabuse aceasta constiinta si sa o ignore sau sa o amestece cu trasaturi animalice si isi fac tatuaje cu animale salbatice, le pun pe autoturism si in alte locuri ca afise pentru a exprima salbaticia pe care o aleg. Copilul salbatic nu a avut de ales pentru ca a fost abandonat atunci cand era cel mai vulnerabil.